Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pátek 17. září 2021 Naděžda

Dragon Age: Origins Awakening je jako ráno, kdy to nekončí

  0:02
S napětím vyhlížený datadisk k úspěšnému titulu je tu. Obepluli tvůrci ve zdraví úskalí, jež provázejí každý přídavek?
75

Dragon Age: Origins Awakening

Platforma: Xbox360
Výrobce: Bioware

 • Překvapivě solidní délka
 • Nepřekvapivě solidní cena
 • Odlehčující Oghren
 • V soubojích jde hru lehce přechytračit
 • Podstatného je méně, nepodstatného více
 • Provázání s původní hrou mohlo být větší

Rozšíření původního titulu se nad očekávání povedlo. Za své peníze dostanete víc než solidní porci zábavy.

Herní karta

Dragon Age: Origins - Awakening

Třebaže jde "jen" o samostatně hratelný dodatečný obsah ke hlavní hře, jedním slovem datadisk, není vyloučeno, že mnohý hráč přehodnotí způsob, jakým tento pojem obvykle vnímá.

Dragon Age: Origins - AwakeningHra Dragon Age: Origins zabodovala na trhu velice slušně a i ti nejzarytější odpůrci museli uznat, že tvůrci z BioWare vyprávět příběhy umí. Dalo se tedy očekávat, že i přídavný obsah si své publikum najde.

Takzvané datadisky však nemají mezi hráči úplně nejlepší pověst, neboť jejich pravý účel, totiž vydojit z úspěšného mateřského titulu každou korunu bez nutnosti přijít s regulérním novým dílem, bije do očí. V BioWare si ale nejspíš řekli, že když už vůbec něco dělat, tak pořádně, a plivli si do dlaní víc, než bývá v takových případech zvykem.

Hra je po pěti minutách prakticky stejně obtížná jako po pěti hodinách.

Začínáme tím, že si buď importujeme hotovou postavu z původní hry i se statistikami, předměty a důsledky několika rozhodnutí, anebo si lze postavit hrdinu či hrdinku zbrusu nové. V takovém případě jste Šedým strážcem z Orlais a disponujete levelem 18. V obou případech ale vyrážíme do boje proti Dragon Age: Origins - Awakeningnečestnému a nesportovnímu darkspawnu a to doslova ihned, neboť s úvodem si tvůrci zase až tolik práce nedali.

Kupodivu jde však o pokrm i bez omáčky dobře stravitelný pro nejširší hráčskou obec, což sice u her vydávaných EA bývá zvykem, ale tentokrát nelze tvrdit, že špatným. Na jednu stranu není po výukové části ani památky a nepřítel se do vás rovnou pustí hlava nehlava, ale na stranu druhou je hra po pěti minutách prakticky stejně obtížná jako po pěti hodinách, takže se zkušení baví od prvního okamžiku a případní nováčci, vržení do proudu, v něm nemusejí tonout.

Dragon Age: Origins - AwakeningA totéž platí i o příběhu. Je jasné, že se u přídavku, byť samostatně hratelného, nepředpokládá, že by ho hrál někdo, kdo neměl tu čest s původní hrou. Přesto je rozšíření vystavěno tak, že s takovou hypotetickou možností naprosto není v nesouladu.

Atmosféra připomíná úvodní díly Majora Zemana: arcidémon je pod drnem, ale očekávaná mírová pohoda nenastala. Nejenže se země nadále hemží darkspawnem, ale na chaosu se pochopitelně snaží přiživit i jiní: člověk byl, je a bude vždy stejný. Takže práce pro SNB, tedy pardon, pro Šedé strážce, je zase dost.

Herní mechanismy nedoznaly změn, což není na škodu, neboť, v původní hře fungovaly dobře. Pro toho, kdo původní titul nehrál, připomeňme, že jde o upravený systém boje v reálném čase, kdy místo přímého máchání čepelí vydáváte postavám povely, na koho a jak útočit. Avšak nepřítel nečeká, až si to sesumírujete, a s elánem sobě vlastním přikládá tlapy k dílu.

Dragon Age: Origins - AwakeningSoupeř má naordinováno vrhnout se na vás.

Bohužel, boj, na nějž je zde ke všemu kladen výrazně větší důraz než v mateřském titulu, trpí jedním zásadním neduhem. Vaše pozice při bitce má totiž zcela zásadní význam a rozhoduje souboje. O tom výrobce zjevně ví, takže, ač vás zahrnuje štědrými možnostmi nastavení bojové taktiky, současně se vám snaží vší mocí zabránit v tom, abyste kolegu A postavili sem a kolegu B támhle. Jakmile se zjeví soupeř a začne burácet bojová muzika, vaše parta má tendenci vrhnout se doprostřed vřavy a zhebnout.

Nicméně s trochou cviku a přepínáním mezi jednotlivými postavami snadno dosáhnete toho, že jednotliví členové vaší skupinky staticky stojí a bojují tam, kde je chcete mít. A v tu chvíli to začne být opravdu zajímavé. "Darkspawn se změnil," říká jedna nehratelná postava, "teď je chytrý." No, nevěřte tomu.

Své soupeře buď vidíte už zdálky, nebo se na vás odněkud nečekaně vysypou. V obou případech, jakmile ví soupeř o vás, má výrobcem naordinováno vrhnout Dragon Age: Origins - Awakeningse na vás všemi silami, nebo přinejhorším jejich podstatným podílem. A od tohoto bohulibého záměru ho nic neodradí. Přičemž na druhé straně je záměrem autorů, abyste se takto co chvíli ocitali v jakési pračce, kde se nepřehledně melou končetiny, míhají se sečné a bodné zbraně a ještě do toho z odstupu perou mágové a střelci.

Když si ale pohrajete s přepínáním postav a naučíte se vyhledávat úzká místa někde za rohem, výsledkem bude zcela jiný obrázek, připomínající spíše pásovou výrobu Prazdroje: protivník si prostě nedokáže odepřít to potěšení napochodovat po jednom do úzkého místa a nechat se zmasakrovat ze tří stran. A i kdyby vás nepřátelský útok tak překvapil, že tyto manévry nestihnete, i s jedinou živou postavou ještě můžete zvítězit; stačí se trochu proběhnout a najít to kýžené úzké místo.

Výsledkem je tedy nemalá monotónnost, ještě podpořená schématem "kus klidné cesty – hlouček nepřátel – další kus cesty – nový hlouček - a tak pořád Dragon Age: Origins - Awakeningdokola". Naštěstí to celé drží známá kvalita "mluvících hlav" a vypravěčský um, jímž je BioWare právem proslulý. I zde ovšem datadisk nezapře svou podstatu, neboť příběh neoplývá hloubkou a i toho oživujícího a zlidšťujícího pokecu je znatelně méně. Potěší například rázovitý trpaslík Oghren, jehož hlášky dodávají temné hře potřebný nadhled, nicméně se jistě najdou i tací milovníci temnoty, jimž právě takové odlehčení bude proti srsti.

Papírové prameny II
V recenzi původní hry jsme zmínili doprovodnou knížku Dragon Age: Ukradený trůn. Analogicky je tedy u přídavku třeba ztratit slovo o další knize, jejíž český překlad se chystá. Jde o dílko s názvem Dragon Age: The Calling, jehož autorem je opět David Gaider. Třebaže je na světovém trhu od 13. října loňského roku, český překlad dosud k mání není. Nicméně, podíváte-li se na stránky nakladatelství Fantom Print, uvidíte, že mají titul v edičním plánu pro 1. pololetí 2010. Děj opět předchází událostem v původní hře a tentokrát se točí kolem pátrání po jednom z Šedých strážců v Hlubokých chodbách. Kniha má velmi dobré ohlasy a kritizovaného je velmi málo. Například závěr, zřetelně postrkující čtenáře ke koupi hry. Což asi málokoho překvapí.

Dragon Age: Origins - AwakeningČeho je naopak více, jsou schopnosti a možnosti postav, jakož i dostupné předměty, ale řekněme si na rovinu: titul je pravděpodobně světovým rekordmanem v šíři nepotřebné nabídky. Kdyby někdo neznalý poprvé uviděl vývojový strom, asi by si pomyslel, že ho čekají hodiny "hry" jen při studiu jednotlivých možností.

Realitu bychom ovšem příznačně přirovnali k útoku na pevnost Kal´Hirol, kde dostanete strašidelnou přednášku o tom, že frontální postup je holou sebevraždou a je třeba najít tajný boční vchod. No a co byste mysleli? Šli jsme hlavní branou a nic zvláštního se nestalo.

Dostupných lokací není mnoho, ale po dobytí úvodní pevnosti, jež následně slouží jako základna s možnostmi k vylepšování, se rychle otevírají, což úspěšně plaší nudu a pocit vodění za ruku. Rovněž příběh, byť ne příliš komplikovaný, má svou hodnotu v celkové mozaice Dragon Age ságy a nemyslíme si, že by fanoušci byli výrazně nespokojeni.

Ba naopak: s přihlédnutím k ožehavým specifikům datadisků je třeba uznat, že to tentokrát dopadlo velmi dobře a svých přibližně patnácti hodin života rozhodně nebudete litovat.

Autor:

Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil AČR se budou konat 18. a 19. září.

Hodnocení hry

Redakce

75 %

Čtenáři

84 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 255 čtenářů

Témata: bitka
 • Nejčtenější

Vývojář originálním způsobem urazil fanouška, stálo ho to ale místo

Mezi vývojáři válečné akční hry World of Warships a jejich fanoušky to v posledních měsících doslova vře. Po...

Matrix 4 působí jako reset systému, hlavním tahounem bude Keanu Reeves

Trailer na The Matrix Resurrections, který jako první viděli už v srpnu návštěvníci CinemaConu v Las Vegas, je konečně...

Světové televize opakovaně vydávají videohry za exkluzivní záběry z bojišť

Indická televize Republic použila realisticky vypadající záběry z české vojenské simulace Arma 3 v reportáži o údajné...

Korunní klenot PlayStationu míří na PC, chystá se remake Star Wars KOTOR

Netrpělivě vyhlížená prezentace PlayStationu nabídla spousty zajímavých ukázek z chystaných her, chyběla jí ovšem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Představujeme desítku nejdůležitějších streamerek světa. Kolik jich znáte?

Pro mladé jsou dnes streamovací služby daleko důležitějším zdrojem zábavy než televizní kanály plné obstarožních...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

 • Další z rubriky

RECENZE: Pobouřil Číňany a dva roky nešel koupit. Jaký je horor Devotion?

Tchajwanský horor Devotion způsobil před dvěma roky obrovský poprask. Vývojáři do něj nenápadně propašovali na první...

RECENZE: Zaklínačský animák působí spíš jako „neznačkové“ fantasy

Nový animovaný film se zaklínačskou tématikou je dalším přírůstkem do kolekce nabídky původní tvorby Netflixu. Ačkoli...

RECENZE: V Tribes of Midgard musíte zajistit přežití vikinské vesnice

Sympatická směsice žánrů, která je sice zasazená do vcelku okoukaného prostředí, ovšem na zábavnosti jí to neubírá....

RECENZE: Odboj proti nacistům v Through the Darkest of Times spíše nudí

Poměrně zajímavý koncept života odbojáře v nacistickém Německu v titulu Through the Darkest of Times je provázen dobře...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Gabriela Soukalová je poprvé maminkou, narodila se jí holčička

Bývalá biatlonistka Gabriela Soukalová (31) se stala maminkou. S partnerem Milošem Kadeřábkem přivítala moderátorka na...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Žena nemá žádné kamarádky, aby nesváděla svou postavou jejich partnery

Sedmadvacetiletá Moriah Millsová z Georgie se živí jako modelka a na své křivky je velmi hrdá. Nepodstoupila údajně...

Klamala ministry, investory i sebe sama. Srdcová královna byznysu čelí soudu

Ve Spojených státech začal soud s Elizabeth Holmesovou. Vkládali do ní naději bývalí američtí ministři i ostřílení...