Sobota 14. prosince 2019, svátek má Lýdie
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Sobota 14. prosince 2019 Lýdie

Disgaea: Afternoon of Darkness – vtipný skvost

aktualizováno 
Máte rádi strategická RPG? Máme pro vás další lahůdku, která chutná tak, že budete slintat ještě dva dny po jejím dohrání.
90

Disgaea: Afternoon of Darkness

Platforma: PSP
Výrobce: Nippon Ichi

 • Promyšlené do posledního detailu
 • Dohraní zabere desítky hodin
 • Opravdu vtipné
 • Zvláštní grafika
 • PSP se vybíjí moc rychle
 • Občas nevhodné úhly kamery

Špičkové strategické RPG s hutnou dávkou humoru i hratelnosti. Naprosto návyková záležitost.

Herní karta

Disgaea: Afternoon of Darkness

Disgaea: Afternoon of Darkness

Disgaea: Hour of Darkness se objevila před nějakými čtyřmi roky na PS2 a stala se jednou z nejvíce ceněných „strategy RPG“. Ani pokračování Disgaea 2: Cursed Memories si vůbec nevedlo špatně. Tentokráte vychází Disgaea pro PSP a nese podtitul Afternoon of Darkness. Není to náhoda, že název odkazuje na Disgaea: Hour of Darkness, jelikož PSP verze je v podstatě jejím remakem.

Žánrově tedy hra spadá do kolonky strategických RPG. Jinak řečeno, vše je vystavěno na jednoduchém principu. Se svou skupinou bojovníků vstupujete na malou mapu rozdělenou do několika políček a vaším hlavním úkolem je rozsekat všechny nepřátele, kteří na mapě jsou. Bitva probíhá na kola, která nejsou omezena časově, ale každá postava může provést jen dvě činnosti. Tou první je pohyb po mapě Disgaea: Afternoon of Darkness(nemusíte se ale pohybovat, můžete stát na místě, pokud vám to vyhovuje a nechcete mít kuří oka) a následuje buďto útok zbraní, použití předmětu z inventáře nebo provedení speciálního úderu. Zmíněné tři činnosti nelze kombinovat dohromady, například nelze použít předmět a seknout mečem. Buď jedno nebo druhé (nebo třetí), musíte si vybrat, co je pro vás v danou chvíli výhodnější.

Najdete zde skupinu senátorů, kteří hlasují o tom, zda se vám zlevní předměty v obchodě nebo zda budou dostupné lepší artefakty ke koupi.

Pokud jste hráli například Jeanne D´Arc, tak víte, co čekat. I když Disgaea má pár novinek, které konkurence obvykle nenabízí. Tou první je možnost, respektive nutnost Disgaea: Afternoon of Darknessvyužívat toho, že postavy umí zvedat předměty, protivníky i spolubojovníky. Zpočátku se to nezdá jako nějak výjimečná schopnost, ale postupem času zjistíte, že se bez ní neobejdete. Někdy jsou totiž v cestě k nepřátelům takové překážky, které nelze překonat jinak než tak, že zdvihnete postavu a přehodíte ji přes to, co vám stojí v cestě. Ještě je nutné si uvědomit, že každý charakter dohodí do jiné dálky, takže budete muset zkoušet, který z dostupných hrdinů dokáže dostat vás tam, kam potřebujete. Dokonce lze navršit několik postav na sebe, takže není až tak velký problém „doházet“ vybraného jedince z jednoho konce mapy na druhý.

Další netradiční věcí jsou takzvané Geo Symboly. Jsou to různě barevné malé pyramidky, které ovlivňují určitá políčka mapy. Která to jsou, poznáte podle toho, že políčka poblikávají stejnou barvou jakou má Geo Symbol. Pokud na políčko vstoupíte, Disgaea: Afternoon of Darknessovlivní to vaši postavu. Může vám být zvýšen útok, obrana, přidány zkušenosti, ale také naopak, vaše atributy mohou být zhoršeny. Geo Symboly ovlivňují kohokoliv, takže i nepřátele. Často ale narazíte také na „pyramidky“, které několikanásobně zvyšují schopnosti protivníků nebo dokonce i na ty, které poskytují naprostou nezranitelnost. Například je zde i mapa, kde je jen jedno jediné políčko bez vlivu tohoto Geo Symbolu, takže budete muset postupně nalákat rivaly právě sem a až tady je rozcupovat. Ze začátku vám tutoriál doporučí, abyste Geo Symboly ničili, ale časem už stojí za to přemýšlet, jak je můžete využít ve svůj prospěch. Některé levely jsou na tom dokonce vystavěny. A bez přehánění tento aspekt přidává boji větší hloubku.

Na mapu můžete vyslat až deset svých postav. Některé získáte, jiné si můžete vytvořit sami. Ale bitvy se jich účastní maximálně deset. Současně se ale nemusí Disgaea: Afternoon of Darknessúčastnit všechny. Na každé mapě je startovací políčko, ze kterého vybíhají vaši bojovníci. V jednom tahu můžete povolat třeba jen dva a až v následujících další. Promyšlené je i to, že můžete s jednou popoběhnout a vyčkat, s další vystřelit a vrátit se k té původní a zaútočit. Můžete zadat příkazy jen některým, stisknout v menu položku „Execute“, čímž se povely provedou, a poté dále zadávat úkoly jiným postavám.

Hlavní mód vám zabere pár desítek hodin, ale pokud budete navštěvovat i Item World, pak se herní čas výrazně zvýší.

Pár hrdinů vám přidělí hra, některé si vytvoříte sami a můžete je do boje vyslat v jaké sestavě chcete, nebudete po vás žádáno, aby se boje účastnila nějaká konkrétní postava. A to na své základně, kterou je hrad, kde je možnost vstoupit do takzvaného Disgaea: Afternoon of DarknessDark Assembly. Zde si zvolíte, kdo je vám sympatický, respektive, které povolání vám vyhovuje. Můžete si vybrat i z různých nehumanoidních bytostí, to je na vás. Lidské postavy mají předem určeno, které zbraně jsou pro ně vhodné a které ne a můžete jim do rukou vložit jakoukoliv, ale, když jim dáte některou, která pro ně není určena, negativně to ovlivní jejich schopnosti. Každý charakter má čtyři volné sloty pro zbroj, zbraň atd. Můžete jim tam klidně vložit jednu zbraň a tři brnění, to už je na vás. Dokonce není ani určeno, na kterém levelu musí hrdina být, aby mohl použít ten či ten předmět.

Postavy získávají zkušenosti logicky během boje, respektive když některého protivníka zabijí. Pokud na nepřítele s nějakým charakterem zaútočíte a nezničíte ho, zkušenosti nezískáte. Výjimkou jsou speciální útoky, které zvyšují svou účinnost při každém použití bez ohledu na výsledek. V nevýhodě jsou ovšem klerici, protože Disgaea: Afternoon of Darknesspokud je budete držet vzadu a jen s nimi léčit ostatní, nebude se zvyšovat jejich level. Proto je dobré je občas nechat dorazit rivalské postavy. Atributy se zvyšují automaticky, vy nezasahujete, ale velmi výrazně můžete ovlivnit schopnosti výběrem předmětů.

V Dark Assembly ale můžete provádět i jiné věci. Najdete tam skupinu senátorů, kteří hlasují o tom, zda se vám zlevní předměty v obchodě nebo zda budou dostupné lepší artefakty ke koupi. Pokud se vám náhodou nebude líbit jejich rozhodnutí, tak je můžete zkusit přesvědčit silou. Také tu můžete skládat zkoušky. Ty spočívají v tom, že jedna vybraná postava musí porazit určitý počet nepřátel. Pokud se jí to podaří, pak se mu zvyšuje „Rank“. Po dosažení Rank 3 můžete změnit postavě povolání. Sice jí to vrátí zpět na první level, ale současně jí zůstanou některé speciální vlastnosti. Můžete tak kombinovat talenty různých povolání.

Disgaea: Afternoon of DarknessV paláci najdete i další důležitá místa. Například obchod. Někdy sice získáte předměty, pokud dokončíte level, ale většinu z vybavení budete nakupovat. Čím více prodáváte a nakupujete, tím lepší vztahy máte s obchodníky, což se pozitivně odrazí na tom, co vám nabízí. Přístupná je i nemocnice, po zvládnutí jednotlivých map se totiž automaticky neobnoví zdraví a magická energie hrdinů, ale stane se tak až v nemocnici a za poplatek. Ale i tady se odráží promyšlenost hry, protože pokud často využíváte služeb léčitelky, nabídne vám za to odměnu v podobě obvykle velmi zajímavého artefaktu.

Můžete vyrazit také do Item Worldu. Zvolíte si jeden předmět a vstoupíte do jeho světa. Ten je tvořen deseti mapami. Na každé z nich se skrývá jeden netvor, který zvyšuje schopnosti předmětu. Jestliže se vám podaří vyvraždit jich dostatečné množství, pak se velmi výrazně zlepší vlastnosti artefaktu a i z obyčejného meče se Disgaea: Afternoon of Darknessmůže stát velmi účinný kousek. Pokud nechcete, nebudete ke vstupu do Item Worldu nuceni (až na jednu výjimku), ale vyplatí se to. Uvnitř paláce narazíte i na další postavy, které vám obvykle něco nabídnou, například nákup hudby nebo vám poskytnou vysvětlení principů hry.

Velkým tahákem hry je humor. Nebere se vůbec vážně, postavy jsou, jak to jen říct, praštěné a dialogy ujeté. Hlavními hrdiny jsou démonský princ Laharl, kterého po dvou letech spánku probudí jeho vazalka Etna. Laharlův otec král Krichevskoy je mrtvý a je na Laharlovi, aby dokázal, že je jeho vhodným nástupcem. Po trůnu totiž pase každý druhý démon v Netherworldu. Ovšem do příběhu se zapletou i andělé. Nevědí o smrti bývalého krále, a tak vysílají anděla v tréninku Floanne, aby krále odstranila. Ovšem nakonec se Floanne přidá k Laharlovi a Etně, následně přibude i zbohatlický démon, vyhoštěný upír, pozemský Disgaea: Afternoon of Darknesssuperhrdina, jeho pobočnice a robot. Je to trošku zmatené, ale v ději se dá docela dobře orientovat a hlavní je, že vás svým humorem pobaví. Jednou musíte získat ukradený artefakt a jindy zase ukradený piknikový koš, Disgaea musí být brána jedině s nadhledem.

Hlavní mód vám zabere pár desítek hodin, ale pokud budete navštěvovat i Item World, pak se herní čas výrazně zvýší. Navíc každou příběhovou misi (je tu 14 epizod rozdělených do několika map – nejméně čtyř) si můžete zopakovat kolikrát chcete. Nejen, že si tím můžete zvyšovat level, ale také tím nasbíráte dost peněz. Kromě toho po dohrání se otevře další příběh, tentokrát bude v centru dění Etna. Popravdě řečeno, u žádné jiné hry jsme tak často nenabíjeli PSP:-).

Kreslený seriál

Disgaea se v západním světě prodává celkem slušně, ale není to nic proti tomu, jak je oblíbená v Asii. Kromě her se na trhu objevilo plno doplňkových předmětů, ale také 12-ti dílný animovaný seriál nesoucí název Makai Senki Disgaea (Netherworld Battle Chronicles Disgaea), jenž byl inspirován hrou Disgaea: Hour of Darkness. Hlavními hrdiny jsou také Laharl, Etna a Flonne a seriál je taktéž plný humoru a rozhodně se nebere vážně. Zhruba se drží stejného příběhu jako jeho herní předloha, byť tu naleznete mnoho drobnějších odlišností.

Disgaea: Afternoon of DarknessTrošku nás z počátku zaskočila grafika, řečeno velmi profesionálním jazykem, postavičky vypadají trošku podivně. Nejsou nijak detailní ani propracované, ale časem jsme si zvykli a navíc grafické efekty u speciálních útoků vypadají opravdu dobře. Určitou výtku si také zaslouží úhel kamery. Přestože lze s mapou rotovat, občas vám v cestě stojí předměty, které kazí výhled. Zvuková stránka je vynikající, zajímavá hudba, ale především skvělý dabing, oslnily náš sluch.

Disgaea: Afternoon of Darkness je jedno z nejpropracovanějších a nejzábavnějších strategických RPG, které jsou na PSP k dispozici. Nabízí desítky hodin zábavy a mnoho zajímavých postranních možností. Během paření odhalíte, že hra skrývá velkou hloubku. V podstatě vše je tu do detailu promyšlené. Jsme prostě téměř dokonale spokojeni.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

90 %

Čtenáři

83 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 118 čtenářů

Témata: dabing, Humor, Robot
 • Nejčtenější

Profesionální hráč Fortnite sklidil posměch za kritiku sportovců

Aktuálně nejpopulárnější hráč na světě Tyler „Ninja“ Blevins se na svém twitterovém profilu posmíval profesionálním...

Nejlepší hry roku 2019 na PlayStation 4? Zvolte vaše favority

Čtenářská anketa Hra roku 2019 na Bonuswebu pokračuje hlasováním v kategorii nejlepších her na PlayStation 4. Zvolit...

Vítězem herních Oscarů je samurajské Sekiro. Microsoft ukázal nový Xbox

Letošní ročník Game Awards má překvapivého vítěze. Cenu za nejlepší hru roku si odnesla extrémně obtížná hra Sekiro:...

Lidé letos raději masturbovali nad hrdiny z Overwatch než z Fortnite

Server Pornhub zveřejnil komplexní statistiky návštěvnosti za rok 2019 a jedna z mnoha kategorií je věnovaná i...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlasujte pro nejlepší PC hru letošního roku

Čtenářská anketa Hra roku 2019 na Bonuswebu startuje hlasováním v kategorii nejlepších her na PC. Zvolit můžete až tři...

Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

 • Další z rubriky

RECENZE: F1 2013 jsou parádní formule, ale doplácejí na roční vydávání

Nejenže je to jediná hra s oficiální licenci F1, ale navíc je opravdu dobrá. Jenže když vychází každý rok, je těžké to...

RECENZE: MediEvil je zbytečný remake plný nedotažeností

Další klasický titul MediEvil se dočkal remasterované verze, respektive remaku. Jde o sentimentální záležitost, která...

RECENZE: World of Warplanes se snaží navázat na tankový úspěch

Podaří se zopakovat zásah do černého i podruhé, kdy tanky z World of Tanks nahrazují letadla? Zatím to není jisté.

Filmová adaptace Warcraftu je splněným snem. Recenze očima hráče

Pokud existuje černá magie, snímek Warcraft v boji s ní zvítězil. Podařilo se mu totiž prolomit pomyslné prokletí filmů...

Najdete na iDNES.cz