Úterý 24. listopadu 2020, svátek má Emílie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 24. listopadu 2020 Emílie

FlatOut 2 - demolice jak má být

  12:02
Nebaví vás stereotypní závodění v Need for Speed a máte rádi černý humor, silné motory a rozmanité tratě? Právě pro vás je pokračování výborné hry FlatOut jako stvořené.
88

FlatOut 2

Platforma: PC
Výrobce: Bugbear Entertainmen

Herní karta

FlatOut 2 Platforma PC je velmi vhodná na simulaci čehokoliv, asi proto stále vznikají tituly jako TOCA nebo GTR. Pokud o simulaci nestojíte, musíte se většinou spokojit s NFS nebo si odskočit za známým, co má konzoli a Burnout nebo něco podobného. Kvalitních závodních arkád na PC prostě moc není, a tak většina hráčů ke konci roku 2004 zajásala, když se na trhu takový titul objevil. Hra se jmenovala FlatOut, a za jeho vývojem stála finská společnost Bugbear. Od té doby se celkově prodalo něco přes milión kopií, a tak není divu, že pokračování přišlo záhy (i když s měsíčním zpožděním oproti konzolové verzi). Slibné pokračování si nenechaly ujít ani šikovné české ručičky, a tak se za opravdu zajímavou cenu můžete kochat nejen krásnou grafikou, muzikou a dalšími plusy této hry, ale také otitulkovanou českou verzí. I když hra mnoho textu neobsahuje, najdou se zde drobné nedostatky, zejména v implementaci českých slov do pevně daných tabulek, kde se pak překrývají. Sem tam se objeví i občasné překlepy.

Plechoví miláčci #1


CTR

Boxer

Lancea

Mad Rash

Fortune

Insetta

Vexter XS

Bullet

Nevada

Lentus
tabulky připravil Michal Šuráň

Demoliční derby
Takže po úvodu se pustíme do rozboru možností, které FlatOut 2 nabízí. Vezmeme to pěkně popořadě. Hned ze začátku si můžete zajezdit vše, co hra obsahuje, a nemusíte se trápit s nějakou kariérou. Tím jsou jednotlivé závody ve všech třídách, o kterých si povíme později, nebo si rovnou zkusit bonusovou akrobacii a FlatOut 2destrukční derby. Poslední jmenovaná disciplína je opravdu jednoduchá, spolu s dalšími sedmi vozy se ocitnete v aréně a úkolem je jednoduše přežít. To ale znamená zdemolovat všechny ostatní vozy tak, aby nebyly provozuschopné, dobře mířená rána na zadek udělá své. Díky velké variabilitě prostředí ovšem nemusíte jen bourat do ostatních, ale můžete je vmanévrovat do vhodné pozice a najet s nimi do zdi nebo sloupu, či jiné pevné překážky. Za každý dobře provedený karambol jste odměněni navýšením nitra, k čemu je dobré asi nemusím nikomu vysvětlovat. Nitro se nezvyšuje jen nárazem do soupeře (i když za to je nitra nejvíce, a také finanční odměna), ale i dobře provedeným skokem, nárazem do překážky a dalšími způsoby. Kdo hrál starší hru Destruction Derby od Psygnosis se asi pokusí prostě jezdit dokolečka, aby jeho plechový miláček neměl moc šrámů a mohl předposledního pojízdného soupeře jednoduše dostat. V tomhle případě to ale neplatí. Autoři mysleli na tyto ojebávky a dali do hry časový limit, ve kterém musíte do někoho nabourat, jinak jste automaticky diskvalifikováni.

Až vás omrzí bourat do soupeřů, můžete se vydat na dráhu akrobata.

FlatOut 2 Akrobacie
Až vás omrzí bourat do soupeřů, můžete se vydat do dalších bonusových her, které jistě na nějaký čas vaši pozornost zaujmou. Je to starý dobrý hod řidičem do výšky - High Jump, proskakování ohnivými kruhy (+ body za trefení bazénku) - Ring of Fire, shazování kuželek - Bowling, řidič alá šipka - Darts, trefování postupky - Royal Flush, skok do dálky z můstku - Ski Jump a další. Celkem je akrobatických závodů jedenáct a s jejich precizním provedením se budete prát vcelku dlouho. Tohle by mělo vaše sadistické choutky na nějaký čas zabavit. Pokud vám mrzačení řidičů nevoní, je zde hlavní část celé hry, kariéra.

Kariéra
Ta je rozdělena na tři (čtyři) skupiny šampionátů - derby speciálů (vraky), sportovních vozů a skoro nakonec je to šampionát cestovních vozů. Po úspěšném zakončení jednoho z těchto tří šampionátů se otevře ještě jeden další. Na každý je potřeba vlastnit specifický typ automobilu, na derby stačí jakýkoliv vrak za pár
VIDEO
chechtáků, sporťáky si už vyžádají investici přesahující deset tisíc a nejdražší auta naleznete ve třídě cestovních vozů. S rostoucí cenou aut jdou ruku v ruce i ceny náhradních dílů, v derby za pár tisícovek uděláte nejnadupanější auto na okruhu, ale ve sportovní třídě stejná částka nestačí pomalu ani na nové gumy. A že upgrade vozů je nezbytný, se přesvědčíte brzy po začátku kariéry. Prvních pár závodů v derby vyhrajete hravě, ale postupem času se bez vylepšování plechové lásky neobejdete. I tak je tento první typ závodů jednoduchý, soupeři na vás čekají a dohnat ztrátu několika pozic v posledním kole není nemožné, v ostatních závodech už to tak lehce nepůjde. A co vlastně budete za vyhrané peníze nakupovat? Jako v každé závodní hře je to motor, který zvedne maximální rychlost, převodovka, výfuk, tlumiče, guma a brzdy a v poslední řadě se dostane i na kastli. Každá kategorie má ještě své podskupiny, a pokud chcete nakoupit opravdu vše, musíte rozbít hodně velké prasátko. To znamená, být pokaždé první a ještě nastřádat nějaké peníze bokem v nepovinných závodech. Při nákupu ovšem musíte sledovat, co která věc dělá s vaším autem, nevyplatí se kupovat bezhlavě vše, některá vylepšení mají totiž i negativní vliv na jízdní vlastnosti. To je třeba případ zesílení kastle a rámů, po zakoupení sice auto vydrží větší nárazy, ale na druhou stranu hůře akceleruje. Proto je lepší tyto úpravy provést až před závodem, kde jsou opravdu potřeba (demoliční závody).

Plechoví miláčci #2


Ventura

Chili

Malice

Banger

Shaker

Splitter

SwitchBlade

Venom

BlasterXL

Roamer

Auta
Všechny zmiňované věci jsou takovým bonbónkem na dortu FlatOut 2. To nejlepší se jako obvykle skrývá kdesi uvnitř, v tomto případě je to fyzika každého automobilu, která je zpracována na jedničku. Ani jedno auto (a je jich opravdu hodně, viz tabulky, které pro vás připravil kolega Šuráň) nemá stejné jízdní FlatOut 2vlastnosti, ale vše je dokonale vyvážené. Kdo rád používá hrubou sílu, vezme za vděk pomalým strojem, který v kombinaci s nitrem a kvalitním předním nárazníkem vyčistí cestu k cíli, aniž by se nějak zapotil na skocích, které díky své váze ustojí bez velkých problémů s dopadem. Další vůz je zase stavěn na rychlost a nárazy mu nedělají nikterak dobře, ale na druhou stranu je lépe ovladatelný, což se projeví třeba při kličkování hromadnou bouračkou. Celkem jsou tedy k dispozici tři různé kategorie, pomalé dobře ovladatelné vraky, nablýskaná Auta stavěná na okruhy, a sporťáky do ulic měst, které se pomalu nedají ovládat bez použití ruční brzdy. Kapitolou sama pro sebe je model poškození. Pokud jste z posledních dílů NFS zvyklí na maximálně odřený lak a praskliny na skle, budete velmi mile překvapeni. Z aut odletují s každým nárazem kusy na všechny strany, a při troše štěstí (tedy spíš smůly) můžete přijít i o kola. Ovšem hned po prvních strkanicích odlehčíte vašemu autíčku o skla, přebytečné dveře či dekl od motoru. Co nemůže odlétnout se alespoň prohne nebo jinak zdeformuje. Při efektním a detailním zpracování poškození zamrzí absence znečištění, ať jedete jakýmkoliv sajrajtem, auto se stále blýská jako by vyjelo z bazaru.

Tratě jsou velmi rozmanité, do většiny objektů lze bourat a výsledek srážky se posléze válí všude po trati.

Tratě
Další z výborně provedených věcí jsou jednotlivé tratě. Ty vedou většinou přes více povrchů, začnete třeba na štěrku, pak si to šinete přes koleje a před cílem na FlatOut 2vás čeká obyčejná silnice. Autoři nás provedou jak krásnou přírodou, výlohami obchodů v ulicích, rozestavěnými garážemi, stadiónem, kanály, skleníky a dalšími úžasnými místy. Všude můžete narazit na něco, co lze zdemolovat. V kanálech je to třeba lešení, barely na vodu, cedule označující START/CÍL, stranou nezůstanou ani menší stromy, slunečníky na pláži, balvany ze skal, sklad (který jeho majitel hloupě postavil do středu závodní dráhy), ploty, letedlo..., takhle bych mohl pokračovat ještě několik řádků. Hezké na tom všem je, že každý kousek zůstává po dobu závodu na silnici, takže v posledním kole máte co dělat, abyste se všem kouskům stihnuli vyhnout (v tom vám nebude překážet žádná okolní doprava). Některé tratě jsou pro všechny auta společné (lesy, pole, poušť, kanály, město, závodí okruhy), jiné si zajedete v kariéře jen s některými auty (osmička, speedway, cash alley a další). Někdy narazíte i na odbočky, které vám pomohou získat slušný náskok, ale ve většině případů je potřeba notná dávka řidičského umění, jinak se zkratka stane zajížďkou.

Plechoví miláčci #3


Sparrowhawk

Sunray

Scorpion

Crusader

Canyon

Roadking

CTR Sport

Chili Pepper

Bullet GT

Terrator

Insetta Sport

SpeedShifter

Daytana

SpeeDevil

TrailBlazer

FlatOut 2 Umělá inteligence
Ostatní závodníci se snaží bourat do ostatních stejně jako vy, naštěstí nejste jejich primárním cílem. Tím je i zajištěna drobná výpomoc pro hráče. Pokud totiž ztratíte drahocenné vteřiny a ostatní vám ujedou, je velmi pravděpodobné, že vetší část protivníků dojedete, protože se někde ťuknou. V prvních závodech tak není problém dohnat ztrátu způsobenou karambolem v posledním kole, postupem času vám to ale soupeři tolik neusnadní. Celkové vyvážení obtížnosti je udělané dobře, a do infarktových situací se nebudete dostávat moc často. Většinou si závod zopakujete tak dvakrát, třikrát, a prvenství je doma. Ani v tomto bodě se nedá hře nic vytknout, takže se konečně vrhneme na závěrečné hodnocení.

Vedikt
Klady a zápory

Plus nabídka vozidel
Plus mini hry, muzika
Plus HW nároky, cena

Mínus zpracování vody

FlatOut 2 je po všech stránkách výborná hra, která příznivce arkádové zábavy zaujme na delší dobu, a to i díky množství mini her, které nabízí. Po grafické stránce nelze hře v podstatě nic moc vytknout, snad jen občasné prolínání částí auta (pokud máte auto s korbou, sem tam projede podlahou kus podvozku, skrz blatníky čas od času vidíte kus kola). Zvuky zvučí zhruba tak, jak by měly, náraz do kovové trubky zní kovově, do stromu dřevitě a do všeho burácí silné motory, které nezní jako sousedovic fichtl. Hudební doprovod je složen z více jak dvaceti skladem od autorů jako Papa Roach, Nickelback, Megadeth nebo Rob Zombie a určitě to není položka, kterou vypnete v menu jako první. HW nároky jsou v mezích únosnosti, což si můžete přečíst v tabulce pod recenzí. Jestli netoužíte po realistické simulaci, ale po opravdu zábavném závodním titulu, musím FlatOut 2 jen doporučit. Za tu cenu, poloviční oproti anglické verzi, nic lepšího v současnosti neseženete.

Autor:

Cyberpunk 2077

Jedna z nejočekávanějších her roku Cyberpunk 2077 vyjde po odkladu 10. prosince.

Hodnocení hry

Redakce

88 %

Čtenáři

94 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 854 čtenářů

  • Nejčtenější

Přes 300 lidí staví deset let Středozem v Minecraftu. Stále nemají hotovo

Skupina nadšenců se před desíti lety rozhodla převést literární dílo J. R. R. Tolkiena do virtuálního světa Minecraftu....

Měli jste vlka chytajícího vejce či chobotnici? Tuto retro novinku oceníte

Vzpomínáte rádi na digihry, v nichž vlk chytal vajíčka nebo potápěč lovil poklad a snažil se vyhnout chapadlům...

Patříte mezi šťastlivce, kteří mají PS5? Tak pozor na tento problém

Nové konzole PlayStation 5 přichází ve čtvrtek na český trh, ovšem v továrním nastavením obsahují poněkud trapnou...

Překupníci mají žně, nové PlayStationy 5 prodávají klidně za dvojnásobek

Omezená dodávka PlayStationů 5 způsobila ohromný přetlak v poptávce proti reálné nabídce. Kdo chce konzoli do Vánoc, má...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hrát na Xboxu se dá i bez konzole, zastoupí ji mobil a pár kabelů

Premium Se startem streamovací služby xCloud se otevřel způsob, jak hrát na mobilu tituly Xboxu, aniž byste vlastnili samotnou...

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

RECENZE: Call of Duty: Black Ops Cold War je nevýrazná sázka na nostalgii

Letošní díl série Call of Duty se vrací do studené války. Krátká kampaň bohužel opakuje řadu chyb, z nichž se značka...

RECENZE: Might and Magic X je úžasný návrat strojem času o 15 let zpět

Málokdo se dnes odváží vyrukovat s tak hardcore retro titulem, jakým je desáté Might and Magic. Vzpomínky ožívají.

RECENZE: Dex ukazuje budoucnost, v níž bez implantátů nemá cenu žít

Česká hra Dex zasazuje tradiční žánr do ne úplně tradičního prostředí. Mladá dívka s modrými vlasy zachraňuje svět před...

RECENZE: Half-Life: Alyx posouvá žánr akčních her na novou úroveň

Fanoušci herní série Half-Life se po dlouhých letech čekání dočkali dalšího titulu. Stejně jako druhý díl bořil...

SOS: Klubou se nám první zoubky. Jak pomoci od bolesti a jak je čistit?
SOS: Klubou se nám první zoubky. Jak pomoci od bolesti a jak je čistit?

Prořezávání prvních zoubků je v každé rodině náročným obdobím probdělých nocí plných pláče. Jak miminku pomoci od bolesti? Kdy je nejvhodnější...

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Svatební cesta byla fiasko, vztah zachránila Milešovka, tvrdí novomanželé

Poslední dvojicí, kterou dala dohromady věda pomocí testů připravenosti na vztah, atraktivity vzhledové i čichové a...

Dědička pivovaru Guinness je po smrti, zemřela na následky smolné nehody

V pouhých devatenácti letech zemřela dědička světoznámého irského pivovaru Guinness Honor Ulothová. Vnučka...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Fronty ještě přijdou, vláda zapomněla na rodiče s dětmi, tvrdí prodejci

Od rána obchodníci poprvé povinně počítají zákazníky, aby měl každý pro sebe 15 metrů čtverečních v přepočtu na plochu...