Pondělí 21. září 2020, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 21. září 2020 Matouš

Horor Alone in the Dark - strach v nočním Central Parku

  0:03aktualizováno  0:03
Strašidelné okamžiky v nočním New Yorku a úžasné hrátky s ohněm nabízí tento survival horor.
75

Alone in the Dark 5

Platforma: PC
Výrobce: Eden Studios

  • velmi hororová atmosféra
  • filmově střižené
  • iluze boje o přežití
  • špatně nastavená obtížnost
  • nedokonalé ovládání

Hra disponující opravdu hutnou atmosférou, netradičním, filmovým pojetím je dobrou volbou pro fanoušky survival hororů. Bohužel ztrácí body nevyladěným ovládáním a příliš vysokou obtížností na některých místech.

Herní karta

Alone in the Dark 5

Alone in the Dark (PC)Akční horor Alone in the Dark provází zajímavý příběh. Ačkoliv se zdá, že jde o naprostý originál, autoři spíše tak trochu hřeší na zapomnětlivost a generační obměnu hráčstva.

Veteráni jsou jistě dobře obeznámení s historií této slavné série survival hororů, která vznikla ještě před dnes populárnějšími Resident Evily a Silent Hilly. Vyšly již čtyři díly a současný titul je spíše jakýmsi remakem, i když s odlišným dějovým zázemím.

Gameplay video

Alone in the Dark (PC)Ke všemu do značné míry symbolizuje přerod dlouholetého hráče na vydavatelském poli – společnost Atari. Její šéf Phil Harrison se nechal slyšet, že jde o poslední takhle honosný, vysokorozpočtový titul firmy, přičemž si od něj vedení slibuje značný prodejní úspěch, zhruba kolem tří milionu udaných kopií. Ze všech těchto důvodů byl Alone in the Dark sledován ostřížím zrakem a nemění se to ani po vydání.

Od samého počátku postřehnete, že je hra střižena hodně filmově. Je tu jasně patrný záměr autorů vyvolat intenzitu okamžiku, což je pro survival horor zásadní ingredience. A většinou se jim to docela daří.

Distibutor Atari je nespokojen s hodnocením

Společnost Atari je nechvalně proslulá nejen svými povětšinou nedokonalými hrami, ale také snahou ovlivňovat hodnocení internetových i tištěných magazínů. Vzpomeňme například na skandální kauzu Driv3r, kdy přinejlepším průměrná hra dostávala devadesátková hodnocení výměnou za exluzivitu.

Nevybíravě se Atari postavilo také k médiím, které uveřejnily první recenze na Alone in the Dark. Ty totiž byly až na výjimky spíše negativní, respektive neodpovídající proklamovaným kvalitám hry. Například skandinávské servery ze sítě GameReactor hodnotily 3/10 a 4/10. Jiná média sice byla mírnější, ale ani jejich hodnocení mezi 60% a 70% není žádné terno.

O nespokojenosti Atari se přesvědčil zejména německý server 4.players.de, který uveřejnil recenzi všech verzí, přičemž hodnocení se v průměru pohybovalo kolem 68%. Recenze navíc vyšla jako jedna z prvních na webu. Atari se silně ohradilo a požadovalo stažení recenze z webu, a to především proto, že podle společnosti pochází z nelegálního zdroje. Atari totiž serveru kopii na recenzi neposkytlo.

4players se ohradili s tím, že mají k dispozici legální kopie z jednoho internetového obchodu, který je měl k dispozici s předstihem a poskytl je na recenzi. Proto odmítli recenzi stáhnout. Atari však hrozí žalobou a hodlá požadovat desítky tisíc eur jako náhradu škody. Již dříve stáhla firma z webu všechny své reklamní kampaně.

V hlavní roli se opět objevuje nezestárlý novinář Edward Carnby, který je svědkem hrozivých událostí v newyorském Central Parku. Ten se z malebného místa promění v hotové předpeklí.

Docela překvapí originální koncept hry. Ta je rozdělena na osm kapitol, respektive jakoby seriálových epizod. Nechybí napínavé cliffhangery ani rekapitulace "dříve zahraného".

Alone in the Dark (PC)Netradiční je také časové vymezení: hra se odehrává v rámci jedné jediné noci, takže okusíte každý její moment. Nastíněné prvky potěší, zároveň je ale třeba dodat, že se z nich rozhodně dalo vymačkat více a jen na to, že je hra epizodická, těžko někoho utáhne.

Alone in the Dark je jasným zástupcem škatulky akčních adventur a podškatulky survival horor. Důležité je však především základní vymezení. Pokud si hru chcete doopravdy užít, měli byste aspoň trochu inklinovat jak k akcím, tak adventurám. Soubojů je zhruba stejné množství jako hádanek a poměrně zajímavě se doplňují.

Ke kvalitnímu zážitku přispívá interaktivní a fyzikálně korektní prostředí. To využijete, jak při řešení puzzlů přenášením či používáním objektů, tak v bitkách, kdy často nebudete mít jinou možnost, než vzít židli a protivníkovi ji omlátit o hlavu.

Alone in the Dark (PC)Zatímco interaktivita hádankám prospívá bezmezně, v bitkách místy poněkud frustruje, což má ale na svědomí především příliš hektický bojový systém. Ať už držíte v ruce gamepad nebo hru ovládáte klávesnicí a myší, budete mít při boji na blízko (a ten je častější ze dvou variant) docela problémy. Nepřátelé jsou překvapivě energičtí – neustále poskakují a rozdávají nepříjemné údery. Není jednoduché se dostat do ráže.

Navíc ani když jim zasadíte pěkných pár ran mečem, nejsou zlikvidováni nadobro. K tomu potřebujete oheň a nějaký způsob, jak ho nepřátelům dostat na tělo. Nejjednodušší variantou je rozlitý alkohol zapálený zapalovačem, ale je tu také možnost namočit do hořlaviny náboje, které se po výstřelu zažehnou. Občas pomohou i Molotovy koktejly.

Alone in the Dark (PC)Realismus prostředí tak o něco lépe vyznívá u zmíněných puzzlů. Také při jejich řešení využijete hrátky s ohněm. Zapálenými kusy nábytku si osvětlujete potemnělé chodby, potažmo podpálíte dřevěné překážky, abyste se mohli dostat dále.

Fyzika je do hry skvěle zakomponována, i když do série Penumbra ji přeci jen ještě něco schází. Ale momenty, kdy budete nosit kovové předměty, abyste zahradili dveře, jimiž se k vám snaží vlámat banda smrtících nepřátel, stojí za to.

Nevyhnete se ani občasnému pohledu do inventáře, který je vyveden v podobě Edwardových kapes v bundě a vypadá skutečně stylově. Navíc disponuje pochopitelně značně omezeným prostorem, takže se neustále budete muset rozmýšlet, jaké předměty nosit při sobě a jaké oželet. Jelikož věcí je ve hře opravdu dost a většina z nich je nějakým způsobem užitečná, je to velmi obtížné rozhodování.

Alone in the Dark (PC)Díky takovým detailům se prohlubuje dojem ze skutečného survival hororu. Pro milovníky frenetické akce to má ale i své nevýhody.

Alone in the Dark je zkrátka v řadě ohledů realistický a neumožňuje tak Edwardovi tahat po kapsách kulomety. Proto si hrdina musí vystačit s obyčejnou pistolí, kterou pouze jedinkrát vymění za lepší model. To sice odpovídá nátuře hry, ovšem musíme přiznat, že bychom si představovali nějaké berličky, díky kterým by arzenál – třeba jen krátkodobě – bylo možné ozvláštnit.

Ještě větší problém nastává ve chvíli, kdy Edward nevydrží nápor nepřátel nebo se nedokáže udržet v některé z adrenalinových "budovolezeckých" či závodních sekvencích, a zemře. Alone in the Dark nedisponuje žádným rychlým ukládáním, a přestože můžete ukládat praktickyAlone in the Dark (PC) kdykoliv, jedná se pouze o uložení přibližné. To znamená, že po obživnutí se stejně většinou objevíte před tuhým nepřítelem, popřípadě před neherní sekvencí, kterou jako na potvoru nelze přeskočit.

Autoři se inspirovali u DVD disků a umožňují přeskakovat kapitoly, aniž byste se do těchto dříve sami dostali. Další nešťastný prvek, který svádí k přeskočení a ochuzení se o zážitek po několika frustrujících pokusech.

Nic naplat, Alone in the Dark nemá dobře vyváženou obtížnost a na některých místech je to opravdu k vzteku. Některé hádanky jsou mizerně vysvětlené, takže než přijdete na jejich princip či klíč k řešení, uplyne na survival horor příliš mnoho vody. Jindy narazíte zase na příliš obtížný souboj.

Jak už jsme zmínili, Alone in the Dark spoléhá na filmovou inscenaci, která se mu po vizuální stránce docela daří. Tvůrci se nezalekli bohaté světelné režie, razantní a švenkující kamery či zajímavých grafických efektů.

Alone in the Dark (PC)Často budete svědky rozhovorů, při kterých se obraz věnuje detailům obličejů postav a vytváří tak zajímavý zážitek. Potěší také vhodně vybraní angličtí dabéři, kteří svými hlasy jen přispívají k ponuré atmosféře.

Alone in the Dark bohužel není dokonalou hrou, což je pro dosavadní produkci Atari typické. Přestože měli autoři skvělé nápady a vynikající materiál, nedokázali to vše proměnit ve hru, kterou si prostě musíte zahrát. Troufáme si tvrdit, že v rukou jiného studia, popřípadě pod jiným vydavatelským domem by hra dopadla ještě mnohem lépe.

Ale ani takhle to ani omylem není špatný titul. Atmosféra je hutná, interakce s prostředím dobře provedená a prvky survival hororu dobře provedené. Horší je to ale s kostrbatým ovládáním v často hektických situacích, čemuž nepřispívá ani špatně vyladěná obtížnost a nedokonalý ukládací systém.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

75 %

Čtenáři

77 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 440 čtenářů

  • Nejčtenější

PlayStation 5 se během 24 hodin vyprodal, další budou zřejmě až příští rok

Obchody po světě hlásí naplněné kapacity předobjednávek pro konzoli PlayStation 5. Na aukčních serverech už překupníci...

PlayStation 5 bude stát stejně jako nový Xbox, předvedl kanonádu trailerů

Sony odhalilo cenu PlayStationu 5 a blízkou budoucnost nové generace nejúspěšnější herní konzole světa. Ve vybraných...

Fortnite produkuje měsíčně stejně emisí jako spálení 70 tisíc tun uhlí

Hraní počítačových her je poměrně náročné na elektřinu. Neušlo proto pozornosti ekologů. Ti vypočítali, že...

Simulátor dálkového pasažéra je horký kandidát na nejnudnější hru všech dob

Ve hře Airplane Mode si budeme moci vyzkoušet let přes Atlantický oceán v reálném čase. Těšit se můžete na luštění...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slavný vývojář vyvrátil desítky let zakořeněnou pověru o Civilization

Hlavní autor kultovní Civilization Sid Meier vydal životopisnou knihu, mapující jeho bohatou kariéru v herním průmyslu....

České no-go zóny: brněnský Cejl. Místo, kde vidíte policii jen projíždět

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Němci kritizují Česko a vzkazují: Podívejte se na naše opatření. Fungují

Premium Koronavirová propast mezi Českem a Německem se nadále prohlubuje. Z premianta třídy se stal problémový žák, popisují...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

  • Další z rubriky

RECENZE: Might and Magic X je úžasný návrat strojem času o 15 let zpět

Málokdo se dnes odváží vyrukovat s tak hardcore retro titulem, jakým je desáté Might and Magic. Vzpomínky ožívají.

RECENZE: Jedi: Fallen Order je konečně zase skvělá Star Wars hra

Jedním z velice příjemných překvapení roku je titul Star Wars Jedi: Fallen Order, který mohlo vydavatelství EA pokazit...

RECENZE: Kniha Zaklínač a jeho svět zaujme především fanoušky hry

Nakladatelství Crew vydává ve spolupráci se společností Fantom Print knihu, která potěší fanoušky herní série o...

RECENZE: Remake Destroy All Humans! je stejně tak praštěný jako originál

Patnáct let stará akční adventura Destroy All Humans! se dočkala moderní grafiky, jinak zůstalo vše při starém. Obstojí...

Pronájem, byt 4+kk, 103 m2, Krnov, ul. Revoluční
Pronájem, byt 4+kk, 103 m2, Krnov, ul. Revoluční

Revoluční, Krnov - Pod Bezručovým vrchem, okres Bruntál
18 000 Kč/měsíc

Vyzkoušeli jsme eRoušku 2. Podívejte se, jak může pomoci i vám

Největší nadějí na zpomalení šíření covidu-19, která navíc nikomu nezkomplikuje život, je malá aplikace pro chytré...

Volali ji k večeři, ale nepřišla. Zemřela s ohořelým mobilem v ruce

Patrně neoriginální příslušenství si vybralo další z mnoha obětí. Stala se jí šestnáctiletá thajská školačka. Poté, co...

Benešová: Nečekala jsem, že synova svatba bude tak emocionálně náročná

Závěr prázdnin byl pro Lucii Benešovou ve znamení svatebních příprav. K oltáři dovedla svého nejstaršího syna Luciána,...

Microsoft vytáhl servery z oceánu, jejich nízká poruchovost překvapila

Z mořského dna u skotského souostroví Orkneje námořníci vylovili datacentrum společnost Microsoft. Za více než dva roky...

Jeho prsty byly najednou ve mně, obvinila fotografa ze zneužití Ratajkowski

Emily Ratajkowski (29) zveřejnila obsáhlou esej, ve které obvinila fotografa Jonathana Ledera ze sexuálního zneužití....