Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 8. prosince 2022 Květoslava

Glory Days 2: Brotherhood of Men – kluci v akci

Chcete vztyčovat fůru amerických vlajek? A zauzlujete si pro USA prsty? Tak tuhle hru vám snad sesílá sám Pentagon.
65

Glory Days 2: Brotherhood of Men

Platforma: DS
Výrobce: ODenis Studio

  • Třeskutá směs
  • Dokončit kampaň je výzva
  • Slušný zvuk
  • GBA grafika
  • Místy brutální obtížnost
  • Se stylusem to chce dost cviku

Budgetovým vzhledem matoucí mix divoké letecké akce a hektické strategie, s návykovým potenciálem. Co to děláte? Nedupejte na to NDS! Pozdě.

Herní karta

Glory Days 2: Brotherhood of Men

Glory Days 2: Brotherhood of MenVybaví se vám něco, když čtete jméno vydavatele Ghostlight? Ano, správně: jde o firmu, která přináší do našeho regionu prapodivnou, leč dobře hratelnou JRPG sérii Shin Megami Tensei. A co to zčistajasna v obchodě nevidím? Hru Glory Days 2 od téhož vydavatele a krabička dí, že jde o střílečku, kombinovanou s realtime strategií. Váhám. „Stojí 449 Kč, ale dám vám ji za 400,“ podezřele ochotně nabízí slevu ještě originálně zabalené gamesky prodavač. Vidina výhodné koupě zaslepuje mé ovládací a rozpoznávací schopnosti, lovím z peněženky dvě dvousetkoruny a odnáším si potenciální poklad domů. Na základě zkušeností s Ghostlightem nečekám nic menšího než naprostou úchylnost. Nu, v tom jsem se tedy nezmýlil – je tu ovšem pár ale.

Přes co se převalí fronta, to lehne, vlaječka nevlaječka.

Glory Days 2: Brotherhood of MenZkusili jste někdy nějakou PC freewarovku typu „Hrady“? Takových titulů je celá řada: vlevo základna, vpravo základna, mezi tím krátké z boku viděné území, po němž běhají z obou stran vojáčci, jakoby hnáni Koněvem – hurá dopředu, zpátky ni krok. Základ GD2 se takovým kouskům dosti podobá, až na to, že z boku viděné území je docela dlouhé a tudíž skrolovací. A další odlišností je, že nad svými vojáčky sami svištíte v bojovém stroji: začíná se s vrtulníkem, ale postupně usednete do pístového mustangu, několika typů proudových stíhaček a dalších typů vrtulníků. Každý bojový prostředek má trochu jiné vlastnosti, výzbroj a z toho plynoucí možnosti.

Základem je přehřívající se kulomet a pár bomb, postupně ale přibydou i rakety vzduch-vzduch nebo vzduch-země. Kromě toho nařizujete speciální útoky: výsadek parašutistů, podpůrný kobercový nálet, odpálení balistické rakety nebo vypuštění Glory Days 2: Brotherhood of Men„bojového drona“. Tím úplně hlavním jsou ale vaše pozemní jednotky – jen ty totiž mohou likvidací protivníkovy základny zakončit level, tudíž na ni sami zbytečně neplýtvejte municí. Výběr postupně košatí, až máte nakonec k dispozici nejen poněkud mravencoidní vojáky, ale i tanky, stíhače tanků, zvané zde „supertanky“, muniční náklaďáky, džípy s protileteckými raketami a dokonce i sanitky. To pro bezprizorní civilisty, kterých se na bojišti hemží a natahuje bačkory slušná řádka. Jsou modrobílí jako šmoulové a když je vezmete do helikoptéry, případně pro ně pošlete zmíněnou sanitku, odvděčí se tvrdou měnou. Naopak za jejich zabití stejně tvrdě zaplatíte. Ani sanitka ostatně není zadarmo a navíc se její životnost v dešti bomb počítá na vteřiny. Bleskově kalkulovat tak musíte stále.

Vyplatí se koupit supertank za osm peněz, anebo raději čtyři standardní obrněnce po Glory Days 2: Brotherhood of Mendvojce za kus? Vojáci ve vozidlech ale neobsazují vypálené bunkry a vy přitom obydlená opevnění nutně potřebujete, neboť bez nich skřípe válečná ekonomika – takže to chce taky nakoupit pěšáky. Pokud jste pro misi obdrželi zrovna helikoptéru, můžete maníky i nakládat a vozit na místo určení ručně, případně využít speciální útok a vysypat je z letadla s padáky. Rovněž jim lze zadat, aby vyráželi vpřed z nejvysunutějšího bunkru, místo až odzadu ze základny. Bunkr má následně tři stupně rozvoje, dle počtu svých obyvatel – čím výš vlaje americká vlajka na střeše, tím tužší stavbička je. Teoreticky. V praxi přes co se převalí fronta, to lehne, vlaječka nevlaječka. Taky se vyplatí nějaké ty protiletadlové džípy – sice nic nevydrží, ale občas nějakou náhodou i něco sestřelí, čímž vám přece jen ulehčují práci.

Vítězíte nezřídka ani ne tak strategií, jako spíš koncentrovanou zuřivostí.

Glory Days 2: Brotherhood of MenKde jsou úskalí titulu? Normální hráč dříve či později zjistí, že hra nejspíš nebyla vyvinuta pro tvory, kteří mají dvě ruce a jednu hlavu, nýbrž pro jakýsi vyspělejší druh, o jakém snil Nietzsche. Pokud chtěli tvůrci v minimalistické zkratce simulovat válečný chaos, kdy není na nic čas a jedno vynuceně špatné rozhodnutí střídá druhé, nemohl se jim záměr vydařit lépe. Zřejmě si byli vědomi toho, že všechno opravdu stihnout nemůžete, takže umělá inteligence U.S. Army ví, že má občas nějaký ten tank vyprodukovat sama. Jenomže. Bez vaší asistence vyjíždějí jednotky ze základny přerývaně až skandálně lajdácky i v době, kdy netrpíte chudobou, takže se co chvíli opakuje infarktová situace. S vypětím sil vyčistíte nebe od konkurenčních stíhačů, pak s úlevným uspokojením stočíte oko na ukazatel postupu vojsk – a vlasy vám ztuhnou hrůzou: na nepřátelské obrněné kolony se hrne jediný váš tančík, doprovázený sanitkou, za kteroužto dojemnou dvojkou se potměšile šklebí kilometrová mezera! Je tudíž nezbytné dirigovat výrobu ručně. Jenže Glory Days 2: Brotherhood of Menkde na to vzít čas, když současně musíte být leteckým esem? Trávím život hraním her a postrádám trénink zaměstnaných matek!

Bomb a střel je navíc jen hrst a pro nové se musíte zdlouhavě vracet na základnu. Máte-li na bojišti muniční náklaďák, můžete o něj křísnout břichem a doplnit si pumovnici – zdraví však nikoli. A pozor, aby vám pojízdný muničák nevybuchul: pak smete všechno kolem. Říkal jsem už, že „přátelská palba“ funguje v plném rozsahu? Ne? Tak „přátelská palba“ funguje v plném rozsahu. To vše jsou pouhé drobné ukázky z pestré herní palety, jež disponuje hromadou pravidel a provázaných zákonitostí, jaké byste od budgetovky nečekali. Bohužel, vzhledem k explozívnímu guláši na displejích – horní sleduje vás a spodní celkem nadbytečně „frontu“ - vítězíte nezřídka ani ne tak plánovitou strategií, jako Glory Days 2: Brotherhood of Menspíš koncentrovanou zuřivostí.

Jakž takž se ale odvíjí level za levelem až do úrovně devět. Kolikrát bylo tady restartů? Dvacet? Možná víc – lotrovská AI byla pokaždé rychlejší. Dokud jsem čirou náhodou neodhalil, že nepřítel doplňuje posádky bunkrů poblíž své základny z nepochopitelného důvodu o dost laxněji než v bunkrech u frontové linie – ač jsou všechny stejně životně důležité a posily by to měly tři kroky – takže jsem mu ty zadní začal vybombardovávat přednostně a tím ho ekonomicky udolal. Level 10 jsem toutéž metodou vyhrál během několika minut. Následovala upocená „pohoda“ – i když třeba úroveň, kdy letíte s vrtulníkem proti stíhačkám je rovněž vypečená – až do levelu 14, kde se oživila situace se zákysem v levelu 9. S tím malým rozdílem, že zde se již úlet AI se zadními bunkry neopakoval – účinný trik si tentokrát najděte sami. Levelů je celkem 16, což se zdá málo, ale kdo dorazí až na konec, bude tu Glory Days 2: Brotherhood of Mennoc opravdu dobře spát. Nikdy nebylo mé NDS tak blízko mechanickému poškození.

Mise slepuje dohromady jakýsi „román v dopisech“, jenž nás seznamuje s několika generacemi vojáků až po současnost. Dopisy jsou prosáklé americkým patosem a protiválečně maskovanou válečnou propagandou a oplývají spíš nechtěným humorem – viz. infobox. To, že patetická nota k mravenečkům a šmoulům hrubě nepasuje, už je jen peckou v olivě.

Američtí vojáci píší do USA

Mise 5, Bill: „Armáda se o mě dobře stará. Všechno je podřízeno tomu, udělat z nás ty nejlepší piloty. Každé ráno vstáváme a sprchujeme se. A potom nám radí, jak si správně čistit zuby.“
Mise 11, Ben: „Nejsme žádní váleční štváči s rosolem místo mozku. Hromada kluků byla na univerzitě.“
Mise 12, Ben: „Okolní země pomáhají nepříteli. Vím, že naše diplomacie dělá, co může, aby to zastavila, ale zdejší situace hrozí přerůst v krizi.“
Mise 13, Ben: „Nepřítel právě zaútočil na náš domov, naši vlastní zem. Zprávy o bombardování našich měst vnímám jako kopanec do žaludku. Nikdy jsem si nepomyslel, že by válka mohla takto eskalovat. Nyní ale vím, proč bojuji.“

Glory Days 2: Brotherhood of MenVzhledem k tomu, že i v singlu nezřídka rakety a střely pokrývají celý displej, lokální multiplayer až osmi hráčů je přesně taková šílená řežba, jakou byste čekali, bohužel si však každý hráč musí přinést svou hru. Vychytávky proti kamarádům se odemykají za postup v single kampani. Pro osamělý trénink si pak můžete i zkomponovat vlastní mise s pomocí širokého menu nastavení.

Po světě hra sbírá dosti šokující hodnocení – z deseti serverů dává šest 80 a více procent, GameZone dokonce 86%! Graficky zastaralý titul, kde jednou prolomíte zákys jen díky evidentní chybě v AI a jindy pro vřavu ani nevíte, proč se štěstí přehouplo na vaši stranu, si však podle mě tolik nezaslouží. Sběratelé ultimátních kuriozit ale vědí, co mají dělat - tím spíš, pokud oprašují ve vitríně předchozí díl pro GBA.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

65 %

Čtenáři

55 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 14 čtenářů

  • Nejčtenější

Amouranth se po skandálu vrátila na Twitch, místo svlékání zase hraje hry

Jedna z nejpopulárnějších streamerek světa v říjnu šokovala své fanoušky, když oznámila rozchod se svým manželem, který...

Nastává velký herní svátek, vycházejí rovnou tři netrpělivě očekávané hry

Předvánoční herní smršť se pomalu chýlí ke konci, ale dnešní den patří k těm vůbec nejvýživnějším z celého roku....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejzajímavější hry, které vycházejí v prosinci

V prosinci se budeme snažit přežít ve věznici, v níž se trestanci mění v monstra, potkáme řadu hrdinů od Marvelu,...

Rusové se chlubí zabitím teroristů, ale nejspíš šlo jen o fanoušky Stalkera

Ruská Federální služba bezpečnosti na svých oficiálních stránkách informovala o zlikvidování domácí teroristické buňky....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejlepší hry roku 2022? Nominujte své favority, hrát se bude o PlayStation 5

Závěr roku již tradičně patří čtenářské anketě Hra roku na Bonuswebu. Hlasování v hlavní anketě je tentokrát spojené se...

Děti na prodej. Za tři stovky. Jak bují dětská prostituce v Česku

Premium Prostituce je v Předlicích naprosto běžná. Jenže i ta dětská. Obyvatelé místního ghetta popisují, jak se děti prodávají...

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

RECENZE: Vzal to Radegast. Největší dar přináší konečně zase pohádku

Premium Ani světácky se tvářící fantasy jako Princezna zakletá v čase 2, ani rozjímání o smrti jako Princ Mamánek. Příběh...

RECENZE: Nový díl Syberie je překvapivě možná ten nejlepší vůbec

Po průměrném třetím dílu se série Syberia překvapivě vrací v plné síle. Jde o nejlepší poctu životu a dílu...

RECENZE: The Chant působí jako nedotažená vykrádačka Stranger Things

Prvotina studia Brass Token sice není vyloženě špatná hra, v mimořádně na horory bohatém závěru roku ovšem nemá žádné...

RECENZE: V hororu The Mortuary Assistant balzamujete těla v márnici

Směna v pohřebním ústavu se promění v noční můru v originálním hororu s neotřelým systémem strašení. Kromě balzamování...

RECENZE Back 4 Blood: Likvidování nemrtvých nebylo už dlouho tak zábavné

Duchovní nástupce Left 4 Dead na sebe nechal čekat dlouho, ovšem trpělivost se vyplatila. Je to parádní zombie masakr,...

Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář
Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář

Každý rok si lámeme hlavu s tím, co koupit našim blízkým k Vánocům. Kosmetika, láhev nebo svíčka jsou sice dárky, které neurazí, ale rozhodně...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...