Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

RECENZE: V Halo 5: Guardians ohrožují osobní city budoucnost lidstva

  11:59
Dříve oslavovaný hrdina Master Chief se opět vrátil, ale tentokrát je to on, kdo je cílem mise. Musí být zastaven za každou cenu, protože jeho osobní city ohrožují budoucnost lidstva.
88

Halo 5: Guardians

Platforma: XboxOne
Výrobce: 343 Industries

  • Sci-fi atmosféra a příběh
  • Vozový park stále boduje
  • Nepřekonatelný versus multiplayer
  • Neuvěřitelné mimozemské světy
  • V jádru pořád parádní střílečka
  • Locke…Stejně chtějí hrát všichni za Master Chiefa
  • Týmové prvky ruší

Halo 5: Guardians je zatraceně povedená sci-fi střílečka, která pokračuje v kvalitě nastolené předchozími díly.

Herní karta

Jako dítě ho unesli od rodiny a nahradili klonem, který rodičům zemřel v náručí. Tělo mu narvali genetickými štěpy, které z něj udělaly nadpřirozeně silného a rychlého supervojáka. Ale o city ryšavý John alias Master Chief v programu Sparťan II nepřišel. A nyní je on a jeho věrný Modrý Tým postaven před hrozbu, za kterou stojí někdo, kdo je jeho srdci nejbližší. Bude naslouchat srdci, nebo převládne jeho rozum?

Trable s Guardiany

Největším překvapením Halo 4 bylo, o jak dobrou hru šlo. Bungie, původní tvůrci série, dali kvůli diktátu „Potřebujeme každý rok další díl“ Microsoftu vale a nováčci 343 Industries žezlo po nejpopulárnější a nejúspěšnější sci-fi střílečce převzali s úctou a fanouškovskou oddaností. A teď je tu Halo 5: Guardians s příběhem, který dál rozvíjí vesmír Halo, propojuje ho se seriálem Nightfall a přináší postavy, které svým zpracováním a charakterem nesahají Master Chiefovi ani po obrněné kotníky.

Halo 5: Guardians

Kampaň přináší dvě příběhové roviny: jednu za Master Chiefa, který řeší obří problém s ještě více obřími Ochránci (Guardians). Ti se zjevují po galaxii a chystají útok. A druhou za Tým Osiris, který ho chce zastavit a vypořádat se s obřími roboty, jež postavila dávno vyhynulá rasa Forerunnerů.

Lovci Master Chiefa

Master Chiefovi je v patách Jameson Locke, Sparťan čtvrté generace, který na něj má velkou pifku. Má už dost jeho vzývání jako boha, zvlášť když nasekal tolik problémů. V jeho týmu Osiris jsou nováčci Vale a Tanaka, stejně jako zkušený bojovník Buck. Ano, ten samý Buck, který byl jedním z hrdinů Halo 3: ODST. Z výsadkové jednotky ODST však odešel, přidal se ke Sparťanům a stal se jedním z nejlepších. Jenže ani Locke nemá svědomí čisté a jeho minulost ho dostihne. Pracoval u výzvědné organizace ONI a má pověst nelítostného nájemného vraha.

Podruhé pro vychutnání příběhu

Halo 5: Guardians se nemusí zdát na první pohled jako hra hodná opětovného hraní. Opak je však pravdou. Zatímco při prvním hraní budete zkoumat mimozemské lokace a vymýšlet taktiku proti mimozemšťanům, na druhý pokus, když již budete lokace a nepřátele znát, si více budete všímat příběhu a dialogů, které se často odehrávají během samotných bojů a které nebylo možné na první hraní pochytit. Jestli je Halo vaším šálkem sci-fi kávy, stejně si hru zahrajete a budete odměněni novou porcí detailů, které vám na první hraní unikly.

Příběh pátého Halo je povedený, přesto minulé díly z bohaté sci-fi frančízy vymačkaly více. Navíc vás čeká, pozor spoiler, který chcete znát, největší herní podvod roku. Za Master Chiefa si totiž v kampani zahrajete jenom ve třech z patnácti misí. A nedokážu si představit, že by někdo chtěl hrát raději za Locka než Chiefa, který si získal naše srdce ve čtyřech předchozích dílech. Hra za Locka je tak pro hru často kontraproduktivní, protože hráči čekají, kdy už opět obléknou Chiefovo zelené brnění Mjolnir. A ono skoro nic.

Týmová akce

Na svých cestách po prstencích Halo i na Zemi měl Master Chief občas nějaké pomocníky, ale nyní má celý vlastní Modrý Tým. Fandové knižních adaptací Halo, které patří k těm nejlepším, co se literárně-herních děl týče, si jistě pamatují Lindu, Kelly a Freda. A ti nyní stojí po boku Chiefa poprvé ve hře. Pro některé fandy tak půjde o sen, další hráči pak budou prskat. A nejenom kvůli tomu, jak málo si za ně zahrajete.

Halo 5: Guardians

Halo 5: Guardians

Z Halo se totiž stala týmová akce. Už od třetího dílu bylo možné hrát kooperativně kampaň, v níž se hráči ujali dalších postav, ale nyní s sebou vláčíte tým, i když hrajete sami. Přibyly tak rozkazy typu útok, zaberte pozici nebo oživte mě, ale je to to, co potřebujeme? Podle mě ne. Hraní často sklouzává k neustálému oživování i starání se o zbytek týmu, když počítačem ovládaní spolubojovníci naběhnou pod ránu přesile. Zbytečné. A týmová je hra za Master Chiefa i Locka. Nevyhnete se jí ani v žádné z příběhových misí, které budete mít do sedmi hodin na první hraní za sebou.

Povedená kampaň plná nádherných světů

Kampaň jako taková je až na značnou absenci nejznámějšího Sparťana suprová. Master Chiefa a jeho tým jsem si užil podstatně více, ale i Locke a jeho banda mají své chvilky. Likvidace obřího Krakena, chapadlovitého transportu Covenantu je majestátní, vertikální výsadek na Guardiana, při němž Sparťané zapnou magnetické boty je epický. Ze všeho nejvíc mne učarovala Genesis, umělá planeta Forerunnerů, která i přes svůj původ vypadá velmi živě a organicky. Porůstá ji roztodivná flóra, kolem se pohybují zástupci fauny a je radost na celou planetu pohledět. Navíc na ní narazíte na vtipný monitor Exuberant, který trousí jednu hlášku za druhou.

Krásné jsou i další lokace, jako planeta rasy Elitů Sanghelious, která učarovává starodávnými rozvalinami, pouštními segmenty a její stavby na vodě zase připomínají Kamino ze Star Wars. Nádhera. Stejně jako důlní svět Meridian, který obývají lidé ne zrovna Sparťanům naklonění. A kdo jim vládne? Guvernér Sloan, umělá inteligence, které všichni bezmezně věří. Halo 5: Gurdians je sci-fi jako řemen a všichni vyznavači tohoto žánru musí ze hry dostat nerdgasmus.

Rozšiřujeme vozový park

Jako zklamání se mohou na první pohled zdát noví nepřátelé, vozidla a zbraně. Vypadá to, že jich je pomálu. Proletíte se v novém vznášedle Phaeton, které dobře manévruje ve vzduchu a dokáže se vznášet na místě. Fajn přídavek do bohatého vozového parku Halo, které čítá legendární terénní vůz Warthog, mimozemské vznášedlo Ghost, vesmírnou stíhačku Banshee, čtyřkolku Moongoose (nyní i v ozbrojené verzi Gungoose) nebo tank Scorpion a mech Mantis. Zbraně jsou na tom stejně.

Halo 5: Guardians

Do rukou vám přijde arzenál známý z lidské vojenské frakce USNC (pistole, pulzní puška, brokovnice, odstřelovačka, raketomet), pálit budete ze zbraní Covenantu (Needler s výbušnými jehlicemi, různé druhy plasmových zbraní) a ohánět se nakonec budete i palebnou sílou Prométheů. Jejich zbraně jsou vizuálně nápadité, skládají se jako Transformeři, ale jde o variace na kulomet, brokovnici a další zbraně.

K novinkám patří například rotační raketomet UNSC Hydra, který dokáže zaměřit cíl a rozpoutat hotové peklo. Halo 5: Guardians je v sérii prostě evolucí, která přináší jen krapet nových vozidel a zbraní a ty známé představuje v nové a vylepšené podobě.

Staří známí nepřátelé a posila Prométheů

Co se nepřátel týče, jde o to samé. Z Covenantu po vás půjdou malí a zákeřní Grunti, stateční Eliti a obří Hunteři, kteří jsou mnohem silnější než v posledních dílech. Na Bruty ve hře nenarazíte, stejně jako na snad už nadobro vyhlazené parazity Flood. Prométheové se hlásí v plné polní, narazíte na vojáky, psy i obrovské rytíře, které doslova musíte rozstřílet na kusy.

A právě Prométheové, rasa někdejších služebníků Forerunnerů a jejich robotických pozůstatků, se představují v nejvíce pozměněném seskupení s novými válečníky. Velký opruz je neustále se opakující souboj s Prométhejským bossem Wardenem, který po chvíli leze na nervy. Jinak nenabízí hra žádné další okamžiky k nudě nebo otáčení očí v sloup. Je to jízda od začátku do konce, jenže bohužel většinou bez Master Chiefa.

Na síti 24/7

Přiznávám, že už jsem trochu starý na to, abych se proháněl v arénách s náctiletými, kteří v případě prohry nadávají mojí matce, přesto chápu, co vede lidi k tomu, aby u hry na síti strávili desítky hodin. Halo 5: Guardians je skvělé vysvětlení. Multiplayer je totiž něco epického. Jednak je zde přítomná úžasná kooperativní kampaň a jednak je arénový versus multiplayer něčím ne dobře popsatelným a vtahujícím.

Halo 5: Guardians

Halo 5: Guardians

Byť při recenzování před vydáním hry byl problém se do předem určených klání připojit, když se to podařilo, byla to nádhera. Vývojový systém vás nutí hrát stylem „zahraji si už jenom jedno klání,“ což v praxi funguje tak, že hrajete stejně až do rána. Za každé klání se vám zlepšují statistiky, což vámi stvořený Sparťan, kterému změníte dle své chuti vzezření brnění, vždy ocení. Může za to i více než 20 rozmanitých arén, v nichž je radost se prohánět a nahánět tým soupeřů.

Silnou zbraní multiplayeru v Halo 5: Guardians je stejně jako v minulých dílech přítomnost vozidel. Ta mění tempo hry a ukážou, zda tým Sparťanů drží při sobě. Ve vozidlech lze libovolně střídat pozice jako řízení či střelba a on-line hra snadno odhalí, zda je tým sehraný.

Hbitější Sparťané

Jak už multiplayerová beta odhalila, Sparťané jsou v Halo 5: Guardians ještě hbitější než kdykoliv předtím. Jejich běh není omezen, jsou vybaveni tryskami na brnění a mohou se chytat za římsy, takže hopsají po skaliskách skoro jako Lara Croft. Navíc mohou ze vzduchu i rozběhu útočit na nepřátele nabitým útokem, který dokáže prolomit i skály, nalomené stěny a místa k tomu v kampani určená. Sparťané ještě nikdy nebyli tak silní. Budoucnost však jejich schopnosti vyžaduje.

Žhavou novinkou je režim Warzone, v němž se se svým týmem postavíte počítačem ovládaným protivníkům v sérii úkolů. Versus režimy nyní naleznete v Aréně. Halo 5: Guardians tak opět ukázalo, že je špičkou multiplayerové on-line versus hry. Titanfall se svými možnostmi mi přijde ještě propracovanější a vymazlenější, ale i poté, co jsem u něj strávil desítky hodin hraní, mi přijde Halo 5: Guardians jako skvělá alternativa. Navíc značně exkluzivní.

Radost na tu mimozemskou krásu pohledět

Vizuálně není Halo 5: Guardians tou nejhezčí hrou pro Xbox One, ale je zatraceně pěkná. Rozplývat se budete především nad mimozemskými světy, jejichž krásy jsou slovy básníka nesmírné. Hledět budete na jednotlivé detaily, mimozemská architektura působí skutečně cizím dojmem a i na nepřátele a spolubojovníky rádi hodíte očka.

K tomu přičtěte nádherné CGI videosekvence, téměř hollywoodský dabing a ozvučení a máte hru, která svou audiovizuální stránkou nezklame. Halo 5: Guardians není nejlepším díl série ani nejlepší akcí. Je to však skvělá střílečka, což potvrzuje i fakt, že jsem ji prošel hned dvakrát. A už se těším na další díl!

Hodnocení hry

Redakce

88 %

Čtenáři

80 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 67 čtenářů

  • Nejčtenější

Děláte z nás hlupáky. Černý samuraj a Japonsko od Ubisoftu se Japoncům nelíbí

Zatímco Ubisoft v uplynulých dnech detailněji představil Assassin’s Creed Shadows zasazený do...

Každé zranění postavy zanechá jizvu, hráči se bojí, že budou ovládat zrůdy

Vývojáři netrpělivě očekávaného remaku legendární špionážní hry Metal Gear Solid Delta: Snake Eater...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Mačkání prsou nebo uklízení mrtvol. Hráli jsme nejdivnější dema na Steamu

V digitálním obchodu Steam proběhl tento týden festival demoverzí, během nějž jsme si mohli zdarma...

Všichni společníci v Dragon Age budou pansexuální. Nahota je samozřejmost

Jak už je u her od Bioware zvykem, zásadní roli v chystaném pokračování série Dragon Age budou hrát...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Call of Duty bude vyžadovat trvalé připojení k internetu a zabere 310 GB

První trailer na letošní díl střílečky Call of Duty, který ponese podtitul Black Ops 6, ničím...

Vývojáři strategické hry vyřešili krizi bydlení odstraněním pronajímatelů

Vývojáři povedené strategie Cities: Skylines 2, ve které si hráči mohou postavit vlastní virtuální...

Budou to hity? Vyzkoušeli jsme zajímavá dema na Steamu

Steam pravidelně pořádá přehlídky zajímavých demoverzí. Ty zvláštnější už jsme minulý týden...

Děláte z nás hlupáky. Černý samuraj a Japonsko od Ubisoftu se Japoncům nelíbí

Zatímco Ubisoft v uplynulých dnech detailněji představil Assassin’s Creed Shadows zasazený do...

Každé zranění postavy zanechá jizvu, hráči se bojí, že budou ovládat zrůdy

Vývojáři netrpělivě očekávaného remaku legendární špionážní hry Metal Gear Solid Delta: Snake Eater...

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...