Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 5. prosince 2021 Jitka

Horor Alone in the Dark - strach v nočním Central Parku

  0:03
Strašidelné okamžiky v nočním New Yorku a úžasné hrátky s ohněm nabízí tento survival horor.
75

Alone in the Dark 5

Platforma: PC
Výrobce: Eden Studios

  • velmi hororová atmosféra
  • filmově střižené
  • iluze boje o přežití
  • špatně nastavená obtížnost
  • nedokonalé ovládání

Hra disponující opravdu hutnou atmosférou, netradičním, filmovým pojetím je dobrou volbou pro fanoušky survival hororů. Bohužel ztrácí body nevyladěným ovládáním a příliš vysokou obtížností na některých místech.

Herní karta

Alone in the Dark 5

Alone in the Dark (PC)Akční horor Alone in the Dark provází zajímavý příběh. Ačkoliv se zdá, že jde o naprostý originál, autoři spíše tak trochu hřeší na zapomnětlivost a generační obměnu hráčstva.

Veteráni jsou jistě dobře obeznámení s historií této slavné série survival hororů, která vznikla ještě před dnes populárnějšími Resident Evily a Silent Hilly. Vyšly již čtyři díly a současný titul je spíše jakýmsi remakem, i když s odlišným dějovým zázemím.

Gameplay video

Alone in the Dark (PC)Ke všemu do značné míry symbolizuje přerod dlouholetého hráče na vydavatelském poli – společnost Atari. Její šéf Phil Harrison se nechal slyšet, že jde o poslední takhle honosný, vysokorozpočtový titul firmy, přičemž si od něj vedení slibuje značný prodejní úspěch, zhruba kolem tří milionu udaných kopií. Ze všech těchto důvodů byl Alone in the Dark sledován ostřížím zrakem a nemění se to ani po vydání.

Od samého počátku postřehnete, že je hra střižena hodně filmově. Je tu jasně patrný záměr autorů vyvolat intenzitu okamžiku, což je pro survival horor zásadní ingredience. A většinou se jim to docela daří.

Distibutor Atari je nespokojen s hodnocením

Společnost Atari je nechvalně proslulá nejen svými povětšinou nedokonalými hrami, ale také snahou ovlivňovat hodnocení internetových i tištěných magazínů. Vzpomeňme například na skandální kauzu Driv3r, kdy přinejlepším průměrná hra dostávala devadesátková hodnocení výměnou za exluzivitu.

Nevybíravě se Atari postavilo také k médiím, které uveřejnily první recenze na Alone in the Dark. Ty totiž byly až na výjimky spíše negativní, respektive neodpovídající proklamovaným kvalitám hry. Například skandinávské servery ze sítě GameReactor hodnotily 3/10 a 4/10. Jiná média sice byla mírnější, ale ani jejich hodnocení mezi 60% a 70% není žádné terno.

O nespokojenosti Atari se přesvědčil zejména německý server 4.players.de, který uveřejnil recenzi všech verzí, přičemž hodnocení se v průměru pohybovalo kolem 68%. Recenze navíc vyšla jako jedna z prvních na webu. Atari se silně ohradilo a požadovalo stažení recenze z webu, a to především proto, že podle společnosti pochází z nelegálního zdroje. Atari totiž serveru kopii na recenzi neposkytlo.

4players se ohradili s tím, že mají k dispozici legální kopie z jednoho internetového obchodu, který je měl k dispozici s předstihem a poskytl je na recenzi. Proto odmítli recenzi stáhnout. Atari však hrozí žalobou a hodlá požadovat desítky tisíc eur jako náhradu škody. Již dříve stáhla firma z webu všechny své reklamní kampaně.

V hlavní roli se opět objevuje nezestárlý novinář Edward Carnby, který je svědkem hrozivých událostí v newyorském Central Parku. Ten se z malebného místa promění v hotové předpeklí.

Docela překvapí originální koncept hry. Ta je rozdělena na osm kapitol, respektive jakoby seriálových epizod. Nechybí napínavé cliffhangery ani rekapitulace "dříve zahraného".

Alone in the Dark (PC)Netradiční je také časové vymezení: hra se odehrává v rámci jedné jediné noci, takže okusíte každý její moment. Nastíněné prvky potěší, zároveň je ale třeba dodat, že se z nich rozhodně dalo vymačkat více a jen na to, že je hra epizodická, těžko někoho utáhne.

Alone in the Dark je jasným zástupcem škatulky akčních adventur a podškatulky survival horor. Důležité je však především základní vymezení. Pokud si hru chcete doopravdy užít, měli byste aspoň trochu inklinovat jak k akcím, tak adventurám. Soubojů je zhruba stejné množství jako hádanek a poměrně zajímavě se doplňují.

Ke kvalitnímu zážitku přispívá interaktivní a fyzikálně korektní prostředí. To využijete, jak při řešení puzzlů přenášením či používáním objektů, tak v bitkách, kdy často nebudete mít jinou možnost, než vzít židli a protivníkovi ji omlátit o hlavu.

Alone in the Dark (PC)Zatímco interaktivita hádankám prospívá bezmezně, v bitkách místy poněkud frustruje, což má ale na svědomí především příliš hektický bojový systém. Ať už držíte v ruce gamepad nebo hru ovládáte klávesnicí a myší, budete mít při boji na blízko (a ten je častější ze dvou variant) docela problémy. Nepřátelé jsou překvapivě energičtí – neustále poskakují a rozdávají nepříjemné údery. Není jednoduché se dostat do ráže.

Navíc ani když jim zasadíte pěkných pár ran mečem, nejsou zlikvidováni nadobro. K tomu potřebujete oheň a nějaký způsob, jak ho nepřátelům dostat na tělo. Nejjednodušší variantou je rozlitý alkohol zapálený zapalovačem, ale je tu také možnost namočit do hořlaviny náboje, které se po výstřelu zažehnou. Občas pomohou i Molotovy koktejly.

Alone in the Dark (PC)Realismus prostředí tak o něco lépe vyznívá u zmíněných puzzlů. Také při jejich řešení využijete hrátky s ohněm. Zapálenými kusy nábytku si osvětlujete potemnělé chodby, potažmo podpálíte dřevěné překážky, abyste se mohli dostat dále.

Fyzika je do hry skvěle zakomponována, i když do série Penumbra ji přeci jen ještě něco schází. Ale momenty, kdy budete nosit kovové předměty, abyste zahradili dveře, jimiž se k vám snaží vlámat banda smrtících nepřátel, stojí za to.

Nevyhnete se ani občasnému pohledu do inventáře, který je vyveden v podobě Edwardových kapes v bundě a vypadá skutečně stylově. Navíc disponuje pochopitelně značně omezeným prostorem, takže se neustále budete muset rozmýšlet, jaké předměty nosit při sobě a jaké oželet. Jelikož věcí je ve hře opravdu dost a většina z nich je nějakým způsobem užitečná, je to velmi obtížné rozhodování.

Alone in the Dark (PC)Díky takovým detailům se prohlubuje dojem ze skutečného survival hororu. Pro milovníky frenetické akce to má ale i své nevýhody.

Alone in the Dark je zkrátka v řadě ohledů realistický a neumožňuje tak Edwardovi tahat po kapsách kulomety. Proto si hrdina musí vystačit s obyčejnou pistolí, kterou pouze jedinkrát vymění za lepší model. To sice odpovídá nátuře hry, ovšem musíme přiznat, že bychom si představovali nějaké berličky, díky kterým by arzenál – třeba jen krátkodobě – bylo možné ozvláštnit.

Ještě větší problém nastává ve chvíli, kdy Edward nevydrží nápor nepřátel nebo se nedokáže udržet v některé z adrenalinových "budovolezeckých" či závodních sekvencích, a zemře. Alone in the Dark nedisponuje žádným rychlým ukládáním, a přestože můžete ukládat praktickyAlone in the Dark (PC) kdykoliv, jedná se pouze o uložení přibližné. To znamená, že po obživnutí se stejně většinou objevíte před tuhým nepřítelem, popřípadě před neherní sekvencí, kterou jako na potvoru nelze přeskočit.

Autoři se inspirovali u DVD disků a umožňují přeskakovat kapitoly, aniž byste se do těchto dříve sami dostali. Další nešťastný prvek, který svádí k přeskočení a ochuzení se o zážitek po několika frustrujících pokusech.

Nic naplat, Alone in the Dark nemá dobře vyváženou obtížnost a na některých místech je to opravdu k vzteku. Některé hádanky jsou mizerně vysvětlené, takže než přijdete na jejich princip či klíč k řešení, uplyne na survival horor příliš mnoho vody. Jindy narazíte zase na příliš obtížný souboj.

Jak už jsme zmínili, Alone in the Dark spoléhá na filmovou inscenaci, která se mu po vizuální stránce docela daří. Tvůrci se nezalekli bohaté světelné režie, razantní a švenkující kamery či zajímavých grafických efektů.

Alone in the Dark (PC)Často budete svědky rozhovorů, při kterých se obraz věnuje detailům obličejů postav a vytváří tak zajímavý zážitek. Potěší také vhodně vybraní angličtí dabéři, kteří svými hlasy jen přispívají k ponuré atmosféře.

Alone in the Dark bohužel není dokonalou hrou, což je pro dosavadní produkci Atari typické. Přestože měli autoři skvělé nápady a vynikající materiál, nedokázali to vše proměnit ve hru, kterou si prostě musíte zahrát. Troufáme si tvrdit, že v rukou jiného studia, popřípadě pod jiným vydavatelským domem by hra dopadla ještě mnohem lépe.

Ale ani takhle to ani omylem není špatný titul. Atmosféra je hutná, interakce s prostředím dobře provedená a prvky survival hororu dobře provedené. Horší je to ale s kostrbatým ovládáním v často hektických situacích, čemuž nepřispívá ani špatně vyladěná obtížnost a nedokonalý ukládací systém.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

75 %

Čtenáři

77 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 440 čtenářů

  • Nejčtenější

Fanoušek dohrál Skyrim za pouhých 72 minut, klíčem k úspěchu je pití vína

V obrovském světě legendárního RPG The Elder Scrolls: Skyrim se lze ztratit na stovky hodin a přitom ani nedokončit...

Kdo je miliardář Bobby Kotick a proč ho hráči nemohou vystát?

Pozice generálního ředitele společnosti Activision Blizzard je v ohrožení, sám Bobby Kotick připustil, že by mohl po...

Pět nejočekávanějších her, které vycházejí v prosinci

Většina z nejdůležitějších her letošního roku už je venku, což však neznamená, že bychom se snad v prosinci měli u...

Nový díl Farming Simulatoru má víc hráčů než Battlefield 2042

Nejnovější díl vojenské střílečky Battlefield se příliš nepovedl. Vedle mizerných hodnocení v recenzích je to jasně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: Tak má vypadat seriál! Arcane je nářez roku

Na Netflixu už měsíc můžeme sledovat nový animovaný seriál vycházející z dlouholetého multiplayerového hitu League of...

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

RECENZE: Oddworld: Soulstorm je depresivní, umí potrápit a stojí za to

Oddworld se vrací ve formě. Je náročný, temný a vizuálně podmanivý. Fandy původních her nezklame, ale jestli okouzlí...

RECENZE: Pobouřil Číňany a dva roky nešel koupit. Jaký je horor Devotion?

Tchajwanský horor Devotion způsobil před dvěma roky obrovský poprask. Vývojáři do něj nenápadně propašovali na první...

RECENZE: Crash Bandicoot 4 žádné revoluční změny nepřináší. Naštěstí

Konečně jsme se dočkali vymodleného čtvrtého dílu Crashe a byť to zní jako klišé, trpělivost se vyplatila. Je to pocta...

RECENZE: The Medium je jak z jiného vesmíru, baví i štve zároveň

Hororová adventura The Medium je jednou z prvních exkluzivit pro novou generaci konzolí, těžko ovšem předpokládat, že k...

Advantage Consulting, s.r.o.
STROJNÍ ZÁMEČNÍK 3směny

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...

Divadlo stahuje představení. Autor trvá na černošském herci, Sokol nestačí

Obsazením černošského herce si nově podmiňuje britský autor Martin McDonagh inscenování své hry Ujetá ruka (Behanding...

Psychopati za volantem: pozor na dodávky, elektromobily a bouráky dvou značek

Beránci ve škodovkách a predátoři v bavorácích? Výběr auta o vás může prozradit víc, než byste možná chtěli. Ať už se...

Ve StarDance předčasně skončil Mirai Navrátil

Ještě před sobotním večerem StarDance je jasné, že se s taneční soutěží musí rozloučit zpěvák Mirai Navrátil. Vyšel mu...

Zákeřná rakovina endometria. Jaké jsou varovné příznaky?

O rakovině děložního čípku se hovoří často, už proto, že je jí možné předejít očkováním. Ženské orgány však může...