Remasterovaný bůh: Recenze vyhlazeného God of War III

aktualizováno 
Kratos, krutý Sparťan a někdejší bůh války se vrátil, aby ukojil touhu po pomstě. A to v dobrodružství, které už všichni dobře známe.
75

God of War 3 Remastered

Platforma: PlayStation 4
Výrobce: Sony Santa Monica

  • Krvavé a pořád zábavné
  • Zběsilá akce se vším všudy
  • Atraktivní prostředí řecké mytologie
  • Jedna z nejlepších her pro PS3 je na PS4
  • Neuvěřitelně otravné QTE
  • Vyhlazená grafika je nedostatečný důvod pro pořízení
  • Občasné problémy s kamerou
  • Hodně jednoduchý příběh na poměry série

Kratos se vrátil a pořád dokazuje, že na to má. Tohle je však verze pro ty, kteří třetí díl ještě nehráli. Upgrade z PlayStation 3 na PlayStation 4 jinak není nutný.

Herní karta

God of War III Remastered | foto: Bonusweb.cz

Na všech těch reedicích starých her pro nové platformy je nejlepší, že jde vždy o hity, které v minulosti válely. Takže i když jejich odpůrci pyskují, hráči si mohou zahrát to nej z minulé generace konzolí v o něco krásnější podobě. A nikdy nikdo nenadával, když vyšly Star Wars na Blu-rayi, že? 

God of War III patří ke klenotům konzole PlayStation 3 (dobová recenze) a v době svého vydání sbírala od recenzentů samou chválu a hodnocení stoupající od 90 % výš. Jenže od té doby uplynulo pět let a videohry se přece jenom posunuly o nějaký kus dále. Stojí Kratosův boj proti celému Olympu za to i na výkonnější mašině?

Zběsile, zuřivě a krvavě

Hra je zběsilou akcí ve stylu Devil May Cry, kterých jsme již hráli desítky, ale série God of War patřila a stále patří k těm nejlepším. Boj je lítý, tvrdý a krvavý, což ve světě řeckých bájí znásilněných Kratosovou krutovládou neznamená nic jiného než zábavu. Kratosovy čepele Exilu zavěšené na řetězech sekají za vaší podpory nepřátele vedví, amputují jim končetiny a dělají z nich krvavou kaši. Brutální protagonista hry má navíc v záloze spoustu dorážecích chvatů, kterými trhá hlavy a vyhřezává střeva.

God of War III Remastered

God of War III Remastered

God of War III Remastered

God of War III Remastered

Postupem času se Kratosův arzenál rozroste stejně jako hněv. Hádovy háky dokážou potrhat těla nepřátel stejně jako jejich duši. Drsné rukavice Nemean Cestus dokážou zasadit citelnou ránu i obrovi a bič Nemesis probije i početní převahu. 

Jak to vypadá s God of War IV?

God of War pro PlayStation 4 je ve vývoji, prohlásil Cory Barlog, kreativní ředitel Santa Monica Studio na akci PlayStation Experience v Las Vegas. Podle jeho slov nepůjde o další prequel (jako God of War: Ascension) a dalších ukázek se dočkáme v následujících dvou letech. Od té doby čekáme a čekáme.

Zbraně jsou efektní, je radost s nimi bojovat a přepínání mezi nimi pomocí D-padu je velmi rychlé. K tomu využijete Apollův luk, jímž zasáhnete vzdálené otrapy a po zapálení šípu si zpřístupníte jinak nedosažitelné lokace. Héliova hlava odtajní neviditelné vchody, osvětlí tmavé chodby a při bojích oslepí příšery. Díky Hermovým botám zase budete běhat po stěnách jako v Matrixu. Skloubení schopností zbraní pro boj i postup hrou ukazuje její ucelenost.

Krvelačný bojovník zahnán kamerou do kouta

Na hluché místo, při kterém byste si říkali, kdy už bude něco zábavnějšího, při hraní skutečně nenarazíte. Jedna akce střídá druhou a jedinou překážkou bude občas kamera. Je totiž statická a povětšinou zabírá dění ze zajímavých úhlů. A to včetně stylu 2D bojovky, což jsme jako retro hráči ocenili. 

Někdy vás však bohužel zažene do kouta, odkud neuvidíte ani Kratosovu pleš a budete spoléhat jen na instinkt, že útočíte správným směrem. Hlavní antihrdina je navíc schopný jezdit téměř na čemkoliv, co si osedlá. Z kyklopova nebo Kerberova hřbetu dokáže útočit a zavěšen na Harpyji překoná propasti. Ale nejde jen o boj. Bohové na hlavu seslali i hlavolamy, k nimž sice nebudete potřebovat návod, ale vaši hlavu potrápí.

God of War III Remastered

God of War III Remastered

God of War III Remastered

God of War III Remastered

Jako zběsilá akce funguje God of War III stále perfektně. Kratos je schopný bojovat na každém povrchu, ať už na zemi, ve vzduchu za letu, zavěšený na laně nebo při šplhání po zdi. Za orby z padlých nepřátel i otevřených truhel si zlepšíte zbraně, jejich sílu a získáte nové údery. Prodloužíte si i čáru života a výdrž předmětů. Tady prostě funguje vše, jak má. 

Otravné QTE

To, co za pět let od vydání původní verze nejvíc zastaralo a je otravné, jsou události v reálném čase (quick time events – QTE). Hra vás neustále staví před videosekvence, při nichž musíte mačkat tlačítka tak, jak je zobrazuje na obrazovce. Jde o věc přežitou, otravnou a jednoduchou, která ruší od hraní. 

Hra se navíc odehrává v lokacích známých z řeckých bájí a kdo by odolal útoku na Olymp, plavání v řece Styx nebo dobytí Hádovy říše? Škoda, že příběh je natvrdlý jak sám Kratos. Z původní série jde jednoznačně o nejslabší a nejjednodušší story, ve které antihrdina jen opakuje, že touží po pomstě. Alespoň že typická krvavost nezmizela. Zabíjení protivníka z pohledu jeho očí je zajímavá brutalitka.

Co tu je vlastně nového?

Po zhruba osmi hodinách hraní je konec, a byť je opakované hraní možné, hráč se asi začne ptát, co že mu ta nová remasterovaná edice vlastně přinesla. 

Fotogalerie

Jsou tu nové kostýmy, které byly dříve dostupné jen v podobě stahovatelného obsahu. To je fajn. A pak tu máme foto režim, který umožňuje tvořit a prohlížet fotky. To je k smíchu. Jediným pořádným vylepšením tak zůstává vyhlazená grafika. Nutno přiznat, že při porovnání PS3 a PS4 verze hned vidíte rozdíl. Na nové konzoli jsou textury ostřejší, světelné efekty výraznější, ale nic, z čeho byste se posadili na zadek.

Kratos možná dostal pár polygonů navíc, ale ostatní postavy ani náhodou. Několikrát během hraní narazíte na monstrum, které již při letmém pohledu kdovíjakým předěláním neprošlo a například jeho břicho je hnusná kostičkovaná směs. 

Takový Héfaistos se také kdovíjakého vylepšení nedočkal, a i když má být ošklivý, jistě ne kostičkovaně ošklivý. Toto je prostě vyhlazená verze, remaster, žádný remake. Rozhodně nedosahuje grafiky PlayStation 4 her. A vzhledem k tomu, že je nyní God of War III pro PS4 více než dvojnásobně dražší než pro starou konzoli, nabízí se otázka, zda za to stojí. Podle nás ne. Stejně jako kdyby vám doma už dávno ležela krabička s PS3 verzí. Tohle je verze pro ty, které třetí Kratosovo dobrodružství ještě minulo a mají doma novou PS4. Pro nikoho jiného asi ne. 

parádní dobový trailer na God of War III na PlayStation 3


 

Hodnocení hry

Redakce

75 %

Čtenáři

85 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 47 čtenářů

Nejčtenější

THQ Nordic koupilo české Warhorse Studios za 860 milionů korun

Kingdom Come: Deliverance

Vydavatelství THQ Nordic koupilo stoprocentní podíl v pražském vývojářském studiu Warhorse Studios, které před rokem...

Vývojář vrací fanouškům dvojnásobek darovaných částek, z jeho hry je hit

Rise to Ruins

Z nenápadné nezávislé hry se stal prodejní hit a její autor nyní svým nejvěrnějším fanouškům vrací peníze, které mu...

Vjel do kolejí, pak dostal další ban. Český streamer opět „úřadoval“

Český streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš měl 8. února 2019 drobnou dopravní nehodu v...

Komentátor a herní streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš se rozpovídal o tom, jak se svým autem skončil v kolejích. Posléze se...

Nastává herní svátek, vychází rovnou několik netrpělivě očekávaných pecek

Anthem

Herní průmysl dnes zažívá jedno z nejbohatších období roku, protože vychází rovnou několik titulů, na které jsme se již...

RECENZE: Kdyby vyšel Half-Life letos, vypadal by jako Metro: Exodus

Metro: Exodus

Čekali jsme hodně, ale dostali jsme ještě víc. Po patnácti letech od vydání Half-life 2 se konečně objevila hra, která...

Další z rubriky

RECENZE: Dex ukazuje budoucnost, v níž bez implantátů nemá cenu žít

Dex

Česká hra Dex zasazuje tradiční žánr do ne úplně tradičního prostředí. Mladá dívka s modrými vlasy zachraňuje svět před...

RECENZE: War Thunder je snem všech milovníků vzdušných bitev

War Thunder

War Thunder uspokojí více i méně náročné piloty. A nadchne technickým provedením.

RECENZE: F1 2013 jsou parádní formule, ale doplácejí na roční vydávání

F1 2013

Nejenže je to jediná hra s oficiální licenci F1, ale navíc je opravdu dobrá. Jenže když vychází každý rok, je těžké to...

Najdete na iDNES.cz