Úterý 19. ledna 2021, svátek má Doubravka
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Úterý 19. ledna 2021 Doubravka

RECENZE: FlatOut 4 jsou otřesné demoliční závody. Jedna věc ovšem zaujme

  15:00
Mnozí na extravagantní závody FlatOut už dávno zapomněli. Zničehonic se ale objevil čtvrtý díl. Je sice hrozný, ale má i své světlé chvilky.
50

FlatOut 4: Total Insanity

Platforma: PC, XboxOne, PlayStation 4
Výrobce: Kylotonn

 • Party mód pro více hráčů
 • Kupa obsahu, hlavně režimy "beat the bomb" a "assault"
 • Šílené kaskadérské kousky
 • Zastaralý jízdní model i fyzika celkově
 • Nepěkná grafika
 • Jako závodní hra otřes
 • Moc béčkové, tohle není hra za plnou cenu
 • Neposlouchatelný soundtrack
 • Při letu řidiče nelze ovládat kameru

FlatOut 4: Total Insanity není dobrá závodní hra. Má zastaralou grafiku, obstarožní fyziku a jízdní model je hodně retro. Obsahuje však skvělý party mód pro více hráčů, díky kterému stojí za to pořízení hry zvážit. Tedy za pár měsíců z výprodeje.

Herní karta

Offroadová odpověď na Burnout od finských vývojářů Bugbear Entertainment byla svého času hodně v kurzu. Šlo o drsné závody, ve kterých hrály hlavní roli bouračky. Na rozdíl od Burnout v nich šlo zrasit i řidiče, jehož osud po katapultování z předního sedadla dal nový význam slovnímu spojení hadrová panenka.

Původní vývojáři však značku opustili a její kvalita vyčpěla. Ani v případě čtyřky si nemá cenu cokoliv namlouvat. Na první pohled jde o béčko, které při závodu s konkurencí nedojíždí ani na bramborové pozici. Jenže v sobě ukrývá jedno eso.

WipEout, pardon, FlatOut

Nutným základem hry je klasická kariéra. V ní si vyzkoušíte několik závodů a turnajů, v nichž jde hlavně o to dojet do cíle jako první. Nebo alespoň mezi prvními.

FlatOut 4: Total Insanity

FlatOut 4: Total Insanity

Okusíte ovšem i klasickou jízdu na čas a některé mnohem zajímavější režimy. Jedním z nich je „beat the bomb“, ve kterém musíte projet záchytné body včas, jinak vás bomba umístěná ve voze odpálí až na oběžnou dráhu. A jelikož nemáte za spolujezdce Sandru Bullockovou, aby zopakovala úspěch z Nebezpečné rychlosti, budete muset upalovat jako o život.

Dalším adrenalinovým režimem je „assault“, který ze čtvrtého dílu FlatOut dělá prakticky WipEout. K závodům získáte power-upy jako zátarasy vyskakující ze země, bomby, magnetické výbušniny nebo ohnivý kruh, který odpálí kohokoliv ve vašem nejbližším okolí. Sranda je i režim „carnage“, ve kterém ničíte okolí tratě, ale ten rychle omrzí.

Zacpěte si uši

FlatOut 4: Total Insanity je hodně béčková hra. Tento fakt podtrhuje i výběr kapel pro soundtrack. Ten je tak špatný, že jsme vážně hudbu nadobro vypnuli. Soundtrack je čistě kytarový a skládá se ze songů z žánrového soudku rock, hard rock, punk, hardcore punk nebo ska. Postaraly se o něj kapely jako Them Evils, Beartooth, The Planet Smashers nebo The Menstruators. Že jste o nich v životě nikdy neslyšeli? Nedivíme se, my taky ne. Buďte ale rádi, jejich hudba stojí za starou bačkoru. Jo soundtrack Burnoutu, to byla jiná liga.

Zavítáte i do arény, ve které vás na chvíli přemůže nostalgie po PlayStation klasice Destruction Derby. Jejích kvalit FlatOut 4: Total Insanity rozhodně nedosahuje, ale přesto jsou bouračky zábavné. V aréně zažijete klasický „deathmatch“, hru na posledního přeživšího „survivor“ a režim „keep the flag“, ve kterém musíte udržet vlajku co nejdéle, jako byste hráli střílečku z pohledu první osoby.

FlatOut 4: Total Insanity

FlatOut 4: Total Insanity

Něco z toho zažijete v kariéře, ale těmto šílenostem je spíše věnovaný FlatOut mód. Režim kariéry je postaven na získávání kreditů, tuningu necelých 30 nelicencovaných vozidel z kategorií derby, classic a allstar, odemykání dalších kár a zpřístupňování asi 20 tratí.

Jezdí se v lese, na poušti, na ledu i ve městě. Tratě jsou přitom různými variacemi na jeden a ten samý okruh, případně zrcadlovými jízdami. Časem získáte i nové závodníky, kteří jsou otřepanější než postavy z Carmageddonu a Twisted Metal dohromady, což jsou akční závody z 90. let. Vy nechcete jezdit za někoho, kdo se jmenuje Gothika Black? Téda...

5 let zastaralá grafika, 10 let zastaralý jízdní model

FlatOut 4: Total Insanity je závodním titulem, který selhává v tom nejzásadnějším - v závodění. Jízdní model je extrémně zastaralý. Jde sice o arkádu, ale ani v ní se nemusí řídit auta jako těhotné velryby. Vozy jsou překvapivě těžkopádné na ovládání, ale smyky se paradoxně řežou až příliš snadno. To je nežádoucí kontrast.

FlatOut 4: Total Insanity

FlatOut 4: Total Insanity

Jakmile dojde ke kolizi, veškeré zákony gravitace a fyziky jsou tytam. Vypadá to, jako byste se vysekali na Měsíci a vaše auto přitom jezdilo na palivo z halucinogenů. Žádnou logiku při bouračkách nečekejte a ani ji nehledejte.

Ani fyzika řidiče po vypadnutí z vozu se ani náhodou neblíží realitě. K tomu si připočtěte grafiku, která vypadá jako pět let stará hra na předchozí generaci konzolí. Přinejlepším. Přídavné slovo zastaralý se ke čtvrtému dílu FlatOut vážně hodí.

Je možné a dokonce velmi pravděpodobné, že budete chtít hru po pár odjetých kolech vypnout. Nezazlívali bychom vám to. FlatOut 4: Total Insanity selhává jako klasická závodní hra na celé čáře. Můžete mačkat turbo jako zběsilí, aby hra rozmazala dění kolem vás a vypadala o trochu lépe, ale tenhle fakt neskryje, ani kdybyste překonali mach 3.

FlatOut 4: Total Insanity

FlatOut 4: Total Insanity

Jenže pak se možná vykašlete na závodění, rychlé jízdy a zabrousíte do FlatOut režimu. Zde dává rozum a logické uvažování hře definitivní vale a začínají pravé herní orgie. Kromě všech těch deathmatchů v arénách se totiž dostanete ke kaskadérským kouskům, které jsou tím nejzábavnějším, co hra nabízí. Kdyby se tvůrci vykašlali na hodně podprůměrné závody a věnovali se kaskadérství, možná by byl FlatOut o poznání lepší hrou.

Je to pták? Je to letadlo? Je to Superman? Ne, je to řidič

Kaskadérské kousky jsou tím nejlepším, co hra nabízí. A ideálně v multiplayeru. Můžete sice závodit po internetu a bourat jak se vám zlíbí, ale vzhledem k povaze kvalit závodění ve hře to kdovíjaká zábava není. Největší sranda je prostě party mód, ve kterém si budete podávat ovladač až v osmi a zažijete nejlepší večírkové orgie za hodně dlouhou dobu.

FlatOut 4: Total Insanity

FlatOut 4: Total Insanity

Soupeření o nejvíc získaných bodů v rámci jednoho obýváku s bandou kamarádů je k popukání. K dispozici je 12 naprosto šílených kaskadérských kousků, které jsou detailně rozebrány v rámečku a u nichž se budete za břicho popadat a neskutečně bavit. A to i přesto, že fyzika letícího nebožáka je úplně tristní. Velká škoda také je, že při letu řidiče není možné korigovat kameru. To by se vážně hodilo víceméně u všech kaskadérských kousků, abyste viděli, kam máte sebevraha posouvat.

Kaskadérské kousky

Total destruction: Odpalte řidiče do vzduchu a zbořte s ním co nejvíce kostek z obrovského hradu. V destrukci vám pomohou i ukryté barely s výbušninami. Tohle je hodně ujetá, ale zábavná sebevražda.

Golf: Udělejte z řidiče golfový míček na obrovském hřišti. Nezapomeňte, že stejně jako u všech ostatních kaskadérských kousků můžete s řidičem manévrovat ve vzduchu a i po dopadu. Prostě ho do důlku dotlačte klidně násilím.

Long jump: Skok do dálky z rozjezdu v káře. Místo dopadu oddálí větráky, nad které musíte řidiče nasměrovat tak, aby ho opět nadnesly.

Billiards: Zjednodušená verze kulečníku, ve kterém nešťoucháte tágem, ale odpalujete řidiče. Jo, je to hovadina, ale zábavná.

Finish Pins: Shoďte kolíky s daným počtem bodů. Jeden z nejméně zábavných kaskadérských kousků.

Cup Pong: Představte si klasický pivní pong. Pivo ale nahraďte vodkou a po chvíli se vám bude možná opravdu zdát, že namísto míčku házíte do obřích kelímků sami sebe ze sedadla řidiče. Hodně alkoholické, ale odpovídá to tomu, co při tomto kaskadérském kousku zažijete.

Rings of Fire: Nejdříve musíte první sadou zapálených kruhů projet v autě, načež následuje odpal a let řidiče dalšími ohnivými obručemi ve vzduchu. Ideálně je zakončený jeho rozmlácením o dřevěné bedny na konci dráhy.

Soccer: Jízdní variace na fotbal. Body máte nejenom za vstřelený gól do sítě, ale hlavně za trefení cílů umístěných v rozích branky. Překonat musíte bránící mužstvo i brankáře, kteří jako by vypadli ze stolního fotbálku na steroidech.

Baseball: Zabijte se vtipným sportovním způsobem, při němž se necháte odpálit masivní baseballovou pálkou, která byla vyrobena pro mydlení Godzilly.

Stone Skipping: Odpalte řidiče na vodní plochu plnou gumových kačenek o velikosti pramic, kterým se musíte vyhnout. Zmáčknutím tlačítka odrazte nebožáka dál. Prostě jako žabky s mrtvolou.

Curling: Jak název napovídá, jde o FlatOut variaci na curling. Před odpalem řidiče ale musíte nejdřív projet klikatou dráhou.

High jump: Odpalte nebohého řidiče co nejvýše. Na konci dráhy se musí rozsekat o plot. Bod dopadu je výška, která se počítá.

FlatOut 4: Total Insanity je průšvih. Jako závodní hra je zastaralý, těžkopádný a docela i nudný. Plná cena z něj dělá jasný propadák. Jenže pak můžete omylem zavadit o party mód a rázem u něj zkysnete na několik dobře propařených hodin. I když jsou všechny kaskadérské disciplíny umístěné na jednom stadionu a nejde o kdovíco oduševnělého, jsou ve více hráčích opravdovou zábavou.

FlatOut 4: Total Insanity

FlatOut 4: Total Insanity

Kdyby hra stála třetinu, působil by výsledek o poznání lépe. Je to škoda, potenciál v sérii pořád je. Jenom by bylo zapotřebí se více orientovat na kaskadérské šílenosti, party multiplayer a ne na závody, ve kterých to prostě čtvrtý FlatOut projel na celé čáře. Tohle bude jednou zapomenutý klenot výprodejů. Hra se musí nechat uležet v regále jako olomoucké syrečky, aby ji pak za babku ve slevě někdo pořádně ocenil.

Hodnocení hry

Redakce

50 %

Čtenáři

57 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 72 čtenářů

 • Nejčtenější

Hráč vytvořil v Minecraftu Everest v měřítku 1:1, na vrchol lezl čtyři hodiny

S využitím skutečných geografických dat vytvořil streamer G0ularte virtuální kopii nejvyšší hory na Zemi a poté vylezl...

Onlinovkou Eve sedmým měsícem zmítá válka, servery ji už nezvládají

Vleklý konflikt už stál obě strany miliony korun, jeho ukončení je v nedohlednu. Bohužel, víc než taktické schopnosti...

Nabídka, která se neodmítá. Star Wars: Battlefront 2 je dočasně zdarma

Aktuální nabídka hry zdarma je jednou z nejlepších ve více než dvouleté historii obchodu Epic Store. Battlefront 2 sice...

Facebook si spletl fanoušky Falloutu s radikály a zakázal je. Už podruhé

Facebooková skupina fanoušků videohry Fallout 76 byla provozovateli sociální sítě během čtyř měsíců již podruhé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Aktivisté volají po cenzuře příliš prsaté hry, autoři to odmítají

Na Nintendo Switch počátkem měsíce dorazila hra Sense: A Cyberpunk Ghost Story, kterou by někteří rádi cenzurovali....

Jednoduchý trik. Vědci našli nejlepší způsob, jak si získat přátelství kočky

Premium Majitelé koček dobře vědí, jak je s nimi někdy těžké pořízení. Umí dělat naschvály, jsou tvrdohlavé nebo nás prostě...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

 • Další z rubriky

RECENZE: Jedi: Fallen Order je konečně zase skvělá Star Wars hra

Jedním z velice příjemných překvapení roku je titul Star Wars Jedi: Fallen Order, který mohlo vydavatelství EA pokazit...

RECENZE: Kniha Zaklínač a jeho svět zaujme především fanoušky hry

Nakladatelství Crew vydává ve spolupráci se společností Fantom Print knihu, která potěší fanoušky herní série o...

RECENZE: Odboj proti nacistům v Through the Darkest of Times spíše nudí

Poměrně zajímavý koncept života odbojáře v nacistickém Německu v titulu Through the Darkest of Times je provázen dobře...

RECENZE: Might and Magic X je úžasný návrat strojem času o 15 let zpět

Málokdo se dnes odváží vyrukovat s tak hardcore retro titulem, jakým je desáté Might and Magic. Vzpomínky ožívají.

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

WhatsApp si znepřátelil uživatele. Hromadně přecházejí na jiné platformy

Začátkem února vstoupí v platnost nové podmínky oblíbené chatovací aplikace WhatsApp, které umožní sdílet řadu nových...

Jednoduchý trik. Vědci našli nejlepší způsob, jak si získat přátelství kočky

Premium Majitelé koček dobře vědí, jak je s nimi někdy těžké pořízení. Umí dělat naschvály, jsou tvrdohlavé nebo nás prostě...

PŘEHLEDNĚ: Od ledna kartou online postaru nezaplatíte. Jaké podmínky má vaše banka?

Otisk prstu či scan obličeje při placení kartou na internetu již dávno není sci-fi. Možná je po vás vaše banka chce...

Vágner ulovil Nechranického krokodýla. Bájná štika vzdorovala několik dní

Jakub Vágner procestoval svět v honbě za gigantickými a vzácnými rybami. V minisérii České televize pátrá po legendách...