Pátek 24. září 2021, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 24. září 2021 Jaromír

Hard Truck: 18 Wheels of Steel

  12:00
""Řidiči na sibiřské magistrále jsou muži bez bázně a hany..."", jak začíná jeden pěkný dokumentární film o velké ruské silnici. Stejná slova bychom mohli použít i o řidičích nákladních automobilů v pokračování zajímavé hry ruské výroby. Pojďte se spolu s námi posadit za volant osmnáctikolového monstra.

Hard Truck: 18 Wheels of SteelPrezident společnosti ValuSoft s námahou odvrátil oči od monitoru, na kterém běžel mimořádně pikantní pornografický filmeček, natáhl si nohy na stůl, zapálil si cigaretu a řekl: “Jsem jedno ucho, Jime.”
Jim Hanson, šéf marketingového oddělení, malý plešatý chlapíček s nápadně bledými lícemi, který jakoby na tento povel čekal, se dal do řeči: “Ehm, šéfe, rozjeli jsme tu novou kampaň na naše střílečky z Vietnamu, prodej díky tomu stoupl oproti prosinci 1999 o 250%.”
“Ale počkejte, copak to už byly na trhu?”
“Nebyly, ale to je vedlejší. Jak říkám – oproti prosinci 1999 stoupla…”
“...dobře, dobře,” přerušil ho opět šéf, “nějaké další 'úspěchy'? Co herní časopisy?”
Jim viditelně pookřál: “PC Gamer už je taky náš, šéfe, a ani to tolik nestálo, spokojili se s novýma kompama do redakce a jedním Ferrari pro šéfredaktora. Ale dělají mi starosti ty český časáky. Nevím, jaký tam mají platy, ale Herodes furt nechce zabrat, o Tučkovi ani nemluvě. A s webama je to ještě horší. Nebejt toho BonusWebu, asi by tam naše hry nikdo nekupoval…”
“Počkej, BonusWebu? To mi nic neříká!”
“To jsou přece ty, co jsme jim posílali ty tři náklaďáky Redbullů!”
“Takže už jsou naši?”
Hard Truck: 18 Wheels of Steel “Jasně, šéfe. Podívejte, něco vám ukážu,” rozzářil se Hanson a vytáhl z kapsy saka cédéčko.
“Co to je?” zeptal se prezident nedůvěřivě.
“To je video, které natočil jeden jejich redaktor. Je to o jedné z našich nových her, jmenuje se Hard Truck. Víte, takové ty náklaďáky…”
“OK, tak to spusťte…”

*** *** ***

Vážení diváci, dovolte mi, abych vás přivítal u videorecenze hry, která je přelomem v žánru automobilových simulací. Povídání o Hard Truck: 18 Wheels of Steel zahájíme stylově ukázkou z dokumentu o sibiřské magistrále…

Řidiči na sibiřské magistrále jsou muži bez bázně a hany. Leckdy hodiny a hodiny neomylně vedou své vozy po nekonečných dálavách, čichajíce pach spálené nafty a tavících se šroubků a jen letmým pohledem přehlížejíce komorní náhrobky méně šťastných souputníků. Udělají vše proto, aby dovezli svůj náklad včas a v nejlepším pořádku. Poradí si s nepřízní počasí, technickými závadami i únavou a klížícími se víčky. Řidiči na sibiřské magistrále jsou muži bez bázně a hany…

Hard Truck: 18 Wheels of SteelJak nám emotivní ukázka jasně připomněla, řízení nákladního automobilu, cíl, o kterém řada z nás po nocích v přestávkách mezi erotickými vizemi sní, je prací obtížnou, leckdy nevděčnou, avšak zodpovědnou a důležitou. Kde by byly distribuční firmy, hypermarkety, ba i prostí vesničtí rolníci, kdyby nebylo oněch mužů bez bázně a hany, kteří stráví hodiny za volantem jen proto, aby byla zásilka doručena v pravý čas na pravé místo.

Hard Truck: 18 Wheels of Steel vás posadí na ne zrovna pečlivě vypolstrovanou sedačku obrovité osmnáctikolky. Vaším cílem nebude nic jiného, než si vést co nejlépe jako přepravce – až ve třech prostředích se posadíte za volant namakaného tahače a budete převážet spěšné zásilky z města do města. Pokud se vám to bude dařit v časovém limitu, a to aniž byste je poškodili, budete patřičně ohodnoceni nejen finančně, ale dostane se vám i uznání v podobě rostoucí prestiže. Zdá se vám to nezajímavé a hloupé téma? Ano, v podstatě tomu tak je, nicméně ValuSoft dokázal i z tak pitomého námětu vytěžit skutečně maximum…

Průběh každé cesty je asi následovný: Zajedete si k benzínové pumpě, kde načerpáte naftu, následně navštívíte motel a odpočinete si, abyste byli dostatečně čerství. Poté si vyberete zakázku, připojíte příslušný náklad ke svému tahači a vyrazíte na silnici. Hard Truck: 18 Wheels of Steel Pomocí klávesnice či (lépe) volantu ovládáte svůj stroj a snažíte se co nejrychleji dojet na místo určení. S dopravními předpisy si mnoho starostí dělat nemusíte – pokud vás chytne policie, což se zase tak často nestává, můžete jim zkusit ujet, anebo zaplatíte poměrně nízkou pokutu, kterou si většinou můžete v pohodě dovolit. Jedete-li delší cestu, je docela možné, že se vyčerpáte a začnete za volantem usínat, což je znázorněno roztomilým mrkajícím očkem a občasným tmavnutím obrazovky. V takovém případě je nejlepší zajet na odpočívadlo a na chvíli si dáchnout. Když náklad dovezete, hra vám spočítá, s jakým zpožděním jste přijeli a v jakém stavu vámi převážené věci jsou – pokud je vše v pořádku, dostanete plný honorář, pokud nikoliv, určitá částka je vám strhnuta. Nezní to úplně jako námět pro strhující závodní hru, která vám z žil vyčerpá poslední zbytky adrenalinu, ale přesto má Hard Truck něco do sebe.

K nepochybně "atraktivnímu" námětu dlouhých hodin strávených za volantem tahače přidali tvůrci (Sunstorm Interactive) ještě vydařené grafické zpracování v rozlišení až 1024x768 a pochopitelně všechny možné speciálními efekty, které dnešní grafické karty umožňují. Navíc si krom stereotypního hučení motoru můžete pustit i rádio, kde máte na výběr z pěti skladeb, které se jen tak neomrzí. Naše hodnocení je tak nasnadě. Ale jak se Hard Truck: 18 Wheels of Steel líbí samotným hráčům? Hard Truck: 18 Wheels of Steel Vyrazili jsme do ulic zeptat se náhodných subjektů na jejich názor na tento skvělý titul…

Postarší plešatý muž silnější konstituce: "Vždycky jsem si přál řídit náklaďák a tahle hra mi konečně ten sen splnila. Navíc je v ní moje auto skoro nezničitelné, takže můžu v pohodě bourat, jak se mi zlíbí. Je to bomba…"

Obrýlený student prudce intelektuálního vzhledu: "Ale jo, vcelku to ujde. Ten námět se zdá nic moc, ale vlastně je to docela zábava. Jenom mi vadilo, že jsem vždycky ztratil nejmíň minutu pitomým rozjížděním a ještě pitoměj..." (střih)

Lehce přisleplá důchodkyně o holi: "A já si vždycky myslela, že počítačový hry jsou akorát takový ty krváky a násilnosti. Tohlencto, no to je úplně něco jinýho, to víte, že to svýmu vnoučkovi koupím, to se mu určitě bude líbit, von by si taky porád hrál jenom s těma autíčkama..."

Jak sami vidíte, je Hard Truck: 18 Wheels of Steel skutečně propracovanou a zábavnou hrou, která je navíc určena všem věkovým kategoriím. Tímto verdiktem se s vámi loučíme a těšíme se nashledanou u některé z dalších skvělých her (a navíc za rozumnou cenu!), které pro nás připravuje společnost Valusoft Inc.

Hard Truck: 18 Wheels of Steel *** *** ***

“No, musím tě pochválit, Jime,” řekl prezident. “Na pitomej plátek odněkud ze střední Afriky je to dost dobrej výkon. Ještě bych to trochu prostříhal, ale v jádru je to dobrej materiál, se kterým by se dalo pracovat.”
Marketingový pracovník se lehce začervenal a chvíli mu trvalo, než potlačil vrozenou koktavost a sestavil srozumitelnou větu: “Tak co jim pošlem tentokrát?”
“Nebudem to přehánět,” rozmyslel se rychle šéf. “Myslím, že se dvěma bednama Redbullů by mohli zas nějakou tu chvilku vystačit, co říkáš?”
“Já bych to nepřeháněl... jedna bude stačit…”
“Tak dobře, tím líp,” uzavřel celou situaci prezident a lehkým pokývnutím hlavy naznačil svému podřízenému, že je na čase opustit kancelář. Jakmile se za Hansonem zabouchly dveře, zamnul si ruce a řekl: “To stojí za malou oslavu.” Ze zadní kapsy kalhot vytáhl malý klíček, odemkl jednu z četných zásuvek svého masivního pracovního stolu, z vlhkého humidoru vytáhl prvotřídní kubánský doutník, zapálil si a labužnicky vyfoukl první obláček kouře…

Hard Truck: 18 Wheels of Steel
Výrobce: Sunstorm Interactive
Vydavatel: Valusoft
Distribuce v ČR: zatím není definitivně rozhodnuto
Oficiální homepage: http://www.valusoft.com/products/hrdtrck18whls.html
Minimální konfigurace: Procesor 500 MHz, 128 MB RAM, 16 MB grafika
Doporučená konfigurace: Procesor 600MHz, 256 MB RAM, 32 MB grafika
3D karty: ano
Multiplayer: ne
Verdikt: Z pitomého námětu s hodně podprůměrným zpracováním se nakonec vyklubala docela slušná zábava, která se bohužel brzy zvrhne ve stereotyp. Milovníkům nákladních automobilů však můžeme Hard Truck s klidným srdcem doporučit.
Hodnocení 60%

Autor:

Mohlo by vás zajímat

V druhé polovině roku 2021 vychází hned několik očekávaných herních titulů.

  • Nejčtenější

Po 40 letech programátor opravil chybu, kvůli níž jeho hra nešla dohrát

Čtyři dekády poté, co úspěšně prodal svoji herní prvotinu Arctic Adventure, zjistil její autor Harry McCracken, že její...

Nejslavnější cheat historie oslavil 35 let. A ne, není to IDDQD

Už je to dlouhých 35 let od té doby, co si mohli hráči počítačových her poprvé vyzkoušet, co se stane, když na svých...

KVÍZ: Jak moc se vyznáte ve hrách z druhé světové války?

Druhá světová válka je z herního hlediska vděčným tématem, jen málokterý titul si ovšem zaslouží, aby se na něj...

KOMENTÁŘ: Už bylo dost GTA 5, je na čase se posunout

Minulý týden jsme mezi ukázkami na chystané tituly pro PlayStation 5 viděli také hodně starého známého: Grand Theft...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Změna zákona o hraní stála čínské společnosti už více než bilion korun

Nedávná změna čínského zákona, která omezuje hraní online her nezletilých na pouhé tři hodiny týdně, má pro tamní...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

  • Další z rubriky

RECENZE: Zaklínačský animák působí spíš jako „neznačkové“ fantasy

Nový animovaný film se zaklínačskou tématikou je dalším přírůstkem do kolekce nabídky původní tvorby Netflixu. Ačkoli...

RECENZE: V Tribes of Midgard musíte zajistit přežití vikinské vesnice

Sympatická směsice žánrů, která je sice zasazená do vcelku okoukaného prostředí, ovšem na zábavnosti jí to neubírá....

RECENZE: Pobouřil Číňany a dva roky nešel koupit. Jaký je horor Devotion?

Tchajwanský horor Devotion způsobil před dvěma roky obrovský poprask. Vývojáři do něj nenápadně propašovali na první...

RECENZE: Remake Destroy All Humans! je stejně tak praštěný jako originál

Patnáct let stará akční adventura Destroy All Humans! se dočkala moderní grafiky, jinak zůstalo vše při starém. Obstojí...

Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?
Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?

Na 20 maminek a jejich holčiček tentokrát čeká kelímek s panenkou Kitten Catfé. Zapojte se do testování a získejte pro svoji holčičku další...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Lucie Šafářová a Tomáš Plekanec se vzali, ukázali fotky z veselky

Přestože na jaře prohlašovali, že kvůli drahému rozvodu hokejisty Tomáše Plekance do svatby nebudou investovat,...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...

Obří dluhy čínského developera straší celý svět, už klesly akcie v USA

Čínský realitní kolos Evergrande zápasí s bilionovými dluhy. Kvůli tomu v pondělí výrazně klesaly indexy amerických i...