Pátek 24. září 2021, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 24. září 2021 Jaromír

ER - pohotovost

  12:02
Sledovali jste se zatajeným dechem seriál Pohotovost v televizi? Pak je tu pro vás hra na jeho motivy. Oblékněte si lékařský plášť a hurá do práce. Předtím si ale přečtěte naší recenzi.
55

ER

Platforma: PC
Výrobce: Legacy Interactive

Herní karta

ER

ER, Emergency, Pohotovost…Pohotovost? Že vám to něco říká? Ano, je řeč o úspěšném americkém seriálu z nemocničního prostředí v Chicagu. A tak se vývojářská firma Legacy Interactive rozhodla, že se pokusí vytvořit stejně úspěšnou hru na motivu již zmíněného seriálu. Nyní se podíváme, jak toto dílko dopadlo, a zda je opravdu tak úspěšné, jako jeho televizní podoba.

Po spuštění hry se na vás z obrazovky podívají známé tváře ze seriálu, po kliknutí na novou hru se dostaneme do menu, které velmi silně připomíná hru The Sims 2. Není tu sice tolik možností jako v Simsech, ovšem můžete si vybrat pohlaví, barvu očí, styl oblečení a v neposlední řadě tu máte bodíky, které můžete rozdělit do vlastností vašeho lékaře, jako inteligence, zručnosti, charisma a konstituce. Každá z nich má vliv na léčení jiného druhu zranění, což vidíte v tabulce vedle. Těch je v pohotovosti celkem šest, chirurgie, toxikologie, neurochirurgie, kardiologie, pediatrie a ortopedie. Tak, postavu máme hotovou, a hurá do nemocnice. Začínáte jako nově přijatý internista a postupně se seznámíte s ostatními lékaři. Chybět nebudou Carter, Susan Lewisová, či doktor Pratt. Pokud ženská část čtenářů čeká na lamače dívčích srdcí George Clooneyho, bohužel je zklamu. Hra je tvořena až podle pozdějších sérií seriálu. Vaším úkolem samozřejmě není nic jiného, než začít léčit pacienty a dosáhnout statusu plnohodnotného doktora.

ER ER ER

Po počátečním zmatení kam vlastně máte jít, doporučuji si vlevo dole prohlédnout mapu, kde si můžete přepínat i poschodí nemocnice. Stačí kliknout na mapě na určité místo a postavička vám tam automaticky dojde. A kde jinde by se mělo s léčením začínat, než v čekárně. ER Pokud kliknete na pacienta, zobrazí se vám stupeň a druh zranění, jakým je postižen. Asi vám nemusím říkat, že pokud si vyberete pacienta s druhem zranění číslo 8 (celkem je jich 10, kde 10 většinou už znamená smrt), tak ho se svými schopnostmi nevyléčíte, ale spíše pošlete do věčných lovišť. Proto je tu i možnost předat pacienta jinému, zkušenějšímu doktorovi. Až si najdete pacienta, který odpovídá vašim schopnostem, musíte ho poslat na lůžko. V horní části obrazovky se vám objeví ikonka vašeho pacienta, stačí na ni kliknout a půjdete za ním. Poté, co se vám pacient uloží na lůžko, stačí na něj kliknout a začít tak léčit. Dole vidíte jak klesá či stoupá jeho škála zranění, takže doporučuji - pokud se blížíte k červené hranici - rychle předat pacienta jinému lékaři. Může pak umřít, váš pacient to už v tu chvíli není (tomu se říká dobrý přístup k člověku :) - pozn. red.). Nezřídka se stává, že pacient zešedne a vy potřebujete novou diagnózu, někdy ji poznáte, jindy je zapotřebí poslat pacienta na laboratorní testy. Pak se vám nahoře na ikonce pacienta ukáže zkratka LAB, a musíte počkat, až se vám pacient z vyšetření vrátí. Pak je potřeba mu znovu přidělit postel a pokud je vyléčení jeho zranění ve vašich schopnostech, tak ho uzdravíte. Občas se ale stane, že pacient musí absolvovat laboratorní testy vícekrát, ale postup výše zmíněný se nemění. Za úspěšné vyléčení pacienta dostáváte body, které si pak můžete rozdělovat do již zmíněných lékařských disciplín. Zvedají se trochu i automaticky, pokud vyléčíte dost pacientů z daného oboru. Pokud úspěšně vyléčíte nějakého významného pacienta, většinou od něj něco dostanete. K čemu se to hodí? To si povíme v následujícím odstavci.

Za úspěšné vyléčení pacienta dostáváte body, které si pak můžete rozdělovat do již zmíněných lékařských disciplín.

ER Perky a speciální schopnosti
Jak jsem již zmínila, tzv. perky dostáváte od pacientů. Někdy dostanete květinu, jindy sušenky, či speciální elixír, který doplní vaše potřeby na maximum, o kterých si povíme později. Perky jsou velmi užitečné věcičky, umožňují vám totiž například zvýšit schopnosti v nějakém lékařském oboru, nebo urychlit schopnosti léčení. Možností je opravdu dost, a pokud některé perky máte vícekrát, je tu možnost měnit je s nemocničním personálem, nebo například květinu věnovat té hezké sestřičce pro utužení vztahů. Na perky které máte se můžete podívat v dolním status baru s ikonkou blesku. Zde se vám otevře i menu speciálních schopností, které se hodí nejenom na léčení pacientů, ale i na různé úkoly, které vás čekají v průběhu hry.

ER Potřeby
Ve hře se setkáte celkem se třemi – hygiena, energie a klid. O hygienu se staráte umýváním rukou v umyvadle, což vám přidá pouze 25%, zbytek musíte obstarat ve sprše. Energii si doplňujete jídlem a spánkem, přičemž jídlo vám opět přidá pouze oněch 25%. Klid naopak získáte zacvičením si v posilovně, kde se vám zvedají i svaly, které vám na určitý čas zvednou o stupínek schopnost léčit zlomeniny. Samozřejmě klid doplníte i spánkem. Nemusíte se bát, že pokud máte například někoho v laboratoři, a jdete spát, že by se mu něco stalo, pokud je z laboratoře propuštěn, probudíte se automaticky. Pokud se o potřeby nebudete starat, v případě klidu a energie zkolabujete, a v případě hygieny vám zas ostatní budou nadávat, že neskutečně smrdíte.

Komunikace a vztahy na pracovišti
S každým členem personálu si můžete pokecat, pokud zrovna není zaneprázdněn. V dolní části obrazovky se vám objeví různá témata o kterých můžete hovořit a ukazatel, jak s danou osobou vycházíte. Vztahy můžete zlepšovat i různými dárky, ale je to k ničemu. Ať s někým vycházíte tak či onak, na hru to nemá žádný vliv, což je velká škoda. Autoři zde mohli využít spoustu možností, bohužel takhle to vyznívá dost naprázdno. Takže zapomeňte na to, že sbalíte nějakou sestřičku a užijete si.

Omyl, po dvaceti minutách, kdy jenom klikáte na dekontaminaci a lůžka, budete hlavou mlátit do klávesnice a přát si, aby to konečně skončilo.

Mise
Misí na vás čeká celkem 6, kde krom léčení pacientů budete mít i jiné úkoly. ER Jednou budete mít na starost mediky, kde musíte dávat pozor, aby žádný pacient neumřel, což znamená, že pokud pacient začne červenat, rychle ho medikovi sebrat a léčit sám. Jindy se před nemocnici nahrne spousta pacientů kontaminovaných chemickou látkou, a vaším úkolem bude je posílat na dekontaminaci a posléze dle druhu zranění na správná lůžka. Zní to variabilně? Omyl, po dvaceti minutách kdy jenom klikáte na dekontaminaci a lůžka, budete hlavou mlátit do klávesnice a přát si, aby to konečně skončilo. Další z úkolů bude chytat reportéry, roboty, psy, batmany a jinou havěť po nemocnici. Trochu vám pomohou kamery u ochranky, ale ne vždy, takže budete běhat po nemocnici a lovit to, co tam nepatří. Hra je po prvních dvou misích neskutečně stereotypní a ani různé malé úkoly to nepomohou zvrátit. Nevím, ale téma hry mi přišlo vcelku originální, bohužel autoři hru zpracovali snad nejhůře jak mohli. Po celou dobu hry mě napadaly spousty nápadů co by se dalo udělat jinak a jak využít věci, které autoři do hry postavili, ovšem nedotáhli do konce.

ER ER ER

Grafika a zvuky
Po grafické stránce je hra vcelku ucházející, kamerou si můžete pohled natáčet, zoomovat, ale do žádných blízkých detailů se nedostanete. Ikony pacientů a mediků vypadají jak ze špatného komixu, alespoň podoba doktorů ze seriálů se jakžtakž shoduje s originálem. Co se týče zvukové stránky, nemocniční šum a vzdychání pacientů je zde na místě. Co se ale autorům povedlo na výbornou je dabing postav. Toho se totiž ujali herci, kteří v seriálu hráli, takže ve hře na vás bude mluvit skutečný doktor Carter. Před časem se spekulovalo, že hra bude přeložena do češtiny a dabingu se ujmou herci známí svým hlasem z české verze, bohužel z tohoto nápadu sešlo. Ani se nedivím, protože tohle opravdu není nikterak významný projekt.

Po celou dobu hry mě napadaly spousty nápadů co by se dalo udělat jinak a jak využít věci, které autoři do hry postavili, ovšem nedotáhli do konce.

Klady a zápory

Plus Originální nápad
Plus Dabing herci ze seriálu
Plus Atmosféra

Mínus Stereotypní
Mínus Nevyužití mnoha možností, které hra poskytuje
Mínus Krátká herní doba
Mínus Absence multiplayeru a dalších módů

Verdikt
Asi nemusím zmiňovat absenci multiplayeru či skirmish módu, který by hře alespoň nějaké bodíky přidal. Ze hry se dalo vytřískat vskutku více, než tomu nabízí toto dílko, což je opravdu velká škoda. Hru jsem měla uhranou za necelých 10 hodin, a když jsem se dozvěděla, že cena je vyšší než u jakýchkoliv současných skvělých her, trošku mi poklesla čelist. Kdyby se hra prodávala za dvě stovky, dalo by se jí spousta věcí odpustit. Ale takhle? Stereotyp, nevyužité nápady a mnoho a mnoho dalších záporů tuto hru s originálním námětem staví do šedého průměru, kterou si asi kromě milovníků seriálu moc hráčů nezakoupí.

Autor:

Mohlo by vás zajímat

V druhé polovině roku 2021 vychází hned několik očekávaných herních titulů.

Hodnocení hry

Redakce

55 %

Čtenáři

73 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 74 čtenářů

Témata: dabing, Robot, The Sims
  • Nejčtenější

Po 40 letech programátor opravil chybu, kvůli níž jeho hra nešla dohrát

Čtyři dekády poté, co úspěšně prodal svoji herní prvotinu Arctic Adventure, zjistil její autor Harry McCracken, že její...

Nejslavnější cheat historie oslavil 35 let. A ne, není to IDDQD

Už je to dlouhých 35 let od té doby, co si mohli hráči počítačových her poprvé vyzkoušet, co se stane, když na svých...

KVÍZ: Jak moc se vyznáte ve hrách z druhé světové války?

Druhá světová válka je z herního hlediska vděčným tématem, jen málokterý titul si ovšem zaslouží, aby se na něj...

KOMENTÁŘ: Už bylo dost GTA 5, je na čase se posunout

Minulý týden jsme mezi ukázkami na chystané tituly pro PlayStation 5 viděli také hodně starého známého: Grand Theft...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Změna zákona o hraní stála čínské společnosti už více než bilion korun

Nedávná změna čínského zákona, která omezuje hraní online her nezletilých na pouhé tři hodiny týdně, má pro tamní...

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

  • Další z rubriky

RECENZE: Zaklínačský animák působí spíš jako „neznačkové“ fantasy

Nový animovaný film se zaklínačskou tématikou je dalším přírůstkem do kolekce nabídky původní tvorby Netflixu. Ačkoli...

RECENZE: The Medium je jak z jiného vesmíru, baví i štve zároveň

Hororová adventura The Medium je jednou z prvních exkluzivit pro novou generaci konzolí, těžko ovšem předpokládat, že k...

RECENZE: Remake Destroy All Humans! je stejně tak praštěný jako originál

Patnáct let stará akční adventura Destroy All Humans! se dočkala moderní grafiky, jinak zůstalo vše při starém. Obstojí...

RECENZE: Half-Life: Alyx posouvá žánr akčních her na novou úroveň

Fanoušci herní série Half-Life se po dlouhých letech čekání dočkali dalšího titulu. Stejně jako druhý díl bořil...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...

Lucie Šafářová a Tomáš Plekanec se vzali, ukázali fotky z veselky

Přestože na jaře prohlašovali, že kvůli drahému rozvodu hokejisty Tomáše Plekance do svatby nebudou investovat,...

Obří dluhy čínského developera straší celý svět, už klesly akcie v USA

Čínský realitní kolos Evergrande zápasí s bilionovými dluhy. Kvůli tomu v pondělí výrazně klesaly indexy amerických i...