Driver 76 - návrat do minulosti

  12:00aktualizováno  15. června 1:57
Sedmdesátá léta v New Yorku byla krutá. Respekt si člověk mohl získat pouze zbraněmi, penězi, drahým fárem nebo pořádně hustým afrem.

Driver 76 Po tom, co slavný řidič jménem Tanner napáchal při pokusu o hru jménem Driv3r, o něm již nikdo nikdy neslyšel. Tedy pokud nebudeme počítat mobilní hru Driver: Vegas. Prostě to podělal, je to tak. Od té doby se po něm slehla zem. Zapomeňte tedy na něj a vydejte se s námi do roku 1976 a přivítejte Raye, nového řidiče.

Sérii Driver se vždy líbilo na handheldech a proto bylo víceméně pouze otázkou času, kdy se objeví na PSP. Driver 76 je přitom originální titul s novým příběhem, postavami (některé vám ale budou povědomé) a se spoustou vypůjčených vychytávek z Driver: Parallel Lines. Jedná se přitom o klasickou městskou akci, založenou především na příběhovém módu. Čeká vás tak několik hlavních misí, několik vedlejších, ale bohužel to celé dohromady netrvá tak dlouho, jak byste chtěli. Celý tento režim je rozdělen do několika kapitol, které uplynou, ani nebudete vědět jak. Příběh je Driver 76 přitom celou dobu v pozadí a zaznamenáte ho pouze v několika střihových sekvencích a komixově laděných videích mezi jednotlivými kapitolami. Tato videa jsou opravdu povedená, ale bohužel jich není ve hře tolik, kolik byste si přáli. Nevadí, pár vtípků zaznamenáte, ale jde především o hratelnost.

Pokud hry tohoto typu vyhledáváte, tak vás může Driver 76 zaujmout.

Ta tu je, i když ne v takové formě, jako tomu bylo u původních PSone dílů. Herní New York je relativně rozlehlý, ale absolutně v něm není co dělat. Tedy pokud se vám zrovna hlavou nehoní touha sesbírat desítky hvězdiček, které jsou rozmístěné po celém městě. Jak již bylo naznačeno, tak všechny mise, včetně těch vedlejších budete mít za pár dní hotové. Jejich náplň navíc není bůhvíjak rozmanitá, ale alespoň máte před misí dost možností, jak daný úkol splnit. Můžete si vybrat, zda bude chtít v misi pouze řídit, jestli budete chtít v úkolu zapojit i svoje chodidla nebo zda se bude Driver 76 jednat o misi na motorkách či dv odávce. Ano, kromě automobilů se projedete i na motocyklech. Jinak nic jako helikoptéry nebo čluny vás nečeká, ale alespoň za ty motorky jsme byli rádi. Zpátky však k náplni misí.

Ta je stereotypní, jako hlášení nádražního rozhlasu. Sice zažijete vzrušení v podobě převážení lidských orgánů v ambulanci nebo odtahování vozů s náklaďákem vybaveným navijákem, ale tyto mise jsou veskrze o tom dojet z bodu A do bodu B, případně ještě v časovém limitu. Jistě, je to do jisté míry dané žánrem městské akce, ale konkurence si vede v tomto směru i na PSP lépe. Co se týče kosmetických věcí, tak v tomto směru je na tom Driver 76 v pořádku. Můžete měnit ohozy pro svojí hlavní postavu, lehce je upravovat, takže vše v pořádku. Jenže toto jsou věci, které vás sice potěší, ale zásadní dopad na hratelnost rozhodně nemají. A volná jízda vás taky ze stereotypu nevytrhne. Pokud tedy hry tohoto typu vyhledáváte, tak vás Driver 76 může Driver 76 zaujmout, pokud nikoliv, tak vás tento titul rozhodně nepřesvědčí, že jde o správný žánr pro vás.

Nejhorším technickým nedostatkem celé hry jsou zdlouhavé a otravné nahrávací časy.

U všech dosavadních titulů tohoto žánru pro PSP nastaly při hraní obvykle problémy s kamerou. Přeci jenom jsou dvě analogové páčky u velkých konzolí výhodou. Ale světe div se, u Drivera 76 toto opravdu nehrozí. Levý analog slouží k pohybu postavou, zatímco tlačítka křížek a trojúhelník jsou určena k akcím jako vylézt z auta či plyn. Tlačítka čtverec a kolečko pak slouží k manuálnímu otáčení kamery, což je veskrze šikovné řešení. Skvěle vyřešená kamera je oproti PSP mutacím série GTA velké plus, ale jinak při přímém srovnání těchto dvou soupeřících Driver 76 prostě neobstojí.

Zajímavé události roku 1976

Vytvořen první komerční počítač Cray-1. Konají se XII Zimní Olympijské Hry v Innsbrucku. Královna Alžběta II posílá první královský email. Na fotbalovém šampionátu Euro 76 Československo rozdrtilo Německo při penaltách 5-3 (v normální hrací době byl výsledek 2-2). Severní a Jižní Vietnam zformovaly Socialistickou Republiku Vietnamskou. Bob Marley a jeho manažer jsou vážně postřeleni, přesto oba přežívají.

Driver 76 Co se týče vizuální stránky, tak určitě můžeme s čistým svědomím říci, že jsme viděli již horší, ale zázrak to není. Horší je trošku viditelnost a doskakování textur. Co je však z technické stránky nejhorší? Jednoznačně bugy. Ne, že by jich tu bylo tolik jako v Driv3r, ale vzácným jevem rozhodně nejsou. Občas se vám tak stane, že se propadnete pod silnici, projedete domem atd. To již zamrzí rozhodně více, než nic moc grafika. To samé platí i o nestabilním frameratu, který v některých situacích padá až na polovinu. Jednoznačně nejhorším technickým nedostatkem celé hry jsou pak neuvěřitelně zdlouhavé a otravné nahrávací časy. Ty nejenom že vás budou otravovat mezi jednotlivými misemi ve větší než únosné míře, ale náhodně se zjevují i během hraní. Situace, ve kterých se při jízdě městem hra na několik vteřin zastaví a nahrává, nejsou ničím výjimečným. Celkově se tedy i na poměry PSP jedná o setsakramentsky dlouhé nahrávací časy, takže si jistě dokážete představit, o jakou noční můru se jedná.

Klady a zápory

Plus Volby způsobu plnění mise
Plus Dobře vyřešená kamera
Plus Stylové komixové sekvence
Plus Dobová atmosféra

Mínus Příliš krátké
Mínus Prázdné město
Mínus Spousta technických nedostatků

Výsledný dojem ze hry lehce napravuje multiplayer, ale ani ten nepatří k extratřídě. Zábavnost mu však upřít nelze. Jedná se povětšinou o variace na závody, které můžete hrát s živým protivníkem přes infrastructure i ad hoc mód.

Na závěr tedy ještě dodejme, že pokud máte k sedmdesátým létům osobní vztah, tak klidně přičtěte k výslednému hodnocení pár procent. Hře totiž můžeme vyčítat spoustu věcí, ale nemůžeme popřít její stylovost a perfektní atmosféru. Jinak je ale vhodná opravdu pouze pro zaryté milovníky městských akcí, kteří i větší počet skvrn na kapotě hry jménem Driver 76 jistě prominou.

Hru zapůjčila firma Gamehouse.

Driver 76
Výrobce/Distributor Sumo Digital / Atari
Platforma PlayStation Portable
Ukládání pozic: 336 kB
Multiplayer: 2 hráči
Verdikt: Lze jistě mluvit o plnohodnotném přírůstku do rodiny, protože ani poslední díly pro velké konzole nebyly žádný zázrak. Jde o rozumnou městskou akci se spoustou chyb a vynikající atmosférou.
Hodnocení: 65% (info)

 

Nejčtenější

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Nastává herní svátek, vychází rovnou několik netrpělivě očekávaných pecek

Anthem

Herní průmysl dnes zažívá jedno z nejbohatších období roku, protože vychází rovnou několik titulů, na které jsme se již...

Fanoušek cestoval přes půl Evropy, aby se podíval na skutečný hrad z CS:GO

Google Maps

Youtuber známý jako 3kliksphilip se vydal z Anglie až do malé vesničky Predjama na jihozápadě Slovinska, jen aby se...

RECENZE: Třetí přídavek pro český Kingdom Come je zatím ten nejlepší

Kingdom Come: Deliverance - Band of Bastards DLC

Přídavek Band of Bastards pro Kingdom Come: Deliverance láká na těžké souboje a lineární hratelnost. Sice nám v něm...

RECENZE: Postapokalyptický Far Cry New Dawn přidává nechtěné novinky

Far Cry New Dawn

Střílečka Far Cry New Dawn se odehrává sedmnáct let po jaderné apokalypse ve Far Cry 5 a celý příběh uzavírá. Zároveň...

Další z rubriky

RECENZE: Might and Magic X je úžasný návrat strojem času o 15 let zpět

Might and Magic X Legacy

Málokdo se dnes odváží vyrukovat s tak hardcore retro titulem, jakým je desáté Might and Magic. Vzpomínky ožívají.

RECENZE: Dex ukazuje budoucnost, v níž bez implantátů nemá cenu žít

Dex

Česká hra Dex zasazuje tradiční žánr do ne úplně tradičního prostředí. Mladá dívka s modrými vlasy zachraňuje svět před...

RECENZE: F1 2013 jsou parádní formule, ale doplácejí na roční vydávání

F1 2013

Nejenže je to jediná hra s oficiální licenci F1, ale navíc je opravdu dobrá. Jenže když vychází každý rok, je těžké to...

Najdete na iDNES.cz