Středa 28. října 2020, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 28. října 2020 Státní svátek.

Football Manager 2008 - skvěle jako vždy?

  12:00
Každý podzim vychází Football Manager, na který je spolehnutí, že bude kvalitní a oblíbenou hrou. Jak je tomu letos?
89

Football Manager 2008

Platforma: PC
Výrobce: Sports Interacitve

Herní karta

Football Manager je každým rokem králem na poli fotbalových manažerů. Pro fotbalového fanouška to není žádná novinka. Každým rokem má titul Football Manager co nabídnout a ne jinak tomu je i letos. Sports Interactive to prostě umí a pokaždé se můžeme těšit na skvělého fotbalového manažera. Dlouhou dobu Football Manager (dříve Championship Manager) neměl žádného konkurenta. Pokusy sice byly (Total Club Manager, Premier League Manager, Championship Manager od Eidosu), ale žádný jej nemohl ani zdaleka ohrozit. Ovšem to se poněkud změnilo minulý rok. Firma EA Sports vydala hru FIFA Manager 07, na kterou nebyly vůbec špatné ohlasy. Někteří hráči výrobku od EA Sports dokonce dávali přednost, protože nabízel pěknou grafiku, kompletní licenci a hlavně jednoduchost. Řekl bych, že mezi těmito dvěma hrami je podobný rozdíl jako mezi Pro Evo Soccer od Konami a sérií FIFA od EA Sports. Sports Interactive si samozřejmě touto konkurencí byli vědomi a tak svůj Football Manager 2008 pořádně propracovali a vylepšili.

Kompletního přepracování se dočkal i systém mezinárodního managementu včetně vylepšených medií.

Nejzásadnější změnou je celkový vzhled a grafika hry. Ročníky předtím, jak můžete vidět na obrázcích pod tímto odstavcem, byly ve tmavém designu. Letos je vzhled světlý, chvíli možná bude trvat než si na to zvyknete, ale podle mého je to změna k lepšímu. Hra je o něco přehlednější a hlavně působí hezčím dojmem. Letos si vůbec autoři s celkovým vzhledem pohráli, zejména profily jednotlivých hráčů vypadají perfektně. Football Manager působí uceleným dojmem díky tomu, že každá obrazovka je doprovázena grafikou. Ať už to jsou zmiňované profily hráčů nebo jen znaky či dresy klubů v jednotlivých menu hry. Na obrázcích můžete vidět třeba fotky u vyhlašování fotbalisty roku či nejlepšího manažera měsíce. Hra i díky takovýmto grafickým maličkostem vypadá daleko lépe.

Tak jde čas
Football Manager 2005 Football Manager 2006 Football Manager 2007 Football Manager 2008

Football Manager 2005

Pojďme si ale něco říct o vylepšení přímo v systému hry. Největší změnou oproti minulým ročníkům je tzv. "běh zápasu". V praxi to pak znamená, že před zápasem s kterýmkoliv klubem se vám objeví obrazovka, ve které máte jasný přehled o soupeři - jeho klíčové hráče, hráče zraněné nebo hráče, jejichž start je nejistý. Dále pak samozřejmě máte informace o výsledcích z předchozích zápasů vašeho soupeře. Objevují se i různé komentáře a prognózy přímo od bookmakerů z ligy. Teď už tedy nebude mít jen sepsány kurzy na zápasy, ale budete si moci přečíst i slovní předpověď utkání. Tím však podobné věci nekončí, můžete ještě prohlížet instrukce ze soupeřova týmu jak při samotném zápase, tak i v poločase střetnutí nebo si jen přečíst, který hráč, ať už s týmu vašeho nebo soupeře, bude slavit nějaké jubileum (například: pokud dnes nastoupí Wayne Rooney a vstřelí dvě branky, oslaví už 50. gól v dresu Manchesteru United). Ještě jednou novinkou v "Běhu zápasu" je to, že pokud chcete střídat, hra se nepozastaví, ale jde dál, vám se na obrazovce objeví taktika vašeho týmu a zmenšený model hřiště s hráči, přičemž tedy můžete sledovat co se zrovna děje na trávníku. Díku těmto změnám má nyní průběh zápasu ještě lepší atmosféru.

Tím však výklad superlativ zdaleka nekončí. Pro začátečníky hra nabízí zbrusu nový systém poradců, kteří vám pomáhají po celou hru nebo jen tehdy, pokud si nebudete s něčím vědět rady. Přibyl i lepší systém poznámek a sešitů, které jsou nyní o dost přehlednější. Nově zpracováno je i hlášení trenérů, které vám pomůže lépe zapadnout do nového klubu. A k tomu nový a přehledný kalendář vám pomůže nezapomenout všechna důležitá data v sezóně.

Pro začátečníky hra nabízí zbrusu nový systém poradců, kteří vám pomáhají po celou hru nebo jen tehdy, pokud si nebudete s něčím vědět rady.

Celkově hra nabízí více funkcí. Minulý rok jste třeba každou sezónu museli vedení ligy posílat seznam hráčů a jejich čísla, což se samozřejmě normálně dělá. Letos však budete k tomu volit i jednoho kapitána a jednoho zástupce. Více budete i v komunikaci s vedení klubu. Pokud vstoupíte na začátku sezóny do nového klubu, budete předsedou vyzvání, abyste si určili cíle pro nadcházející sezónu. Podle vašich cílů dostanete i víc peněz na přestupy a na mzdy. Od sponzorů si můžete zvolit i bonusy za vítězství v jednotlivých ligách. Ovšem pokud si určíte cíle příliš vysoké a nebude se vám dařit, může se stát, že vás vedení po několika týdnech jednoduše propustí. Kompletního přepracování se dočkal i systém mezinárodního managmentu včetně vylepšených medií. Média jsou rozdělena a díky tomu můžete lehce zjistit novinky v jednotlivých soutěžích, kde jsou zprávy o přestupech, výsledcích, či událostech a tudíž jste ušetřeni té zbytečné omáčky, že někomu odněkud za nějakou dobu končí smlouva apod. Vylepšený je i scouting. Pokud zadáte scoutovi sledovat nějakou ligu, po dokončení jeho práce vám pošle podrobný seznám hráčů, kteří by se hodili do vašeho týmu. K tomu vám však napíše, jestli by hráč přestoupil do vašeho týmu a pokud ano, tak budete mít i rovnou přehled o jeho ceně - zobrazí se jak minimální částka, za kterou by mohl být prodán, tak i maximální, kterou klub určitě neodmítne. Pokud si vyžádáte u některého hráče hlášení od scouta, informací o něm se také dozvíte víc. Nejenom, jestli do vašeho klubu zapadne, ale i nové informace jako třeba fakt, že pokud k vám hráč přestoupí bude 3. nejlepším středním obráncem v klubu a další informace, které v předchozích ročnících nebyly. Nově je i oddělena morálka klubová a mezinárodní. Pokud se tedy hráči bude dařit v reprezentaci, neznamená to, že bude i v dobré kondici ve vašem klubu.

Kam zabrouzdat na internetu?

Každý hráč Football Manageru ví, že základní (originální) verze nemá kompletní licenci. To znamená, že nemáte u všech hráčů fotky, u klubů zase znaky nebo dresy. To se však dá jednoduše změnit. Díky fanstránce sortitoutsi.net, která patří mezi největší stránky o Football Manageru na světě, můžete své FM2008 o fotky, dresy, znaky obohatit. Již v den vydání jsem na stránkách našel kompletní balíček pro anglickou ligu, který obsahoval všechny fotky hráčů, dresy a loga klubů, které nastupují v Premier League. Samozřejmě se stránky pravidelně aktualizují, ale kdyby se vám nechtělo čekat, doporučuji se na stránkách zaregistrovat a vstoupit na fórum, kde najdete spoustu věcí ještě dříve. Další oblíbenou stránkou je fmunderground.net, která se mimo Football Manager specializuje také na Pro Evolution Soccer. Zde najdete také mnoho užitečných informací, zejména pak rozebírání různých taktik do Football Manageru. Nechybí samozřejmě ani zmiňovaní grafika do hry a za zmínku stojí také seznam mladých hráčů, které se ve Football Manageru mohou stát hvězdami. A pokud preferujete Českou republiku, u nás můžete zavítat na stránky fmweb.cz, které v našich luzích a hájích patří mezi špičku. Tady můžete najít obdobné věci jako na výše zmíněných, ovšem v relativně menším počtu.

Nově je vytvořena i obrazovka Spokojenost, kde můžete vidět grafy, jak si vedete v jednotlivých soutěžích, jak plníte cíle a jak je s vámi vedení spokojeno. Opět oproti minulým ročníkům je obrazovka doplněna o několik nových informací. Přehlednější je i vyřizování přestupů nebo hostování. Lehce můžete nabídky porovnávat, přijímat i odmítat. Celkově co se týče financí, tak sytém doznal mnoho změn. Jako manažeři klubu budete mít více informací o hospodaření vašeho klubu. K dispozici jsou celkové příjmy ze zápasů, investic, sponzorských darů apod. S penězi můžete ve Football Manageru lépe pracovat - můžete přesouvat finance z přestupů na mzdy a naopak.

Alfou a omegou ve hře jsou nyní i fanoušci. Nejenom, že od vás chtějí vysokou kvalitu, ale někdy si budou i stěžovat, že poslední vaše vítězství 2:0 není pro ně moc dobré. A nově jsou ve hře i tzv. Dny fanoušků. Pokud vašemu klubu poklesne návštěvnost nebo bude chtít vaše vedení jen posílit zisky z prodeje vstupenek z jednotlivých zápasů, vedení uspořádá Den fanoušků a vaše návštěvnost by měla opět o něco povyrůst.

Díky jeho zkušenostem autoři vytvořili ještě lepší a reálnější zápasovou simulaci.

Přesněji se nově i určují úspěchy jednotlivých hráčů (Nejlepší útočník, Nejlepší záložník apod.). Systém, podle kterého to doposud fungovalo, byl přepracován a nyní jsou tedy výsledky přesnější a ceny získávají hráči zaslouženě. K tomu přibyly i nové ankety jako evropská Zlatá kopačka či "nejlepší jedenáctka," ve které je výběr těch nejúspěšnějších hráčů za uplynulou sezónu.

Engine zápasů je na první pohled stejný jako minulý rok - tedy model hřiště a pohybující se kolečka s čísly jako hráči. Jako vždy můžete buď sledovat pouze komentář nebo jen klíčové akce, ale pro gurmány nechybí možnost vychutnat si celý zápas. Zápasový engine by však měl být pozměněný - autoři při vývoji využili pomoc Raye Houghtona, bývalý člen národního týmu Irské republiky. Díky jeho zkušenostem, autoři vytvořili ještě lepší a reálnější zápasovou simulaci. A zaměřili se zejména na to, aby nástroje, které používají manažeři v reálném životě, co nejvíce fungovaly i ve hře Football Manager 2008.

Opravdu hra šlape více plynule bez zbytečných prodlev.

Hardwarová náročnost hry je podobná jako v minulých letech. Obecně však stačí mít větší paměť, ale na všech dnešních strojích hra určitě poběží. Hodně záleží, jak velkou databázi ve hře budete mít, podle toho určíte i rychlost hry. Hra má však letos pracovat rychleji a hlavně je urychleno načítání a ukládání hry. A všechny pokyny, které vás v předchozím ročníku zdržovaly, by měly být letos rychlejší (například změna taktiky při zápase), což autoři dodrželi. Opravdu hra šlape více plynule bez zbytečných prodlev.


(jediný oficiální trailer na Football Manager 2008)

Klady a zápory
Plus den zápasu, vzhled, přehlednost, zábava
Mínus chybí licence

Cena 999 Kč
CZ kompletně v češtině

Poslední novinkou, o které si něco řekneme je generátor tváří (FaceGen). Díky této vychytávce mají všichni hrou vytvoření hráči vygenerovaný originální obličej. Tím každý hráč získává svou osobnost a vy můžete sledovat jeho vývoj a jak se jeho postava mění během hry. Letos Football Manager 2008 opět zabodoval a to pro našince ještě ten hlavní den přijde - až vyjde Football Manager 2008 v kompletní české lokalizaci, která je plánována na konec října. Letošní díl doznal mnoha změn k lepšímu. Mě se nejvíce zamlouvá jeho podoba - nový vzhled a hlavně profily hráčů. Hra samozřejmě nabízí několik dalších novinek i těch menších, které Football Manager 2008 přibližují k dokonalému manařerovi. A tudíž i letos, podle mě, bude neohroženým králem na poli fotbalových manažerů.

Autor:

Cyberpunk 2077

Jedna z nejočekávanějších her roku Cyberpunk 2077 vyjde po odkladu 19. listopadu.

Hodnocení hry

Redakce

89 %

Čtenáři

94 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 1040 čtenářů

  • Nejčtenější

Mnohé reklamy na facebookové hry lžou, vyhněte se jim širokým obloukem

Britský úřad pro regulaci reklamy si vyšlápl na autory některých her, které jsou v posledních měsících intenzivně...

Baldur’s Gate 3 je zatím prolezlý bugy, ale zábava je to i tak ohromná

Dvacet let čekali fanoušci světa Dungeons and Dragons na plnohodnotné pokračování legendární RPG série Baldur’s Gate. A...

KVÍZ: Znáte svět World of Warcraftu? Známe výherce knížek

Soutěž Kvíz byl určený pro všechny, které alespoň trochu zajímá svět Warcraftu. Ten, kdo odpověděl na alespoň 80 procent...

RECENZE: Age of Empires III: Definitive Edition je nadčasový, ale ty bugy

Vývojáři už nám naservírovali remastery dvou předchozích dílů, ale bez kompletního setu by to nebylo ono. Zatím...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: Letošní ročník NHL je nejzbytečnější v historii značky

Pokud jste se těšili, že si letošní výpadek opravdového hokeje nahradíte alespoň tím virtuálním, máte smůlu. Poslední...

ANALÝZA: Proč Čína v boji s covidem uspěla a Západ se zmítá v chaosu

Premium Zatímco Západ se potýká s druhou vlnou koronaviru, východoasijské země dokázaly virus porazit. Proč tomu tak je? Nejde...

Jsme rozvedení. Ještě nevím, zda se vrátím k dívčímu jménu, říká Koukalová

Premium Nepochopení, odsouzení. Konec vrcholové sportovní kariéry. Hledání práce. A ještě rozvod. Gabriela Koukalová (30) má za...

Dlouhodobý test Mazdy: karoserie se nám rozpadala před očima

Premium Historie provozu této Mazdy sice dokládá, že prevence se vyplatí, ale některé chyby výrobce se napravit nedají....

  • Další z rubriky

RECENZE: Half-Life: Alyx posouvá žánr akčních her na novou úroveň

Fanoušci herní série Half-Life se po dlouhých letech čekání dočkali dalšího titulu. Stejně jako druhý díl bořil...

RECENZE: Kniha Zaklínač a jeho svět zaujme především fanoušky hry

Nakladatelství Crew vydává ve spolupráci se společností Fantom Print knihu, která potěší fanoušky herní série o...

RECENZE: Remake Destroy All Humans! je stejně tak praštěný jako originál

Patnáct let stará akční adventura Destroy All Humans! se dočkala moderní grafiky, jinak zůstalo vše při starém. Obstojí...

RECENZE: Jedi: Fallen Order je konečně zase skvělá Star Wars hra

Jedním z velice příjemných překvapení roku je titul Star Wars Jedi: Fallen Order, který mohlo vydavatelství EA pokazit...

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Nečekaně zemřel moderátor Prima vařečky Daniel Kopál, bojoval s covidem

Ve věku 49 let zemřel moderátor Daniel Kopál, známý z pořadu o vaření Mňam aneb Prima vařečka. Bojoval s koronavirem....

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...

Česko je bohatší než Itálie a Španělsko, možná předběhne i Japonsko

Nejnovější data Mezinárodního měnového fondu ukazují, že Česká republika je poprvé ve své novodobé historii bohatší než...