Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 27. září 2021 Jonáš

Grand Theft Auto Advance

  12:00
Grand Theft Auto připlulo i na GBA. Nabídne hráči stejnou porci zábavy, volnosti, zbraní a automobilů jako jeho „velcí“ bratříčkové? Stojí za to, nebo je lepší přehlížet ho? Budete kvůli němu kupovat GameBoye?

Grand Theft Auto Advance Zažili jste to nesčetněkrát, jdete si po ulici, pln radosti, chuti do života a kapsu přecpanou penězi a najednou máte díru v břiše či kulku v hlavě. Jasně, je to těžké, přežit tam, kde vládnou gangy, kde policie nevidí, zákon neslyší a zbraně mluví. Ovšem nezoufejte, sami jste si to totiž vybrali, sami jste hráli Grand Theft Auto. A byla to jedna z nejlepších voleb, kterou jste mohli okusit. A to je jenom začátek! GTA se totiž vrhnulo nejen do té bedny, co vám leží pod stolem a třeba i modře svítí, ale i do onoho vynálezu, který se válí v obýváku a vedle něj pokukuje PS2 či jiná „velká“ konzole. Aby toho nebylo málo, posledním kouskem, který prošel bránou do našeho života je verze pro Gameboy Advance. Ovšem dá se předjímat, že tato verze bude jiná než 3D bomby s neskutečnou hratelností a volností na jiných platformách. Shodí poprvé legendární série laťku, nebo ji s přehledem přeskočí?

Základním stavebním kamenem celé série her s titulem GTA byla hlavně volnost, pocit, že jste pánem vy a že svět patří Grand Theft Auto Advance vám, stačí jen chtít a můžete být kdokoliv. Auta, která se tak svobodně proháněla městem, mohla být vaše, životy, které spořádaní občané skromně žili mohli patřit také vám. Stačilo chtít. Ten pocit volnosti byl nenahraditelný, pocit, který nám nabídl před pár lety první díl a který to všechno odstartoval. Od té doby vzniklo už hezkých pár kousků, které obsahovaly magickou kombinaci písmen GTA a dá se říct, že žádný z nich nebyl krokem vedle (převážně). Dokonce posledními díly celá série zesilovala na kráse a Vice City či San Andreas už byly vzorem téměř dokonalým. Jistě, tyto výtvory se mohly pyšnit perfektní hratelností, neuvěřitelnou volností a dlouhou dobou hraní, ale nesporným lákadlem byla i grafika, která je pro mnoho hráčů stěžejní. Verze pro GBA si o podobné grafice může nechat jenom zdát, ovšem jinak nemá svým hezčím bratříčkům co závidět. Když se mě někdo zeptá, kam bych zařadil verzi pro Gameboy Advance, asi bych mu nejistě odpověděl: „Někam mezi GTA a GTA 2, tedy co se grafiky týče.“ Ovšem hned bych dodal, že jistými prvky hra připomíná i GTA 3.

Opět se ocitáte ve světě zločinu, kde nemůžete věřit nikomu, protože každý je krysa prodejná a každý myslí jen sám na sebe. Ale to vy také.

Grand Theft Auto Advance Klasický zůstal u hry příběh. Opět se ocitáte ve světě zločinu, kde nemůžete věřit nikomu, protože každý je krysa prodejná a každý myslí jen sám na sebe. Ale to vy také. Máte parťáka, se kterým chcete podnikat jisté věci, ovšem dříve než se nadějete, zabijí ho a vy se snažíte přijít na to, kdo ho zabil a pomsta pro vás zůstává motivací. S postupem příběhu všechno graduje a hra houstne. Styl volby misí je totožný s GTA3. Na mapě (mimochodem stejné jako z GTA3) máte vždy jedno písmenko symbolizující člověka, který vám zadává úkoly a vy za tím písmenkem jezdíte a necháváte si diktovat, co že to nekalého máte zase udělat. Mise jsou různorodé, asi tak jako v každém dílu GTA, tedy jednou se může jednat o ukradnutí automobilu, podruhé o zabití jistých nepohodlných osob a potřetí třeba o „doručení“ jisté osoby z místa na místo. To jsou hlavní příběhové mise, u kterých se zajisté nudit nebudete. Tedy aspoň zpočátku. Než je ale zvládnete všechny, uplyne spousta vody v řece, neboť s postupem času jsou úkoly obtížnější a udělat je vám zabere kapku víc času, smrt totiž nechodí po horách.

Grand Theft Auto Advance Usnadněním vám mohou být v prvé řadě vozidla. Vozový park je zde velmi pestrý a hlavní jeho výhodou jsou vlastnosti vozidel, které jsou rozmanité a různorodé. Sporťák může být rychlý, ale zase s ním těžko vytlačíte kamión, náklaďák může být průrazný, ale pomalý a sanitka se vám v prudké zatáčce a vyšších rychlostech klidně může překlopit na střechu a pak následuje výbuch. Na každou misi se hodí jiný vůz, většinou je ale výhodné mít aspoň něco, protože chodit po městě bez auta je nejen zdlouhavé, ale i nebezpečné. Je to vlastně takový povolený cheat. Je totiž mnohem jednodušší přejet otravné gangstery v autě, než do nich pracně sunout drahé kulky. Možnou nevýhodou je i fakt, že ve hře nenarazíte na čluny a vrtulníky.

Stačí postřílet pár civilistů a hnedle vám naskočí jedna hvězdička, pak třeba omylem přejedete policistu na pochůzce a přiletí druhá, to už začne pomalu ta pravá mela.

Zbraní je ve hře také dost, pro ilustraci narazíte jak na pistoli, baseballovou pálku, UZInu či brokovnici, tak ale i třeba na raketomet či plamenomet. Je toho moc a každá zbraň se hodí na něco jiného. Brokovnicí krásně sejmete skupinku lidí, UZInou zase rychle odděláte jednotlivce, plamenomet se hodí na všechno, raketomet odzbrojí automobil. Nábojů je docela dost, tedy u Grand Theft Auto Advance zbraní, které si můžete nakoupit v obchodě, tam samozřejmě záleží jen na penězích. Ostatní zbraně získáte různými způsoby. Jedním z nich jsou třeba úkoly známé již ze starších dílů. „Zabijte 20 členů gangu a dostanete peníze.“ Berete do rukou plamenomet a smažíte a smažíte a misi splníte. Plamenomet vám zůstává, ale pozor, raději se kradmě odpližte, neboť 20 členů gangu, které jste ugrilovali za živa, má své kamarády, pro které se rázem stáváte nepřítelem. A tak se může stát, že ve městě pro vás nezbude místo, kde si v klidu odpočinout, každý druhý gang vám půjde po krku a k tomu navíc ta všudypřítomná a otravná policie. K čertu s ní!

Stačí postřílet pár civilistů a hnedle vám naskočí jedna hvězdička, pak třeba omylem přejedete policistu na pochůzce a přiletí druhá, to už začne pomalu ta pravá mela – kolem vás se nemile zhustí provoz policejních vozů a vy jim musíte chytře unikat mezi ostatními vozy, daří se vám to, ale za cenu krátkého přejezdu přes chodník. Tam ale jako na potvoru stojí polda a vy Grand Theft Auto Advance mu ukážete východ z tohoto světa. A pak už není cesta zpět, tři hvězdičky se rázem promění ve čtyři a to už po vás jdou speciální jednotky. Pak ani zbraně nepomůžou a poslední únikovou cestou pro vás může být smrt, nebo paint shop – známý to obchůdek, kam zajedete s nepolicejním vozem a rázem zmizí všechny hvězdičky a barva automobilu se mění v jinou. Máte zase pokoj. Ale ne, co se to děje? Proč musel stát u výjezdu z paint shopu policajt? To je pech, zase máte hvězdičku, ale peníze došly, co teď? Když máte hvězdičku jednu, máte dvě možnosti. Můžete čekat, až vám zmizí, nebo můžete narazit na pár místech na mapě také na hvězdičku, kterou, když ji seberete, odbouráte jednu hvězdičku ze svého „hvězdičkového“ skóre a jste opět čistý. Jednoduché. Zůstávají zde i takzvané balíčky, kterých je po městě rozmístěno 100 a vy je můžete postupně posbírat.

Když budete mít v policejním autě zapnutou sirénu, za pár minut buď vypnete zvuk, nebo končíte s policejní prací – začne vám totiž v hlavě pískat.

Doposud jsme probrali značnou část možností ve hře, ale ještě jsme si neřekli, jak se to všechno hraje? Nebudu vás napínat, Grand Theft Auto Advance dobře! Asi si vzpomínáte na probdělé noci u GTA, kdy jste zkoušeli stále nové věci, prováděli nelítostné honičky a krvavé přestřelky, to je opět tady. Řízení vozidel je pohodlné, intuitivní a skvěle udělané, i když občas zuřivě zabědujete nad jistými prvky řízení (zvláště pak projíždění kolem jiných vozidel – stačí malé škrtnutí a hned se vozidlo až nesmyslně „odrazí“ nebo jednoduše vychýlí). O délce hraní není také pochyb – hlavní dějová linie na sebe nabaluje postranní úkoly, jako pouliční závody, praxi policisty (když získáte policejní vůz) či řidiče ambulance a mnoho dalších. Když se budete snažit plnit vše, počítejte hodiny hraní na desítky. K tomu se dá i umělá inteligence označit za dobrou a dostatečnou. Přestřelky jsou napínavé a krvavé, město je velké a na prozkoumání vám zabere mnoho hodin. Než bych všechno popsal, dá se verze pro GBA směle přirovnat k GTA2, co se týče do rozsahu, hratelnosti i zábavy. Občas sice opustí hru ta zábava, to tehdy, když musíte třeba na pětkrát kvůli zbytečnosti opakovat misi, ovšem vykupuje to zbytek možností. A technické zpracování?

Jak to tedy vznikalo?

Jako první spatřilo světlo světa GTA. Grafika nebyla nijak oslňující, i když na tu dobu byla dostatečně kvalitní. Hlavním lákadlem ale byla hratelnost, volnost a rozmanitost hraní, tedy to, co přetrvává až dodnes. Druhý díl na sebe nenechal dlouho čekat. GTA2 bylo mnohem hezčí po technické stránce a po stránce hratelnosti se jednalo také o lepší kousek, neboť byly vychytány jisté mušky, které přinesl díl první. Opravdová revoluce ale nastala až třetím dílem, tedy GTA3, to se obléklo do kompletního 3D kabátu a svou hratelností se vyšvihlo prakticky na vrchol své doby, jednalo se o opravdu skvělou hru. Další pokračování, GTA: Vice City, bylo v podstatě ještě lepší GTA3, téměř už dokonalé. Série ale nekončí, v posledních týdnech vyšlo GTA: San Andreas na PS2 (na PC vyjde v létě 2005) a opět stanovilo novou hranici žánru. Pokud to tak půjde dál, příští díl by mohl schytávat hodnocení klidně okolo stovky. A mimochodem, příští díly zajisté přibudou.

Grand Theft Auto Advance Jak už jsem uvedl, graficky se hra jakoby skládá z prvního a druhého dílu na PC, město je detailně ztvárněné, animace postav je plynulá a přirozená (vesměs) a vozidla se chovají takřka reálně, občas se sice neubráníte pocitu, že šlo něco udělat trošku lépe, ale jinak fajn. Ještě dodám, že hra je vlastně 2D, ovšem občas se tak hezky tváří, že máte pocit 3D – to chce vidět na vlastní oči. Zvuková kulisa je sice pestrá a obsáhlá, ale také má své hranice a mouchy. Když budete mít v policejním autě zapnutou sirénu, za pár minut buď vypnete zvuk, nebo končíte s policejní prací – začne vám totiž v hlavě pískat (mnohdy i hrabat) z toho otravného neustále se opakujícího zvuku. Narazíte zde i na něco ve stylu radiových stanic, ovšem nemůžete je nijak přepínat, každé vozidlo má svou a tu vám hraje. Samozřejmě nečekejte zázraky, spíš jen tak pro pocit. Ještě by se slušelo konstatovat, že příběhové animace jsou vlastně strnulými obrázky, které podtrhují titulky, které vám říkají, co máte dělat (společně s příběhem). Možná to šlo také udělat lépe.

Přeskočila tedy verze pro Gameboye Advance pomyslnou laťku a přidala se ke svým bratříčkům? Odpověď je vcelku snadná. Ano. Hratelnost totiž zůstává, volnost taktéž, k tomu navíc rozmanitost misí, zbraně, auta a množství úkolů. Proti tomu občasné frustrující mise či pokulhávající technické zpracování. Sečteno podtrženo – kvalitní zábava, kterou můžete tahat neustále při sobě, ovšem s vadami na kráse.

Grand Theft Auto Advance
Výrobce/Distributor Digital Eclipse / Rockstar
Platforma GameBoy Advance
Ukládání pozic: ano
Multiplayer: ne
Verdikt: Je to regulérní GTA se vším všudy – volnost, rozmanitost, auta, zbraně, přehršel misí. Nebýt občasných pochybností o zábavnosti titulu a v jistých částech trošku odfláknutého technického zpracování, mohla to být bomba.
Hodnocení: 80% (info)

Autor:

Mohlo by vás zajímat

V druhé polovině roku 2021 vychází hned několik očekávaných herních titulů.

Témata: Grand Theft Auto
  • Nejčtenější

Po 40 letech programátor opravil chybu, kvůli níž jeho hra nešla dohrát

Čtyři dekády poté, co úspěšně prodal svoji herní prvotinu Arctic Adventure, zjistil její autor Harry McCracken, že její...

Nejslavnější cheat historie oslavil 35 let. A ne, není to IDDQD

Už je to dlouhých 35 let od té doby, co si mohli hráči počítačových her poprvé vyzkoušet, co se stane, když na svých...

Rozklad v přímém přenosu, z legendárního Blizzardu utíká, kdo může

Legendární Blizzard, který dal hernímu světu značky jako Warcraft, Diablo nebo Overwatch, neprožívá nejlepší časy....

Dlouho očekávaný návrat Diabla se nevydařil úplně podle představ

Remaster kultovního Diabla II sice vypadá na první pohled krásně, hráči však místo plného ponoření se do jeho světa...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Změna zákona o hraní stála čínské společnosti už více než bilion korun

Nedávná změna čínského zákona, která omezuje hraní online her nezletilých na pouhé tři hodiny týdně, má pro tamní...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

  • Další z rubriky

RECENZE: Zaklínačský animák působí spíš jako „neznačkové“ fantasy

Nový animovaný film se zaklínačskou tématikou je dalším přírůstkem do kolekce nabídky původní tvorby Netflixu. Ačkoli...

RECENZE: Elite Dangerous: Odyssey je odfláknutý přídavek za cenu plné hry

Rozšíření Odyssey vesmírného simulátoru Elite Dangerous slibovalo už tak komplexní hru rozšířit o další vrstvu....

RECENZE: Crash Bandicoot 4 žádné revoluční změny nepřináší. Naštěstí

Konečně jsme se dočkali vymodleného čtvrtého dílu Crashe a byť to zní jako klišé, trpělivost se vyplatila. Je to pocta...

RECENZE: Pobouřil Číňany a dva roky nešel koupit. Jaký je horor Devotion?

Tchajwanský horor Devotion způsobil před dvěma roky obrovský poprask. Vývojáři do něj nenápadně propašovali na první...

Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?
Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?

Na 20 maminek a jejich holčiček tentokrát čeká kelímek s panenkou Kitten Catfé. Zapojte se do testování a získejte pro svoji holčičku další...

Jsem zohavená, říká Linda Evangelista. Po kryolipolýze je k nepoznání

Topmodelka Linda Evangelista se rozhodla bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy a skončila podle svých slov...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Marek Ztracený na koncertě spadl z pódia na hlavu a skončil v nemocnici

Zpěvák Marek Ztracený bude na koncert v Pardubicích dlouho vzpomínat. Během vystoupení si nevšiml, že je už na okraji...

Lucie Šafářová a Tomáš Plekanec se vzali, ukázali fotky z veselky

Přestože na jaře prohlašovali, že kvůli drahému rozvodu hokejisty Tomáše Plekance do svatby nebudou investovat,...