Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Hired Team: Trial - alternativa pro Q3A

  12:00
Mnoho lidí sice považuje systém deathmatchových soubojů tak, jak jej známe např. z Q3A, za dávno překonaný, ale i nadále je jeho okruh fanoušků dost široký. A fanoušci si žádají novinky. Jednou z nich je Hired Team: Trial, jejíž plně lokalizované Gold verzi jsme se podívali na zoubek.

Hired Team: Trial Přestože se v poslední době žánr multiplayerových 3D akcí ubírá poněkud jiným směrem, než jakým se vydal nekorunovaný král Quake 3: Arena, i tak se v současné době najdou vývojářské týmy, které si vzaly Q3A za vzor a pokouší se jej svým výtvorem překonat. Ponechme teď stranou otázku, jestli má vůbec smysl tlačit se na trůn, který se už tak dost povážlivě naklání, a podívejme se na hru Hired Team: Trial od ruské společnosti New Media Generation. Ta slavného Quaka připomíná v mnoha směrech a tvůrci se nechali slyšet, že jej dokonce i překonává. Inu, uvidíme, co je na tom pravdy.

Stejně jako mnohé další multiplayerové akční hry, i Hired Team: Trial má svůj příběh, který je i zde z pochopitelných důvodů zredukován na minimum. Jste obyvatelem jedné z přelidněných megalopolí budoucnosti a z blíže neurčených důvodů jste se rozhodli stát se členem elitního komanda, jež nese název Hired Team. To je nasazováno na mnohé nebezpečné akce, jako je boj proti všudypřítomnému terorismu, potírání organizovaného zločinu apod. Zájemců o přijetí je sice hodně, ale vzhledem k tomu, že výcvik u elitní jednotky je drahý a není žádoucí přicházet v akcích o její členy, mohou se do ní dostat jen ti nejlepší. Každý uchazeč tedy musí projít sérií náročných soubojů simulovaných ve virtuální Hired Team: Trial realitě, kde ukáže nejen to, jak je v boji dobrý on sám, ale také jak dokáže spolupracovat s ostatními členy týmu. Pokud se mu podaří projít všemi zkouškami, je přijat.

V samotné hře to pak vypadá tak, že máte na výběr ze dvou základních možností. Buď si navolíte hru dle vlastního gusta tak, jak jste normálně zvyklí, a nebo se rozhodnete projít Zkouškou (Trial), která odpovídá výše uvedenému příběhu a vlastně nahrazuje singleplayer (bojujete jen proti botům). Podívejme se tedy na onu „příběhovou“ část. Uvozovky zde jsou na místě, protože žádná zápletka nebo rozuzlení se zde nekonají. Pouze procházíte jednou arénou za druhou a snažíte se zvítězit nad svými oponenty. Pokud neuspějete, musíte arénu opakovat nebo se vrátit k některé již zakončené. Až ve chvíli, kdy se vám podaří odejít z bojiště s hlavou hrdě vztyčenou místo abyste si ji nesli v podpaží, můžete pokračovat dál. Pochopitelně, že jednotlivé mise jsou řazeny podle náročnosti, ale pokud máte zájem, můžete si ještě před spuštěním vždy navolit, jak zkušení boti proti vám budou stát. Postupně si vyzkoušíte nejen všechny arény, které ve hře jsou, ale prakticky i všechny variace módů, které zde vám jsou k dispozici.

Hired Team: Trial Škála herních možností je až překvapivě široká. Najdeme zde pět základních módů, v nichž najdeme ty nejběžnější typy her. Samozřejmostí je Deathmatch, který se zde nachází i ve své týmové variantě. Dále je zde Capture the Flag, Infiltration a Domination - tedy týmové hry založené na spolupráci. Vzhledem k tomu, že princip posledních dvou jmenovaných módů nemusí být každému známý, neškodilo by trošku si je připomenout. Infiltration ze všeho nejvíc připomíná klasickou bitvu o vlajku, ale je zde ten rozdíl, že na celé mapě je vlajka jenom jedna. Jeden z týmů ji brání a druhý se ji snaží odnést na svou základnu. Útočníci získávají body za úspěšné uloupení vlajky, obráncům naskakují body automaticky - samozřejmě jenom v případě, že mají vlajku na své základně. Mód Domination je zase snahou o ovládnutí přesně určených klíčových míst na mapě. Ve chvíli, kdy se takovéhoto místa dotkne některý z hráčů, je považováno za dobyté a příslušnému týmu naskakují body po celý čas, kdy drží „checkpoint“ pod kontrolou. Ve chvíli, kdy se jej dotkne protihráč, získává body zase jeho tým. Samozřejmě, že čím více takovýchto míst máte pod svou „dominancí“, tím rychleji vám body přibývají.

Hired Team: Trial Samozřejmě, že nechybí možnost navolit si obtížnost. A to nejen v singleplayerové části, kde přiřazujete úroveň jednotlivým botům, ale navíc si můžete vybrat jeden ze dvou dostupných režimů, jež se projeví i v ryze mutliplayerových kláních. V tomto případě totiž měníte přímo základy samotného herního systému. Zatímco v režimu Arcade vás čeká takříkajíc quakovská klasika, Tactics nabízí mnohem realističněji ztvárněné souboje. Zpětný ráz zbraně např. poměrně dobře odpovídá skutečnosti (už jen výstřel z obyčejné brokovnice vám pěkně zatřese obrazem), stejně tak je reálnější i zobrazení pohybu postav a model zranění. Zapomeňte tedy na lékárničky a zvykněte si, že po ráně do nohy budete běhat pomaleji a že také můžete docela dobře vykrvácet. Ne, že by se snažil režim Tactics nějakým způsobem konkurovat např. Counter-Striku (konec konců se stále jedná o multiplayer klasického typu), ale jako oživení herního systému to je velice přínosné.

Arény jsou vcelku dynamické a ačkoliv jsou poměrně rozlehlé, hra se překvapivě nestává nudnou. Naopak, máte-li zapnutý režim Tactics, je záhodno hrát v co největších arénách, protože většinou stačí jen pár výstřelů ze samopalu a protivník (či vy sami) se řítí k zemi. Multiplayerová klání tak získávají zcela jiný Hired Team: Trial nádech - na mysl se loudí srovnání s No One Lives Forever. Mapy jsou navíc obohaceny o různé teleporty, transportní pološiny, kyselinová jezírka či žhavou lávu, takže i v tomto ohledu se máte na co těšit.

Bylo by také vhodné si říci něco o technickém zpracování hry Hired Team: Trial. Tvůrci se snažili odvést co nejlepší kus práce a v jistém ohledu se jim to i povedlo. Pokud bychom provedli opět srovnání s Q3A, dojdeme k závěru, že design a interaktivita map je v Hired Team: Trial na o něco vyšší úrovni, ale co se týče samotné grafiky, zde zůstává Quake nepřekonán. Vizuální stránka Hired Teamu sice nikoho neurazí, ale ani nijak zvlášť nepřekvapí. To samé platí i o zvukové stránce. Pokud bychom hledali to nejlepší na technickém zpracování, pak bychom se asi zastavili u modelů postav. Ty jsou při pohledu zblízka vcelku detailní a z jejich vizáže lze odvodit i míru jejich poranění, ale co si budeme povídat, v pohybu a při pohledu z větší vzdálenosti to moc neoceníte.

Vzhledem k tomu, že hra Hired Team: Trial vyšla ve své Gold edici nedávno i u nás, a to v plně lokalizované verzi, měli bychom se též podívat na úroveň překladu. Zde jsem byl Hired Team: Trial poněkud nemile překvapen. Že text v intru zůstal v angličtině, to chápu - jedná se o renderované video a do něj by se nový text vkládal jen velice těžko (jinými slovy - celé intro by se muselo udělat znovu). Zarážející ale je, že ačkoliv jsou všechny texty v češtině a stejně tak i většina mluveného slova, docela často k nám hra mluví i v původním znění. Nebyli jsme ochuzeni ani o překladatelské lahůdky v manuálu jako „arkáda or taktický režim hry“ a podobně. Ve výsledku tedy lokalizace působí poněkud směšně, i když v zásadě svůj účel plní.

Takže si to všechno shrňme. Hired Team: Trial je akční multiplayerovou hrou, která nabízí slušné množství módů (zvláště týmových) a díky začlenění botů si ji mohou hráči užít i v singleplayerovém módu. Co se technické stránky týče, máme před sebou slušný standard - nic víc, ale také nic míň. Za jasný klad ale je nutné považovat začlenění režimu Tactics, který do hry přináší zcela nový nádech. Suma sumárum - mírný nadprůměr, který vám může přijít k duhu, pokud si chcete oddechnout od všech těch Quaků, Unrealů apod. a chtěli byste zkusit zase něco jiného.

Hired Team: Trial
Výrobce: New Media Generation
Vydavatel: New Media Generation
Distribuce v ČR: TOP Distributor, plná lokalizace
Oficiální homepage: www.nmg.ru/httrial
Minimální konfigurace: procesor 233 MHz, 64 MB RAM, 300 MB HDD
Doporučená konfigurace: procesor 400 MHz, 96 MB RAM
3D karty: ano
Multiplayer: ano
Verdikt: Průměrná multiplayerová 3D akce, která má pár příjemných překvapení.
Hodnocení 63%

Autor:
  • Nejčtenější

Každé zranění postavy zanechá jizvu, hráči se bojí, že budou ovládat zrůdy

Vývojáři netrpělivě očekávaného remaku legendární špionážní hry Metal Gear Solid Delta: Snake Eater...

Děláte z nás hlupáky. Černý samuraj a Japonsko od Ubisoftu se Japoncům nelíbí

Zatímco Ubisoft v uplynulých dnech detailněji představil Assassin’s Creed Shadows zasazený do...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

KVÍZ: Tehdy je hrál každý. Poznáte nejslavnější plošinovky z devadesátek?

Plošinovky, hopsačky, skákačky, platformovky nebo třeba dvourozměrné arkády. Ať už je budeme...

Vývojáři strategické hry vyřešili krizi bydlení odstraněním pronajímatelů

Vývojáři povedené strategie Cities: Skylines 2, ve které si hráči mohou postavit vlastní virtuální...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Mačkání prsou nebo uklízení mrtvol. Hráli jsme nejdivnější dema na Steamu

V digitálním obchodu Steam proběhl tento týden festival demoverzí, během nějž jsme si mohli zdarma...

Shadow of the Erdtree je nejlépe hodnoceným herním přídavkem všech dob

Dlouho očekávaný přídavek k oceňovanému RPG Elden Ring až na vzácné výjimky sbírá skvělá hodnocení...

KVÍZ: Tehdy je hrál každý. Poznáte nejslavnější plošinovky z devadesátek?

Plošinovky, hopsačky, skákačky, platformovky nebo třeba dvourozměrné arkády. Ať už je budeme...

„Komunistické Sim City“ je hotové. Vývoj Workers & Resources nebyl snadný

Slovenská budovatelská strategie Workers & Resources: Soviet Republic opouští po pěti letech režim...

PlayStation Portal přidává vylepšení. Mezi nejhranější hry patří Fortnite

PlayStation Portal, který umožňuje streamovat hry z konzole PlayStation 5 na dedikovaný handheld s...

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...