Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 9. prosince 2023 Vratislav

Handheld se dvěma displeji na tři: recenze Crosswords DS

Když se na handheldu dá hrát sudoku, proč ne křížovky? Může to být i zábava. Pokud tedy inženýři neudělali někde chybu.
47

Crosswords DS

Platforma: DS
Výrobce: Nuevo Retro Games

  • Ne úplně marný nápad
  • Předzvěst lepších kousků
  • Podivná detekce „I“
  • Křížovky bez tajenek
  • Jazyková bariéra
  • Žádný multiplayer

Konverze oblíbených slovních hlavolamů do elektronické podoby bude v Česku asi jen těžko hledat kupce. Zvlášť když ani technicky není stoprocentní.

Herní karta

Crosswords DS

Crosswords DSLidstvo je čím dál línější, což je vidět na kdečem. Hry jsou pořád snazší. Obézních lidí je pořád víc. Přestávají se jíst pomeranče - loupou se hůř než mandarinky. A prakticky úplně se přestaly luštit americké křížovky. Alespoň u nás v Česku. Ne, nemá to nic společného s nějakými protesty, jen tu máme křížovky švédské, u kterých netřeba pátrat v textu vedle křížovky a podle souřadnic, co má být vodorovně a co svisle, neb obsahují zadání přímo v sobě. Navíc mají větší okénka a celkově nabízejí nesrovnatelně větší pohodlí. A křížovky jsou přece o měkkém křesle a o lebedě. Nebo ne?

Žádné moudré ponaučení na nás nevypadne.

Ať je to, jak chce, tvůrci videoher, kteří neopominou nic slavného, a tudíž potencionálně zlatonosného, si už před časem všimli, že křížovka je hlavolam slavný náramně, a že by tedy mělo jít trhnout na něm nějakou tu kačku. Do dnešních dnů Crosswords DStak křížovkářských her vznikla překvapivá řádka.

My se ale dnes podíváme na mřížku handheldové verzi, pro niž si autoři vzhledem k velikosti zvoleného zobrazovadla vybrali právě polozapomenutou křížovku americkou. Handheld se tudíž drží nastojato jako knížka, vpravo vyplňujete stylusem coby tužkou okénka a vlevo máte legendu, zvanou „klíče“. Myslí se i na leváky – stačí zvolit příslušnou volbu, otočit handheld o stoosmdesát stupňů a mohou luštit taky.

Navzdory všem očekáváním zdravého rozumu se to „hraje“ dost dobře. Legenda vlevo je naprosto přehledná: při kliknutí na jakékoli okénko křížovky se vám zobrazí, jakého hesla je okénko součástí, a to jak vodorovně, tak svisle. Vodorovnost a svislost jsou navíc odlišeny barevně, takže žádné tápání, co kam napsat, se nekoná. Když si tedy odmyslíme tápání plynoucí ze samotného principu křížovek. Aby se navíc psalo Crosswords DSpohodlně, při kliknutí na jakékoli okénko dojde k automatickému jednostupňovému zoomu, takže vměstnat písmeno do širokého okna není problém.

Ke všemu vás program ihned upozorní, zda je písmeno zvoleno správně či nikoli, takže když si nevíte rady, je možné zkoušet samohlásky a souhlásky tak dlouho, dokud se netrefíte. Komu by to přišlo moc jednoduché, má možnost na vyšších obtížnostech tuto vychytávku vypnout. Ti ostatní mohou naopak ještě navíc využít služeb nápovědy, která nespočívá v celých slovech, jako v křížovkách našich luhů a hájů, nýbrž v jednotlivých písmenech. Použít nápovědu ovšem znamená snížit si celkové hodnocení levelu.

Od křížovek, jak je známe z časopisů, se však handheldová „konverze“ přece jen v mnohém liší. Například my, co jsme zvyklí vyplňovat jednotlivá celá slova, s překvapením zjišťujeme, že jinde se vypisují i slovní spojení nebo naopak slova Crosswords DSneúplná. Jako kdyby byla legenda „Hloupost (bl-)“ a vy měli doplnit „bost“. To je ale celkem maličkost ve srovnání s tím, že tu nejsou žádné tajenky. Jejich absence už celkem zamrzí, byť člověk chápe, že v tajence podstata křížovky nespočívá.

Stejně tak ale podstata boxu nespočívá v knokautech, nicméně bez nich by box cosi důležitého ztratil. Musíme se prostě smířit s tím, že cílem křížovkaření na NDS je pouze správně vyplnit všechna okénka a žádné moudré ponaučení typu „BEZ PENĚZ DO HOSPODY NELEZ“ na nás na konci z displeje nevypadne.

Nad výkřiky typu „už nikdy nebudete potřebovat papír“ zůstává rozum stát.

O ponaučení ovšem ochuzeni nebudeme, jelikož titul je kompletně v angličtině, takže Crosswords DSsi přinejmenším pozvedneme své jazykové znalosti. Nemluvě o uspokojení z toho, že luštíme cizojazyčné křížovky. Pochopitelně pro úplné elévy v angličtině elektronické křížovky rozhodně nejsou, takže pozor.

Obtížnost křížovek pozvolna roste, začíná se s rozsahem čtyři na čtyři políčka, ale postupně jich přibývá, stejně jako se komplikuje původně čtvercový tvar hlavolamu. Jak už bylo uvedeno, každý level má písmenem vyjádřené závěrečné hodnocení a je možné se vracet a vylepšovat své výkony. To ale není vše. Hra totiž nenabízí k luštění jen křížovky, ale rovněž hledání slov, Wordsearch, a dále Anagrams: cosi jako slovní fotbal, jak se hraje on-line na PC.

Hledání slov spočívá v tom, že máte vlevo seznam hledaných výrazů a vpravo je nacházíte a vyškrtáváte, tedy klasická Osmisměrka. To mi nikdy moc zábavné nepřišlo ani v papírové variantě, kde bývá výsledkem tajenka, avšak proti gustu žádný Crosswords DSdišputát.

A konečně slovní fotbal po vás chce, abyste z hromádky písmen skládali smysluplná slova. Na rozdíl od toho, co si lze obvykle zahrát na PC, akceptuje hra i jiné slovní druhy než podstatná jména. Opět alespoň slušná příležitost pro procvičení angličtiny, jinak ale Wordsearch i Anagrams fungují spíše jako jakési oddechové přídavky ke křížovkám – také se celý titul jmenuje „CrossworDS“ a ne třeba „WorD PuzzleS“.

Má to celé nějaké závady? Bohužel, má. Prvním problémem je, že celá záležitost rozhodně není vhodným dárkem někomu, kdo rád luští křížovky a není přitom anglicky mluvící osobou. Tím hůř, že původním záměrem asi bylo potěšit toho, kdo rád luští křížovky. Zde však zádrhele nekončí.

Byť obtížnost odemykatelných hlavolamů roste, jejich rozměry a náročnost stejně nedosáhnou výš než sotva k průměru toho, co lze nalézt v běžných časopisech, což Crosswords DSnaznačuje, že původním záměrem bylo spíše potěšit ty, kdo rádi luští křížovky a teprve nedávno s tím začali. Nad výkřiky typu „už nikdy nebudete potřebovat papír“, které můžete najít na zahraničních herních serverech, zůstává rozum stát.

To ale pořád není ta největší výtka. Nějakou dobu jsem uvažoval, zda exemplář hry, který jsem dostal k vyzkoušení, není vadný, ale posléze jsem zjistil, že jiní měli tytéž potíže: hra velmi špatně detekuje písmeno „I“. Rukou nakreslená čára bude stěží někdy dokonale rovná, což ale není vysvětlení toho, proč program chápe „I“ nejraději jako „L“. Nezřídka mi hra neuznala „íčko“ ani na dvacátý pokus. Ze zoufalství už jsem kreslil rovnou čáru na displej jako úhlopříčku v obou sklonech – marně: hra buď detekovala „L“ nebo „R“, případně různá jiná písmena, jen ne kýžené „I“.

Varování ministra vnitra

Zatímco v angličtině pochází název zábavy „crossword“ ze spojení „kříže“ a „slova“, což zní bezmála templářsky, v češtině jde o spojení „kříže“ a „ovky“, což zní jadrně česky. První tzv. „word-cross“ publikoval liverpoolský novinář Arthur Wynne 21.12.1913 v listu New York World. Z původního názvu hlavolamu se posléze stal „crossword“, nejspíš kvůli hladší výslovnosti. První sbírka křížovek vyšla v roce 1924 a odstartovala mánii, o níž se ale předpokládalo, že nepřežije sezónu. To se nepotvrdilo a do dnešních dnů se naopak na křížovky nabalilo nemálo legendárních příběhů. Například 2. května 1944 se v křížovkách Daily Telegraphu objevila hesla Utah, Omaha a Mulberry, a 2. června, kdy zbývaly čtyři dny do invaze, přibyla v další křížovce hesla Neptune a Overlord. To stačilo ultra-bdělým britským orgánům, aby autora zabásli a podrobili tvrdým výslechům. Byl to ovšem obyčejný učitel, zděšený z toho, co mu způsobily hlavolamy. Ukázalo se, že slova použil proto, že je často slýchal od dětí ve škole – a ty je opakovaly proto, že je často slýchaly od vojáků v okolí, chystajících se na invazi. Takže ať děláte cokoli, hlavně opatrně, jak říkával ten pán, co krmil vrabce.

Crosswords DSNakonec jsem řešení přece jen našel: musíte napsat „I“ přesně tak, jak ho vidíte zde, tedy s krátkými vodorovnými čárkami nahoře a dole! Je to o to nepochopitelnější, že se zaprvé kritické písmeno zobrazí jako holá rovná čára, o niž jste celou dobu marně usilovali, a zadruhé, že zbytek abecedy rozeznává handheld dobře, dokonce s jistou tolerancí ke škrabopisu.

Možná jsem puntičkář, ale když hra tak primitivní trpí ještě navíc takovouto chybou, nemohu se ubránit rozpakům. Jako v principu poměrně fungující pokus mi ale celkově titul nepřijde úplně marný. Nicméně na případném pokračování by to chtělo zapracovat podstatně důkladněji.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

47 %

Čtenáři

36 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 11 čtenářů

  • Nejčtenější

A je to tady. Nejočekávanější hra všech dob má konečně první trailer

Oficiálního představení šestého dílu legendární videoherní série Grand Theft Auto 6 jsme se měli...

Videoherní genocida. Hráč se pokusil zabít všechny živé tvory ve Skyrimu

I po více než deseti letech od svého vydání láká skvělé RPG The Elder Scrolls V: Skyrim své...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ještě nedávno nejočekávanější hra na Steamu konečně vyšla, je to propadák

Online zombie střílečka The Day Before dlouho vévodila žebříčku nejočekávanějších her platformy...

Oprášil starou konzoli, aby se rozloučil se svojí opuštěnou herní postavou

Fanoušek hry Skyrim narazil na svoji první konzoli xbox z dětství a v návalu nostalgie se rozhodl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spousta velkých ženských zadků, hodnotí trailer na GTA 6 dabér minulého dílu

Devadesátisekundová ukázka z chystané hry Grand Theft Auto 6 obletěla počátkem týdne celý internet...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

RECENZE: Lucii se kočky rozutekly a žáby proklouzly mezi prsty

Premium Příští rok to bude třicet let, kdy skupina Lucie vydala své třetí a v mnohém přelomové album Černý kočky mokrý žáby. V...

„To bylo odbojové znásilňování.“ Izrael pouští detaily a dělá si hořkou legraci

Premium Izrael, který je znechucen reakcí OSN a organizací „hájících práva žen“ včetně MeToo, začal světovým médiím a v OSN...

Co vás nejvíc zaujalo na Game Awards?

Game Awards není jen ekvivalent herních Oscarů. V rámci show je představena řada herních novinek –...

Spousta velkých ženských zadků, hodnotí trailer na GTA 6 dabér minulého dílu

Devadesátisekundová ukázka z chystané hry Grand Theft Auto 6 obletěla počátkem týdne celý internet...

Jurský park konečně dostane hru, po jaké fanoušci už dlouho touží

Jedním z nejpříjemnějších oznámení z letošního předávání cen Game Awards byla hra Jurassic Park:...

Ještě nedávno nejočekávanější hra na Steamu konečně vyšla, je to propadák

Online zombie střílečka The Day Before dlouho vévodila žebříčku nejočekávanějších her platformy...

Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca
Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca

Chladící tašky jsou užitečné pro udržení potravin a nápojů chladných, když jste mimo domov. Jsou skvělé i pro každodenní použití, například při...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...