RECENZE: Heroes of Might & Magic 3 HD je zbytečný produkt

aktualizováno 
Uplynulo více než 15 let od vydání jedné z nejlepších tahových strategií všech dob. Aby se na ni úplně nezapomnělo, vydává Ubisoft HD reedici.
50

Heroes of Might & Magic 3 HD

Platforma: PC
Výrobce: .dat/Akella

  • Podpora vyšších rozlišení
  • Nezměněná hratelnost
  • Možnost hrát na tabletech
  • Zabugovaný on-line multiplayer
  • Absence obou datadisků
  • Přemrštěná cena
  • Celkově odfláknutý a zbytečný produkt

Herní karta

Heroes of Might & Magic 3 HD | foto: Petr Kárník

Povězme si to zkraje pěkně na rovinu: reedice se nijak zvlášť nepovedla. Hra jako taková šlape, máme tu ovšem několik velkých ALE. Vezměme to pěkně popořádku.

HoMaM 3 má věk náctiletého puberťáka, což už je u počítačové hry úctyhodný věk. I přesto má stále obrovskou fanouškovskou základnu a jsem si naprosto jistý, že i přes tři další díly a nespočet datadisků, jež od té doby vyšly, je třetí díl stále tím nejhranějším. Obrovská popularita třetího dílu samozřejmě neušla gigantu jménem Ubisoft, pro kterého jsou peníze vždy až na prvním místě, a protože vlastní na celou HoMaM značku veškerá práva, chytá příležitost za pačesy.

Heroes of Might & Magic 3 HD

Heroes of Might & Magic 3 HD

Nejdůležitější informace, kterou je třeba zmínit hned na začátku, je fakt, že nejde o HD remake, ale „pouze“ o HD remaster. Jaký je rozdíl? Inu, remake by měla být kompletní předělávka, aby zaujala dnešního hráče a donutila přesedlat veterány, tzn. nový engine, zlepšit ovládání, přidat nový obsah apod. Naproti tomu remaster pouze zlepší audiovizuální dojem a zbytek nechá beze změny. A přesně to je případ dnes recenzovaného titulu. HoMaM 3 HD má pouze vylepšenou a vyhlazenou grafiku, aby to vše ani na velkých monitorech a rozlišeních nevypadalo jako mazanina. A to je vše, přátelé.

Naprosto vše, od hlavního menu až po nemožnost načíst hru během soubojů, zůstalo při starém. Nenajdete zde jedinou novou mapu, jediný nový efekt, vše vypadá přesně tak jako v roce 1999, jen je to trošku vyhlazenější. Skalní fanoušci teď určitě jásají a osobně jejich nadšení chápu. Grafika původních Heroes 3 byla naprosto fenomenální a nádherně pohádková a pokud vše vypadá stejně krásně i na 24“ monitoru v rozlišení 1 920 × 1 080, je důvod bouchnout lahvinku něčeho dobrého. Bohužel i skalním fandům, a tím i sobě, teď trochu zmrazím úsměv na rtech.

Heroes of Might & Magic 3 HD

Heroes of Might & Magic 3 HD

Největším záporem celé této edice je drzá absence obou datadisků. Jde tedy pouze o základní hru. Takže žádný Conflux, nové kampaně nebo generátor map (pouze editor). Ubisoft tento katastrofální krok omlouvá ztrátou zdrojových kódů na oba datadisky, čímž de facto vyvrátil i jejich možné budoucí HD vydání jako DLC (na druhou stranu známe Ubistoft, takže bych se nedivil, kdyby se zdrojové kódy úplnou náhodou našly a přídavky později skutečně vyšly, samozřejmě za nemalý peníz).

Když k tomu připočítám naprosto šílenou a přestřelenou cenu 15 eur, vyvstává otázka, komu je vlastně tento produkt určen. Skalní fanoušci si klepou na čelo, protože už dávno vlastní kompletní edici s oběma datadisky z digitální distribuce GOG.com, kde je k mání za podstatně rozumnějších 10 dolarů (navíc jsou často v nějaké akci). HD mod je navíc k dispozici už pěknou dobu a zdarma a není problém ani s češtinou. Nováčky pravděpodobně odradí trochu kostrbaté ovládání a celkově neduhy her minulého milénia, takže když k tomu připočítám špatnou optimalizaci, nevycházejí z toho HoMaM 3 HD vůbec dobře.

Heroes of Might & Magic 3 HD

Heroes of Might & Magic 3 HD

Jediní, kdo z remasteru můžou mít upřímnou radost, jsou tabletáři a milovníci on-line hraní. Hra totiž vychází jak na iPady, tak na tablety s Androidem, a přestože ovládání nepatří mezi nejpřívětivější, dokáže hra zpříjemnit nejednu dlouhou chvíli na cestách.

Hlavním lákadlem by měl být on-line multiplayer přes Steam, ale i s tím jsou zatím problémy, protože padá, či se vůbec nepodaří hru vytvořit a spojit. Jako bonus jsou zde Steam achievementy, ale je jich pouze pár a jsou vesměs udělovány pouze za dokončení kampaní nebo zdolání konkrétního množství map na těžší obtížnosti.

Fotogalerie

Přestože jsem hru celkem pohanil, nemůžu jí upřít jednu věc: pořád baví. Protože na hratelnost a celkové principy nikdo ani nesáhl, jde pořád o stejně skvělou hratelnost jako tenkrát. Není to ovšem zásluha Ubisoftu, ale studia New World Computing, tedy původních tvůrců.

Kolem a kolem není reedice ničím jiným než další ždímačkou peněz pro nenažraného distributora. Kromě hráčů s tablety a několika nadšenců nemůžu tuto hru doporučit naprosto nikomu. Pokud ji ještě nemáte, kupte si kompletní edici na GOGu a nainstalujte komunitní HD mod. Ušetříte a získáte několikanásobně více muziky.

Celkově jsou tedy HoMaM 3 HD zklamáním. Kromě vylepšené grafiky a s tím i podpory vyšších rozlišení zde není jediná inovace nebo vylepšení, ale na druhou stranu tím neutrpěla vytříbená hratelnost. Uděluji tedy mírných 50 % jako celku, který prostě i tak baví. Remaster jako takový by však byl maximálně tak za 20 %.

Autor:

Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077 patří mezi nejočekávanější hry současnosti. Kutí ho tvůrci Zaklínače a opět půjde o hru na hrdiny v otevřeném světě. Ukázka za zavřenými dveřmi na E3 2018 nás nadchla, letošní pak potvrdila, že je zaděláno na hit. Rozruch vzbudil také herec Keanu Reeves, jenž na tiskovce Microsotu odhalil datum vydání. Pro největší fandy je pak určena sběratelská edice za několik tisíc. Hra bude opatřena českými titulky.

Hodnocení hry

Redakce

50 %

Čtenáři

43 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 321 čtenářů

Nejčtenější

Pět her, o kterých jsme si v mládí mysleli, že jsou skvělé. Jenže nejsou

The Lion King (1994)

Určitě to znáte. Vzpomínáte na něco s láskou, považujete to za úžasné, skvělé, téměř božské, jenže když se k tomu po...

Drobný vtip o čínském prezidentovi přišel tchajwanské vývojáře hodně draho

Devotion

Kvůli přirovnání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga k medvídku Púovi museli nezávislí vývojáři z tchajwanského studia...

Vzácná pokémoní karta za šedesát tisíc dolarů se ztratila během přepravy

Pokémon: Detektiv Pikachu

Sběratelské karetní hry patří mezi drahé koníčky a výjimkou není ani Pokémon Trading Card Game, která funguje od roku...

Stahujte zdarma výbornou strategii Age of Wonders 3, akce končí v pondělí

Age of Wonders 3

Pěknou hru zdarma si můžete po omezený čas stáhnout na digitální distribuci Steam. Tentokrát je to vynikající tahová...

Stahujte zdarma povedenou diablovku Torchlight, čas máte do čtvrtka

Torchlight

Epic Store láká na další hru zdarma. Tentokrát je to starší, ale povedená diablovka Torchlight, která sice jen...

Další z rubriky

RECENZE: F1 2013 jsou parádní formule, ale doplácejí na roční vydávání

F1 2013

Nejenže je to jediná hra s oficiální licenci F1, ale navíc je opravdu dobrá. Jenže když vychází každý rok, je těžké to...

RECENZE: World of Warplanes se snaží navázat na tankový úspěch

World of Warplanes

Podaří se zopakovat zásah do černého i podruhé, kdy tanky z World of Tanks nahrazují letadla? Zatím to není jisté.

RECENZE: Dex ukazuje budoucnost, v níž bez implantátů nemá cenu žít

Dex

Česká hra Dex zasazuje tradiční žánr do ne úplně tradičního prostředí. Mladá dívka s modrými vlasy zachraňuje svět před...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz