Středa 28. září 2022, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 28. září 2022 Den české státnosti

RECENZE: S Game Builder Garage vytvoří vlastní hru úplně, ale úplně každý

  16:00
Game Builder Garage je nástroj, který umožní vytvářet jednoduché 2D či 3D hry na Switchi. Díky pečlivě navrženým interaktivním lekcím to zvládne každý.
85

Game Builder Garage

Platforma: Switch
Výrobce: Nintendo

  • Perfektní interaktivní lekce
  • Spousta možností ve 2D i 3D
  • Komunitní potenciál
  • Vytváření her na konzoli má své limity

Herní karta

Na úvod si rovnou řekněme, co Game Builder Garage je a co není. V první řadě to není hra, ale regulérní nástroj podobný komerčním aplikacím jako Construct 3 či GameMaker. Založen je na vizuálním programování, kdy nepíšete přímo kód, ale umísťujete na plochu různé prvky a nastavujete jejich logiku. Například když stisknu tlačítko B, panáček skočí.

Sdílet své hry můžete oproti zmíněným aplikacím jen s dalšími majiteli Game Builder Garage na Switchi (a potřebujete i Nintendo Switch Online). Software vás ani nenaučí programovat.

Game Builder Garage

K čemu tedy je, ptáte se? Ukáže vám, jak různé typy her fungují, naučí vás přemýšlet o struktuře a dostane vás do situací, které řeší vývojáři, ať už je to propadávající panáček v podlaze či nějaké nesmyslné chování daného objektu. Kdo si Game Builder Garage osvojí, může pak snadno přejít k již zmíněným komerčním nástrojům.

Výhodou Game Builder Garage je i fakt, že máte vše pod jednou střechou. Nemusíte se starat o animaci panáčka, shánět zvuky či modelovat základní objekty. Jistě, je to do jisté míry svazující, na druhou stranu tu mluvíme o aplikaci, která vás má nadchnout do vytváření her.

Game Builder Garage

Game Builder Garage

Game Builder Garage rozhodně není jednoduchá záležitost. Jasně, když si z menu vyberete auto, umístíte na plochu tlačítko Y a propojíte uzel „stisknuto“ u tlačítka s „akcelerací“ u auta, nemůže to být jednodušší. Jenže když pak máte vytvořit samostatně fungujícího protivníka, už to taková legrace není. Bez slušné prostorové představivosti a výrokové logiky se neobejdete.

Interaktivní lekce

Ačkoli i konkurenční programy obsahují tunu tutoriálů, žádný z nich se zřejmě nevyrovná interaktivním lekcím z Game Builder Garage. Postupně si vyrobíte sedm různých her, kdy vám program krok po kroku říká, co máte dělat a proč. A to proč také okamžitě ukazuje v praxi. Průvodce zároveň vysvětluje základy herního designu a naznačuje, co hráče povzbudí a naopak, které prvky by mohly frustrovat.

Úvod je celkem vypečený. Máte se hnout s panáčkem a skočit. Jenže hra na stisk tlačítka pro skok nereagovala. Až za chvíli se ozval průvodce, že je to proto, že skok nikdo nenaprogramoval.

Jde to i s myší

Game Builder Garage jsem většinu času ovládal v handheldovém režimu pomocí dotykové obrazovky, ale není to jediný způsob. Po připojení k televizi ovládáte kurzor analogovými páčkami, což se sice dá, ale není to moc efektivní řešení. Tentokrát lze připojit i myš. Zkusil jsem svojí G502 píchnout do doku a na obrazovce se okamžitě objevil kurzor. Zaznamenal jsem drobný input lag, na druhou stranu fungovalo například kolečko pro přiblížení a oddálení. 

Základem je pracovní plocha, která má dva režimy zobrazení – z boku a z ptačí perspektivy. Navrhovat totiž lze nejenom 2D hry, ale také jednoduché 3D kousky. Funguje to tak, že na plochu umísťujete objekty, nastavujete jejich vlastnosti a propojujete je uzly. Když udělám A a zároveň platí B, stane se C. Pode náročnosti toho, co má daný prvek dělat, roste i počet proměnných.

V první lekci vytvoříme jednoduchou akci, kdy se první hráč snaží chytit toho druhého a zároveň se oba vyhýbají projektilům. Je to seznamovací hra, která představí základní názvosloví, strukturu a herní prvky. Po každé lekci následuje pět rébusů, v nichž je třeba, aby se panáček dostal k jablku. V těchto situacích aplikace přímo řekne, které části programu je třeba upravit, ale jak, to už je na hráči.

V druhé lekci vytváříme hru, v níž nakláněním Switche navigujeme kuličku jednoduchým bludištěm. Cílem je posbírat všechna jablka, v čemž nám trochu brání teleporty, které kuličku přesunou na začátek.

Game Builder Garage

Game Builder Garage

Mírně přituhovat začíná ve třetí lekci, která hráče naučí, jak si vyrobit scrollovací střílečku s raketkou, respektive s létajícím talířem. Hra v této lekci dále vysvětluje, jak hráče odměnit za perfektní průchod, když vystřílí všechny nepřátele.

Vyrobte si vlastní hopsačku s Mariem

Zatímco Game Builder Garage je obecný nástroj pro vytváření jednoduchých her ve 2D a 3D, dva roky starý Super Mario Maker 2 se zaměřuje na vytváření, hraní a sdílení 2D úrovní s Mariem. Soustředí se tak pouze na jednu oblast, ale tak do hloubky, že mnohé kreace jsou srovnatelné s tvorbou od Nintenda. 

Super Mario Maker 2

Super Mario Maker 2

Trochu podobná je čtvrtá lekce, v níž běží panáček zleva doprava a překonává překážky. Tentokrát ovšem funguje gravitace tak, jak jsme zvyklí. Zlom přichází v páté lekci, v níž stavíme 3D místnost, do níž umístíme hádanku. Ačkoli aplikace pořád jasně říká, co máme dělat, u již probraných věcí je záměrně o něco méně návodná. V této úrovni už je třeba docela slušná prostorová představivost.

Velmi zajímavá je šestá lekce, v níž navrhujeme jednoduchou závodní hru. To zahrnuje i další práci s kamerou a vytvoření „umělé inteligence“ soupeře, kterého musíme naučit registrovat zeď a podle situace zatáčet. Nemusím asi říkat, že tady už slušně narostla i obtížnost rébusů. O sedmé lekci mi zakazuje mluvit embargo, takže jen prozradím, že se jmenuje Super Person World a tvoří se v ní 3D hopsačka.

Absolvování těchto tutoriálů je na pár hodin a rozhodně se je vyplatí absolvovat. Nintendo v nich podrobně vysvětluje nejenom herní logiku, ale také jednotlivé prvky, které můžete používat. Na začátku jsem říkal, že objekty jsou dané a hra je v tomto případě omezená. Platí to ovšem jen částečně, protože lze vytvářet vlastní textury v přiloženém malování. S trochou péče tak mohou vznikat originální drobné hry s vlastní grafikou.

Game Builder Garage

Game Builder Garage

Nedávný trailer ukázal, že Game Builder Garage je hlavně o nápadech. Viděli jsme jednoduchý fotbálek, chytání ovoce, střílení z tanku, miny… jsem tam opravdu zvědavý na komunitní tvorbu. Stačí si vzpomenout na výtvory z režimu Toy-Con Garage u stavebnice Nintendo Labo, z nějž Game Builder Garage vychází. A tady jde Nintendo ještě víc do hloubky.

Limitem ovšem není jen vaše fantazie, ale i velikost plochy a maximální počet objektů (512) a spojení (1 024). Důvod je zřejmý: v komplikovaných kreacích už by bylo snadné se ztratit. Přece jen, návrh na PC a velkém monitoru je někde jinde. Svůj účel, tedy umožnit každému vytvořit jednoduchou hru, však plní dokonale. Ovládání je intuitivní, přehledné a v každém okamžiku si můžete okamžitě otestovat výtvor v akci. Trefou do černého jsou právě interaktivní lekce. Samozřejmostí je i podrobná encyklopedie.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

85 %

Čtenáři

62 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 8 čtenářů

  • Nejčtenější

Namodujte si Skyrim: proměňte ho v Elden Ring, okořeňte pornem

Chtěli jste někdy vrátit život více než deset let starému Skyrimu? Poradíme vám, jak na to a ještě mnohem víc. Díky...

Hackera, který odhalil GTA VI, dopadla policie. Nemusí to ovšem být konec

Hlavního podezřelého z velkého úniku informací týkajících se chystané hry Grand Theft Auto VI již dopadla policie. Je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Po 30 letech od vydání si Němci konečně mohou legálně koupit Wolfensteina

Německá ratingová agentura udělila hodnocení hře Wolfenstein 3D, a ta se tak může konečně začít prodávat v digitálních...

I tátové od rodin si rádi zastřílejí, žánr boomer shooters je na vrcholu

Přestože dnešní technologie umožňují zprostředkovat téměř fotorealistické zážitky, stále více lidí se vrací k retro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znamenaly průlom, definovaly žánry. Tyto hry se navždy zapsaly do historie

Premium Videoherní průmysl je tu s námi už poměrně dlouhou dobu a vychrlil tisíce a tisíce různých projektů. Na spoustu z nich...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

RECENZE: V Tribes of Midgard musíte zajistit přežití vikinské vesnice

Sympatická směsice žánrů, která je sice zasazená do vcelku okoukaného prostředí, ovšem na zábavnosti jí to neubírá....

RECENZE: Masakr teenagerů v The Quarry je zábavnější, než si chceme přiznat

Hororový „slasher“ The Quarry sice nedělá nic, co bychom už od studia Supermassive Games neviděli mnohokrát, ale to mu...

RECENZE: Staňte se drsným bijcem, King of Fighters XV myslí i na nováčky

Značka King of Fighters se vrací po šesti letech. Je přístupná začátečníkům, zklamáni ovšem nebudou ani experti na...

RECENZE: Oddworld: Soulstorm je depresivní, umí potrápit a stojí za to

Oddworld se vrací ve formě. Je náročný, temný a vizuálně podmanivý. Fandy původních her nezklame, ale jestli okouzlí...

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Přístroje zjistily výbuch u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...

Mrazivá noc bez spánku a výstup na skálu. Soukalová promluvila o ztracení

Moderátorka Gabriela Soukalová (32) vyrazila na dovolenou v italském Livignu se svým přítelem Milošem a dcerkou...