Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Čtvrtek 20. ledna 2022 Ilona

Handheld se dvěma displeji na tři: recenze Crosswords DS

Když se na handheldu dá hrát sudoku, proč ne křížovky? Může to být i zábava. Pokud tedy inženýři neudělali někde chybu.
47

Crosswords DS

Platforma: DS
Výrobce: Nuevo Retro Games

 • Ne úplně marný nápad
 • Předzvěst lepších kousků
 • Podivná detekce „I“
 • Křížovky bez tajenek
 • Jazyková bariéra
 • Žádný multiplayer

Konverze oblíbených slovních hlavolamů do elektronické podoby bude v Česku asi jen těžko hledat kupce. Zvlášť když ani technicky není stoprocentní.

Herní karta

Crosswords DS

Crosswords DSLidstvo je čím dál línější, což je vidět na kdečem. Hry jsou pořád snazší. Obézních lidí je pořád víc. Přestávají se jíst pomeranče - loupou se hůř než mandarinky. A prakticky úplně se přestaly luštit americké křížovky. Alespoň u nás v Česku. Ne, nemá to nic společného s nějakými protesty, jen tu máme křížovky švédské, u kterých netřeba pátrat v textu vedle křížovky a podle souřadnic, co má být vodorovně a co svisle, neb obsahují zadání přímo v sobě. Navíc mají větší okénka a celkově nabízejí nesrovnatelně větší pohodlí. A křížovky jsou přece o měkkém křesle a o lebedě. Nebo ne?

Žádné moudré ponaučení na nás nevypadne.

Ať je to, jak chce, tvůrci videoher, kteří neopominou nic slavného, a tudíž potencionálně zlatonosného, si už před časem všimli, že křížovka je hlavolam slavný náramně, a že by tedy mělo jít trhnout na něm nějakou tu kačku. Do dnešních dnů Crosswords DStak křížovkářských her vznikla překvapivá řádka.

My se ale dnes podíváme na mřížku handheldové verzi, pro niž si autoři vzhledem k velikosti zvoleného zobrazovadla vybrali právě polozapomenutou křížovku americkou. Handheld se tudíž drží nastojato jako knížka, vpravo vyplňujete stylusem coby tužkou okénka a vlevo máte legendu, zvanou „klíče“. Myslí se i na leváky – stačí zvolit příslušnou volbu, otočit handheld o stoosmdesát stupňů a mohou luštit taky.

Navzdory všem očekáváním zdravého rozumu se to „hraje“ dost dobře. Legenda vlevo je naprosto přehledná: při kliknutí na jakékoli okénko křížovky se vám zobrazí, jakého hesla je okénko součástí, a to jak vodorovně, tak svisle. Vodorovnost a svislost jsou navíc odlišeny barevně, takže žádné tápání, co kam napsat, se nekoná. Když si tedy odmyslíme tápání plynoucí ze samotného principu křížovek. Aby se navíc psalo Crosswords DSpohodlně, při kliknutí na jakékoli okénko dojde k automatickému jednostupňovému zoomu, takže vměstnat písmeno do širokého okna není problém.

Ke všemu vás program ihned upozorní, zda je písmeno zvoleno správně či nikoli, takže když si nevíte rady, je možné zkoušet samohlásky a souhlásky tak dlouho, dokud se netrefíte. Komu by to přišlo moc jednoduché, má možnost na vyšších obtížnostech tuto vychytávku vypnout. Ti ostatní mohou naopak ještě navíc využít služeb nápovědy, která nespočívá v celých slovech, jako v křížovkách našich luhů a hájů, nýbrž v jednotlivých písmenech. Použít nápovědu ovšem znamená snížit si celkové hodnocení levelu.

Od křížovek, jak je známe z časopisů, se však handheldová „konverze“ přece jen v mnohém liší. Například my, co jsme zvyklí vyplňovat jednotlivá celá slova, s překvapením zjišťujeme, že jinde se vypisují i slovní spojení nebo naopak slova Crosswords DSneúplná. Jako kdyby byla legenda „Hloupost (bl-)“ a vy měli doplnit „bost“. To je ale celkem maličkost ve srovnání s tím, že tu nejsou žádné tajenky. Jejich absence už celkem zamrzí, byť člověk chápe, že v tajence podstata křížovky nespočívá.

Stejně tak ale podstata boxu nespočívá v knokautech, nicméně bez nich by box cosi důležitého ztratil. Musíme se prostě smířit s tím, že cílem křížovkaření na NDS je pouze správně vyplnit všechna okénka a žádné moudré ponaučení typu „BEZ PENĚZ DO HOSPODY NELEZ“ na nás na konci z displeje nevypadne.

Nad výkřiky typu „už nikdy nebudete potřebovat papír“ zůstává rozum stát.

O ponaučení ovšem ochuzeni nebudeme, jelikož titul je kompletně v angličtině, takže Crosswords DSsi přinejmenším pozvedneme své jazykové znalosti. Nemluvě o uspokojení z toho, že luštíme cizojazyčné křížovky. Pochopitelně pro úplné elévy v angličtině elektronické křížovky rozhodně nejsou, takže pozor.

Obtížnost křížovek pozvolna roste, začíná se s rozsahem čtyři na čtyři políčka, ale postupně jich přibývá, stejně jako se komplikuje původně čtvercový tvar hlavolamu. Jak už bylo uvedeno, každý level má písmenem vyjádřené závěrečné hodnocení a je možné se vracet a vylepšovat své výkony. To ale není vše. Hra totiž nenabízí k luštění jen křížovky, ale rovněž hledání slov, Wordsearch, a dále Anagrams: cosi jako slovní fotbal, jak se hraje on-line na PC.

Hledání slov spočívá v tom, že máte vlevo seznam hledaných výrazů a vpravo je nacházíte a vyškrtáváte, tedy klasická Osmisměrka. To mi nikdy moc zábavné nepřišlo ani v papírové variantě, kde bývá výsledkem tajenka, avšak proti gustu žádný Crosswords DSdišputát.

A konečně slovní fotbal po vás chce, abyste z hromádky písmen skládali smysluplná slova. Na rozdíl od toho, co si lze obvykle zahrát na PC, akceptuje hra i jiné slovní druhy než podstatná jména. Opět alespoň slušná příležitost pro procvičení angličtiny, jinak ale Wordsearch i Anagrams fungují spíše jako jakési oddechové přídavky ke křížovkám – také se celý titul jmenuje „CrossworDS“ a ne třeba „WorD PuzzleS“.

Má to celé nějaké závady? Bohužel, má. Prvním problémem je, že celá záležitost rozhodně není vhodným dárkem někomu, kdo rád luští křížovky a není přitom anglicky mluvící osobou. Tím hůř, že původním záměrem asi bylo potěšit toho, kdo rád luští křížovky. Zde však zádrhele nekončí.

Byť obtížnost odemykatelných hlavolamů roste, jejich rozměry a náročnost stejně nedosáhnou výš než sotva k průměru toho, co lze nalézt v běžných časopisech, což Crosswords DSnaznačuje, že původním záměrem bylo spíše potěšit ty, kdo rádi luští křížovky a teprve nedávno s tím začali. Nad výkřiky typu „už nikdy nebudete potřebovat papír“, které můžete najít na zahraničních herních serverech, zůstává rozum stát.

To ale pořád není ta největší výtka. Nějakou dobu jsem uvažoval, zda exemplář hry, který jsem dostal k vyzkoušení, není vadný, ale posléze jsem zjistil, že jiní měli tytéž potíže: hra velmi špatně detekuje písmeno „I“. Rukou nakreslená čára bude stěží někdy dokonale rovná, což ale není vysvětlení toho, proč program chápe „I“ nejraději jako „L“. Nezřídka mi hra neuznala „íčko“ ani na dvacátý pokus. Ze zoufalství už jsem kreslil rovnou čáru na displej jako úhlopříčku v obou sklonech – marně: hra buď detekovala „L“ nebo „R“, případně různá jiná písmena, jen ne kýžené „I“.

Varování ministra vnitra

Zatímco v angličtině pochází název zábavy „crossword“ ze spojení „kříže“ a „slova“, což zní bezmála templářsky, v češtině jde o spojení „kříže“ a „ovky“, což zní jadrně česky. První tzv. „word-cross“ publikoval liverpoolský novinář Arthur Wynne 21.12.1913 v listu New York World. Z původního názvu hlavolamu se posléze stal „crossword“, nejspíš kvůli hladší výslovnosti. První sbírka křížovek vyšla v roce 1924 a odstartovala mánii, o níž se ale předpokládalo, že nepřežije sezónu. To se nepotvrdilo a do dnešních dnů se naopak na křížovky nabalilo nemálo legendárních příběhů. Například 2. května 1944 se v křížovkách Daily Telegraphu objevila hesla Utah, Omaha a Mulberry, a 2. června, kdy zbývaly čtyři dny do invaze, přibyla v další křížovce hesla Neptune a Overlord. To stačilo ultra-bdělým britským orgánům, aby autora zabásli a podrobili tvrdým výslechům. Byl to ovšem obyčejný učitel, zděšený z toho, co mu způsobily hlavolamy. Ukázalo se, že slova použil proto, že je často slýchal od dětí ve škole – a ty je opakovaly proto, že je často slýchaly od vojáků v okolí, chystajících se na invazi. Takže ať děláte cokoli, hlavně opatrně, jak říkával ten pán, co krmil vrabce.

Crosswords DSNakonec jsem řešení přece jen našel: musíte napsat „I“ přesně tak, jak ho vidíte zde, tedy s krátkými vodorovnými čárkami nahoře a dole! Je to o to nepochopitelnější, že se zaprvé kritické písmeno zobrazí jako holá rovná čára, o niž jste celou dobu marně usilovali, a zadruhé, že zbytek abecedy rozeznává handheld dobře, dokonce s jistou tolerancí ke škrabopisu.

Možná jsem puntičkář, ale když hra tak primitivní trpí ještě navíc takovouto chybou, nemohu se ubránit rozpakům. Jako v principu poměrně fungující pokus mi ale celkově titul nepřijde úplně marný. Nicméně na případném pokračování by to chtělo zapracovat podstatně důkladněji.

Autor:

CES 2022 - největší veletrh spotřební elektroniky

Veletrh CES je největší událost v oblasti spotřební elektroniky a IT každoročně pořádaný v lednu v Las Vegas.

Další témata: Koronavirus  Omikron  Sonda Parker Solar Probe Dalekohled Jamese Webba 

Hodnocení hry

Redakce

47 %

Čtenáři

36 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 11 čtenářů

 • Nejčtenější

Největší obchod v herní historii, Microsoft kupuje Activision za 1,5 bilionu

Společnost Microsoft kupuje za téměř 70 miliard dolarů (zhruba 1,5 bilionu korun) gigantické vydavatelství Activision...

Co to teď všichni najednou hrají? Hra s písmeny vzala internet útokem

Jednoduchá hra s hledáním slov je najednou velký hit internetu. Jmenuje se Wordle a zafungovala zejména na sociálních...

Dohrál střílečku Halo Infinite na nejtěžší obtížnost bez jediného vystřelu

Speedrunner s jednoduchou přezdívkou Tom rozebral čerstvý díl série Halo na kousky, když hru dokázal dokončit na...

Od Battlefieldu se odvrací už i výrobci cheatů, hra je prý rozbitá a umírá

Poslední díl oblíbené série Battlefield v recenzích propadl a ve velkém ztrácí svou hráčskou základnu. Od nepovedené...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Co je to do pr***e ten Twitch, divil se nejslavnější kuchař světa

Kuchař Gordon Ramsey se během natáčení nového pořadu Next Level Chef pozastavil nad tím, že si jedna ze soutěžících...

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

 • Další z rubriky

RECENZE Back 4 Blood: Likvidování nemrtvých nebylo už dlouho tak zábavné

Duchovní nástupce Left 4 Dead na sebe nechal čekat dlouho, ovšem trpělivost se vyplatila. Je to parádní zombie masakr,...

RECENZE: V Tribes of Midgard musíte zajistit přežití vikinské vesnice

Sympatická směsice žánrů, která je sice zasazená do vcelku okoukaného prostředí, ovšem na zábavnosti jí to neubírá....

RECENZE: Half-Life: Alyx posouvá žánr akčních her na novou úroveň

Fanoušci herní série Half-Life se po dlouhých letech čekání dočkali dalšího titulu. Stejně jako druhý díl bořil...

RECENZE: Zaklínačský animák působí spíš jako „neznačkové“ fantasy

Nový animovaný film se zaklínačskou tématikou je dalším přírůstkem do kolekce nabídky původní tvorby Netflixu. Ačkoli...

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...

Čtyři typy žen, které by chtěl mít každý muž po svém boku. Jste mezi nimi?

Možná právě vy si lámete hlavu nad tím, jak si zajistit přízeň stávající či budoucího partnera? V tomto směru záleží na...

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Začínal se čtyřmi zaměstnanci, dnes jich má devadesát a prodává i do světa

Svou firmu založil navzdory již existující konkurenci. Po úspěšném startu začal s vlastní výrobou výtahů, později...