Modla Diablo III je na konzolích opravdu povedená. Recenze

aktualizováno 
Převod této vynikající rubačky na konzole vyvolával před vydáním řadu otázek, ovšem zcela zbytečně. Diablo III je stále parádní kousek, který si dokáže získat každého alespoň trochu akčně pozitivního hráče.
90

Diablo 3

Platforma: PC
Výrobce: Blizzard

  • Vynikající převod z PC na konzole
  • Vyskoká návykovost
  • Slušná motivace k opakovanému hraní
  • Animace pohybů by také mohla být plynulejší
  • Škoda občasného zacukání

Diablo 3 je skvělé pokračování jedné z nejoblíbenějších her všech dob. Na první pohled je to pořád to samé, ovšem v průběhu hraní budete objevovat většinou smysluplné změny a novinky. Zábava zaručena, návyk také.

Herní karta

Svým způsobem je až nepochopitelné, proč se Diablo na konzolích neobjevilo dříve. V 90. letech sice první díl dorazil na PlayStation, ale druhý již byl výhradně PC záležitostí a třetí se po vydání na PC také dlouho moc netvářil, že by ho to na konzole kdovíjak táhlo. A přitom celý koncept na konzole padne doslova jak ulitý, nemluvě o tom, že všemožné akce a rubačky mají na konzolích tradičně početné zastoupení.

Pokud jste o Diablu III nikdy neslyšeli, odkážeme vás v tomto případě na recenzi PC verze. Verze pro konzole se totiž liší jen v drobnostech, takže se podívejme právě na ně.

Asi nejvíce se po oznámení konzolové verze diskutovalo o ovládání. Jak to proboha může fungovat, když na PC se to přece vždy ovládalo klávesnicí a myší? Nejen že to fungovat může, ale ono to navíc funguje naprosto skvěle.

Diablo 3 pro konzole

Ať už si fanoušci myslí cokoliv, přiznejme si, že Diablo v základu není nic složitého. Proto se mohlo podařit rozmístit všechny útoky, kouzla a další schopnosti na tlačítka gamepadu. Kategorií je tak akorát, aby se napevno obsadila všechna základní a postranní tlačítka. To znamená, že v soubojích má každé tlačítko vždy tu stejnou funkci, a není tedy nutné vymýšlet nějaké složité kombinace stisků toho s tamtím apod.

Navíc se vám jednotlivé pozice pro různé schopnosti odemykají až postupně, takže je dost času si všechno průběžně zažít, protože vás spousta možností nezahltí hned na začátku.

Ovládání zkrátka dopadlo na jedničku, počínaje kruhovým menu a konče vyžitím analogových páček. Ta levá slouží klasicky k pohybu, a pravou se provádí úskok do požadovaného směru. Vzhledem k množství nepřátel sice budete většinou postupovat tak, abyste se nenechali úplně obklíčit, ale i přesto vám tento úhyb z nejhoršího nejednou přijde vhod.

Diablo 3 pro konzole

Velkou věcí v PC verzi byla aukce, v níž jste mohli za herní i reálné peníze nakupovat a prodávat herní předměty. Tvůrci z Blizzardu se ji ovšem aktuálně stejně rozhodli ukončit, a v konzolové verzi se tak vůbec nevyskytuje. Někteří hráči si stěžovali na aukci, jiní zase pak na její zrušení, ale pravdou je, že mi vůbec nechyběla.

Z nepřátel vypadávalo dost předmětů, kterými bylo možné si velmi slušně vylepšit postavu, a tak nic "zvenku" nepotřebujete. Chce to samozřejmě i trochu štěstí a pozornosti při vybavování postavy, protože občas máte v nějaké kategorii tolik předmětů, že se může i něco přehlédnout, ale obecně s tím není nejmenší problém.

Grafika vypadá i na konzolích, řekněme roztomile. Je hezky barevná a přestože není kdovíjak detailní, dívá se na to hezky. Zamrzí snad jen poněkud neplynulá animace pohybů.

Diablo 3 pro konzole

Zvláštní je, že za polovinou hry se grafika začala místy cukat. Nebylo to dáno množstvím nepřátel na obrazovce, ostatně těch se na vás valí kvanta už od začátku, ale zkrátka se to jednou za čas zacuklo. Ovšem je velmi potěšitelné, že to vůbec nevadí. Po většinu času se tu totiž odehrává takový masakr, že to zkrátka rubete hlava nehlava, a tak nějaké cuknutí nemá prakticky žádný význam.

Při menším počtu nepřátel se sice občas stane, že máchnete do vzduchu, což by se dalo považovat za jednu z nevýhod konzolového ovládání. Ale opět platí, že i v těchto případech prakticky vždy trefíte "aspoň něco", takže to je ve finále vlastně zcela bezvýznamná potíž.

Fotogalerie

Ve výsledku je tak Diablo III na konzolích přinejmenším stejně skvělá záležitost jako na PC. Obecně by se sice daly vytknout různé drobnosti, jako například místy fakt pitomé dialogy, ale o to tady vůbec nejde. Je to zkrátka návykovka, od které se nebudete moci odtrhnout i přesto, že třeba fantasy tématiku z duše nenávidíte.

Díky akčnímu spádu, sbírání předmětů a postupnému vylepšování postavy hra člověka dokáže zaháčkovat takovým způsobem, že mu všechny drobné nesrovnalosti budou úplně jedno.

Značka Diablo má navíc zatím sice jen tři díly, ale i tak se dá říci, že vlastně představuje svůj vlastní žánr s vlastními pravidly. Proto nemám nejmenší důvod hodnotit konzolovou verzi jinak než kolega David Sillmen v případě PC verze. Tohle se zkrátka moc povedlo.

Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077 patří mezi nejočekávanější hry současnosti. Kutí ho tvůrci Zaklínače a opět půjde o hru na hrdiny v otevřeném světě. Ukázka za zavřenými dveřmi na E3 2018 nás nadchla, letošní pak potvrdila, že je zaděláno na hit. Rozruch vzbudil také herec Keanu Reeves, jenž na tiskovce Microsotu odhalil datum vydání. Pro největší fandy je pak určena sběratelská edice za několik tisíc. Hra bude opatřena českými titulky.

Hodnocení hry

Redakce

90 %

Čtenáři

74 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 408 čtenářů

Témata: Diablo, Playstation 3

Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější blondýnky z počítačových her?

Herní kvíz

Možná se budete divit, ale z nejslavnějších hrdinek počítačových her je jen málokterá blonďatá. Tak schválně, jestli...

Polovina her od legendárního studia Blizzard skončila v koši

Diablo 2 pacifist

Mike Morhaime, spoluzakladatel legendárního studia Blizzard a dlouholetý prezident této firmy ji letos v dubnu...

Když peníze nestačí. Nejdražší hra své doby má šanci i po 20 letech

Shenmue I & II (2018)

Ve srovnání s jinými odvětvími zábavního průmyslu stárnou videohry strašně rychle a 20 let je zde až nedůstojně dlouho....

Vzácná pokémoní karta za šedesát tisíc dolarů se ztratila během přepravy

Pokémon: Detektiv Pikachu

Sběratelské karetní hry patří mezi drahé koníčky a výjimkou není ani Pokémon Trading Card Game, která funguje od roku...

Stahujte zdarma výbornou strategii Age of Wonders 3, akce končí v pondělí

Age of Wonders 3

Pěknou hru zdarma si můžete po omezený čas stáhnout na digitální distribuci Steam. Tentokrát je to vynikající tahová...

Další z rubriky

Filmová adaptace Warcraftu je splněným snem. Recenze očima hráče

Warcraft - hra vs. film

Pokud existuje černá magie, snímek Warcraft v boji s ní zvítězil. Podařilo se mu totiž prolomit pomyslné prokletí filmů...

RECENZE: War Thunder je snem všech milovníků vzdušných bitev

War Thunder

War Thunder uspokojí více i méně náročné piloty. A nadchne technickým provedením.

RECENZE: Might and Magic X je úžasný návrat strojem času o 15 let zpět

Might and Magic X Legacy

Málokdo se dnes odváží vyrukovat s tak hardcore retro titulem, jakým je desáté Might and Magic. Vzpomínky ožívají.

Najdete na iDNES.cz