DJ Hero udělá z obýváku špičkový klub

aktualizováno 
Nový přírůstek do rodiny hudebních her opouští stadionové arény a metalové skladby a přenáší nás do klubů tepajících v rytmu povětšinou elektronické hudby. Oslovuje především ty, kterým rocková hudba předchozích her příliš nevoněla a zároveň nabízí nový herní prožitek i pro ostřílené hudební matadory. Přichází totož s novou herní periférií v podobě gramofonu.
85

DJ Hero

Platforma: Xbox360
Výrobce: FreeStyleGames

  • Kvalitní ovladač
  • Množství bonusů
  • Soundtrack
  • Technické zpracování
  • Málo songů pro další periférie

Výborná rytmická hra se skvělým soundtrackem a kvalitní periférií v podobě gramofonu. Pokud máte rádi hudební hry a nelpíte na rockovém soundtracku, dejte této hře šanci. Je to zábavnější, než by člověk čekal.

Herní karta

Hudební rytmické hry jsou fenomén, který mnohé zasáhl a stal se prodejním trhákem překvapivých rozměrů. Díky hrám jako Guitar Hero či Rock Band už jste mohli "hrát" na kytaru, bušit do bubnů nebo vřískat do mikrofonu. Na mnohé prostě zabral velmi jednoduchý, ale zábavný princip, založený na tom, že se s pomocí ovladače, který připomíná hudební nástroj, snažíte ve správném pořadí a čase tisknout správná tlačítka.

DJ HeroV jednoduchosti je očividně krása a navíc je v ní skryto hodně peněz. A aby byli uspokojeni i ti, kteří zrovna neholdují kytaře nebo bubnům, přišlo vývojářské studio FreeStyleGames s jakousi modifikací známé značky Guitar Hero.

V krabici tentokráte dostanete vedle hry i DJský mixážní pult, který je sice plastový, ale je zpracován precizně a nevypadá vůbec špatně. Rozhodně ne s ohledem na slušnou cenu, která se pohybuje kolem dvou tisíc, což není nic, co by vás donutilo žít pod mostem a žvýkat zbytky z popelnic za vietnamskou restaurací.

Klidně by vás mohli pozvat na Ibizu a vy byste se tam za své umění vůbec nemuseli stydět.

Mluvíme o standardním balení, k dispozici je i luxusnější označené jako Renegade. To obsahuje jak gramofon, tak pouzdro a "nohy", s jejichž pomocí lze pouzdro proměnit ve stolek, který se docela hodí, pokud nehodláte držet DJ Herospeciální DJskou periferii na kolenou (i když ani to není nepohodlné, máme to odzkoušeno).

Ať už si vyberete jednu nebo druhou možnost, můžete si pořádně prohlédnout přiložený gramofon, načež zjistíte, že má jen tři barevná tlačítka. Může se to zdát málo, s ohledem na ostatní periferie jako zmíněná kytara nebo bubny, ale nenechte se splést, nevystačíte si jen s tisknutím tří barev, tak snadno z toho nevyjdete.

DJ HeroTlačítka jsou umístněna na otočné desce, která samozřejmě slouží ke scratchování (jednoduše řečeno posouváte desku rychle tam a zpátky). V určitých momentech také můžete otočit s celou deskou, což vyústí v to, že můžete krátkou sekvenci aktuálně hrané písně zkusit znovu a nabírat tak další body navíc nebo napravit pár chyb, které jste provedli.

Dalším ovládacím prvkem je tlačítko, kterým spustíte takzvanou eufórii. Jestliže se vám daří, můžete tento mód spustit a na moment se vám navýší počet bodů, který za své počínání získáváte. Dále tu pak je crossfader (takové roztomilé horizontální "šoupátko"), který použijete na vyšších obtížnostech, kdy se po vás bude chtít, abyste ho posunuli doprava či doleva, popřípadě vrátili doprostřed. A pak je tu ještě otočný knoflík, který upravuje hlasitost jednotlivých písní hraného mixu.

Závisí na obtížnosti, které části gramofonu využijete. Na jednodušších jich bude minimálně, na nejvyšších bude hrozit, že se vaše ruce nezastaví a budete otáčet DJ Herodeskou, tisknout tlačítka, posouvat crossfader a zběsile kroutit ovladačem hlasitosti s takovou intenzitou, že by vás klidně mohli pozvat na Ibizu a vy byste se tam za své umění vůbec nemuseli stydět.

Praktickým nápadem je umístnění prvků standardního ovladače pod odklopnou krytku v levém vrchním rohu gramofonu. Budete tak potřebovat pouze gramofon a nemusíte se shánět po klasickém ovladači, abyste se dostali do menu a nastavili si hru podle své libosti.

Pokud jste ještě nikdy nezkusili žádnou hru z hudebně rytmického žánru, DJ Hero je vhodný začátek.

Samotný princip hraní není složitý, na obrazovce jsou kromě vybrané lokace tři barevné linie, které se řítí proti vám a různé prvky, které vám řeknou, co máte zrovna dělat. Jestli zascratchovat, stisknout určitou barvu, nechat DJe pronést hlášku a podobně. Pokud se vám daří, píseň je plynulá, pokud ne, dojde k tomu, že například na moment přestane hrát. Song můžete i sami trošku ovlivnit během "freestylu", kdy s pomocí otočného knoflíku ovlivňujete hlasitost obou tracky DJ Hero(mixy jsou tvořeny dvěma skladbami) podle libosti a jste za to bodováni.

Přesně jsme to nepočítali, ale podle našich informací je zde dostupných 102 licencovaných písní, z nichž je 93 originálních, zatím nikde jinde neuvedených mixů, vytvořených profíky v oboru – Daft Punk, DJ Shadow, DJ AM a dalšími. A to už je velmi slušná porce hudební zábavy.

Žánrů je tu opravdu mnoho, R´n´B, Hip Hop, Dance, Rock a další. Některé mixy dohromady spojí skutečně nečekané výsledky, ale bez ohledu na subjektivní vkus musíme poznamenat, že většina z nich je na hodně vysoké úrovni a těžko bychom hledali hudební hru s tak vynikajícím soundtrackem.

Hrát můžete jak v jednom, tak ve dvou lidech. Samozřejmě jsou k tomu potřeba dva gramofony (můžete hrát kooperativně nebo proti sobě), deset písní také umožňuje připojit kytaru a lze použít i mikrofony, i když váš fantastický zpěv nebude bodován.

DJ HeroSingle Player mód je sestaven tak, že postupně otevíráte nové setlisty, které si buďto můžete sestavit sami nebo jsou tématicky omezeny (jsou v nich dostupné jen některé písně). Vy si vyberete, které kousky zkusíte a jste za ně bodováni. Podle počtu získaných hvězd získáváte další místa, kde můžete hrát, nové DJe, nové písně, sady hlášek a doplňky (mikrofony, sluchátka a podobně).

Z dostupných avatarů tu najdete například DJ Shadowa, Daft Punk nebo Eminema. Narazíte tu i na vychytávky jako pozlacené gramofony, supermoderní sluchátka a podobně, takže si lze svého Djského hrdinu, respektive jeho vybavení, upravit podle vlastního vkusu.

Ochutnávka ze sountracku

Co se týče jednotlivých písní, tak tu najdete mixy, které spojují dva songy, u kterých byste to asi nečekali. Tady jsou nějaké z nich.

Shout (Tears for Fears)/Pjanoo (Eric Prydz)
Lookin´ at Me (Wale)/Hey Mama (The Black Eyed Peas Feat. Tippa Irie) Ice Ice Baby (Vanilla Ice)/U Can´t Touch This (MC Hammer)
Hollaback Girl (Gwen Stefani)/Feel Good Inc. (Gorillaz)
Disturbia (Rihanna)/Control (Kid Sister)
Day ´N´Nite (Kid Cudi)/Boom Boom Pow (The Black Eyed Peas)
Bittersweet Harmony (instrumentální verze od The Aranbee Pop Symphony Orchestra)/Rock The Bells (LL Cool J)
Around the World (Daft Punk)/Bust a Move (Young MC)
Another One Bites of the Dust (Queen)/Da Funk (Daft Punk)
I Want You Back (Jackson 5)/Semi-Charmed Life (Third Eye Blind)

DJ HeroGrafika se nesnaží být co nejvěrnějším otiskem reality, ale to neznamená, že není kvalitní a líbivá. Některé z míst, kde si zamixujete, vypadají opravdu pěkně, narazíte na desítky vřískajících fanoušků, svůdné tanečnice i šikovné tanečníky. Často také avatar "kopíruje" vaše počínání, takže když scratchujete vy, dělá to i on.

Pokud jste ještě nikdy nezkusili žádnou hru z hudebně rytmického žánru, DJ Hero je podle nás vhodný začátek. Je to velice povedený, zábavný a technicky zvládnutý kousek. Příjemné navíc je, že můžete částečně ovlivnit i hrané písně, když si pohráváte s hlasitostí jednotlivých songů. Samotné ovládání je jednoduché a komfortní a nováčky určitě neodradí, zatímco zkušeným "hudebníkům" nabídne nové výzvy.

DJ Hero je jednou z nejlepších her v žánru a strávíte u ní jistě mnoho času díky bohaté nabídce písní a množství bonusů, které můžete získat. A pokud vám hudební hry nic neříkají, je možné, že právě DJ Hero by vás mohl zlomit. Člověk by neřekl, jak je zábavné otáčet deskou.

Autor:

Gamescom 2019

Největší světová herní výstava Gamescom 2019 opět přinesla řadu novinek a ukázek nadcházejících titulů. Velkou pozornost si získaly tituly Death Stranding, Watch Dogs: Legion a samozřejmě Cyberpunk 2077.

Hodnocení hry

Redakce

85 %

Čtenáři

75 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 78 čtenářů

Nejčtenější

Pět filmů podle her, které kritika rozdrtila, ale nám se líbí

DOA: Na život a na smrt (2006)

Videoherní adaptace patří ve filmové branži mezi „otloukánky“. A přiznejme si to, většinou zaslouženě. Existují ovšem...

EA mají zápis v Guinnessově knize rekordů, za rámeček si ho nedají

Star Wars: Battlefront II

Obhajoba lootboxů ve hře Star Wars: Battlefront 2 se může nově pyšnit světovým rekordem za nejméně oblíbený diskusní...

Excel jako herní platforma, lidé v něm vytvářejí neuvěřitelné věci

Graf v Excelu

Tabulkový procesor od Microsoftu nesmí chybět na žádném pracovním PC a je v podstatě synonymem nudy. Najdou se však...

RECENZE: V hororu Man of Medan zjišťujete, co zabilo posádku ztracené lodi

The Dark Pictures Anthology: Man of Medan

Více než hra je Man of Medan interaktivní film. Ale skvělý, navíc si ho díky originálně zpracovanému multiplayeru...

VIDEO: Jak by vypadal nový Doom, kdyby vyšel na MS-DOS v roce 1994

DOOM 4 VANILLA

Že se nadšení fanoušci snaží udržet své oblíbené hry při životě a neustále je vylepšují, aby na moderních počítačích...

Další z rubriky

RECENZE: War Thunder je snem všech milovníků vzdušných bitev

War Thunder

War Thunder uspokojí více i méně náročné piloty. A nadchne technickým provedením.

Filmová adaptace Warcraftu je splněným snem. Recenze očima hráče

Warcraft - hra vs. film

Pokud existuje černá magie, snímek Warcraft v boji s ní zvítězil. Podařilo se mu totiž prolomit pomyslné prokletí filmů...

RECENZE: Might and Magic X je úžasný návrat strojem času o 15 let zpět

Might and Magic X Legacy

Málokdo se dnes odváží vyrukovat s tak hardcore retro titulem, jakým je desáté Might and Magic. Vzpomínky ožívají.

Najdete na iDNES.cz