Čtvrtek 29. října 2020, svátek má Silvie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 29. října 2020 Silvie

Full Spectrum Warrior CZ

  12:01
Inovativní kombinace akce a strategie – takto lze nejstručněji definovat zdařilý titul z produkce herních veteránů, Pandemic Studios. Ačkoliv hra původně sloužila pro výcvik armády, neměli by si ji nechat ujít ani majitelé modrých knížek.
83

Full Spectrum Warrior

Platforma: PC
Výrobce: Pandemic Studios

Herní karta

Full Spectrum WarriorOriginalita se v posledních deseti letech stala nedostižnou metou a zároveň jakýmsi svatým grálem herních designérů. Je sice pravdou, že se ji zapálení tvůrci nyní snaží suplovat všemožným křížením žánrů, až si zoufalý hráč připadá jako v genetické laboratoři. Ne vždy je však mixáž základních archetypů her ku prospěchu věci a nejednou již byl výsledek podoben spíše Frankensteinovu monstru. To však rozhodně není případ Full Spectrum Warrior, který, ač mnohde prezentován jako taktická akce, je daleko spíše strategií ve své nejprimitivnější formě. Poměrně velký tým Pandemic Studios nemá k obdobným experimentům daleko. Stačí vzpomenout na kvalitní, ovšem nijak zvlášť doceněnou kombinaci akce a strategie Battlezone II nebo na jednu z prvních kvalitních 3D strategií Dark Reign 2. Kromě toho firma okořenila špetkou inovací i nedávný hit z daleké, předaleké galaxie, Star Wars: Battlefront, čímž se z Pandemic Studios stává jeden z nejperspektivnějších týmu dneška.

Full Spectrum Warrior navštívil konzoli Xbox již před čtvrt rokem a ihned se stal hitem. Čekání na PC verzi se však beze zbytku vyplatilo – hráče nečeká nijak odbytá konverze a domácí obecenstvo se navíc může těšit naFull Spectrum Warrior českou verzi v režii CD Projektu. Ta vychází s minimální zpožděním vůči anglickému originálu a navíc za velmi přijatelnou cenu.

Čekání na PC verzi se beze zbytku vyplatilo – hráče nečeká nikterak odbytá konverze a domácí publikum se může těšit na českou verzi.

Základní myšlenka hry je nestavět na elementu jednotlivce, jak tomu bylo například v Hidden & Dangerous, ale rovnou na celém týmu. Hráči se tak pod ruku dostávají dvě čtyřčlenné jednotky, kterým lze udílet rozkazy pouze jako celku. Volba pohledu třetí osoby tedy byla v tomto případě klíčová, stejně jako použití myši, jež je hlavním přínosem oproti Xboxové verzi. Analogie s jakoukoliv strategií je nasnadě – hráči je svěřena toliko myšoidní koordinace a základní příkazy jednotek, které provádějí zaměřování, střelbu a další činnosti zcela autonomně a my se tak můžeme

Full Spectrum Warrior a armáda

Full Spectrum Warrior původně vůbec nesloužil pro pobavení hráčských mas, ale jako speciální tréninkový program určený pro americkou armádu. Velitelé reálných týmů se na hře měli naučit, jak jednat v nebezpečných situacích pod palbou nepřátel. Ovšem nejen armádní zakázky vynášejí peníze, z čehož nyní mohou těžit jak autoři, tak hráči.

plně soustředit na taktiku a plánování.

Herní principy jsou zářným příkladem toho, jak pozitivní vliv může mít jednoduchost na celkovou hratelnost. Celý Full Spectrum Warrior je prakticky pouze hrou o vzájemném krytí obou týmů, což nejlépe demonstrujeme na příkladu. Hráč se ocitá v prašné čtvrti afrického města plného nepřehledných uliček, vraků aut a jiného harampádí. Vyšleme tedy první tým k nejbližšímu rohu budovy, jenž se na místě vzorně seřadí do zákrytu, nahlédne za budovu a podá hlášení. Za rohem zpozorujeme jednak nepřítele, jenž se však schovává za popelnicí a nelze jej tak zranit, ale rovněž spoustu příhodných míst ke krytí. Inu prvnímu týmu nastavíme palebný úhel na nepřítele, aby zběsilou střelbou zaštítil tým druhý, který bezprostředně vyšleme do uličky.Full Spectrum Warrior Opakovaným postupem se hráč dostane až do protivníkových zad, odkud stačí jen další letmé nastavení palebného úhlu levým tlačítkem myši a obohacení záškodníkova trávícího systému o pár kousků olova je nasnadě. Ačkoliv jde po celou hru stále o to samé, díky pečlivému designu úrovní, členitosti herního prostředí a rozmanitosti situací, jež z herního modelu plynou, se nebudeme nudit ani na chvíli.

Herní principy jsou zářným příkladem toho, jak pozitivní vliv může mít jednoduchost na celkovou hratelnost.

Zpracování taktických operací speciálních jednotek je provedeno velice uvěřitelně; autoři si puntičkářsky zakládají na atmosféře. Každý člen týmu má své specifické zaměření. Máme zde kulometčíky i těžkotonážní ranaře s granátometem M203. K dispozici je ovšem jen omezená zásoba munice, obyčejných nebo kouřových granátů. Full Spectrum WarriorPokud dojdou, je nutné načerpat zásoby v evakuační zóně, jež se zpravidla nachází na začátku úrovně a ty nejsou nikterak malé. Každá z jedenácti misí (v PC verzi k nim můžeme připočíst ještě dvě bonusové) se rozkládá na anonymním kusu města, kde vždy neplníme jen jeden úkol, ale celou řádku. Herní doba každé mapy se pohybuje okolo hodiny a půl, přičemž ke konci je to již bohužel o něco méně. Aby se hráč v organické spleti afrických uliček vyznal, má k dispozici užitečné GPS a co víc! Jednou za misi si dokonce může objednat letecký průzkum oblasti a sympatická operátorka mu do počítače ochotně nahraje aktuální pozice nepřátel.

Atmosféru dále prohlubuje nutnost být neustále ve střehu zejména kvůli omezenému ukládání. Úložné pozice, na kterých lze podat hlášení veliteli, jsou hrou prostoupeny poměrně hustě, ovšem nejen zbytečně dlouhé nahrávací časy nabádají k ostražitosti. Ačkoliv může být během mise jeden hráčův svěřenec zraněn,Full Spectrum Warrior přijdeme tak o cenného člena týmu, který třeba právě nesl užitečný granátomet). Pokud budeme navíc chtít nešťastníka odvléct ke zdravotníkovi do evakuační zóny, znamená to podstatné zpomalení týmu a ztrátu dalšího muže coby nosiče.

Realismus ve Full Spectrum Warrior je velice rozporuplnou záležitostí.

Většina taktických válečných her navléká hratelnost na kostru historicky podloženého, nejlépe pak notoricky známého a filmařským průmyslem propraného konfliktu. Full Spectrum Warrior takovou berličku nepotřebuje a tak autoři zpracovali zápletku zcela novou, byť ne nepodobnou somálskému konfliktu z počátku devadesátých let. Vydáváme se do fiktivního Zekistánu, jehož řadové obyvatelstvo v lepším případě úpí pod samovládou diktátorského Al Afada a v tom horším tlí v masovém hrobě. Ačkoliv měli autoři volnou ruku v tvorbě, příběh je paradoxněFull Spectrum Warrior nejslabší částí hry. Al Afadova anihilace je od počátku jediným primárním cílem a zbytek tvoří už jen náhodné seskupení nejrůznějších úkolů. Obvykle prostě vyklízíme ulice, ovšem často nám velitel prostřednictvím vysílačky nadělí osvěžující várku v podobě hlídání východů z letiště, ve kterém právě provádí čistku tým rangerů, nebo opatrného obejití tanků a jejich následného zaměření pro letecký úder.

Realismus ve Full Spectrum Warrior je velice rozporuplnou záležitostí. Poplatná stylu hry je zejména nezranitelnost protivníků, pokud se kryjí za sebemenší překážkou. Odstřelovače schovaného se za zídkou ve vyšších partech budov prakticky není možné zasáhnout vůbec. Zcela opačně je tomu po technické stránce hry. Implementaci fyzikálního enginu Havok jsme tu měli nesčetněkrát, ovšem takovou implementaci, jakou předvádí programátoři z Pandemic, ještě nikdy. Běh vojáků, jejich postupné řazení u zdi, moment, kdy si nakládají zraněného druha na svá bedra, to vše zve oční bulvy na vycházku z důlků. Žel,

Česká verze

Jak již bylo naznačeno v recenzi, Full Spectrum Warrior se u nás bude prodávat v české verzi. Ačkoliv se překlad týká pouze titulků a veškerých textů ve hře, není třeba litovat. Bylo by škoda kazit velmi povedený originální dabing, během něhož se mimo jiné jednotliví členové týmu neustále peprně špičkují. Translace textů je navíc na vysoké úrovni, zkrátka profesionální práce.

přílišná destrukce okolí zůstává nenaplněným snem. Výtečným nápadem je nicméně postupné opotřebovávání některých překážek. Je třeba jednat rychle, neboť ze dřevěné bedny zbudou po několika dávkách jen třísky a takový automobil ránu z granátometu ještě umocní.

Grafická stránka hře rozhodně ostudu nedělá. Modely a zpracování charakterů jsou na vysoké úrovni, co však postrádá detail jsou textury a jednotvárnost prostředí. Vývoj pro Xbox se na vizáži Full Spectrum Warrior podepsal, ovšem není to nikterak fatální. Naopak je zde pro konzole typická „záře“ oblohy, jež hru ladí do snových tónů známých například zFull Spectrum Warrior Prince of Persia: Sands of Time. Větší potíž nastala u recenzované verze, jež neakceptovala nastavení rozlišení 1280x1024, ovšem to může být jen ojedinělý problém. Dosti přesvědčivě zapůsobila zvuková stránka, především pak hudební doprovod, který autorovi recenze subjektivně připomněl soundtrack prvního Aliens vs. Predator.

Jakkoliv je Full Spectrum Warrior kvalitní a inovativní hra, i ona má své mouchy. Tou nejsmutnější je ne zcela využitý potenciál, který tvůrci třímali v rukou. Celá hra je doslova příliš plochá. Veškeré boje se odehrávají v jedné rovině a ačkoliv se sem tam mihnou nějaké schody naznačující prostorovou členitost, jsou pouze dekorativní, od země se neodlepíme. Rovněž by neškodilo zakomponování jakýchkoliv vozidel, jež ve hře sice jsou, ale toliko v osidlech animací nebo skriptovaných NPC. Stejně rozporuplná je hra více hráčů. Ta je praktickyFull Spectrum Warrior pouhou sólovou kampaní s tím rozdílem, že mise procházíme kooperativně, tedy každý hráč se svým týmem. Na chvíli zábava, ovšem těžiště hry leží jinde.

Verdikt: Pandemic Studios právě dokázali, že originalita ještě nevymřela. Jednoduchý akčně-strategický koncept drží hráče od počátku až do konce, přestože v základu jde po celou dobu jen o vzájemné krytí dvou vojenských týmů. Díky intuitivnímu ovládání a své nevyhraněnosti si Full Spectrum Warrior zaslouží pozornost i těch válečnými akcemi dosud nedotčených. Jen škoda, že se autoři hru nesnažili dotáhnout ještě o kousek dál. Příště to možná bude zcela dokonalé.

Autor:

Cyberpunk 2077

Jedna z nejočekávanějších her roku Cyberpunk 2077 vyjde po odkladu 10. prosince.

Hodnocení hry

Redakce

83 %

Čtenáři

88 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 422 čtenářů

  • Nejčtenější

Mnohé reklamy na facebookové hry lžou, vyhněte se jim širokým obloukem

Britský úřad pro regulaci reklamy si vyšlápl na autory některých her, které jsou v posledních měsících intenzivně...

Baldur’s Gate 3 je zatím prolezlý bugy, ale zábava je to i tak ohromná

Dvacet let čekali fanoušci světa Dungeons and Dragons na plnohodnotné pokračování legendární RPG série Baldur’s Gate. A...

KVÍZ: Znáte svět World of Warcraftu? Známe výherce knížek

Soutěž Kvíz byl určený pro všechny, které alespoň trochu zajímá svět Warcraftu. Ten, kdo odpověděl na alespoň 80 procent...

Hráč Crusader Kings nakazil postavu všemi nemocemi. Výsledek je děsivý

Pomocí jednoduchého triku vytvořil hráč komplexní strategie Crusader Kings ze svého avatara neduživou trosku. Dal mu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: Letošní ročník NHL je nejzbytečnější v historii značky

Pokud jste se těšili, že si letošní výpadek opravdového hokeje nahradíte alespoň tím virtuálním, máte smůlu. Poslední...

Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...

  • Další z rubriky

RECENZE: Might and Magic X je úžasný návrat strojem času o 15 let zpět

Málokdo se dnes odváží vyrukovat s tak hardcore retro titulem, jakým je desáté Might and Magic. Vzpomínky ožívají.

RECENZE: War Thunder je snem všech milovníků vzdušných bitev

War Thunder uspokojí více i méně náročné piloty. A nadchne technickým provedením.

RECENZE: Dex ukazuje budoucnost, v níž bez implantátů nemá cenu žít

Česká hra Dex zasazuje tradiční žánr do ne úplně tradičního prostředí. Mladá dívka s modrými vlasy zachraňuje svět před...

RECENZE: MediEvil je zbytečný remake plný nedotažeností

Další klasický titul MediEvil se dočkal remasterované verze, respektive remaku. Jde o sentimentální záležitost, která...

Velké testování s Dr. Oetker! Rozdáváme 250 pudingů různých příchutí
Velké testování s Dr. Oetker! Rozdáváme 250 pudingů různých příchutí

Kdo by neznal pudingy v prášku od Dr. Oetker, který je s láskou vyrábí už od roku 1923. Nyní má padesátka z vás možnost vyzkoušet pět různých...

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Nečekaně zemřel moderátor Prima vařečky Daniel Kopál, bojoval s covidem

Ve věku 49 let zemřel moderátor Daniel Kopál, známý z pořadu o vaření Mňam aneb Prima vařečka. Bojoval s koronavirem....

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...

Česko je bohatší než Itálie a Španělsko, možná předběhne i Japonsko

Nejnovější data Mezinárodního měnového fondu ukazují, že Česká republika je poprvé ve své novodobé historii bohatší než...