Guitar Hero: World Tour - staňte se rockovou hvězdou i na PC

aktualizováno 
Popravdě, není to taková zábava jako na konzolích, ale konverze není vůbec špatná.
70

Guitar Hero: World Tour

Platforma: Xbox360
Výrobce: Aspyr

  • návykový koncept
  • dobře vybraná hudba
  • na PC se zase tak nehodí
  • bez nástrojů to není ono

Novinky v podobě nových nástrojů či soubojů kapel přišly v pravý čas, a tak může popularita série směle pokračovat stejnou cestou jako samotný bigbít, tedy k nesmrtelnosti.

Herní karta

Guitar Hero

Jsou tituly, které se jednoznačně hodí na konzole a na PC jejich hlavní kouzlo zaniká. To někdy ústí v nedorozumění, kdy se počítačoví hráči posmívají těm konzolovým, jak jen že je může něco takového bavit.

Posměšky ale rozhodně nejsou na místě. Takzvané "party tituly", jež si nejlépe užijete v obýváku se skupinou přátel, jsou od počátku určeny na konzole a nic na tom nezmění ani ten nejzručnější vývojář s tou nejlepší snahou převést hru z herních skříněk na počítače.

Guitar Hero: World Tour (PC)I když se to technicky podaří, málokdo si dá počítač do obýváku, postaví před něj kamarády a rozjede nevázanou zábavu s titulem, jenž je ve své podstatě směšně jednoduchý, ale z nějakého důvodu neskutečně populární.

Ano, mluvíme o Guitar Hero, jedné z nejatraktivnějších herních značek současnosti a jeden ze zlatých dolů ve vlastnictví společnosti Activision Blizzard (dalšími jsou World of Warcraft, Call of Duty či Tony Hawks). Právě tento titul rozhodující měrou přispěl k popularitě takzvaných hudebních her, jež tvoří jeden ze silných fenoménů dneška.

Na konzolích už jich vyšlo požehnaně. Kromě Guitar Hero je tu ještě významná série Rock Band. A ať už jsou jednotlivé díly jakkoliv vyvařené a sobě podobné, lidé je kupují jako zběsilí. Nejde přitomGuitar Hero: World Tour (PC) jen o krabičku se hrou. Guitar hero se většinou pořizuje v kombinaci se speciálními kytarami a právě od World Tour i s dalším náčiním, jako jsou bubny nebo mikrofon. To samozřejmě není zadarmo a částky vydané za hru tak šplhají do tisíců.

A teď si představte, že taková hra, jejíž základní mechanismus nejde složitostí nad primitivní freewarové hříčky, zaútočí na platformu PC. Jistě, díky známé značce se i tady jistě bude prodávat. Ale je bláhové se domnívat, že by tu mohla slavit byť jen z desetiny takový úspěch jako na konzolích. I když konverze není špatná, celé to tak nějak nevyzní.

Jak už bylo řečeno, největší změna, kterou World Tour oproti svým předchůdcům přináší, je možnost zahrát si i jiný part v kapele než jen klasickou kytaru. Zasednout se dá i za bicí, případně uchopit do ruky mikrofon.Guitar Hero: World Tour (PC) Pro obé jsou připraveny periferie, které je díky speciálnímu prográmku možné využít i na počítači.

Čtvrtým partem v kapele je basová kytara, jež se ale hraje na kytaře klasické. Přece jen, příliš mnoho periferií by hráče spíše znechutilo. I tak – pokud si chcete sestavit plnohodnotnou skupinu se vším tím náčiním – zaplatíte tučnou částku. Pokud to s Guitar Hero: World Tour myslíte takto vážně, možná se vyplatí přihodit i několik tisíc za konzoli.

Zážitek je totiž povětšinou lepší, už jen proto, jaké má konzole postavení v domácnosti oproti PC. Ale i počítač lze uzpůsobit tak, aby fungoval podobným způsobem jako konzole, jen to chce trochu snahy a samozřejmě se smířit s tím, že pokaždé budete cosi nastavovat, místo abyste rovnou hráli.

Kterýkoliv z instrumentů Guitar Hero aGuitar Hero: World Tour (PC) tím pádem i postů, tedy až na mikrofon, je možné ovládat i prostřednictvím klávesnice a myši. Jistě, jde to a nemusíte se bát ani krkolomných prstokladů. Jednak si ale na těchto periferiích zahrajete povětšinou jen sami, což zábavu výrazně redukuje, jednak ta pravá atmosféra hry tak nějak počítá s tím, že si budete připadat jako na skutečném pódiu, a to s mačkáním kláves zrovna příliš nekoresponduje.

Na klávesnici se z Guitar Hero: World Tour zkrátka stává víceméně jen postřehová hra s dobrou hudbou. V takovém rozložení jde jednoznačně o neplnohodnotný produkt, jenž se dá doporučit málokomu. Díky vyšším obtížnostem sice může být vyzývavý a snad i zábavný, ale atmosféra a odvaz na sebe nechají čekat.

S nástroji dostává hra úplně jinou šťávu. Pravda, na Guitar Hero: World Tour (PC)nejjednodušší obtížnost je vlastně jedno, na čem hrajete, protože stačí mačkat jedno tlačítko ve správný okamžik, avšak už s druhou obtížností se repertoár, který budete muset ovládat, rozšiřuje a hráč musí o poznání rychleji reagovat.

Je sice poněkud naivní domnívat se, že hraní Guitar Hero je podobně náročné jako zvládnutí reálných protějšků účastnících se nástrojů, ale vězte, že na vyšší obtížnosti to skutečně žádná sranda není a přinejmenším určité základy hraní jsou podobné.

World Tour nabízí široký repertoár povětšinou klasických rockových skladeb, které zcela určitě znáte a které si moc rádi zahrajete. Nechybí něco od Bon Jovi, Sex Pistols, R.E.M., Stinga, Ozzyho Osbourna či Michaela Jacksona. Je toho ale ještě mnohem více.

Vedle tréninku na vás čeká řada herních módů. Guitar Hero: World Tour (PC)Tím hlavním je pochopitelně kariéra. S vybranou či vytvořenou postavou získáváte stále větší popularitu a vyděláváte peníze, za které si kupujete vylepšení pro své nástroje či stylovější oblečení. Ve hře se dá ale vyblbnout o poznání více než jen v kariéře. Zejména pak samozřejmě v multiplayeru.

Nově je možné účastnit se online kapelových bitev, což je obzvlášť motivující. Představte si, že se sejdete s kamarády u jednoho stroje a zahrajete si proti bandě z druhého konce světa. Rozhodně lákavé a zábavné.

Zpracování je obdobné jako u předchozích dílů, takže čekejte spoustu barviček a lehké ladění do komiksovosti. Vše má ale příjemný Guitar Hero: World Tour (PC)styl, nehledě na to, že jde stejně více o to, co se děje před obrazovkou než na ní.

Guitar Hero: World Tour se v počítačové verzi nehodnotí snadno. Ale autoři se ho na počítače rozhodli vydat, tak je potřeba nad ním vyřknout nějaký ortel. Jde jednoznačně o povedenou hru, která do série vnesla svěží vítr, takže kdo hrál na PC Guitar Hero 3 a bavilo ho, mělo by ho uspokojit i pokračování. To ale nic nemění na tom, že na konzolích jde o dost větší zábavu, byť třeba jen pocitově a z hlediska množství příležitostí, jak si zahrát ve skupině.

Autor:

Gamescom 2019

Největší světová herní výstava Gamescom 2019 opět přinesla řadu novinek a ukázek nadcházejících titulů. Velkou pozornost si získaly tituly Death Stranding, Watch Dogs: Legion a samozřejmě Cyberpunk 2077.

Hodnocení hry

Redakce

70 %

Čtenáři

85 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 216 čtenářů

Nejčtenější

Dvacet zásadních her roku 1999. Hlasujte, která byla nejlepší

GOTY 1999

Při loňské anketě o nejlepší hru roku 1998 se mohlo zdát, že tehdejší rok neměl v herní historii konkurenci. Letmý...

KVÍZ: Git gut, n00bs sux! Rozumíte mluvě dnešních hráčů?

Grand Theft Auto 5

Stejně jako každá jiná komunita mají i hráči počítačových her svůj vlastní slovník, pro neznalé často nepochopitelný....

Excel jako herní platforma, lidé v něm vytvářejí neuvěřitelné věci

Graf v Excelu

Tabulkový procesor od Microsoftu nesmí chybět na žádném pracovním PC a je v podstatě synonymem nudy. Najdou se však...

Progamer chtěl uspět ve dvou hrách najednou, teď je pro smích

Linh "Seiko" Nguyen

Německý hráč východoasijského původu Linh „Seiko“ Nguyen překvapivě prohrál v kvalifikaci na prestižní turnaje v...

Stahujte zdarma šest her s Batmanem v hodnotě dva a půl tisíce korun

Batman Arkham Asylum

Nepopulární digitální obchod s hrami Epic Store se opravdu vytáhl. Namísto jedné či dvou her jich tentokrát nabízí...

Další z rubriky

RECENZE: Legenda z roku 1984 nepokračuje. Moderní Karateka je odpad

Karateka

Původní Karateku naprogramoval v roce 1984 student univerzity Yale Jordan Mechner, který později přivedl na svět herní...

RECENZE: Might and Magic X je úžasný návrat strojem času o 15 let zpět

Might and Magic X Legacy

Málokdo se dnes odváží vyrukovat s tak hardcore retro titulem, jakým je desáté Might and Magic. Vzpomínky ožívají.

RECENZE: Kniha Zaklínač a jeho svět zaujme především fanoušky hry

Zaklínač a jeho svět

Nakladatelství Crew vydává ve spolupráci se společností Fantom Print knihu, která potěší fanoušky herní série o...

RECENZE: Dex ukazuje budoucnost, v níž bez implantátů nemá cenu žít

Dex

Česká hra Dex zasazuje tradiční žánr do ne úplně tradičního prostředí. Mladá dívka s modrými vlasy zachraňuje svět před...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz