Úterý 27. října 2020, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Úterý 27. října 2020 Šarlota, Zoja, Zoe

RECENZE: Chlapácká akce Gears of War 4 zavádí nové světové pořádky

  9:01
Po třech řadových dílech a jedné odbočce vstupuje chlapácká akce Gears of War do nové éry na nové generaci konzolí. Střílečka je to opět parádní, ale fanoušci si asi budou muset na pár věcí zvyknout.
85

Gears of War 4

Platforma: XboxOne
Výrobce: The Coalition

 • výborná akce
 • pěkný příběh
 • zábavné finále
 • odkazy na předchozí díly fanoušky potěší
 • linearita nemusela být tak okatá
 • na novou partu je potřeba si zvyknout
 • chybí pocit kruté války

Herní karta

Po úspěchu původní trilogie asi nemá cenu Gearsy nějak detailně popisovat, ale pro ty, kteří je ještě nikdy nehráli, alespoň telegraficky. Gears of War jsou střílečky viděné pohledem třetí osoby, které si intenzitou a nábojem nezadají ani s těmi nejlepšími akcemi nahlíženými z vlastních očí. Parta tvrdých chlapů se třikrát postavila invazi rasy Locust, k čemuž jí posloužila hromada ničivých zbraní, možnost taktického krytí a týmový duch.

V rámci možností hry o záchraně lidstva jsme tu tak měli i slušný příběh a mezi členy týmu občas padl i docela povedený vtip, protože jeden by takový, druhý makový a pátý téměř pokaždé zemřel. Zkrátka akce s velkým A a Gearsy byly po zásluze vedle značek Halo a Forza jednou z nejzářivějších exkluzivit konzole Xbox 360.

Gears of War 4

Gears of War 4

Gears of War 4

Gears of War 4

Teď značka vstupuje do nové éry a jako fanouška mě leccos zaskočilo, i přestože jsem, řečeno herní terminologií, spíše casual než hardcore fanda. Příběh původní trilogie si tedy nepamatuji nijak detailně a nevím, co přesně se stalo ve které kapitole kterého dílu. Přesto mám Gearsy moc rád. Proto bych se v této recenzi věnoval spíše věcem, které mi moc nevoněly, přinejmenším tedy zpočátku. Pro nováčky tedy hned na začátku ještě jednou: ve výsledku je to skvělá akce, a pokud váháte, tak už neváhejte.

Vesničani na scénu

V úvodu hry sledujeme vzpomínkovou akci, v níž se připomínají události předchozích dílů a při níž si můžeme krátké úseky význačných událostí i zahrát. Locusti byli poraženi a to, co z nich zbylo, naházeli kamsi do šachty. Na světě je klid, ale za cenu nemalých restrikcí.

To se některým lidem nelíbí, a tak žijí v osadách mimo „civilizaci“. A čtyři takové týpky dostanete na povel krátce po začátku hry. Bohužel jsou poněkud nesympatičtí. Tedy v kontextu hrdinů původní trilogie. Hlavní hrdina JD v prvním okamžiku vypadá jako Nathan Drake z Uncharted, Del je černoch s kartáčem na hlavě, Kait je naprosto typická herní drsná holka a k tomu tady máte v kuse připitého vousatého dědka. Toho tedy časem vystřídá jiný dědek, který je o pořádný kus sympatičtější.

Fanouška to asi zamrzí, protože Mašina Cole byl chlap jak hora a místy i blbý jak tágo, ale všichni jsme ho milovali. Teď je tu dost nevýrazný Del, který sice má také roli toho „srandovního a možná i trochu hloupého“, ale už to zkrátka není ono.

Když před pár lety propukla kauza ohledně zobrazování žen ve hrách, považoval jsem to za bouři ve sklenici vody, ale při seznámení s Kait jsem měl nutkání uznat, že na tom možná něco i bude, přestože můj náhled se od feministek jistě liší. Kategorie „drsná holka“ je už roky takový stereotyp, až se nechce věřit, že ji máme i dnes a tady.

Gears of War 4

Gears of War 4

Gears of War 4

Gears of War 4

I když je pravda, že v případě Kait to není takový extrém. Přesto si na několika místech jistě plácnete do čela. Třeba když se celá parta propadne kamsi do sklepa, odkud musí najít cestu ven, a Kait asi dvě sekundy poté prohlásí: „Musíme se odtud dostat ven.“ Myslím, že od té chvíle mam čelo lehce zarudlé ještě doteď.

Ale musím říct, že zhruba v půlce hry jsem si i na tuto partičku zvykl a začal jsem je mít rád. Příběh o záchraně Kaitiny matky sice není žádné veledílo, ale je fajn a na poměry střílečky se dá říci až nadstandardní.

Další menší problém vidím v tom, že se neodehrává na pozadí strašlivé války. V prvních třech dílech jsem zkrátka měl pocit, že jsem součástí něčeho fakt velkého, zatímco tady to vypadá jako příběh jedné odbojářské bojůvky. Ale na kvalitách akčního prožitku to samozřejmě neubírá zhola nic.

Gears of War 4

Gears of War 4

A jelikož svět nyní žije v klidu a míru, budou vašimi protivníky vládní roboti, což je pro značku Gears rovněž značně nezvyklé, ale zrovna toto se mi z nějakého důvodu fakt líbilo. Ale nebojte, na Locusty samozřejmě dojde také. Jedním z nich je druh snatcher, jehož název je vcelku vtipný dvojsmysl, kterému se jedna z postav i docela podiví. Snatcher umí člověka vcucnout do břicha, a pokud se tak stane, musí ho ostatní zase vystřílet ven. Navíc trochu vypadá jako... no, však si ten druhý význam najděte ve slovníku sami.

Zpočátku je akce trochu jalová, ostatně po celou hru se objevují na můj vkus trošku delší sekvence, kde se jen přesouváte zase o kus dál, ale brzy dojde i na vysloveně frenetické momenty, kdy se to na vás valí ze všech stran a doslova nevíte, kam dřív uskočit. Když na vás nastoupí hromada hbitých poskakujících blbců, několik ozbrojených Locustů a do toho pár tužších kousků, máte občas co dělat, abyste stíhali přepínal mezi zbraněmi.

Těch je tady slušná řádka, ale málo platné, legendární lancerka s motorovou pilou je jen jedna a je to naprosto nejlepší flinta ve hře. Paseku nadělat umí a navíc k ní můžete tahat až 560 nábojů. Z ostatních mě nejvíce zaujalo zařízení metající kotouče z cirkulárky. Není úplně rychlá, a tím pádem ani zase tak přesná, ale kotouče se i po zásahu překážky dále odrážejí, takže se dá s trochou cviku střílet i „za roh“. A hlavě je to zábavné zpestření.

Gears of War 4

Gears of War 4

To platí i o krutých vichrech, které čas od času přijdou. Jednak berou kdeco, takže musíte dávat pozor na létající objekty, a jednak se při nich strašně blýská, takže se musíte vyhýbat i výbojům. Popravdě řečeno, není to nic, co by hře dávalo nový rozměr, ale jako občasné oživení to funguje. A když nad vámi ve větrné přestřelce přeletí na kusy mrtvého Locusta, tak to pobaví. Ano, je to morbidní, ale pobaví to.

Zajímavé jsou i obranné mise, kdy se opevníte na jednom místě a odrážíte vlny nepřátel. Pomáhá v tom tzv. Fabricator, což je bedna, která umí vyrábět různé bariéry a zbraně, například stacionární a automatické kulomety. Když je rozumně rozmístíte, máte napůl hotovo. Zato když se vaše plánování neukáže jako bezchybné, bude to místy boj o holý život.

Další názor

Emanuel Svoboda

Michael hraje sérii Gears of War od samého počátku, takže jeho poznatky k čtvrtému dílu mají váhu. Mně se novinka líbí hodně, a to i přes jednu velkou výhradu. Nejlepší ze všeho na GoW 4 je, že jde o kvalitní pokračování. Pochyby zde byly, protože vyjma povedené konverze/remasteru Gears of War: Ultimate Edition jde o první titul, který vyvinulo studio The Coalition poté, co původní vývojáři z Epic Games cennou značku prodali Microsoftu. Naštěstí se opakuje situace s Halo 4, které také vytřelo všem škarohlídům zrak i přesto, že za hrou nestál původní tým.

Hře sedí, že se odehrává 25 let po původní trilogii a nijak její události nenabourává, nepřekrucuje ani nezhodnocuje. Děj uvádí perfektní prolog, který mapuje dávné události, jež fandové moc dobře znají. Potkáte se v něm i s mladým Domem nebo Kimem, jejichž osud je již dávno zpečetěn. Nejde však o trapnou předehru hrající na city, jde o úvod krátce a stručně mapující historické události planety Sera. Hlavním hrdinou hry je JD Fenix, potomek Marcuse Fenixe a Anyai Stroud. Není však členem COG, je Outsider, člen společenství, kterému jde kdysi slavná a uznávaná, nyní však totalitní frakce po krku. To, že se mince obrátila, strany prohodily a dobro a zlo není tak jednoznačné, posunuje příběh hry dál.

Navíc je JD sympatické mladé ucho, kterému dělá doprovod sexy Kait, její přiopilý strýček Oscar, černošský parťák Delmont i fotřík Marcus. Nová parta je vtipná, sehraná a její průpovídky posunují děj během akce dál. Ne jako v Uncharted, kde jen tak jdete a hrdinové se neustále vybavují, zatímco se prd stane. Zde se pořád něco děje. Ať už se budete vyhýbat bleskům při toxických bouřích, prožijete adrenalinovou honičku na motorkách či se utkáte s roboty COG i zcela novými protivníky. Navíc nová parta není složená ze svalovců, kteří šňupají kreatin k snídani a zmizela tak přehnaná macho estráda.

Z technického hlediska je hra na bombastické úrovni. Jde o jednu z nejhezčích her pro Xbox One, jestli ne o tu nejhezčí. Míra detailu je neskutečná, levely jsou zpracované vizuálně parádně, ale je škoda, že nejsou otevřenější. Jde o lineární koridor jako vždy. Největší průšvih GoW 4 je však krátkost hlavní kampaně. Akty jsou kratší než kdykoliv jindy, za necelých 7 hodin je konec. To je málo. Sice tu je perfektní kooperativní kampaň, versus multiplayer a geniální režim Horda, ale více příběhu by neškodilo. Za mě však spokojenost.

Hodnocení: 80 %

Trochu škoda je, že prostředí vám dává jasný návod, kam jít a co dělat. A to neplatí jen pro obranné mise, tam to naopak považuji spíše za výhodu. Rozhodně nepatřím k těm, kteří volají po otevřených prostorech za každou cenu, taková lineární střílečka s dobrým tempem je pro mě k nezaplacení, ale nemusí to být tak okaté.

Ve čtvrtých Gearsech jsem v některých lokacích měl pocit, jako bych stál frontu mezi páskovými zábradlími na bezpečnostní kontrole na letišti. Přijdete tam, máte před sebou vcelku velké prostranství, ale překážky jsou rozmístěny tak, že to šněrujete zprava doleva a zase zpátky. Myslím, že v době dnešních konzolí je to zbytečné a jistě by to šlo udělat méně nápadně. Takto to vypadá, jako by autoři chtěli o pár minut natáhnout herní dobu.

Fotogalerie

Osobně jsem měl i menší výhrady k prostředí, které je vcelku různorodé, zajímavé a často střídá interiéry s venkovními lokacemi. Ale jako starý vysloužilý mariňák jsem zkrátka úplně nepřijal, že tam, co v původní trilogii byl jen prach a štěrk a udusaná hlína, tak ve čtyřce každou chvíli procházíme mezi nějakými chapadly a podobnými oslizlostmi.

Ale marná sláva, pořád jsou to Gears a to je nadále synonymum pro vynikající akci. Moje připomínky směřují ke změnám, které mě zase až tak nenadchly, ale nezpochybnitelným faktem zůstává, že jsem čtvrtý díl prošel takřka jedním vrzem, protože i on dokáže pořádně vtáhnout. A v době, kdy čtete tyto řádky, již velmi pravděpodobně hraji podruhé.

Cyberpunk 2077

Jedna z nejočekávanějších her roku Cyberpunk 2077 vyjde po odkladu 19. listopadu.

Hodnocení hry

Redakce

85 %

Čtenáři

77 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 63 čtenářů

 • Nejčtenější

Mnohé reklamy na facebookové hry lžou, vyhněte se jim širokým obloukem

Britský úřad pro regulaci reklamy si vyšlápl na autory některých her, které jsou v posledních měsících intenzivně...

Baldur’s Gate 3 je zatím prolezlý bugy, ale zábava je to i tak ohromná

Dvacet let čekali fanoušci světa Dungeons and Dragons na plnohodnotné pokračování legendární RPG série Baldur’s Gate. A...

KVÍZ: Znáte svět World of Warcraftu? Známe výherce knížek

Soutěž Kvíz byl určený pro všechny, které alespoň trochu zajímá svět Warcraftu. Ten, kdo odpověděl na alespoň 80 procent...

RECENZE: Age of Empires III: Definitive Edition je nadčasový, ale ty bugy

Vývojáři už nám naservírovali remastery dvou předchozích dílů, ale bez kompletního setu by to nebylo ono. Zatím...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: Letošní ročník NHL je nejzbytečnější v historii značky

Pokud jste se těšili, že si letošní výpadek opravdového hokeje nahradíte alespoň tím virtuálním, máte smůlu. Poslední...

ANALÝZA: Proč Čína v boji s covidem uspěla a Západ se zmítá v chaosu

Premium Zatímco Západ se potýká s druhou vlnou koronaviru, východoasijské země dokázaly virus porazit. Proč tomu tak je? Nejde...

Jsme rozvedení. Ještě nevím, zda se vrátím k dívčímu jménu, říká Koukalová

Premium Nepochopení, odsouzení. Konec vrcholové sportovní kariéry. Hledání práce. A ještě rozvod. Gabriela Koukalová (30) má za...

Dlouhodobý test Mazdy: karoserie se nám rozpadala před očima

Premium Historie provozu této Mazdy sice dokládá, že prevence se vyplatí, ale některé chyby výrobce se napravit nedají....

 • Další z rubriky

RECENZE: War Thunder je snem všech milovníků vzdušných bitev

War Thunder uspokojí více i méně náročné piloty. A nadchne technickým provedením.

RECENZE: Might and Magic X je úžasný návrat strojem času o 15 let zpět

Málokdo se dnes odváží vyrukovat s tak hardcore retro titulem, jakým je desáté Might and Magic. Vzpomínky ožívají.

RECENZE: Jedi: Fallen Order je konečně zase skvělá Star Wars hra

Jedním z velice příjemných překvapení roku je titul Star Wars Jedi: Fallen Order, který mohlo vydavatelství EA pokazit...

RECENZE: Marvel’s Iron Man VR ukazuje omezení virtuální reality

Tony Stark se vrátil jako Iron Man do herního světa v titulu určeném výhradně pro virtuální realitu. To zní jako skvělý...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...