Pondělí 21. září 2020, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 21. září 2020 Matouš

Driv3r - konkurence pro San Andreas?

  12:00aktualizováno  5. dubna 11:25
Jedna z nejočekávanějších her právě vyšla. Driv3r poprvé na PC vylezl z auta a začal chodit. Jak to ale nakonec dopadlo? Je možné, aby Driv3r konkuroval třeba Grand Theft Auto: Vice City? Čtěte v naší recenzi!
60

DRIV3R

Platforma: PC
Výrobce: Reflections

Herní karta

Když se před téměř šesti lety na PC objevil první Driver se stupidním příběhem, přinesl s sebou i několik kontrastních hodnocení. Jednou recenzent udělil lehce nadprůměrných 70%, jindy zase hodnocení sahala i přes 90%. Ale i když se autoři herních magazínů pokaždé neshodli, šlo o hru, která byla vícemeně mezi hráči docela oblíbená. Skoro každý čekal druhý díl, který sice vyšel, ale okusit ho mohli jenom majitelé konzole Sony PlayStation. O to více se čekalo na třetí díl, který byl již přislíben i na PC. Po celou dobu vývoje Drivera 3 se stalo vcelku hodně věcí, nejen, že byl několikrát odložen a mnoho lidí jej srovnávalo s Duke Nukem Forever, který už mimochodem vychází víc jak 5 let, ale také dospěl vcelku originálního přejmenování - na Driv3r. Když tedy někdy v létě roku 2004 vyšel Driv3r na PlayStation2, sešlo se několik názorů, že PC verze bude velkým konkurentem GTA: San Andreas, které je chystáno na červen tohoto roku. Může však Driv3r ohrozit naprostého krále v gangstersko-akčních-závodních hrách Grand Theft Auto, Vice City a i nejnovější San Andreas? Už se o to pokoušel kupříkladu titul True Crime, a i když nešlo o nějakou ledajakou béčkovou hru, pomyslný post nejlepší gangsterko-akční-závodní hry od Grand Theft Auta nezískal. Na Driv3ra tedy čekal velmi těžký úkol. A o tom, jak se s tím chlápci z Reflections poprali, si povíme v následujících odstavcích.

Může však Driv3r ohrozit naprostého krále v gangesterko-závodních hrách Grand Theft Auto a i nejnovější San Andreas?

Jakmile dostanete Driv3ra do rukou, lépe řečeno do DVD-Romky, čeká na Vás vcelku dlouhá instalace, která zabere na vašem HDD zhruba 5GB místa. I když u těch nejnovějších her to je již víceméně běžné, dozajista tento fakt nijak nepotěší. Podstatně lépe na tom je již samotná hra, dostanete se do menu, které je podle mého názoru velice působivé. A myslím, že Driv3ra plně vystihuje, je nabito jakousi atmosférou, která srší z každičkého zapadlého rohu v Amerických chudých čtvrtí. Vše je doprovázeno i vynikající hudbou - když jsme teď u té hudby, celá zvuková stránka hry se povedla na výbornou, nejen, že na Vás čeká několik skvělých hudebních skladeb, ale hlavně nebudete ochuzeni o skvělý dabing, který je v podání docela zvučných herců a dabérů jako jsou Mickey Rourke, Ving Rhames nebo Michael Madsen, který svůj hlas propůjčil hlavnímu hrdinovi, Tannerovi.  

Přehlídka některých vozidel z Driv3r

V Driv3rovi na Vás čeká široká škála vozidel. Budete se moci projet na motorkách, ve vodních člunech, v těžkých tahačích či sportovních kabrioletech. Celkově ve hře uvidíte zhruba 70 modelů vozidel. Všechny jsou detailně propracovány, přesvědčit se o tom můžete na následujících obrázcích, které můžete brát jako ochutnávku toho, co na vás v Driv3r čeká :-).

Mustang GT Chevrolet Pick Up Truck Harley Davidson Firebird
Corvette Ford Shelby Cobra Boat 18 Wheeler

Hlavním herním módem je samozřejmě kampaň, vedle ní však můžeme okusit i mód Free Ride, což dobře známe z prvního dílu - vyberete si vozidlo, město a jedete. Dalším módem, který Driv3r nabízí, je ještě Driving Games, ale pojďme se vrátit k hlavní kampani. Kampaň se skládá z několika desítek misí, v nichž zejména půjde jen o to chytit toho a toho, dohonit to a to apod. V téměř třiceti misích se podíváte vedle Miami také do francouzského Nice či tureckého Istanbulu. Driv3r vám nabídne zhruba sedmdesátku vozidel, třicet tisíc budov, přes 240km silnic, 8 typů zbraní - brokovnice, pistole, samopaly nebo granátomety a mnoho dalších serepetiček. To zatím všechno zní pěkně, ale kámen úrazu je určitě až příliš přehnaná obtížnost. To se dalo čekat, vzpomínám si, jak hned v prvním úkolu v Driverovi 1, jste museli ukazát své řidičské schopnosti v podobě otáček o 180 stupňů, 360 stupňů, dokázat, že vaše brzdy jsou dobře seřízené a že s rychlostí se zrovna dvakrát nepářete. Pokud se vám první Driver zdál obtížný, rychle na něj zapomeňte a nebo naopak vzpomeňte na jeho jednoduchost, protože hoši z Reflections Driv3ra zrovna moc jednoduše nepojali.

V téměř třiceti misích se podíváte vedle Miami také do francouzského Nice či tureckého Istanbulu.

Jak jsme si řekli, kampaň je tvořena třiceti misemi, avšak na styl á la Vice City můžeme rychle zapomenout. Jistě si pamatujete, že ve Vice City jste splnili misi a potom bylo čistě jen na vás, jestli si zajdete "koupit" nové auto do obchodu, jestli si užijete s nějakou z místních holek nebo naopak vyprovokujete nějaký konkurenční gang k zběsilé noční přestřelce. V Driv3r jsou tyto pauzy mezi misemi řešeny zcela jinak, a vcelku špatně; prostě se vám po splnění mise objeví menu s nápisem "next missions," takže žádné chození po nočních klubech typu Pole Position a podobné věci na nás bohužel nečekají. Všechno je pevně dáno, až na nějaké výjimky. Detailně propracovaná města přímo vybízí prozkoumat každé zákoutí ulice. Je to bez debaty škoda, protože volnost, kterou známe z Vice City by Driv3rovi prospěla, o to více, když je kladen důraz na filmovou atmosféru a silný příběh.

V Driv3r jsou tyto pauzy mezi misemi řešeny zcela jinak, a vcelku špatně; prostě se vám po splnění mise objeví menu s nápisem "next missions," takže žádné chození po nočních klubech typu Pole Position a podobné věci na nás bohužel nečekají.

Pojďme si už ale něco říci o samotné hratelnosti Driv3ra. Zatím jsme si třetího Drivera představili pouze "zvenku," jaké na nás však čekají překvapení přímo ve hře? V prvé řadě budete svědky precizně provedeného intra, nebo chcete-li, úvodní animace. Vůbec animace před každými úkoly nebo misemi patří k velkým kladům hry. Je vidět, že autoři se inspirovali dozajista desítkami skvělých filmů typu Podfu(c)k nebo 60 sekund.

Vůbec animace před každými úkoly nebo misemi patří k velkým kladům hry.

Driv3r Soundtrack

I když nebudeme mít možnost poslouchat libovolnou hudbu - rádio - jak to známe z několikrát zmiňovaného Vice City, hudební stránkou Driv3r nijak neurazí a nabízí kvalitních 14 skladeb, jejichž seznam vám nabízíme zde:

01. Mellowdrone - C'mon and Try
02. Phantom Planet - Big Brat
03. Iggy And The Stooges - Gimme Danger
04. The Raveonettes - Bowels Of The Beast
05. SLO-MO - Boy from the City
06. Syntax - Destiny
07. Okuniev - Ripe For The Devil
08. Teddybears STHLM - Move Over
09. Narco - The 2nd Evolution/Stand Off
10. Narco - Evil Brother
11. Los Halos - Black Thread
12. Stateless - Exit
13. The BellRays - Zero PM
14. Hope Of The States - Static In The Cities

Jak jsem se již na začátku zmiňoval, mnozí Driv3ra srovnávali s Grand Theft Auto nebo také gangsterkou Getaway, v obou hrách je kladen velký důraz na všemožné honičky mezi konkurenčími gangstery či policií a samozřejmě také akci na nohou s kvérem v ruce. První Driver byla ryze jen jízdní záležitost - a je to také vidět ve třetím dílu. Nezkušenosti o té tzv. akci na nohou s kvérem v ruce jsou znát víc, než dost. Nejen, že je naprosto stupidně nastaveno defaultní ovládání, ale hlavně celkový pohyb s hlavním postavou, Tannerem, je děsivý. Jde vidět, že jde o konverzi z PlayStation2, protože tak nepřizpůsobivé ovládání jsem již dlouho neviděl. Samotné chození po ulicích není ještě tak hrozné, ale všechna prozatimní euforie upadá při prvním uchopení zbraně a následné snaze se do něčeho trefit.

Nezkušenosti o té tzv. akci na nohou s kvérem v ruce jsou znát víc, než dost.

Majitelé konzolí si jistě vzpomenou na Drivera 2, v němž šlo o stejný problém. Bohužel autorům se nepodařil vyřešit. V Driv3rovi však na chození po vlastních nohou je kladen daleko větší důraz, než ve druhém dílu. Opět se ale setkáte s postavičkou, jejíž animace nepatří zrovna k posledním technologickým výkřikům, s postavičkou, která umí chodit doleva, doprava, dopředu a dozadu. A po stisknutí mezerníku se dokonce Tanner pokusí, ale opravdu jenom pokusí, skočit. Nevydařený pokus je ještě doprovázen jakýmsi zvláštním zvukovým splodem. No nebudeme to tady rozebírat :-). Každopádně možnost skoku je téměř absolutně nepoužitelná.

A po stisknutí mezerníku se Tanner pokusí, ale opravdu jenom pokusí, skočit.

Jakmile s Tannerem nastoupíte do nějakého auta, hned se vám nálada zlepší. Reflection to mají prostě v krvi. Jízda je tedy na tom daleko lépe, než samotné chození, ještě lepší pocit z projíždění se po Miami, Nice či Istanbulu budete mít díky skvěle vytvořeným modelům vozidel, o ktreých jsme si již říkali výše. K fyzice vozidel bych také neměl nějaké zásadní výhrady, skoro vše je jako v reálu. Na autech můžete poškodit snad všechno - ať už jde jen o pouhopouhé poškrábání laku, promáčknutí kapoty, propíchnutí pneumatiky nebo samotné upadnutí kola - o nic nebudete ochuzeni. Na začátku jsem se také zmiňoval, že ve hře nejsou jenom auta (kabriolety, sporťáky, kamiony, taxíky apod.) - vedle nich se setkáme s motorkami (sportovními i Harleyemi), s vodními čluny či motokárami.

Na autech můžete poškodit snad všechno - ať už jde jen o pouhopouhé poškrábání laku, promáčknutí kapoty, propíchnutí pneumatiky nebo samotné upadnutí kola - o nic nebudete ochuzeni.

Než si povíme něco o další světlé stránce hry, režisérském módu, zmiňme se ještě v krátkosti o umělé inteligenci (AI). Ta bohužel není na příliš vysoké úrovni. Nepřátelé se chovají vcelku debilně. Když stojíte proti nepříteli, musíte mu opravdu jít do rány, protože váš oponet střílí naprosto bezhlavě a co je důležité, všude kolem, jen ne do vás, střílí a střílí, občas dobije, stojí a stojí, někdy přešlápne. Tak by se dal asi charakterizovat tupoun v Driv3rovi. V témeř každém úkolu se setkáte s nějakými těmi nepřáteli, ale většinou to pro vás nebude těžká záležitost, nejenom kvůli těm důvodům, které jsem popisoval výše, ale také třeba kvůli tomu, že dohlédnete dále, tudíž vás nepřítel nevidí, proto do něj můžete střílet, aniž by si vás všimnul :-). S AI to skončilo trochu paradoxně, protože v době, kdy Driv3r byl ve vývoji, autoři prohlašovali, že umělá inteligence je na vysoké úrovni a jsou na ni hrdí.

Když stojíte proti nepříteli, musíte mu opravdu jít do rány, protože váš oponet střílí naprosto bezhlavě, a co je důležité, všude kolem, jen ne do vás, střílí a střílí, občas dobije, stojí a stojí, někdy přešlápne.

Hlavní postavy ve skutečnosti

Zmiňovali jsme se, že Driv3r je obohacen o perfektní dabing, který je v podání několika slavných herců. Hlavní postavu, Tannera, ztvárnil Michael Madson. Další hlavní postavy, Tobiase Jonesa a Jericha, nadabovali Ving Rhames a Mickey Rourke. Ilustrační obrázky jsou postavy ze hry, ovšem v několika aspektech jsou si podobní herci dokonce i ve skutečnosti.


Michael Madson

V Driv3r:
Tanner
Narodil se 25. září 1958 v Chicagu
Spatřit jste jej mohli zejména ve filmech Kill Bill vol.1 a Kill Bill vol.2, vedle herectví se věnuje spíše dabérství - svůj hlas propůjčil i do hry True Crime nebo Grant Theft Auto III

Mickey Rourke

V Driv3r:
Jericho
Narodil se 16. září 1956 v New Yorku
Spatřit jste jej mohli zejména ve filmech Double Team (1997), Tenká červená linie (1998), Sejměta Cartera (2000) nebo Kdysi dávno v Mexiku (2003)

Ving Rhames

V Driv3r:
Tobias Jones
Narodil se 12. května 1959 v New Yorku
Spatřit jste jej mohli zejména ve filmech Mission Impossible (všechny tři díly 1996, 2000, 2006), Final Fantasy (2001) nebo Nesporný (2002)

Díky režisérskému módu, bez něhož by nebyl Driver tím, čím je, si bude každý moci vytvořit svůj vlastní filmeček, ve kterém budou obsaženy různorodé honičky, zběsilé závody, zkrátka nejlepší momenty, které jste přímo zažili při hraní hry. Z těchto sestříhaných částí vytvoříte vlastní filmeček a můžete ukázat, že i vy jste Forman. Již teď je jasné, že se rozsype pytel s všemožnými soutěžemi, které této vymoženosti v Driv3rovi určitě využijí.

Z těchto sestříhaných částí vytvoříte vlastní filmeček a můžete ukázat, že i vy jste Forman.

Verdikt: Když to tedy všechno sečteme a podtrhneme, Driv3r není vyložené špatná hra. Díky výše zmiňovanému režisérskému módu, filmovému pojetí, skvělým animacím a silnému příběhu dokonce je celkem zábavná, přesto jsem upřímně čekal daleko víc. Kdyby se mluvilo o konkurenci pro GTA: San Andreas, musel by Driv3r vysekat všechny hrubky a bugy, kterých není ale málo. Takhle to můžeme brát spíše jako dobrý vtip. I když na druhou stranu zase nevíme, s čím přijdou Rockstar Games v červnu na PC. Každopádně Driv3r je zklamání, všechno to slibování a očekávání je najednou tatam, tudíž jsem Driv3rovi udělil pouze lehce nadprůměrné hodnocení. Tanner měl radši zůstat sedět, chození mu moc nejde.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

60 %

Čtenáři

72 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 504 čtenářů

  • Nejčtenější

PlayStation 5 se během 24 hodin vyprodal, další budou zřejmě až příští rok

Obchody po světě hlásí naplněné kapacity předobjednávek pro konzoli PlayStation 5. Na aukčních serverech už překupníci...

Fortnite produkuje měsíčně stejně emisí jako spálení 70 tisíc tun uhlí

Hraní počítačových her je poměrně náročné na elektřinu. Neušlo proto pozornosti ekologů. Ti vypočítali, že...

PlayStation 5 bude stát stejně jako nový Xbox, předvedl kanonádu trailerů

Sony odhalilo cenu PlayStationu 5 a blízkou budoucnost nové generace nejúspěšnější herní konzole světa. Ve vybraných...

Simulátor dálkového pasažéra je horký kandidát na nejnudnější hru všech dob

Ve hře Airplane Mode si budeme moci vyzkoušet let přes Atlantický oceán v reálném čase. Těšit se můžete na luštění...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slavný vývojář vyvrátil desítky let zakořeněnou pověru o Civilization

Hlavní autor kultovní Civilization Sid Meier vydal životopisnou knihu, mapující jeho bohatou kariéru v herním průmyslu....

Nebezpečná místa Česka: brněnský Cejl. Místo, kde vidíte policii jen projíždět

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Němci kritizují Česko a vzkazují: Podívejte se na naše opatření. Fungují

Premium Koronavirová propast mezi Českem a Německem se nadále prohlubuje. Z premianta třídy se stal problémový žák, popisují...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

  • Další z rubriky

RECENZE: Half-Life: Alyx posouvá žánr akčních her na novou úroveň

Fanoušci herní série Half-Life se po dlouhých letech čekání dočkali dalšího titulu. Stejně jako druhý díl bořil...

RECENZE: Kniha Zaklínač a jeho svět zaujme především fanoušky hry

Nakladatelství Crew vydává ve spolupráci se společností Fantom Print knihu, která potěší fanoušky herní série o...

RECENZE: Might and Magic X je úžasný návrat strojem času o 15 let zpět

Málokdo se dnes odváží vyrukovat s tak hardcore retro titulem, jakým je desáté Might and Magic. Vzpomínky ožívají.

RECENZE: World of Warplanes se snaží navázat na tankový úspěch

Podaří se zopakovat zásah do černého i podruhé, kdy tanky z World of Tanks nahrazují letadla? Zatím to není jisté.

POUZE 5 VÍTĚZŮ! Tropická soutěž s vůněmi Glade Exotic Tropical Blossoms
POUZE 5 VÍTĚZŮ! Tropická soutěž s vůněmi Glade Exotic Tropical Blossoms

Přeneste se do tropů s exotickou vůní květů Monoi, jasmínu a sladkého kokosu. Zapojte se do soutěže a možná právě vy vyhrajete balíček nové řady...

Vyzkoušeli jsme eRoušku 2. Podívejte se, jak může pomoci i vám

Největší nadějí na zpomalení šíření covidu-19, která navíc nikomu nezkomplikuje život, je malá aplikace pro chytré...

Volali ji k večeři, ale nepřišla. Zemřela s ohořelým mobilem v ruce

Patrně neoriginální příslušenství si vybralo další z mnoha obětí. Stala se jí šestnáctiletá thajská školačka. Poté, co...

Benešová: Nečekala jsem, že synova svatba bude tak emocionálně náročná

Závěr prázdnin byl pro Lucii Benešovou ve znamení svatebních příprav. K oltáři dovedla svého nejstaršího syna Luciána,...

Microsoft vytáhl servery z oceánu, jejich nízká poruchovost překvapila

Z mořského dna u skotského souostroví Orkneje námořníci vylovili datacentrum společnost Microsoft. Za více než dva roky...

Jeho prsty byly najednou ve mně, obvinila fotografa ze zneužití Ratajkowski

Emily Ratajkowski (29) zveřejnila obsáhlou esej, ve které obvinila fotografa Jonathana Ledera ze sexuálního zneužití....