Čtvrtek 13. srpna 2020, svátek má Alena
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Čtvrtek 13. srpna 2020 Alena

Zabijte kamaráda na sto způsobů. Recenze brutality Friday the 13th

aktualizováno 
Maskovaný sériový vrah se od uvedení prvního filmu před 37 lety vrací v očekávané hře pro více hráčů. Děs kolem sebe vytváří stále a při hraní s dobrou partou vás může bavit velice dlouho. Bohužel však lze při každém jeho kroku cítit, že hra by chtěla doladit a hlavně dostat injekci dalšího obsahu.
60

Friday the 13th: The Game

Platforma: PC, XboxOne, PlayStation 4
Výrobce: IllFonic

 • zábavná hra, pokud narazíte na slušné spoluhráče
 • mnoho možností, jak nad vrahem zvítězit
 • atmosféra
 • potřeba taktizovat
 • chyby v grafice, v modelech postav, v animacích
 • stereotyp se může dostavit nečekaně brzy
 • nefér herní mechanismy

Herní karta

Od roku 1980, kdy do kin „nakráčel” dnes již kultovní horor počeštěný jako Pátek třináctého, se toho stalo opravdu hodně. Především se objevila více než desítka pokračování této úspěšné vyvražďovačky, a tak teenageři lační po krvi pravidelně dostávali svůj příděl bizarního násilí po celých 37 let. A dnes, v roce 2017, jsme se dočkali i vymodlené a dlouho očekávané hry. Ovšem jen pro on-line hráče.

Více než 12 tisíc sponzorů, kteří do vývoje Friday the 13th: The Game společně vložili přes 820 tisíc dolarů, se hodně dlouho třáslo strachy. Studio Gun Media se v nezávislé herní sféře osvědčilo jako vydavatel, ale pokud šlo o samotný vývoj, byli lidé pod jeho hlavičkou nováčci. Pátek třináctého je známá značka se zástupy fanoušků, a tak na jejich bedrech stál nesnadný úkol s nejistým cílem.

Friday The 13th: The Game

Friday The 13th: The Game

Friday The 13th: The Game

Friday The 13th: The Game

Friday the 13th je dobrá hra se zábavnou hratelností, napětím a nemalými nároky na hráčovy schopnosti. Na druhou stranu dokáže být překvapivě frustrující, po grafické stránce neoslní a je prolezlá chybami. Osamělé hráče ostatně nepotěší ani ona nepřítomnost hry pro jednoho.

Bude se vraždit

Vše se točí kolem postavy brutálního masového vraha Jasona Vorheese. Ten má v každém případě za úkol zlikvidovat všechny mladistvé táborníky (Counselors), jejichž rolí se zhostí zbývající hráči. Jeden „šťastnější”, tedy ten, který dostane možnost ovládat právě Jasona, se nemusí obávat o svůj krk a stává se lovcem. Ale jeho vražedná mise ani tak není nejjednodušší, třebaže má nad ostatními značnou výhodu.

Friday The 13th: The Game

Friday The 13th: The Game

Na všech mapách, které jsou bohužel v současné době pouze tři (a navíc jsou to až nepříjemně si podobné variace na zalesněný tábor), existuje několik řetězců provázaných úkolů, které musí přeživší splnit, aby nad vrahem zvítězili. Mohou pomocí nalezených dílů opravit automobil, kterým ujedou pryč, mohou zavolat policii, nebo třeba vyvolat hrdiny filmů, kteří konečně Jasona odpraví.

Ten je totiž jinak nesmrtelný. To znamená, že ho žádný hráč nemůže svévolně zranit. Vraha mohou ostatní paralyzovat taserem, hozenými petardami, nebo třeba bodnutím nožíku do krku (tak se mohou oběti ještě před smrtí zachránit). Zemřít však nemůže. Je také hodně, ale hodně pomalý. Zatímco ostatní hráči mohou sprintovat, on si jde svým hromotluckým tempem, a tak mu často všichni z dohledu utečou.

Jenže ve vínku má pár skoro až nadpřirozených schopností. Pomocí jedné je schopen na velkou vzdálenost lokalizovat vyděšené protihráče (k mechanismu děsu se ještě vrátíme), a tak si najít nic netušící cíl. Další mu dovoluje volně se teleportovat po mapě k vyznačeným objektům a třetí je zase jakýsi warp kupředu, který umožňuje teleportaci na kratší vzdálenost k prchající oběti. Funguje podobně jako slavná „atomovka” z Unreal Tournamentu, kdy myší navádíte letící kameru a kliknutím se přemístíte.

Friday The 13th: The Game

Friday The 13th: The Game

Kromě toho Jason může různě po mapě sbírat další serepetičky, které mu pomohou v lovu nebohých mladistvých. Dobře umístěná past na medvědy pod oknem je polovina vítězství, ačkoliv často se z ní šikovnější hráči vyprostí až příliš rychle. Unikající oběť může na kratičkou chvíli zastavit vrženým nožem, který ji navíc zraní, a tedy i zpomalí. Také lze využít krátkodobého módu hněvu, ve kterém je Jason rychlejší, silnější, a zamčené dveře tak rozbije pouhým dotekem.

Přeživší se musí hodně snažit

Naproti němu ostatní přeživší tolik přirozených možností nemají. Deset postav se liší vzhledem a pár statistikami, ale ty nemají na hratelnost nijak velký vliv. Jejich výhoda tkví v rychlosti a schopnosti využívat prostředí. Většina dveří se dá zamknout, oknem lze buď pomalu prolézt, nebo po vzoru akčních filmů proskočit. Předměty zájmu se pak válejí všude kolem.

Baterka pomůže v navigaci a snižuje strach a o účinnosti kapesního nože jsme už mluvili. Různé zbraně Jasona nezraňují, ale dobře mířený výstřel z brokovnice ho spolehlivě na pár sekund pošle k zemi. Vystřelená světlice do zamaskovaného obličeje ho pak na docela dlouho slušně rozhodí. Hraní za přeživší je v každém ohledu mnohem taktičtější. A samozřejmě také napínavější.

Friday The 13th: The Game

Friday The 13th: The Game

Hráč v Jasonově kůži se může chovat jako pitomec, může dělat skopičiny, hrát si s ostatními a stále má možnost zvítězit. Ale všichni ostatní musí bojovat a uvažovat, jak se případnému konfliktu vyhnout a pak jak se z něj dostat. V domě nachystají pasti, zamknou dveře a okenice a vytvoří si několik únikových východů. Nesmí však na jednom místě setrvat dlouho. Přece jen musí spolupracovat, aby splnili požadované úkoly. Jakmile někdo vraha spatří, všichni hráči na mapě o jeho pozici vědí a mohou začít jednat.

Přeživší se totiž (pokud nedělají velký hluk a nesprintují) Jasonovi na mapě nezobrazují. O vtipné situace, kdy vrah projde kolem vás, když jste se zrovna schovali za strom, není nouze. Zmíněný mechanismus strachu funguje tak, že pokud přeživší uvidí něco děsivého (krev na zemi, tělo jiného hráče) začne „vyšilovat”, obličej se mu zkroutí do vyděšených grimas a Jasonovi se hráč označí na krátkou chvíli na mapě. A může se tedy k němu pohotově přemístit.

Mechanismus je to skoro filmový, ale bohužel není stoprocentně účinný. K přeživším totiž není úplně spravedlivý. Postava se často vyděsí jen tak, bez zjevné známky nějakého nebezpečí nebo děsivých výjevů a hned v následující sekundě jí vrah může jít po krku. Ve hře není žádný ukazatel strachu, nebo něco, co by jeho hladinu indikovalo, a tak není možné se těmto situacím vyvarovat. Můžete tedy hrát obezřetně, jak jen chcete, ale stále budete v nebezpečí, že vás hra prozradí.

Friday The 13th: The Game

Friday The 13th: The Game

V takovém případě není mnoho možností, jak před Jasonem uniknout. Jakmile vás najde a začne pronásledovat, je velice obtížné se strachu zbavit, a tak mu z jeho radaru jen tak nezmizíte. Pokud u sebe zrovna nemáte nějaký předmět, který by vám dovolil se ho zbavit, jste skoro ve všech možných případech mrtví. Jistě, funguje to podobně jako ve filmech, kde jsou postavy vyvražďovány postupně, ale k jednotlivému hráči to moc fér není.

Většinou vás vrah dostihne (teleportuje se vám doslova do zad) a chytne pod krkem. V tu chvíli máte ještě možnost se mu vysmeknout pomocí bušení do klávesnice, ale to funguje tak v jednom případě z deseti. Pak se aktivuje animace popravy. Ty jsou velice brutální, variabilní a překvapivě zábavné. Různé „kostýmy” Jasona mají různé zbraně (sekeru, oštěp, trojzubec), a smrti jsou tak krásně různorodé. Jsou jich desítky. Navíc často berou v potaz okolí. Jason tak chudákovi klidně může strčit hlavu do hořícího krbu nebo ho napíchnout na střep v okně.

Horší je to, co se často děje s tělem po dokončení animace. Friday the 13th je plný problémů a bugů, z nichž ty nejbizarnější jsou spojené s ragdoll modelem postav. Velmi často se stane, že mrtvola začne doslova tancovat nad zemí, občas se vznese, vyšplhá po stromě a zmizí ve stratosféře. Vtipné to je, to ne, že ne. Ale přece jenom se to do brutálního realistického hororu nehodí.

Fotogalerie

Stejné je to s opravdu absurdními animacemi obličejů, které se často kroutí a vypadají jako z obrazu Edvarda Muncha. Další technickou masařkou je kamera, která se mi sem tam přepnula dovnitř modelu nějaké postavy. Spolu s celkovou grafickou kvalitou, která se nedá označit vlídnějším výrazem než jako proměnlivá, to vše ukazuje, že autoři to s Unreal Enginem příliš neumí. Bohužel je to na hře vidět více než v jiných případech.

Ale i přesto umí Friday the 13th: The Game být velice zábavnou hrou. Není zrovna originální a třeba autoři Dead By Daylight by si skoro mohli být jistí vítězstvím soudního sporu o plagiátorství. Jistou obojakost ze hry zkrátka cítíte na první pohled. Nebo se stačí podívat na hráčské recenze, které se neobvykle liší. Jedni hru zbožňují, jiní nesnášejí. Prekérní situace, ale má docela prozaický důvod.

Friday the 13th: The Game je multiplayerová hra. Pokud se vám podaří narazit na zajímavou skvadru hráčů, můžete se bavit nejlépe v životě. Někteří jsou až tak daleko (a je to skvělé), že se do postav, za něž hrají, vžívají a jako herci komentují dění kolem. Všechny chyby tím rázem odplují a nakopnutá mrtvola, která letí kilometr daleko, vyvolá u všech výbuch smíchu. Jenže, to vše se neskrývá v excelenci hry, ale spíš v její komunitě.

Buď u ní strávíte týden, nebo nenajdete zábavné hráče a po dvou hodinách ji odhodíte, protože se dostaví stereotyp. Hra sama o sobě je nedokončená a nedostatek obsahu jí sráží vaz. Možnost otevírat další vzhledy a schopnosti pro Jasona je chabá náplast na příšerně nízký počet map. Ovšem, pokud s deseti skutečnými kamarády pořádáte LAN party a chcete Jasonovi a jeho „vyvražďovačce” dát šanci, věřte, že bude lepší vzít si v práci delší dovolenou.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

60 %

Čtenáři

66 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 80 čtenářů

 • Nejčtenější

Konec éry DOSu byl pro hráče těžký, přejít na Windows nikdo nechtěl

Ještě v polovině devadesátých let uznávali hráči počítačových her jen operační systém DOS. Nastupující Windows 95 byly...

Sony ukázalo dávku her pro stávající i chystanou generaci PlayStationu

V dalším díle svého pořadu State of Play se Sony zaměřilo na hry vývojářů třetích stran, především na stávající konzoli...

To se vám bude líbit. Cyberpunk 2077 ukazuje v akci zbraně a životní cesty

Očekávaný Cyberpunk 2077 sice vyjde až v listopadu, tvůrci z polského studia CD Projekt Red náš však průběžně zásobují...

Vzpomínáme na film Mortal Kombat: nářez z devadesátek se super hudbou

Nostalgie je mocná věc. Film Mortal Kombat jsme zbožňovali před 25 lety a naší srdeční záležitostí je dodnes....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: Nic tak špatného jako Tiny Racer už jsem dlouho nehrál

Tiny Racer vypadá na první pohled jako sympatická arkádová hříčka s malými autíčky, která sice nemá nějak velké ambice,...

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

 • Další z rubriky

RECENZE: War Thunder je snem všech milovníků vzdušných bitev

War Thunder uspokojí více i méně náročné piloty. A nadchne technickým provedením.

RECENZE: Jedi: Fallen Order je konečně zase skvělá Star Wars hra

Jedním z velice příjemných překvapení roku je titul Star Wars Jedi: Fallen Order, který mohlo vydavatelství EA pokazit...

RECENZE: Remake Destroy All Humans! je stejně tak praštěný jako originál

Patnáct let stará akční adventura Destroy All Humans! se dočkala moderní grafiky, jinak zůstalo vše při starém. Obstojí...

RECENZE: Might and Magic X je úžasný návrat strojem času o 15 let zpět

Málokdo se dnes odváží vyrukovat s tak hardcore retro titulem, jakým je desáté Might and Magic. Vzpomínky ožívají.

Státní léčebné lázně Janské Lázně, státní podnik
Psycholog / Psycholožka

Státní léčebné lázně Janské Lázně, státní podnik
Královéhradecký kraj

WhatsApp se brzy zbaví toho, co nás na něm nejvíc štve

Populární chatovací aplikace WhatsApp chystá změnu, která leckoho potěší. Brzy bude mít podporu více aktivních zařízení...

Krejčířovu vilu opět nikdo nechce. Už ani za dvacetinu pořizovací ceny

Ani další pokus o vydražení vily v Černošicích, která patřila odsouzenému Radovanu Krejčířovi, nebyl úspěšný. Do dražby...

Češi bydlí na Papui již tři roky. Byl to ze začátku šok, ale nelitují

Manželé se rozhodli vydat za prací do zahraničí. Zlákala je Papua Nová Guinea, kde žijí od roku 2017. Nejdříve v městě...

Škoda nebude žádnou montovnou, říká Babiš. Nový šéf musí na kobereček

Premium Premiér Andrej Babiš a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček chtějí vědět, jaká budoucnost čeká mladoboleslavskou...

Jiné světlo, úhel nebo póza. Ženy odkrývají iluzi Instagramu

Často jsou to milovnice cvičení a zdravého životního stylu, které se snaží bořit mýty o tom, jak jejich těla ve...