Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 3. října 2023 Bohumil

FlatOut 2 - demolice jak má být

  12:02
Nebaví vás stereotypní závodění v Need for Speed a máte rádi černý humor, silné motory a rozmanité tratě? Právě pro vás je pokračování výborné hry FlatOut jako stvořené.
88

FlatOut 2

Platforma: PC
Výrobce: Bugbear Entertainmen

Herní karta

FlatOut 2 Platforma PC je velmi vhodná na simulaci čehokoliv, asi proto stále vznikají tituly jako TOCA nebo GTR. Pokud o simulaci nestojíte, musíte se většinou spokojit s NFS nebo si odskočit za známým, co má konzoli a Burnout nebo něco podobného. Kvalitních závodních arkád na PC prostě moc není, a tak většina hráčů ke konci roku 2004 zajásala, když se na trhu takový titul objevil. Hra se jmenovala FlatOut, a za jeho vývojem stála finská společnost Bugbear. Od té doby se celkově prodalo něco přes milión kopií, a tak není divu, že pokračování přišlo záhy (i když s měsíčním zpožděním oproti konzolové verzi). Slibné pokračování si nenechaly ujít ani šikovné české ručičky, a tak se za opravdu zajímavou cenu můžete kochat nejen krásnou grafikou, muzikou a dalšími plusy této hry, ale také otitulkovanou českou verzí. I když hra mnoho textu neobsahuje, najdou se zde drobné nedostatky, zejména v implementaci českých slov do pevně daných tabulek, kde se pak překrývají. Sem tam se objeví i občasné překlepy.

Plechoví miláčci #1


CTR

Boxer

Lancea

Mad Rash

Fortune

Insetta

Vexter XS

Bullet

Nevada

Lentus
tabulky připravil Michal Šuráň

Demoliční derby
Takže po úvodu se pustíme do rozboru možností, které FlatOut 2 nabízí. Vezmeme to pěkně popořadě. Hned ze začátku si můžete zajezdit vše, co hra obsahuje, a nemusíte se trápit s nějakou kariérou. Tím jsou jednotlivé závody ve všech třídách, o kterých si povíme později, nebo si rovnou zkusit bonusovou akrobacii a FlatOut 2destrukční derby. Poslední jmenovaná disciplína je opravdu jednoduchá, spolu s dalšími sedmi vozy se ocitnete v aréně a úkolem je jednoduše přežít. To ale znamená zdemolovat všechny ostatní vozy tak, aby nebyly provozuschopné, dobře mířená rána na zadek udělá své. Díky velké variabilitě prostředí ovšem nemusíte jen bourat do ostatních, ale můžete je vmanévrovat do vhodné pozice a najet s nimi do zdi nebo sloupu, či jiné pevné překážky. Za každý dobře provedený karambol jste odměněni navýšením nitra, k čemu je dobré asi nemusím nikomu vysvětlovat. Nitro se nezvyšuje jen nárazem do soupeře (i když za to je nitra nejvíce, a také finanční odměna), ale i dobře provedeným skokem, nárazem do překážky a dalšími způsoby. Kdo hrál starší hru Destruction Derby od Psygnosis se asi pokusí prostě jezdit dokolečka, aby jeho plechový miláček neměl moc šrámů a mohl předposledního pojízdného soupeře jednoduše dostat. V tomhle případě to ale neplatí. Autoři mysleli na tyto ojebávky a dali do hry časový limit, ve kterém musíte do někoho nabourat, jinak jste automaticky diskvalifikováni.

Až vás omrzí bourat do soupeřů, můžete se vydat na dráhu akrobata.

FlatOut 2 Akrobacie
Až vás omrzí bourat do soupeřů, můžete se vydat do dalších bonusových her, které jistě na nějaký čas vaši pozornost zaujmou. Je to starý dobrý hod řidičem do výšky - High Jump, proskakování ohnivými kruhy (+ body za trefení bazénku) - Ring of Fire, shazování kuželek - Bowling, řidič alá šipka - Darts, trefování postupky - Royal Flush, skok do dálky z můstku - Ski Jump a další. Celkem je akrobatických závodů jedenáct a s jejich precizním provedením se budete prát vcelku dlouho. Tohle by mělo vaše sadistické choutky na nějaký čas zabavit. Pokud vám mrzačení řidičů nevoní, je zde hlavní část celé hry, kariéra.

Kariéra
Ta je rozdělena na tři (čtyři) skupiny šampionátů - derby speciálů (vraky), sportovních vozů a skoro nakonec je to šampionát cestovních vozů. Po úspěšném zakončení jednoho z těchto tří šampionátů se otevře ještě jeden další. Na každý je potřeba vlastnit specifický typ automobilu, na derby stačí jakýkoliv vrak za pár
VIDEO
chechtáků, sporťáky si už vyžádají investici přesahující deset tisíc a nejdražší auta naleznete ve třídě cestovních vozů. S rostoucí cenou aut jdou ruku v ruce i ceny náhradních dílů, v derby za pár tisícovek uděláte nejnadupanější auto na okruhu, ale ve sportovní třídě stejná částka nestačí pomalu ani na nové gumy. A že upgrade vozů je nezbytný, se přesvědčíte brzy po začátku kariéry. Prvních pár závodů v derby vyhrajete hravě, ale postupem času se bez vylepšování plechové lásky neobejdete. I tak je tento první typ závodů jednoduchý, soupeři na vás čekají a dohnat ztrátu několika pozic v posledním kole není nemožné, v ostatních závodech už to tak lehce nepůjde. A co vlastně budete za vyhrané peníze nakupovat? Jako v každé závodní hře je to motor, který zvedne maximální rychlost, převodovka, výfuk, tlumiče, guma a brzdy a v poslední řadě se dostane i na kastli. Každá kategorie má ještě své podskupiny, a pokud chcete nakoupit opravdu vše, musíte rozbít hodně velké prasátko. To znamená, být pokaždé první a ještě nastřádat nějaké peníze bokem v nepovinných závodech. Při nákupu ovšem musíte sledovat, co která věc dělá s vaším autem, nevyplatí se kupovat bezhlavě vše, některá vylepšení mají totiž i negativní vliv na jízdní vlastnosti. To je třeba případ zesílení kastle a rámů, po zakoupení sice auto vydrží větší nárazy, ale na druhou stranu hůře akceleruje. Proto je lepší tyto úpravy provést až před závodem, kde jsou opravdu potřeba (demoliční závody).

Plechoví miláčci #2


Ventura

Chili

Malice

Banger

Shaker

Splitter

SwitchBlade

Venom

BlasterXL

Roamer

Auta
Všechny zmiňované věci jsou takovým bonbónkem na dortu FlatOut 2. To nejlepší se jako obvykle skrývá kdesi uvnitř, v tomto případě je to fyzika každého automobilu, která je zpracována na jedničku. Ani jedno auto (a je jich opravdu hodně, viz tabulky, které pro vás připravil kolega Šuráň) nemá stejné jízdní FlatOut 2vlastnosti, ale vše je dokonale vyvážené. Kdo rád používá hrubou sílu, vezme za vděk pomalým strojem, který v kombinaci s nitrem a kvalitním předním nárazníkem vyčistí cestu k cíli, aniž by se nějak zapotil na skocích, které díky své váze ustojí bez velkých problémů s dopadem. Další vůz je zase stavěn na rychlost a nárazy mu nedělají nikterak dobře, ale na druhou stranu je lépe ovladatelný, což se projeví třeba při kličkování hromadnou bouračkou. Celkem jsou tedy k dispozici tři různé kategorie, pomalé dobře ovladatelné vraky, nablýskaná Auta stavěná na okruhy, a sporťáky do ulic měst, které se pomalu nedají ovládat bez použití ruční brzdy. Kapitolou sama pro sebe je model poškození. Pokud jste z posledních dílů NFS zvyklí na maximálně odřený lak a praskliny na skle, budete velmi mile překvapeni. Z aut odletují s každým nárazem kusy na všechny strany, a při troše štěstí (tedy spíš smůly) můžete přijít i o kola. Ovšem hned po prvních strkanicích odlehčíte vašemu autíčku o skla, přebytečné dveře či dekl od motoru. Co nemůže odlétnout se alespoň prohne nebo jinak zdeformuje. Při efektním a detailním zpracování poškození zamrzí absence znečištění, ať jedete jakýmkoliv sajrajtem, auto se stále blýská jako by vyjelo z bazaru.

Tratě jsou velmi rozmanité, do většiny objektů lze bourat a výsledek srážky se posléze válí všude po trati.

Tratě
Další z výborně provedených věcí jsou jednotlivé tratě. Ty vedou většinou přes více povrchů, začnete třeba na štěrku, pak si to šinete přes koleje a před cílem na FlatOut 2vás čeká obyčejná silnice. Autoři nás provedou jak krásnou přírodou, výlohami obchodů v ulicích, rozestavěnými garážemi, stadiónem, kanály, skleníky a dalšími úžasnými místy. Všude můžete narazit na něco, co lze zdemolovat. V kanálech je to třeba lešení, barely na vodu, cedule označující START/CÍL, stranou nezůstanou ani menší stromy, slunečníky na pláži, balvany ze skal, sklad (který jeho majitel hloupě postavil do středu závodní dráhy), ploty, letedlo..., takhle bych mohl pokračovat ještě několik řádků. Hezké na tom všem je, že každý kousek zůstává po dobu závodu na silnici, takže v posledním kole máte co dělat, abyste se všem kouskům stihnuli vyhnout (v tom vám nebude překážet žádná okolní doprava). Některé tratě jsou pro všechny auta společné (lesy, pole, poušť, kanály, město, závodí okruhy), jiné si zajedete v kariéře jen s některými auty (osmička, speedway, cash alley a další). Někdy narazíte i na odbočky, které vám pomohou získat slušný náskok, ale ve většině případů je potřeba notná dávka řidičského umění, jinak se zkratka stane zajížďkou.

Plechoví miláčci #3


Sparrowhawk

Sunray

Scorpion

Crusader

Canyon

Roadking

CTR Sport

Chili Pepper

Bullet GT

Terrator

Insetta Sport

SpeedShifter

Daytana

SpeeDevil

TrailBlazer

FlatOut 2 Umělá inteligence
Ostatní závodníci se snaží bourat do ostatních stejně jako vy, naštěstí nejste jejich primárním cílem. Tím je i zajištěna drobná výpomoc pro hráče. Pokud totiž ztratíte drahocenné vteřiny a ostatní vám ujedou, je velmi pravděpodobné, že vetší část protivníků dojedete, protože se někde ťuknou. V prvních závodech tak není problém dohnat ztrátu způsobenou karambolem v posledním kole, postupem času vám to ale soupeři tolik neusnadní. Celkové vyvážení obtížnosti je udělané dobře, a do infarktových situací se nebudete dostávat moc často. Většinou si závod zopakujete tak dvakrát, třikrát, a prvenství je doma. Ani v tomto bodě se nedá hře nic vytknout, takže se konečně vrhneme na závěrečné hodnocení.

Vedikt
Klady a zápory

Plus nabídka vozidel
Plus mini hry, muzika
Plus HW nároky, cena

Mínus zpracování vody

FlatOut 2 je po všech stránkách výborná hra, která příznivce arkádové zábavy zaujme na delší dobu, a to i díky množství mini her, které nabízí. Po grafické stránce nelze hře v podstatě nic moc vytknout, snad jen občasné prolínání částí auta (pokud máte auto s korbou, sem tam projede podlahou kus podvozku, skrz blatníky čas od času vidíte kus kola). Zvuky zvučí zhruba tak, jak by měly, náraz do kovové trubky zní kovově, do stromu dřevitě a do všeho burácí silné motory, které nezní jako sousedovic fichtl. Hudební doprovod je složen z více jak dvaceti skladem od autorů jako Papa Roach, Nickelback, Megadeth nebo Rob Zombie a určitě to není položka, kterou vypnete v menu jako první. HW nároky jsou v mezích únosnosti, což si můžete přečíst v tabulce pod recenzí. Jestli netoužíte po realistické simulaci, ale po opravdu zábavném závodním titulu, musím FlatOut 2 jen doporučit. Za tu cenu, poloviční oproti anglické verzi, nic lepšího v současnosti neseženete.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

88 %

Čtenáři

94 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 856 čtenářů

  • Nejčtenější

Roky potlačovaná nenávist k doktorovi v Cyberpunku se díky updatu uvolnila

Obrovský update hry Cyberpunk 2077 na verzi 2.0 přinesl hráčům bezpočet vylepšení, virtuálnímu lékaři Prsťákovi však...

Vývojáři Cyberpunku se omlouvají za ukrajinskou lokalizaci. Uráží Rusy

Ukrajinští překladatelé čerstvě vydaného datadisku Phantom Liberty k Cyberpunku 2077 propašovali do prodejní verze hry...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přišli jsme o třetinu hráčů, ale nelitujeme, říká o bojkotu Ruska šéf „tanků“

Společnost Wargaming, která provozuje populární online hry World of Tanks a World of Warships, oslavila letos 25 let od...

Vybělování černochů a Spider-man nacista. To je svět zakázaných modifikací

Vyhodili je z velkých portálů, tak si založili vlastní. V katalogu zakázaných modifikací však najdete především...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Deset nejočekávanějších her, které vycházejí v říjnu

Nejúrodnější herní měsíc je konečně tady. Zažijeme nové dobrodružství pavoučího muže, Maria, po letech se vrací závodní...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

RECENZE: Forspoken je neriskantní sériová výroba, nejvíc baví běhání

Rozsáhlý herní svět, svižné souboje, spousta efektních kouzel, povedená hudba nebo zábavný parkour. Dalo by se čekat,...

RECENZE: Masakr teenagerů v The Quarry je zábavnější, než si chceme přiznat

Hororový „slasher“ The Quarry sice nedělá nic, co bychom už od studia Supermassive Games neviděli mnohokrát, ale to mu...

RECENZE: Mortal Kombat 1 je nejbrutálnějším a nejnostalgičtějším dílem

Mortal Kombat 1 se nebojí v případě děje riskovat a staví některé proslulé události na hlavu. Ale i kdyby se vám...

RECENZE: Dead Island 2 chce zaujmout hlavně brutalitou. A ono to funguje

Víte, kdo přežije zombie apokalypsu? Zejména kutilové, kteří si dokážou vyrábět kreativní zbraně a pasti. Dead Island 2...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

V 25 letech zemřela pěvkyně Patricia Burda Janečková, podlehla zákeřné nemoci

Ve věku pětadvacet let zemřela v neděli operní a koncertní pěvkyně, muzikálová zpěvačka a herečka Patricia Burda...

To mi máma nikdy neřekla! Archiv StB Janu Kratochvílovou překvapil

Podraz režimu a nucená emigrace. Tak popisuje Jana Uriel Kratochvílová (70) čtyřicet let staré události, které...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...

Sophii Lorenovou si manžel vyhlédl v šestnácti. Herečka dodnes lituje jediné věci

Historie vztahu herečky Sophie Lorenové (89) a italského filmového producenta Carla Pontiho (†94) byla dramatická....