RECENZE: Gears of War: Judgment chce vytřískat co nejvíc z fanoušků

aktualizováno 
Je to pořád výborná akce, ale je zřejmé, že hlavním cílem tvůrců bylo v prvé řadě stihnout ještě jednu hru v této generaci konzolí. Potěší povedená lokalizace do češtiny.
75

Gears of War: Judgement

Platforma: Xbox360
Výrobce: Epic Games

  • Svižná a chytlavá akce
  • Povedená lokalizace do češtiny
  • Téměř v každém ohledu na předchůdce něco ztrácí

Herní karta

Série Gears of War je jednou z vlajkových lodí konzole Xbox 360, a to zcela oprávněně. Zatím jsme dostali tři vynikající akční střílečky s na poměry žánru povedeným příběhem a silnou multiplayerovou složkou. To do značné míry platí i o Judgmentu. Po stránce herního designu má však ke svým třem předchůdcům poměrně daleko.

Rozčarování v úvodu

Jisté rozčarování přichází hned v úvodu, kde se seznamujeme se čtveřicí hrdinů, ale ani jedním z nich není Marcus Fenix, který je hlavní tváří celé série. Naše čtyřka tvoří četu Kilo, která se dostala před improvizovaný vojenský soud. Před ním obhajuje své předchozí činy, a to tím způsobem, že jejich vyprávění přímo hrajeme. Fajn nápad, chtělo by se říci.

Gears of War: Judgment

Gears of War: Judgment

Gears of War: Judgment

Gears of War: Judgment

Kroucení hlavou ovšem přichází v okamžiku, kdy se ukáže, že jednotlivé mise nebyly krátké pouze v úvodu, abyste se do hry dobře dostali, ale že jsou dost krátké úplně všechny. Dost často jsou tak kratší než pět minut a nezřídka je jejich náplní vlastně jen jedna jediná přestřelka.

Na jednu stranu je to docela příjemné, protože hra velmi svižně odsýpá, ale na stranu druhou se nelze zbavit dojmu, že se s tím autoři nechtěli zas tak moc párat. Je to zkrátka takové divné.

Na začátku každé mise pak můžete přijmout něco na způsob vedlejšího úkolu, který zároveň funguje jako jakási příběhová alternativa, respektive tvrzení čety Kilo. Ta například tvrdí, že když přišli tam a tam, došlo tam k úniku plynu. To znamená, že je na misi uvalen časový limit, jinak se četa otráví. Nebo hrdinové říkají, že nebylo možno se pořádně vyzbrojit, a tak museli daný úsek projít například pouze s pistolemi. Anebo třeba byla značně snížená viditelnost, takže bylo potřeba bojovat v mlze.

Hře to značně dodává na rozmanitosti, a svým způsobem se tak dá říci, že jen díky tomu nespadne do stereotypu. Protože jinak je to poměrně fádní, přestože vcelku dynamická řezačka.

A to dokonce do takové míry, že často nebudete vědět, co se vlastně děje. Nepřátelé se nezřídka objevují v takových počtech, že najednou skončíte kdesi v koutě, obstavěni v bezprostřední blízkosti protivníky a nemáte šanci se dostat ven. Naštěstí jsou vaši kolegové většinou dostatečně blízko, aby vás zase oživili.

Pokud přijmete vedlejší úkoly, tak vám navíc vždy rychleji roste skóre, za které získáváte hvězdy, za které se zase odemykají další věci. Vedle toho odemykáte různé trofeje, vyznamenání, roste úroveň hráče a odemykají se třeba designy zbraní. Na poměry velmi akční střílečky je to až zbytečně překomplikované, ale není to nic proti ničemu. Ve výsledku chce stejně každý mít odemknuto co nejvíc prvků, takže je to zajímavý motivační prvek.

Podání postav vázne

Ne úplně prvotřídní je i podání postav. Ze známých tu potkáme Bairda a Colea, kteří jsou poplatně době doplnění rádoby drsnou holkou a chlapem, který byl původně nepřítelem, ale proti Locustům nyní bojuje na straně Koalice.

Gears of War: Judgment

Gears of War: Judgment

Gears of War: Judgment

Gears of War: Judgment

Z toho vyplynula i jedna z mála opravdu vtipných hlášek ve hře: "Až tohle skončí, tak budeme zase bojovat proti sobě a svět bude zase v pořádku." Ale jinak ani v tomto ohledu hra kvalit předchůdců nedosahuje. Dokonce ani tradiční hláškař Cole tu není úplně ve své kůži.

Příjemná je vyváženost zbraní, což vám předvedou právě vedlejší úkoly. Velmi slušně se dá bojovat prakticky s úplně všemi. Tedy ne jen s klasickým Lancerem a těžce devastujícími kanóny, ale i s pistolemi se dá fungovat až překvapivě dobře. Na druhou stranu se to sice dá brát i jako berlička pro méně zkušené hráče, ale my oceňujeme spíše tu pozitivní stránku.

Vcelku dobrý je i design jednotlivých úrovní, ale problém je ten, že ho v hlavní kampani v podstatě nevyužijete. Často totiž projdete z bodu A do bodu B, aniž byste využili často relativně rozlehlé prostory okolo. Spíše je projdete až poté, co splníte daný úkol, abyste se podívali, zda tam někde v koutě neleží munice, psí známky padlých vojáků a podobně.

Záměr je však jasný: prostředí jsou často tvořena s ohledem na hru více hráčů, aby bylo možné různě taktizovat a zaujímat výhodné pozice. Při hře jednoho hráče to ovšem skutečně asi příliš nevyužijete.

Chybí wow efekt

Trochu rozpačité je i grafické zpracování. Hra v zásadě vypadá stejně jako předchozí díly, ale grafice opět kousek chybí. Pohyby postav jsou místy podivně trhané, občas se něco s něčím prolne a prostředí také nejsou něčím, co by vyrazilo dech.

Fotogalerie

To vlastně platí o celé hře. Na rozdíl od předchozích dílů tu chybí nějaké vysloveně epické momenty, nebo pasáže, které by utkvěly v paměti jako například přestřelka na vlaku v prvním dílu nebo souboj s Raamem.

Člověka nijak nezasáhne ani zvuková stránka. Zbraně tu sice rachotí na plný výkon a zní to skvěle, ale dabing není úplně špičkový. Zamrzí to zejména v případě Colea a namluvení kadetky má blízko k etalonu toho, jak má podle obecných představ znít holka drsňačka. To znamená, že hráčům starším 21 let začne poměrně brzy lézt na nervy.

Celkově tak hra působí jako velmi svižná a zábavná akce, které však prakticky v každém ohledu něco chybí. Až příliš je tu znát přístup: "Ale jo, tak jeden díl v téhle generaci konzolí ještě stihneme. Ale teď už děláme něco jiného, tak to dáme udělat nějakým Polákům."

Pokud patříte k fanouškům série, pak už jistě máte Gears of War: Judgment dohraný několikrát. Ale pokud jste zatím žádný díl nehráli a jako první uvidíte právě Judgment, pak asi nebudete úplně chápat, co na těch Gearsech všichni vidí.

Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077 patří mezi nejočekávanější hry současnosti. Kutí ho tvůrci Zaklínače a opět půjde o hru na hrdiny v otevřeném světě. Ukázka za zavřenými dveřmi na E3 2018 nás nadchla, letošní pak potvrdila, že je zaděláno na hit. Rozruch vzbudil také herec Keanu Reeves, jenž na tiskovce Microsotu odhalil datum vydání. Pro největší fandy je pak určena sběratelská edice za několik tisíc. Hra bude opatřena českými titulky.

Hodnocení hry

Redakce

75 %

Čtenáři

58 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 79 čtenářů

Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější blondýnky z počítačových her?

Herní kvíz

Možná se budete divit, ale z nejslavnějších hrdinek počítačových her je jen málokterá blonďatá. Tak schválně, jestli...

Polovina her od legendárního studia Blizzard skončila v koši

Diablo 2 pacifist

Mike Morhaime, spoluzakladatel legendárního studia Blizzard a dlouholetý prezident této firmy ji letos v dubnu...

Když peníze nestačí. Nejdražší hra své doby má šanci i po 20 letech

Shenmue I & II (2018)

Ve srovnání s jinými odvětvími zábavního průmyslu stárnou videohry strašně rychle a 20 let je zde až nedůstojně dlouho....

Pět her, o kterých jsme si v mládí mysleli, že jsou skvělé. Jenže nejsou

The Lion King (1994)

Určitě to znáte. Vzpomínáte na něco s láskou, považujete to za úžasné, skvělé, téměř božské, jenže když se k tomu po...

Vzácná pokémoní karta za šedesát tisíc dolarů se ztratila během přepravy

Pokémon: Detektiv Pikachu

Sběratelské karetní hry patří mezi drahé koníčky a výjimkou není ani Pokémon Trading Card Game, která funguje od roku...

Další z rubriky

RECENZE: Kniha Zaklínač a jeho svět zaujme především fanoušky hry

Zaklínač a jeho svět

Nakladatelství Crew vydává ve spolupráci se společností Fantom Print knihu, která potěší fanoušky herní série o...

RECENZE: Might and Magic X je úžasný návrat strojem času o 15 let zpět

Might and Magic X Legacy

Málokdo se dnes odváží vyrukovat s tak hardcore retro titulem, jakým je desáté Might and Magic. Vzpomínky ožívají.

Filmová adaptace Warcraftu je splněným snem. Recenze očima hráče

Warcraft - hra vs. film

Pokud existuje černá magie, snímek Warcraft v boji s ní zvítězil. Podařilo se mu totiž prolomit pomyslné prokletí filmů...

Najdete na iDNES.cz