Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

FIFA 09 – starý fotbal v novém kožichu

  0:04
Nový ročník populární fotbalové série slibuje spousty novinek. A není to vůbec špatné.
75

FIFA 09

Platforma: PC
Výrobce: EA Sports

  • vylepšená grafika
  • ovládání pomocí klávesnice a myši
  • brankáři
  • stále trochu těžkopádná hratelnost

Dobře hratelný fotbálek pro nenáročné. Pokud ale čekáte autentický fotbalový zážitek, tak raději počkejte, s čím letos přijde konkurence.

Herní karta

FIFA 09 (PC) Poutaci

FIFA 09 (PC)Bez pravidelných sportovních sérií od vývojářů z EA Sports si už ani nedokážeme podzim roku představit. V posledních letech se ale stalo zvykem přistupovat k těmto hrám s despektem, pokud jsme PC hráčem. Důvody jsou zřejmé – stále stejná grafika a hratelnost.

Letos se však prozatím alespoň fotbalová FIFA trochu „pochlapila“ a PC hráčům již může nabídnout trochu více, než pověstný plivanec do obličeje.

Možná i díky konkurenci v podobě Pro Evolution Soccer tak konečně přichází se znatelnějšími vylepšeními – hezčí grafika, nový systém ovládání, vylepšení v online rovině, plus něco k tomu.

Protentokrát si tedy dovolím začít právě zmíněnými novinkami. První na řadě je grafika. Poslední roky se vůbec neměnila a ze statusu ucházející se přesunula do kolonky hnusná (s prominutím). Letos je všemu jinak. Vizuální stránka se dočkala vcelku kvalitního faceliftu.

"Loga týmů a reklamy na dresech již nejsou podivné patlanice a celkově se na hru příjemněji kouká."

Loga týmů a reklamy na dresech již nejsou podivné patlanice a celkově se na hru příjemněji kouká. V blízkých záběrech se opět dočkáme rozmazaného pozadí a ruku na srdce, v této grafice už tento efekt nevypadá vůbec špatně.

FIFA 09 (PC)Blízkých záběrů se též týká 3D tráva, která se již objevila v loňském PES. Konečně nebude grafika srážet hru, jako ji srážela dříve. Sice ještě není dokonalá – například diváci jsou pořád kývajícími se plackami, ale jako posel světlejší budoucnosti jistě splní svou funkci.

Dalším vylepšeným článkem hry je nový systém ovládání – udělaný na míru pro klávesnici a myš – zde třikrát bravo. Toto se totiž opravdu povedlo. Sice má své drobné mouchy, ale i tak je rozhodně velkým plusem – nejedná se o polo funkční paskvil, kterého jsem se trochu obával. Více v modře psaném textíku.

Poslední velmi proklamovanou novinkou je širší využití připojení k internetu a výhody PC verze s tím spojené. Možná novinka trochu do počtu, ale též působí sympaticky.

FIFA 09 (PC)Obrazovku menu nyní okupuje tzv. widget – posouvatelná okénka, která skrývají nějakou informaci. Neokupují jen obrazovku hlavní, ale téměř všechny.

Počet oken, které lze zobrazit najednou, je pět. Jejich celkové číslo pak není o mnoho větší. Kromě statistiky offline profilu zde najdeme například zprávy z ESPNsoccernet nebo též velmi vyzdvihovanou novotinu – Adidas Live Season.

Ta by měla odrážet formu reálných hráčů na těch virtuálních – komu to jde v reálu, válí to i ve hře a naopak. Skutečnost je taková, že většina hráčů má neutrální formu. Sem tam se najde fotbalista, který v současnosti netrefí ani stodolu anebo ten, před kterým protihráči uhýbají na stranu a uctivě mu uvolňují cestu ke své bráně.

FIFA 09 (PC)Uvidíme, jestli odpovědní zaměstnanci EA Sports na této funkci časem zapracují a formy budou trošku rozmanitější. Na výběr je z šesti lig, přičemž jedna je gratis. Ano, zadarmo je skutečně jen jedna ze soutěží, za další již musíte solit do kapes vývojářů a všech zainteresovaných peníze navíc – naštěstí jednorázově. Je to trochu podivné, ale člověka to již ani nepřekvapí.

Vývojáři na hru sice nabalili pozlátko novinek, ale ani to nedokáže zakrýt fakt, že se v jádru jedná o tu stejnou hru, co loni. Hratelnost jako taková se sice trochu posunula, ale zase ne tolik, jak by si mnozí přáli. Stále tu tak máme trošku těžkopádnou arkádu.

Fyzika míče pořád není to pravé ořechové a hlavně brankáři jsou pořád opoždění panáci, stojící na brankové čáře. U svého gólmana můžete využít manuální ovládání, ale u soupeřova je to prostě katastrofa. Čas od času vyběhne, ale jindy stojí kousek od brankové čáry a čeká, než si bez problémů přičtete jeden gól ke svému skóre.

FIFA 09 (PC)Soupeřovi obránci se mi již nezdáli tak odporně důslední, jako loni. Volného prostoru je trochu více a nestávalo se často, že bych hráče donutil ke sprintu a on byl rázem bez míče, protože přiskočil přičinlivý zadák soupeře a odebral mu jej.

Stále ale platí, že hra víceméně nutí k provádění typických „fifáckých kudrlinek“ s míčem. Pokud se je hráč naučí ovládat, tak má vyhráno – nutno podotknout, že ani s novým systémem ovládání to není tak jednoduché. Dá se však hrát i bez nich, což byl můj případ.

Do hratelnosti zasahuje také nový systém srážek hráčů. V praxi jsem toto vylepšení zaznamenal zejména tehdy, když se dva moji nebo i soupeřovi hráči srazili a tím přišli o míč.

"Příjemné bylo to, že nepadají góly ze stále stejných akcí."

Příjemné bylo to, že nepadají góly ze stále stejných akcí. Po čase jsem sice narazil na občasné deja vu, ale i tak to nebyla situace let minulých, kdy se objevila jedna skulina a tou proudily další a další příležitosti stejných proporcí.

FIFA 09 (PC)S tím také souvisí fakt, že týmy mají opět své vlastní, reálu odpovídající, taktiky. Stalo se i to, že po trápení s Portsmouthem jsem v dalším zápase rozmetal Liverpool 5:0 – hrál podstatně otevřenější hru, než někteří ze slabších soupeřů. Není to sice úplně správně, ale je to lepší, než když hrají všechny týmy podle několika málo šablon.

Možnost vytvořit si vlastní taktiku jsme tu již měli – včetně směrů nabíhání a bránění. Nedala se však upravovat v manažerském módu. Letos to již jde a taktiky si můžeme tvořit během sezóny, jak je libo. To je rozhodně přínosné, protože na každého soupeře lze nasadit jinou strategii – díky skutečnosti zmíněné o odstavec výše je to rozhodně dobře.

 Ovládání pomocí klávesnice a myši

FIFA 09 (PC)Pro mne osobně nejpříjemnější vylepšení. Už jen kvůli tomu, že se jedná o plně funkční a propracovaný systém.

Základní pohyb hráče byl ponechán klávesnici, myší se potom staráte o činnosti, které mají zásadnější vliv na vývoj hry – přihrávka, bránění, střela…

Pomocí tlačítek (levé, pravé) na myši přihráváte a střílíte. Tlačítko pro pas vzduchem je stejné jako pro ten pozemní, jen ho podržíte déle. Se střelou to pak funguje obdobně. Pomocí těchto ovládacích prvků také bráníte – jedno je skluz a to druhé klasické bránění.

Kolečkem potom v obranné činnosti měníte hráče (lze i prostým kliknutím na něj!) a hlavně při jeho stisknutí a současným „zakvedláním“ myší provádíte efektní a někdy i efektivní parádičky.

U přihrávek se také rozlišuje, jestli bude přímo na hráče nebo do prostoru. Zde vidím největší zádrhel, protože prudká přihrávka po zemi prostě nešla kvůli faktu, že z ní pak byl pas vzduchem.

Celkově ale můžeme být s tímto systémem spokojeni, a pokud se jeho funkčnost podaří převést do eventuelního next-gen pokračování příští rok, tak se máme na co těšit.

Dalším platným faktem je to, že hratelnost stojí a padá na tom, za jaký tým zrovna hrajete. Za lepší týmy hra opravdu baví, ale pokud budete hrát třeba za některý ze slabých týmů, tak si moc zábavy neužijete.

FIFA 09 (PC)Například u Pro Evolution Socceru platí opačný jev – chopíte se špatného týmu a postupem času z něj uděláte velkoklub. Zde se při této snaze ukoušete nudou, než se vám to povede.

To samé platí i o Be a Pro – stále v ošizené podobě oproti next-gen verzi. Pokud si zvolíte některý z dobrých týmů, tak se budete bavit, ale za horní dolní jen stěží. Spoluhráči jsou totiž stále dost natvrdlí a jejich svobodné počínání je na dosti nízké úrovni.

K dobrým vlastnostem se jim ale musí přičíst to, že když už si vyžádáte přihrávku, tak vám skutečně tu kulatou věc pošlou. Tak jako tak, v současné podobě je Be A Pro na PC spíše dobře fungující ochutnávkou.

FIFA 09 (PC)Zvuky a licence nevybočují ze standardů série. Atmosféra na stadionech je velmi dobrá a mezi hudbou najdeme povedené kousky. Samotná licence soutěží a týmů je potom také rozsáhlá, ale například takové Nizozemsko má stále dost podivnou reprezentaci bez zvučných jmen a správného dresu.

Takových případů se najde i více, jak na ligové, tak mezinárodní úrovni. Například česká liga nebo italská Série A nemá reálné logo soutěže, ale týmy mají vesměs své dresy a soupisky snad také vcelku odpovídají.

FIFA 09 (PC)Celkově se dá říci, že je FIFA 09 dobře hratelným fotbálkem pro nenáročné. Vylepšená grafika a nový systém ovládání jistě cílovou skupinu – běžného hráče – potěší. A to i co se týká online hry. Opět totiž nechybí například interaktivní ligy a online rozhraní je o mnoho přehlednější, než tomu bylo dříve.

Ti, co však raději dají na autentický fotbalový zážitek, musí počkat, s čím přijde Pro Evolution Soccer 2009. Troufám si odhadovat, že i přes svá vylepšení si letos FIFA na pomyslný trůn fotbalových her nesedne. Rozhodně se však nejedná o nepovedený titul.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

75 %

Čtenáři

77 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 1248 čtenářů

  • Nejčtenější

Nejsem zlatokopka, brání se nová přítelkyně jednoho z nejbohatších streamerů

Populární herní streamer Felix Lengyel, známý fanouškům pod přezdívkou xQc, daroval své nové...

S černým samurajem v Japonsku tvrdě narazili. Vydavatel se omlouvá

Připravovaná hra Assassin’s Creed Shadows zasazená do feudálního Japonska vyvolala nevoli zejména...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zaplatil půl milionu, aby si mohl chvíli zahrát s populární streamerkou

Fanoušek vydražil v internetové aukci možnost zahrát si počítačové hry s populární streamerkou...

Hráč dostal ban na deset let, hned po návratu navázal na původní hádku

Uživatel oblíbeného internetového fóra Something Awful dostal v roce 2013 zákaz na sto tisíc hodin...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Šel jsem si pro výpověď, místo toho mě povýšili, vzpomíná režisér Cyberpunku

Vývojář Pawel Sasko z polského studia CD Projekt prozradil, že když si ho před časem vedení...

Loňské Call of Duty je od středy v předplatném Game Pass

Loňská válečná střelnice Call of Duty: Modern Warfare III, v níž jednotka Task Force 141 pátrá po...

Do Fortnite přibyly cybertrucky, hráči na jejich majitele pořádají hony

V rámci nejnovějšího updatu, přibyly do populární střílečky Fortnite náklaďáky Cybertruck od...

Hráč dostal ban na deset let, hned po návratu navázal na původní hádku

Uživatel oblíbeného internetového fóra Something Awful dostal v roce 2013 zákaz na sto tisíc hodin...

S černým samurajem v Japonsku tvrdě narazili. Vydavatel se omlouvá

Připravovaná hra Assassin’s Creed Shadows zasazená do feudálního Japonska vyvolala nevoli zejména...

Už nikdy nevyhazujte zeleninu z lednice: Přečtěte si, jak prodloužit trvanlivost.
Už nikdy nevyhazujte zeleninu z lednice: Přečtěte si, jak prodloužit trvanlivost.

Potravinové dózy jsou nepostradatelnou součástí každé domácnosti. Jak ale zajistit, aby v nich potraviny zůstaly dlouho čerstvé? Na to jsme se...

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...