Gold & Glory: The Road to El Dorado

  12:00aktualizováno  9. července 3:54
Vy, kdož jste milovali Broken Swordy nebo starší Lure of the Temptress a Beneath a Steel Sky, nyní zbystřete! Tvůrci těchto skvělých adventurek, britští Revolution Software, nyní přicházejí se zbrusu novou hrou, překvapivě však naprosto odlišnou od všech svých předchozích projektů.

Naši dva veselí bratři – Tulio a Miguel.

Dva potrhlí Španělé na cestě za bohatstvím a slávou.

Nevědomost, odhalení, nadšení, velké očekávání a nakonec překvapivé zjištění, které lze z určitého pohledu nazvat menším zklamáním. Tak asi takhle na mě působilo El Dorado od chvíle, kdy bylo světu poprvé představeno na loňské E3, až do nedávné doby, kdy jsem ho úspěšně dohrál. Čekal jsem od něj opravdu hodně, jelikož všechny postupně uvolňované screenshoty vypadaly naprosto skvostně, ale co bylo nejpodstatnější - zárukou kvality pro mě byla hlavně ta skutečnost, že se o vývoj hry stará britská společnost Revolution Software, proslavená především famózními Broken Swordy. Jistě si tedy dovedete představit mé překvapení, když se nakonec z El Dorada vyklubala jednoduchá a krátká hra pro děti! Přestože její hratelností a grafickým ztvárněním jsem zklamán rozhodně nebyl, čekal jsem spíše nějakou hardcore pařbu ve stylu Broken Swordů nebo In Cold Blood - prostě na jaké jsme od společnosti Revolution zvyklí. A snad právě proto ve mě El Dorado svou jednoduchostí a hlavně nízkou rozsáhlostí zanechalo poněkud rozporuplnější dojmy.

Na to ale nelze brát nijak zvlášť velké ohledy, protože El Dorado je hra určená dětem, a jelikož i na mě, fyzicky dospělého člověka (psychiku raději ponechme stranou :o) ), Bez koníka Altiva by se našim hrdinům útěk z Kortézova korábu nikdy nezdařil.působila díky svému jemnému humoru a přitažlivé grafice velmi zábavně, získá si u dětí jistě ještě větší obdiv. Těm by navíc její dohrání mělo zabrat mnohem více času, než mně (tedy, alespoň doufám, že můj dvanáctiletý soused, co dohraje většinu adventur rychleji než já, je pouze intelektuální výjimkou :o) ).

Zanechme však spekulací a řekněme si o El Doradu konečně něco konkrétnějšího. Tato hra je vytvořena podle nového celovečerního animovaného filmu společnosti DreamWorks s názvem „The Road to Eldorado“, který se odehrává ve Španělsku za dob, kdy bylo pirátské drancování širých moří a oceánů v plném rozkvětu. Stejně jako ve filmu se i ve hře setkáte se dvěma hlavními hrdiny – bratry Tuliem a Miguelem – a za oba dva taky budete střídavě hrát. Příběh začíná ve chvíli, kdy naši hrdinové objeví na tržišti jednoho blíže nespecifikovaného španělského přístavního městečka plakát se svými podobiznami, doplněnými obrovským nápisem „WANTED“. Rozhodnou se tedy co nejrychleji opustit zemi a získat potřebné peníze k tomu, aby se mohli nalodit na koráb slizkého kapitána Kortéze. Jako vhodná výdělečná činnost jim přijde hra v kostky v místní taverně, kde taky svého protivníka brzy oberou o poslední pesetu a ten – v nouzi nejvyšší – jim nabídne zahrát si o něco mnohem cennějšího – mapu k bájnému zlatému městu Eldorádu! Po přijmutí nabídky, očekávané výhře mapy, ale taky jejím vyplacení všemi doposud vyhranými pesetami, se plány Tulio s Miguelem konečně přijíždějí do bájného města Eldoráda.našich bratrů radikálně změní. No jo, ale jak se teď dostanou na Kortézovu loď, když jsou zase bez peněz?

To už bude záležet pouze na vás, jak si s tímto a celou řadou jiných problémů poradíte. I když jsou všechny úkoly v podstatě velmi jednoduché, v jejich řešení není nouze o vtip či invenci, takže o kvalitní zábavu je dobře postaráno. Zdrojem největší části humoru jsou pak šílené dialogy přímo mezi Miguelem a Tuliem, no a samozřejmě i jejich specifické postoje, s nimiž se staví ke svým problémům. Tyhle dva chlapíky si prostě musíte zamilovat – každý má tak trochu jiné vlastnosti (Miguelovými přednostmi jsou síla a odvaha, Tulio pak využívá hlavně rozumu a hbitosti), díky čemuž tvoří téměř ideální pár, který se na většině věcí nikdy neshodne a po nápadité výměně názorů musí jeden z nich (většinou Miguel) ustoupit. Na kompromisy se v El Doradu prostě nehraje :o).

Na svém putování za bohatstvím a slávou nebudou naši hrdinové rozhodně osamoceni. Již od druhé kapitoly (z celkem čtyř), odehrávající se na Kortézově korábu, se k nim přidá vychytralý bílý koník Altivo a následně i prapodivné malé zvířátko Bibo, jemuž zachráníte život v džungli. Oba dva pak budou Tuliovi a Miguelovi příležitostně pomáhat v překonávání různých nástrah a nebezpečenství. Toto překonávání spočívá převážně v klasickém Po útěku z korábu se objevíte na pobřeží malebného ostrůvku.adventurním duchu, tedy ve sbírání a používání předmětů a samozřejmě taky v konverzaci s NPC postavami. Krom toho se zde ale setkáte i s několika… řekněme jednoduchými arkádově-logickými sekvencemi, jako je například nutnost přeskákat přes jezírko po krunýřích vynořujících se želv, přičemž si ještě musíte dávat pozor na z vody vyskakující pirani. Nejedná se však o nic složitého (je to přeci hra pro děti), měli byste to bez problému zvládnout na první pokus. A pokud náhodou ne – nezoufejte. V případě neúspěchu nejste odkázáni na nahrání uložené pozice, ale hra vás sama vrátí na místo, kde jste posledně chybovali.

Logické pasáže hry, odehrávající se převážně u posvátného chrámu v poslední kapitole, mi ze všeho nejvíce připomněly známou logickou hru Quadrax (volně ke stažení na Plných hrách). Narazíte zde na řadu nejrůznějších plošinek a výtahů ovládaných páčkami a vaším úkolem je dostat se jejich prostřednictvím až na samotný vrchol chrámu, kde se nachází vchod. Řešením tedy je, stejně jako v Quadraxu, se neustále mezi Tuliem a Miguelem přepínat a vzájemně si v ovládání výtahů a plošinek pomáhat.

El Dorado běží na stejném enginu jako předešlý projekt Revolutionu, In Cold Blood, a zdědilo tedy po něm všechny jeho výhody i nevýhody. Asi jediným sporným bodem je ovládání na klávesnici, stejně jako tomu bylo u například u Monkey Islandu 4. Šipky slouží Při přeskakování řeky si dejte velký pozor na hladové pirani!k ovládání chůze, CTRL pro provedení jakékoliv akce a ENTER pro otevření inventáře. Tyto klávesy jsou bohužel pevně dané a nelze je nijak změnit. Dále zde máme ještě dvě specialitky, jimiž jsou běh a kradmý pohyb (obě bude ve hře několikrát nutno použít) a ty si již můžete nastavit pod libovolnou klávesu. Celkem vzato, na ovládání si lze zvyknou bez větších problémů… snad jedině s tradiční výjimkou běhu, kdy je dost obtížné postavičku nasměrovat do úzkého průchodu nebo do dveří. Originálně, i když pro někoho možná ne zrovna ideálně, je řešena identifikace interaktivních předmětů na lokacích. Ty, pokud se dostanete do jejich blízkosti a natočíte se k nim čelem, začnou celou svou plochou blikat (plynule měnit tvůj odstín ze světlého na tmavý). Místy to sice působí trochu rušivým dojmem (například když vám začnou blikat přes půl obrazovky velká vrata), na druhou stranu je ale zase díky tomuto efektu nemožné jakýkoliv interaktivní předmět či postavu přehlédnout.

Samozřejmě, že použitím enginu z In Cold Blood si Eldorádo zachovalo i stejný interface složený z 2D renderovaného pozadí a 3D polygonových interaktivních předmětů a postav. Postavičky vypadají velice pěkně i v detailním záběru a je vidět, že na ně bylo vypráskáno ohromné množství polygonů. Naopak ze vzdáleného pohledu působí vzhledem k nízkému grafickému rozlišení (640x480) hranatě a zubatě. To se však naštěstí nijak neprojevilo na opravdu úžasném ztvárnění herních lokací. Je prakticky nemožné Na procházce ulicemi španělského městečka…nějakou konkrétní lokalitu vyzdvihnout, protože téměř všechny vypadají skvěle a v Revolution nám opět dávají najevo, jaké to mají ve svém týmu grafické mágy (snad ještě schopnější než v Cryu). Celá hra je navíc prošpikována řadou animovaných sekvencí, z nichž některé jsou převzaty přímo z filmové předlohy a jsou to právě ony, které svou dokonalostí a dramatičností dodávají hře v těch pravých chvílích tu pravou šťávu. Výtek nemám ani ke standardně kvalitnímu ozvučení a namluvení hry. Zvláštní pozornost si však zaslouží hudba, která se skládá z veselých orchestrálních motivů a stejně jako v Broken Swordu hraje pouze v důležitých či zlomových okamžicích děje a samozřejmě během animací.

Abych byl k El Doradu pokud možno co nejspravedlivější, uděluji mu dvojí hodnocení. To vyšší je samozřejmě určeno dětem, kterým se tahle hra prostě musí líbit. Bohužel, alespoň částečná znalost angličtiny je nutnou podmínkou. Určitě se u ní pobaví i zkušenější hráči adventur, nicméně ti by jistě přivítali o něco obtížnější úkoly a hlavně mnohem větší rozsáhlost. Mě se hru podařilo dokončit během pouhých pěti hodin a i kdyby to dětem zabralo dvojnásobek času, je to pořád málo, málo, málo… A to je také jediný důvod, proč jsem byl nucen hlavně z hodnocení pro dospělé radikálně strhávat procenta.

PS: Pokud se chcete o El Doradu dozvědět řadu dalších zajímavých informací, rozhodně si přečtěte aktuální interview s Tony Warrinerem, jednou z vůdčích osobností Revolution Software.

Gold & Glory: The Road to El Dorado Gold & Glory: The Road to El Dorado Gold & Glory: The Road to El Dorado
Gold & Glory: The Road to El Dorado Gold & Glory: The Road to El Dorado Gold & Glory: The Road to El Dorado
Gold & Glory: The Road to El Dorado Gold & Glory: The Road to El Dorado Gold & Glory: The Road to El Dorado

Gold & Glory: The Road to El Dorado
Výrobce: Revolution Software
Distributor: UbiSoft
Distribuce v ČR: zatím není definitivně rozhodnuto
Oficiální homepage: www.revolution.co.uk/noflash/eldorado
Minimální konfigurace: Pentium II 233 MHz, 32 MB RAM, 3D karta 8 MB, 470 MB HDD
Doporučená konfigurace: Pentium II 300 MHz, 64 MB RAM, 3D karta 16 MB
3D karty: ano
Multiplayer: ne
Verdikt: Pro děti skvělá a zábavná adventurka, pro dospělé příjemná oddechová hra na jedno odpoledne.
Hodnocení: děti 80%
dospělí 67%

Autor:
 

Nejčtenější

THQ Nordic koupilo české Warhorse Studios za 860 milionů korun

Kingdom Come: Deliverance

Vydavatelství THQ Nordic koupilo stoprocentní podíl v pražském vývojářském studiu Warhorse Studios, které před rokem...

Vývojář vrací fanouškům dvojnásobek darovaných částek, z jeho hry je hit

Rise to Ruins

Z nenápadné nezávislé hry se stal prodejní hit a její autor nyní svým nejvěrnějším fanouškům vrací peníze, které mu...

Vjel do kolejí, pak dostal další ban. Český streamer opět „úřadoval“

Český streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš měl 8. února 2019 drobnou dopravní nehodu v...

Komentátor a herní streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš se rozpovídal o tom, jak se svým autem skončil v kolejích. Posléze se...

Nastává herní svátek, vychází rovnou několik netrpělivě očekávaných pecek

Anthem

Herní průmysl dnes zažívá jedno z nejbohatších období roku, protože vychází rovnou několik titulů, na které jsme se již...

RECENZE: Kdyby vyšel Half-Life letos, vypadal by jako Metro: Exodus

Metro: Exodus

Čekali jsme hodně, ale dostali jsme ještě víc. Po patnácti letech od vydání Half-life 2 se konečně objevila hra, která...

Další z rubriky

RECENZE: Legenda z roku 1984 nepokračuje. Moderní Karateka je odpad

Karateka

Původní Karateku naprogramoval v roce 1984 student univerzity Yale Jordan Mechner, který později přivedl na svět herní...

RECENZE: F1 2013 jsou parádní formule, ale doplácejí na roční vydávání

F1 2013

Nejenže je to jediná hra s oficiální licenci F1, ale navíc je opravdu dobrá. Jenže když vychází každý rok, je těžké to...

RECENZE: World of Warplanes se snaží navázat na tankový úspěch

World of Warplanes

Podaří se zopakovat zásah do černého i podruhé, kdy tanky z World of Tanks nahrazují letadla? Zatím to není jisté.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz