Úterý 27. října 2020, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 27. října 2020 Šarlota, Zoja, Zoe

Earth 2150 - konec světa se blíží

  12:00aktualizováno  24. července 2001 8:20
Když se planeta řítí do zkázy, zbývá jediné - sbalit si svých pět švestek a vydat se hledat nový domov. Co ale dělat v případě, že nelze přepravit všechny? SSI a TopWare přišli s řešením přesně v duchu teorie evoluce. Seberte, co se dá, a zachraňte se sami. Silnější přežije.

Earth 2150Píše se rok 2150 a Země, jak ji známe, je v troskách. Důvodů pro to je mnoho, ale prapůvod leží v počátku dvacátého druhého století, kdy došlo k rozbití všech světových trhů. Na světě zavládl chaos, který vyústil v strašlivou, všeničící válku. Ta došla tak daleko, že planetou otřásla série jaderných výbuchů. Teprve nyní, na pokraji zkázy, válčící strany otevřely oči a uvědomily si, že pokračováním v této válce by nezahubily jen své nepřátele, ale také samy sebe. Situace se poněkud uklidnila a z prachu rozbitých států a monarchií povstaly tři silné svazky, které dokázaly situaci udržet pod kontrolou. Ne však nadlouho. Brzy se zjistilo, že výbuchy jaderných hlavic otřásly Zemí natolik, že ji vychýlily z její oběžné dráhy. Ne o mnoho, ale dost k tomu, aby ji nasměrovaly na cestu přímo do středu Slunce. Jediným východiskem z této bezútěšné situace byla okamžitá evakuace na nejbližší planetu, na Mars. Jenže nic není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Mars je přeci jen daleko a lidí a materiálu, které je zapotřebí převézt, zase příliš mnoho. Vyčerpaná matička Země již nemá dostatek přírodních zdrojů energie, které je pro tak masivní přesun zapotřebí, a na vyhledání alternativních není dost času. Zůstává jen jedna možnost - evakuace nebude všeobecná, ale zúčastní se jí jen část populace.

Earth 2150A nyní se ke slovu dostaly ony tři silné svazky, které po válce vznikly. Žádný z nich nechce pozorovat zkázu rodné planety a svých soukmenovců zblízka, všechny chtějí odcestovat na Rudou planetu. Zdroje energie stačí ale sotva pro přesun třetiny obyvatel, tedy jediného svazu. A tak propukají boje nanovo, s nezmenšenou intenzitou. Každý chce získat co největší zásoby surovin a je jedno, jakým způsobem se k nim dostane. Zajatci se neberou, nepřátelé se střílí na potkání.

Zhruba takový je příběh nové hry Earth 2150 od společností SSI a TopWare. Jak již pravděpodobně tušíte, jedná se o klasickou realtimovou 3D strategii, ve které máte možnost hrát za jednu ze tří znesvářených stran. Buď si vyberete Spojené civilizované státy (UCS) s jejich robotizovanou technikou, Eurasijskou dynastii (ED), která vznikla na troskách ruského impéria, nebo Měsíční svaz (LC) s jeho vyspělou technologií. Ať už je ale vaše volba jakákoliv, váš úkol bude pokaždé stejný - získat dostatek surovin, aby byla možná evakuace vašeho národa do bezpečí. K tomu budete potřebovat najít ložiska rudy, postavit doly a pomocné budovy a to vše obklopit neprodyšnými zdmi. K tomu ještě budete muset vybudovat vojsko, které zabrání vašim nepřátelům ve vměšování se do vašich záležitostí. S ohledem na zásadu, že nejlepší obranou je vždy útok.

Earth 2150Celý příběh je rozdělen do množství dílčích misí, které však není zapotřebí splnit všechny. Hrou se totiž jako červená linka táhne potřeba získání potřebného množství surovin a jeho odeslání na orbitální stanici, a tudíž jen to je vaším primárním úkolem. Jestli se vám to podaří v polovině hry, nebo těsně před závěrem, to již záleží jen na vás. Je tedy zřejmé, že se nevyplácí budovat zbytečně rozsáhlé armády a nepotřebné budovy, protože prostředky na to vynaložené vám pak mohou chybět pro evakuaci z vaší ke zkáze zničené planety.

Hra Earth 2150 se odehrává ve dvou rovinách, nebo přesněji řečeno na dvou místech zároveň. Prvním je oblast, ve které plníte danou misi. Tam se snažíte objevit co nejvíce zdrojů surovin a bojujete zde s nepřáteli. Druhou rovinou je vaše stálá základna, která je hluboko ve vašem týle. Zde žádné nebezpečí napadení nehrozí, a tak se můžete v klidu věnovat takovým záležitostem, jako je odesílání materiálu na orbit, výzkum nových zbraní, oprava poškozených jednotek, či výroba nových, které vám poslouží jako záloha pro chvíle nejtěžší. Obě lokace, tedy mise a základna, jsou propojeny leteckým mostem. Po něm mohou oběma směry proudit jak suroviny, tak i vojenské a civilní jednotky. S tím souvisí i kontinuita příběhu - jednotlivé jednotky s vámi prochází z jedné mise do druhé, a tak nemusíte pokaždé vytvářet stále nové a nové. To platí samozřejmě pouze v případě, že nejsou zničeny v boji nebo že je při opouštění území po splnění mise nezapomenete vzít s sebou.

Earth 2150Co se týče grafické stránky, je Earth 2150 zpracována na výbornou. Engine umožňuje plynulé otáčení kamery či přibližování a oddalování obrazu s plynulým přechodem textur, to vše bez jediného zadrhnutí. Bezchybně jsou provedeny i animace jednotek a budov, takže můžete z bezprostřední blízkosti sledovat nakládání krabic na překladače nebo otáčení vrtných šroubů. Za povšimnutí stojí i efekty počasí, které však ve hře nejsou pouze na okrasu. Každý zkušený stratég vám totiž řekne, že postup armády je nejlepší, pokud je nepozorován. To samé platí i zde. A tak zatímco se kocháte krásou a křehkostí vloček snášejících se na pancíř vašich tanků, někde za vašimi zády proklouzla nepřátelská armáda a pustoší vám základnu. Nic vám ale nebrání oplatit protivníkovi stejnou mincí a pod mlžným závojem přesunout frontu k jeho vlastní bázi.

Earth 2150Má to však i svou stinnou stránku. Přiblížit se nepozorovaně k nepříteli má své kouzlo, ale ve chvíli, kdy k boji opravdu dojde a vy zjistíte, že nevidíte ani své vlastní jednotky, budete to zatracené počasí proklínat jako by bylo skutečné. Tvůrci na takovéto momenty naštěstí pamatovali, a tak je možné počasí zapínat a vypínat dle libosti. Já osobně, ačkoliv to považuji za zradu na principech, doporučuji mít počasí vypnuté. Ušetříte si tím spoustu nervů.

Budovy a jednotky má každá z bojujících stran vzhledem ke svému rozdílnému zaměření a původu zcela odlišné. Pokud ale doufáte, že se zde jako v každé správné recenzi na RTS objeví i přesné počty, budete pravděpodobně zklamáni. Počet jednotlivých typů lze určit jen těžko, protože jednotky i budovy lze libovolně kombinovat se zbraněmi, které vám vymyslí ve vašem "research centru" a takto vzniklých kombinací je opravdu více než hodně. To s sebou přináší tu výhodu, že nejste omezeni sestavami, které by vám nabídl systém, ale můžete si vše upravit přesně podle vašich představ a potřeb. Platí přitom zásada, že nejdůležitější je různorodost. A tak ačkoliv se může zdát nějaká zbraň jako absolutně nejlepší, bez podpory jiných typů bude velice zranitelná a vaše obrana (či útok) nebude příliš úspěšná.

Earth 2150Hra jako celek vyznívá poměrně dobře, ale i zde se najde pár slabin. První, více méně kosmetická, jsou hlasy posádek jednotlivých jednotek. Nelze se ubránit dojmu, že zde si tvůrci dali polední pauzu a tuto část hry poněkud odflákli. Ostatní ozvučení hry je naštěstí kvalitní a kompletně ve 3D, takže to lze prominout jako nepodstatnou drobnost. O něco horší to je s umělou inteligencí, která přeci jen poněkud pokulhává, a nad tím oko zamhouřit nelze. Jednotkám není možné svěřit osud do vlastních rukou, bez vašeho vedení jsou téměř jako slepé. Mají sice určitý akční rádius, ve kterém jsou schopné vnímat nepřátelskou aktivitu, ten je ale více než malý. Často se vám tedy stane, že vaší základnu napadnou nepřátelská vojska, což z povzdálí trpně sleduje vaše těžká artilerie, aniž by cokoliv podnikla.

Každý meč má ale dvě ostří, a tak to samé platí i o nepřátelích. Pokud budete jednotlivé budovy opatrně ostřelovat z povzdálí, můžete zničit polovinu protivníkovy základny, než přikročí k razantnímu protiútoku. Navíc jsem měl občas pocit, že hraji proti umíněnému pětiletému Earth 2150děcku. Když mi už podesáté za sebou zaútočil na bázi s pouhými dvěma jednotkami, které se díky mému obrannému systému dostali sotva na dohled hlavním budovám, říkal jsem si, že by se měl konečně ze svých chyb poučit. Ne. Přišli i po jedenácté. Takto podle mého názoru umělá inteligence nevypadá.

Přes všechny nedostatky, které ve hře jsou, se však jedná o jednu z nejlepších RTS, které se mi dostaly do rukou. Důvod je jasný. Vysoká hratelnost, akce, dobrý příběh, příjemná grafika, to vše se slévá v jeden dobrý pocit. A neexistuje žádná hra, která by byla dokonalá. Tak sedněte k monitorům, nažhavte procesory a dejte se do akce. Máte poslední možnost, protože letos, léta páně 2150, přijde konec světa.

Earth 2150
Výrobce: TopWare Interactive
Distributor: SSI
Minimální konfigurace: PentiumII 233 MHz, 32 MB RAM, 451 MB HDD, 3D karta
Doporučená konfigurace: PentiumII 233 MHz, 64 MB RAM, 451 MB HDD, 3D karta
3D karty: ano
Multiplayer: ano
Verdikt: Nikdo není dokonalý, a i na této RTS by ještě bylo co vylepšovat.
Hodnocení: 82%

Autor:

Cyberpunk 2077

Jedna z nejočekávanějších her roku Cyberpunk 2077 vyjde po odkladu 19. listopadu.

  • Nejčtenější

Mnohé reklamy na facebookové hry lžou, vyhněte se jim širokým obloukem

Britský úřad pro regulaci reklamy si vyšlápl na autory některých her, které jsou v posledních měsících intenzivně...

Baldur’s Gate 3 je zatím prolezlý bugy, ale zábava je to i tak ohromná

Dvacet let čekali fanoušci světa Dungeons and Dragons na plnohodnotné pokračování legendární RPG série Baldur’s Gate. A...

KVÍZ: Znáte svět World of Warcraftu? Známe výherce knížek

Soutěž Kvíz byl určený pro všechny, které alespoň trochu zajímá svět Warcraftu. Ten, kdo odpověděl na alespoň 80 procent...

RECENZE: Age of Empires III: Definitive Edition je nadčasový, ale ty bugy

Vývojáři už nám naservírovali remastery dvou předchozích dílů, ale bez kompletního setu by to nebylo ono. Zatím...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: Letošní ročník NHL je nejzbytečnější v historii značky

Pokud jste se těšili, že si letošní výpadek opravdového hokeje nahradíte alespoň tím virtuálním, máte smůlu. Poslední...

ANALÝZA: Proč Čína v boji s covidem uspěla a Západ se zmítá v chaosu

Premium Zatímco Západ se potýká s druhou vlnou koronaviru, východoasijské země dokázaly virus porazit. Proč tomu tak je? Nejde...

Jsme rozvedení. Ještě nevím, zda se vrátím k dívčímu jménu, říká Koukalová

Premium Nepochopení, odsouzení. Konec vrcholové sportovní kariéry. Hledání práce. A ještě rozvod. Gabriela Koukalová (30) má za...

Dlouhodobý test Mazdy: karoserie se nám rozpadala před očima

Premium Historie provozu této Mazdy sice dokládá, že prevence se vyplatí, ale některé chyby výrobce se napravit nedají....

  • Další z rubriky

RECENZE: Crash Bandicoot 4 žádné revoluční změny nepřináší. Naštěstí

Konečně jsme se dočkali vymodleného čtvrtého dílu Crashe a byť to zní jako klišé, trpělivost se vyplatila. Je to pocta...

RECENZE: Half-Life: Alyx posouvá žánr akčních her na novou úroveň

Fanoušci herní série Half-Life se po dlouhých letech čekání dočkali dalšího titulu. Stejně jako druhý díl bořil...

RECENZE: Remake Destroy All Humans! je stejně tak praštěný jako originál

Patnáct let stará akční adventura Destroy All Humans! se dočkala moderní grafiky, jinak zůstalo vše při starém. Obstojí...

RECENZE: Might and Magic X je úžasný návrat strojem času o 15 let zpět

Málokdo se dnes odváží vyrukovat s tak hardcore retro titulem, jakým je desáté Might and Magic. Vzpomínky ožívají.

Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy
Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy

Chvíle strávené nad knížkou jsou pro děti velmi důležité. Pořiďte dětem adventní kalendář plný kouzelných vánočních příběhů. Zkraťte si čekání na...

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...