Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 3. června 2023 Tamara

Hard Truck: 18 Wheels of Steel

  12:00
""Řidiči na sibiřské magistrále jsou muži bez bázně a hany..."", jak začíná jeden pěkný dokumentární film o velké ruské silnici. Stejná slova bychom mohli použít i o řidičích nákladních automobilů v pokračování zajímavé hry ruské výroby. Pojďte se spolu s námi posadit za volant osmnáctikolového monstra.

Hard Truck: 18 Wheels of SteelPrezident společnosti ValuSoft s námahou odvrátil oči od monitoru, na kterém běžel mimořádně pikantní pornografický filmeček, natáhl si nohy na stůl, zapálil si cigaretu a řekl: “Jsem jedno ucho, Jime.”
Jim Hanson, šéf marketingového oddělení, malý plešatý chlapíček s nápadně bledými lícemi, který jakoby na tento povel čekal, se dal do řeči: “Ehm, šéfe, rozjeli jsme tu novou kampaň na naše střílečky z Vietnamu, prodej díky tomu stoupl oproti prosinci 1999 o 250%.”
“Ale počkejte, copak to už byly na trhu?”
“Nebyly, ale to je vedlejší. Jak říkám – oproti prosinci 1999 stoupla…”
“...dobře, dobře,” přerušil ho opět šéf, “nějaké další 'úspěchy'? Co herní časopisy?”
Jim viditelně pookřál: “PC Gamer už je taky náš, šéfe, a ani to tolik nestálo, spokojili se s novýma kompama do redakce a jedním Ferrari pro šéfredaktora. Ale dělají mi starosti ty český časáky. Nevím, jaký tam mají platy, ale Herodes furt nechce zabrat, o Tučkovi ani nemluvě. A s webama je to ještě horší. Nebejt toho BonusWebu, asi by tam naše hry nikdo nekupoval…”
“Počkej, BonusWebu? To mi nic neříká!”
“To jsou přece ty, co jsme jim posílali ty tři náklaďáky Redbullů!”
“Takže už jsou naši?”
Hard Truck: 18 Wheels of Steel “Jasně, šéfe. Podívejte, něco vám ukážu,” rozzářil se Hanson a vytáhl z kapsy saka cédéčko.
“Co to je?” zeptal se prezident nedůvěřivě.
“To je video, které natočil jeden jejich redaktor. Je to o jedné z našich nových her, jmenuje se Hard Truck. Víte, takové ty náklaďáky…”
“OK, tak to spusťte…”

*** *** ***

Vážení diváci, dovolte mi, abych vás přivítal u videorecenze hry, která je přelomem v žánru automobilových simulací. Povídání o Hard Truck: 18 Wheels of Steel zahájíme stylově ukázkou z dokumentu o sibiřské magistrále…

Řidiči na sibiřské magistrále jsou muži bez bázně a hany. Leckdy hodiny a hodiny neomylně vedou své vozy po nekonečných dálavách, čichajíce pach spálené nafty a tavících se šroubků a jen letmým pohledem přehlížejíce komorní náhrobky méně šťastných souputníků. Udělají vše proto, aby dovezli svůj náklad včas a v nejlepším pořádku. Poradí si s nepřízní počasí, technickými závadami i únavou a klížícími se víčky. Řidiči na sibiřské magistrále jsou muži bez bázně a hany…

Hard Truck: 18 Wheels of SteelJak nám emotivní ukázka jasně připomněla, řízení nákladního automobilu, cíl, o kterém řada z nás po nocích v přestávkách mezi erotickými vizemi sní, je prací obtížnou, leckdy nevděčnou, avšak zodpovědnou a důležitou. Kde by byly distribuční firmy, hypermarkety, ba i prostí vesničtí rolníci, kdyby nebylo oněch mužů bez bázně a hany, kteří stráví hodiny za volantem jen proto, aby byla zásilka doručena v pravý čas na pravé místo.

Hard Truck: 18 Wheels of Steel vás posadí na ne zrovna pečlivě vypolstrovanou sedačku obrovité osmnáctikolky. Vaším cílem nebude nic jiného, než si vést co nejlépe jako přepravce – až ve třech prostředích se posadíte za volant namakaného tahače a budete převážet spěšné zásilky z města do města. Pokud se vám to bude dařit v časovém limitu, a to aniž byste je poškodili, budete patřičně ohodnoceni nejen finančně, ale dostane se vám i uznání v podobě rostoucí prestiže. Zdá se vám to nezajímavé a hloupé téma? Ano, v podstatě tomu tak je, nicméně ValuSoft dokázal i z tak pitomého námětu vytěžit skutečně maximum…

Průběh každé cesty je asi následovný: Zajedete si k benzínové pumpě, kde načerpáte naftu, následně navštívíte motel a odpočinete si, abyste byli dostatečně čerství. Poté si vyberete zakázku, připojíte příslušný náklad ke svému tahači a vyrazíte na silnici. Hard Truck: 18 Wheels of Steel Pomocí klávesnice či (lépe) volantu ovládáte svůj stroj a snažíte se co nejrychleji dojet na místo určení. S dopravními předpisy si mnoho starostí dělat nemusíte – pokud vás chytne policie, což se zase tak často nestává, můžete jim zkusit ujet, anebo zaplatíte poměrně nízkou pokutu, kterou si většinou můžete v pohodě dovolit. Jedete-li delší cestu, je docela možné, že se vyčerpáte a začnete za volantem usínat, což je znázorněno roztomilým mrkajícím očkem a občasným tmavnutím obrazovky. V takovém případě je nejlepší zajet na odpočívadlo a na chvíli si dáchnout. Když náklad dovezete, hra vám spočítá, s jakým zpožděním jste přijeli a v jakém stavu vámi převážené věci jsou – pokud je vše v pořádku, dostanete plný honorář, pokud nikoliv, určitá částka je vám strhnuta. Nezní to úplně jako námět pro strhující závodní hru, která vám z žil vyčerpá poslední zbytky adrenalinu, ale přesto má Hard Truck něco do sebe.

K nepochybně "atraktivnímu" námětu dlouhých hodin strávených za volantem tahače přidali tvůrci (Sunstorm Interactive) ještě vydařené grafické zpracování v rozlišení až 1024x768 a pochopitelně všechny možné speciálními efekty, které dnešní grafické karty umožňují. Navíc si krom stereotypního hučení motoru můžete pustit i rádio, kde máte na výběr z pěti skladeb, které se jen tak neomrzí. Naše hodnocení je tak nasnadě. Ale jak se Hard Truck: 18 Wheels of Steel líbí samotným hráčům? Hard Truck: 18 Wheels of Steel Vyrazili jsme do ulic zeptat se náhodných subjektů na jejich názor na tento skvělý titul…

Postarší plešatý muž silnější konstituce: "Vždycky jsem si přál řídit náklaďák a tahle hra mi konečně ten sen splnila. Navíc je v ní moje auto skoro nezničitelné, takže můžu v pohodě bourat, jak se mi zlíbí. Je to bomba…"

Obrýlený student prudce intelektuálního vzhledu: "Ale jo, vcelku to ujde. Ten námět se zdá nic moc, ale vlastně je to docela zábava. Jenom mi vadilo, že jsem vždycky ztratil nejmíň minutu pitomým rozjížděním a ještě pitoměj..." (střih)

Lehce přisleplá důchodkyně o holi: "A já si vždycky myslela, že počítačový hry jsou akorát takový ty krváky a násilnosti. Tohlencto, no to je úplně něco jinýho, to víte, že to svýmu vnoučkovi koupím, to se mu určitě bude líbit, von by si taky porád hrál jenom s těma autíčkama..."

Jak sami vidíte, je Hard Truck: 18 Wheels of Steel skutečně propracovanou a zábavnou hrou, která je navíc určena všem věkovým kategoriím. Tímto verdiktem se s vámi loučíme a těšíme se nashledanou u některé z dalších skvělých her (a navíc za rozumnou cenu!), které pro nás připravuje společnost Valusoft Inc.

Hard Truck: 18 Wheels of Steel *** *** ***

“No, musím tě pochválit, Jime,” řekl prezident. “Na pitomej plátek odněkud ze střední Afriky je to dost dobrej výkon. Ještě bych to trochu prostříhal, ale v jádru je to dobrej materiál, se kterým by se dalo pracovat.”
Marketingový pracovník se lehce začervenal a chvíli mu trvalo, než potlačil vrozenou koktavost a sestavil srozumitelnou větu: “Tak co jim pošlem tentokrát?”
“Nebudem to přehánět,” rozmyslel se rychle šéf. “Myslím, že se dvěma bednama Redbullů by mohli zas nějakou tu chvilku vystačit, co říkáš?”
“Já bych to nepřeháněl... jedna bude stačit…”
“Tak dobře, tím líp,” uzavřel celou situaci prezident a lehkým pokývnutím hlavy naznačil svému podřízenému, že je na čase opustit kancelář. Jakmile se za Hansonem zabouchly dveře, zamnul si ruce a řekl: “To stojí za malou oslavu.” Ze zadní kapsy kalhot vytáhl malý klíček, odemkl jednu z četných zásuvek svého masivního pracovního stolu, z vlhkého humidoru vytáhl prvotřídní kubánský doutník, zapálil si a labužnicky vyfoukl první obláček kouře…

Hard Truck: 18 Wheels of Steel
Výrobce: Sunstorm Interactive
Vydavatel: Valusoft
Distribuce v ČR: zatím není definitivně rozhodnuto
Oficiální homepage: http://www.valusoft.com/products/hrdtrck18whls.html
Minimální konfigurace: Procesor 500 MHz, 128 MB RAM, 16 MB grafika
Doporučená konfigurace: Procesor 600MHz, 256 MB RAM, 32 MB grafika
3D karty: ano
Multiplayer: ne
Verdikt: Z pitomého námětu s hodně podprůměrným zpracováním se nakonec vyklubala docela slušná zábava, která se bohužel brzy zvrhne ve stereotyp. Milovníkům nákladních automobilů však můžeme Hard Truck s klidným srdcem doporučit.
Hodnocení 60%

Autor:
  • Nejčtenější

Díky AI si můžete popovídat s Amouranth. Zadarmo ovšem ani kuře nehrabe

Provokativní streamerka Amouranth začala poskytovat novou službu. Díky umělé inteligenci schopné realisticky napodobit...

Nejlepší Diablo vůbec? První recenze na Diablo 4 nešetří nadšením

Akční hra na hrdiny Diablo 4 se vrací k temným kořenům a alespoň částečně napravuje pošramocenou reputaci kdysi téměř...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Šest nejočekávanějších her, které vycházejí v červnu

V červnu se utkáme se samotným peklem, postavíme si vlastní zábavní park, pokusíme se utéct ze zdánlivě opuštěného...

RECENZE: Hrot je geniální české retro z éry tvrdého socialismu

Nad socialistickým Československem se stahují černá mračna. V ulicích Prahy se děje cosi zneklidňujícího. Místo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Doom už funguje i v teletextu. Před dvaceti lety by to byla velká věc

Oddaný fanoušek rozběhal klasickou střílečku Doom i skrz zastaralou technologii teletextu. Dokonce ho lze nyní ovládat...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

RECENZE: The Chant působí jako nedotažená vykrádačka Stranger Things

Prvotina studia Brass Token sice není vyloženě špatná hra, v mimořádně na horory bohatém závěru roku ovšem nemá žádné...

RECENZE: Evil West je přímočará akční jízda ze staré školy

Tvůrci Shadow Warriora přicházejí s další akční peckou, která si na nic nehraje. A znovu to funguje, tentokrát v...

RECENZE: Nový díl Syberie je překvapivě možná ten nejlepší vůbec

Po průměrném třetím dílu se série Syberia překvapivě vrací v plné síle. Jde o nejlepší poctu životu a dílu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....