Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Earthworm Jim 2 - splašená dešťovka

  12:00
Dobrodružství neohrožené žížaly se sice odehrává na GBA již podruhé, ovšem právě oproti prvnímu dílu této plošinovky bych se nedivil, kdyby se mělo jednat o dobrodružství poslední. Míra stupidity ve hrách totiž byla právě překročena!

Earthworm Jim 2

Úvodní dějství „žížaláka“ Jima určené pro konzole GBA je již skoro dva roky staré a tehdy se jednalo vesměs o kladně přijatou plošinovku, která ale trpěla přílišnou krátkostí. Nabízela totiž všeho všudy jen půl tuctu úrovní a tak se dala v pohodě dohrát za několik málo hodin.

Druhý díl Earthworm Jima se na první pohled od staršího bráchy nijak moc neliší. Máte za úkol ovládat žížalu navlečenou do skafandru, doskákat po platformách až do konce úrovně a hlavně likvidovat bizarním zbraňovým arzenálem nepřátele, kteří se vám připletou před nos (byť žížala vlastně žádný nos nemá). Příběh je sice zastoupen, ale díky pojetí vlastního putování je zde naprosto zbytečný. Do kontaktu s dějem totiž přijdete pouze při čtení manuálu, ve hře již něco takového neexistuje.

Earthworm Jim 2

To, co zde překvapivě hraje první housle, je všudypřítomný chaos a zmatek. To, že prakticky bez jakéhokoli důležitějšího cíle pobíháte a poskakujete po úrovni, občas něco seberete a občas něco zastřelíte, bych ještě překousl. Ale fakt, že ponejprv hopsáte v nějakém naprosto nepřehledném spáleném lese, kde nejste schopni rozlišit další cestu, která nepřirozeně najednou přechází v jakýsi dům s výtahem, včetně rozzlobené babky mlátící vás stále do hlavy parapletem, je na mě silná káva.

Později jsem si skoro zvyknul, že jednotlivé úrovně (a je jich devět) na sebe nenavazují a tak zakrátko netušíte, proč jste tady a proč jste byli tam. Nejlépe se hodí přirovnání, že Earthworm Jim 2 nemá hlavu ani patu. A to je zde kupodivu pravda v obou slova smyslech.

Earthworm Jim 2

Nicméně i s absencí obou dosti důležitých částí těla dokáže Jim díky svému skafandru doslova nadpřirozené věci, takže ostatní žížaly mohou jen tiše závidět. Nejenže udrží jakoukoli zbraň a ještě z ní střílí, ba i skáče a horní část těla používá jako bičík. Ovšem naprostým unikátem je tzv. Manta Shield, pomocí kterého se Jim dokáže účinně bránit před nepřátelským útokem. Podle manuálu je prý tento kryt dokonce patentově chráněn. To jsou mi věci.

Zbraňový arzenál sestává toliko ze šestice zbraní včetně „prstové pistole“ střílící prsty do tří směrů, nebo plazmové pušky. Navíc se po úrovních povaluje něco málo z tuctu předmětů takříkajíc denní potřeby, mezi které patří pokračovací ikona nahrazující save point, náboje do zbraní nebo extra život.

Earthworm Jim 2

Co se právě života týče, tak Jim má tohoto bytí tři dávky, které ještě obsahují procentuální rozdělení. Tudíž například po zásahu neztratíte celou jednu existenci, nýbrž „jen“ část procent z ní. Z toho vyplývá, že díky obtížnosti rozhodně hru neodložíte, ba naopak je Earthworm místy docela lehký. Ovšem jen když neberu v potaz dosti časté bloudění po úrovních díky naprosto nepřehlednému prostředí. Ono totiž vyznat se v Jimově světě stojí tak jako tak dost sil, takže to vyjde nastejno.

Na jednu stranu je sympatické, že po vašem zabití nemusíte procházet celou úroveň znovu, ale objevíte se u poslední pokračovací ikony s identickým arzenálem jako před umrtvením. Na stranu druhou je ukládání vyřešeno otrockým vyťukáváním hesla na displej. Zaráží také dvojí metr na využívání prostředí k pohybu. Zatímco jedna římsa umožní žížale pomocí „hlavy-biče“ skákání na další platformu jako Tarzan, zcela identická římsa jinde ve hře zase Earthworm Jim 2 bezdůvodně použití tohoto pohybu nedovolí, proč? Nepřátelé se také objevují zcela chaoticky i nečekaně a působí díky svému cukání a rychlosti přesně jako zlomyslná moucha vyhřívající se v magnetických paprscích obrazovky vašeho televizoru zrovna, když sledujete oblíbený pořad. Ve výsledku to znamená okamžitou ztrátu části života a následné ohánění se zbraní v palbě na všechny strany. Nechtějte po mě, abych vám popsal tyto organismy, protože jsou tak vycukaní, že ani nepoznáte, co to je za potvoru.

A to ani nemluvím o nehezké grafice nebo sázce do loterie při zadávání hesla, protože se občas při opuštění hry vygeneruje neplatný kód, jak zlostně poznáte až později! Sekunduje tomu průměrné ozvučení i krátká životnost a celek tak tvoří nepovedený titul aspirující na jednu z nejhorších GBA plošinovek všech dob. Nechtějte teď vědět, co provedu první žížale, na kterou narazím…

Earthworm Jim 2
Výrobce/Distributor Super Empire / Majesco
Platforma GameBoy Advance
Vibrace: ne
Ukládání pozic: ano
Multiplayer: ne
Verdikt: Kdo si tuhle hru koupí a zahraje, má zkrátka po žížalkách.
Hodnocení: 20% (info)

Autor:
Témata: Loterie
  • Nejčtenější

Každé zranění postavy zanechá jizvu, hráči se bojí, že budou ovládat zrůdy

Vývojáři netrpělivě očekávaného remaku legendární špionážní hry Metal Gear Solid Delta: Snake Eater...

Pašeračka ukryla 350 cartridgí do podprsenky, kontrolou stejně neprošla

Čínští celníci zadrželi ženu, která se do země pokusila propašovat stovky herních cartridgí...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Děláte z nás hlupáky. Černý samuraj a Japonsko od Ubisoftu se Japoncům nelíbí

Zatímco Ubisoft v uplynulých dnech detailněji představil Assassin’s Creed Shadows zasazený do...

KVÍZ: Tehdy je hrál každý. Poznáte nejslavnější plošinovky z devadesátek?

Plošinovky, hopsačky, skákačky, platformovky nebo třeba dvourozměrné arkády. Ať už je budeme...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Nastane masové umírání starců, připravují vývojáři na změny ve hře

Pokračování budovatelské strategie Cities: Skylines zatím ukázalo značný potenciál, aby se však...

Organizace FIFA zaštítí turnaj videoherních „autíček“

Mezinárodní fotbalová asociace FIFA uspořádá turnaj v počítačové hře Rocket League, kterého se...

Aktuální herní hit provázejí kontroverze. Není to podvod, dušují se vývojáři

Mezi nejpopulárnější tituly na Steamu se nečekaně dostala i lacině působící hra Banana, ve které...

Nastane masové umírání starců, připravují vývojáři na změny ve hře

Pokračování budovatelské strategie Cities: Skylines zatím ukázalo značný potenciál, aby se však...

Pašeračka ukryla 350 cartridgí do podprsenky, kontrolou stejně neprošla

Čínští celníci zadrželi ženu, která se do země pokusila propašovat stovky herních cartridgí...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...