Neděle 27. listopadu 2022, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 27. listopadu 2022 Xenie

Delta Force Xtreme 2 je jako zlé probuzení ze sna

  0:01
Doufáte v návrat kdysi slavné série taktických akcí Delta Force? Doufejte dále, tohle je jen nepovedená parodie...
40

Delta Force Xtreme 2

Platforma: PC
Výrobce: NovaLogic

  • v multiplayeru celkem zábava
  • aspoň pocit určité svobody
  • nejasné určení herního stylu
  • špatná umělá inteligence
  • zastaralé provedení
  • nepříjemné bugy

Budgetové zpracování kdysi známé taktické akce nenadchne nikoho. Jednak neví, zda je taktickou či arkádovou akcí, jednak trpí zastaralostí a nepříjemnými bugy. Hrát se ale dá.

Herní karta

První díl Delta Force Xtreme docela zabodoval a předvedl nadprůměrný mix taktické a arkádové akce. Bylo na něm sice vidět, že došlo k nejrůznějším kompromisům vlivem nevelkého rozpočtu, ale hrát se rozhodně dal.

Delta Force Xtreme 2

Doba však od té doby pokročila a uspět se stejným receptem podruhé, navíc v podstatě se stejnou technologií, to už nebude tak jednoduché. Ačkoliv nevylučujeme, že místo v regálech supermarketů si Delta Force Xtreme 2 opět najde a leckdo si ho možná i odnese.

Takže pojďme na to. Po spuštění vás nečeká zrovna vábné menu. Už to připomíná časy dávno minulé. Velké jednoduché fonty a naprosto tradiční nabídka překvapí málokoho. Na druhou stranu jsme rádi, že si tu můžeme spoustu věcí nastavit a že nechybí singleplayer ani multiplayer. Zkrátka, taková solidně velkáDelta Force Xtreme 2 porce v restauraci druhé až třetí třídy.

V singleplayeru máte na výběr ze dvou nesouvisejících kampaní, z nichž každá nabízí několik misí, jež na sebe také dvakrát pevně nenavazují. Abyste se navíc dostali do určitého rámce, musíte si přečíst nudné popisy událostí a briefingy.

Něco nám ale říká, že tím se nikdo příliš zabývat nebude, podívá se akorát do úkolů a vrhne se do mise. Obvykle jde o potírání teroristických hrozeb všeho druhu. Velkou iniciativu tady nečekejte. Autoři jakékoliv příběhové pozadí, které by aspoň trochu motivovalo k dalšímu hraní, odpískali hned na začátku. Škoda, na druhou stranu – taktické operace tolik podkres nepotřebují.

Ony jsou ale taktické pouze na oko. Tváří se, že se odehrávají na otevřené a velké ploše, brzy ale zjistíte, že prostor pro manévrování je značně omezen. Ať už kvůli přírodním či neviditelným zdem, nebo zkrátka proto, že tu chybí dynamičnost misí. Nepřátelé se nacházejí stále na Delta Force Xtreme 2stejných místech a v podstatě jen čekají, až se do nich trefíte.

Zároveň se, aniž by se dvakrát kryli, snaží zasáhnout vás, ale už ne tak vaše spolubojovníky. Těch si však brzy přestanete všímat a možná si je občas spletete i s nepřítelem. Ještě, že „friendly fire“ tady nefunguje. Rozhodně nepočítejte s koordinovaným postupem vůči teroristům. Každý si v podstatě dělá co chce, a že by to umělá inteligence zachraňovala, o tom se bohužel mluvit nedá.

Tak jde čas
Vývojářské studio Novalogic bývalo ještě před několika lety známé a oblíbené. Zásluhu na tom měla zejména série taktických akcí Delta Force, která svého času konkurovala známějšímu Rainbow Six. Někdo by jí snad i mohl považovat za předchůdce vojenských simulátorů typu Operation Flashpoint, byť v porovnání s nimi šlo o stále velmi zjednodušený akční zážitek. Nebyla to ale prostá střílečka – bez taktiky se hráč daleko nedostal.

Avšak série se po čase rozmělnila a dala vzniknout odštěpkům jako Delta Force: Black Hawk Down, což byl sice díl komerčně asi nejúspěšnější, na druhou stranu se schyloval k postupům známým z obyčejných stříleček. Novalogic pak ještě vydal multiplayerovou akci, jakéhosi duchovního nástupce původních Delta Force – Joint Operations a následně se na přední vývojářské scéně odmlčel.

Nedávno sice vydal prohlášení o započetí vývoje dalšího dílu Delta Force, tentokrát s podtitulem Angel Falls a s tematikou boje proti drogovým a teroristickým skupinám kdesi v Jižní Americe, avšak o hře jsme se dosud příliš nedozvěděli a zůstává otázkou, co z ní nakonec zbude.

Novalogic se však známou značku rozhodl vytěžit ještě dalším způsobem a před čtyřmi roky vydal počin jménem Delta Force Xtreme. Byť název napovídá, že by to mohlo být lepší než obyčejné Delta Force, není tomu tak. Xtreme v tomto případě znamená ryzí „budget“, tedy hru s levným vývojem, nižší cenovkou a bez větších ambicí.

A tak jde vlastně o poměrně přímočarou střílečku, ve které se sice k cíli můžete dostat odlišnými cestami, jež jsou od sebe ale k nerozeznání. Tím chceme říct, že plíživý postup se vám většinou nepodaří, jelikož začnou střílet buď vaši parťáci, nebo si vás protivníci s ostřížím zrakem a neférovou Delta Force Xtreme 2schopností vědět o vaší pozici první poslední, prostě najdou.

A co si budeme povídat, ono to plížení tady není ani příliš zábavné. Zato střelba, ta zase tak špatná není a aspoň si užijete rychlou akci, tedy za předpokladu, že dokážete v adrenalinových chvílích mířit.

Dá se postupovat opatrně, krýt se a likvidovat nepřátele na dálku. Ale můžete do toho jít i „rambo stylem“. V takovém případě vás po cestě překvapí nějaký dovedně skrytý nepřítel, kterého si nestačíte všimnout, ale jak říkáme – je to docela zábava a úspěch není vyloženě vyloučen.

Je však pravdou, že konstituce hlavní postavy na to není zrovna střižená. Stačí několik nepřátelských tref do jeho těla a už padá mrtev k zemi. Tím operace ale rozhodně nekončí, a to přesto, že se nemůžete vrátit k uloženým pozicím.

Delta Force Xtreme 2Ocitnete se jednoduše na „respawn pointu“, obvykle na začátku úrovně a běžíte zpět na frontovou linii. Ano, tušíte správně – tohle je schéma převzaté z multiplayerových akcí. Ostatně, takovou hru více hráčů si užijete i v Delta Force Xtreme 2. A vzhledem ke zmíněné tuposti nepřátel i parťáků se dá říct, že jde i o nejzábavnější formu hraní tohoto titulu.

Ten už je ale po technologické stránce opravdu zastaralý a nelze tak čekat pěkné detaily okolí a naopak je třeba se smířit s krkolomnými animacemi postav. Na to se ale dá zvyknout, respektive to přijmout při pohledu na cenovku.

Mnohem horším problémem jsou bugy, tedy zasekávání se o předměty, nedomyšlená stavba úrovní a především samovolný pohyb hrdiny, který se často z ničeho nic rozběhne vpřed, Delta Force Xtreme 2přímo do klubka nepřátel. Pokud si toho nevšimnete a nestisknete klávesu pro pohyb zpět, je s vámi obvykle amen. To je tak do očí bijící nedodělanost, že ji nelze přejít.

Delta Force Xtreme 2 nás opravdu nepotěšila. Na jedné straně je to akce, která se dá hrát a nabízí určitou zábavu, především pak v multiplayeru, na druhou stranu je ale po všech stránkách zastaralá, nezajímavá a také nedodělaná. Nehledě na to, že se nemůže rozhodnout, zda bude taktickou nebo arkádovou akcí. Doporučit se dá jen nostalgikům vzpomínajícím na zašlou slávu série. Tahle záležitost je definitivně vyvede z jejich snu.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

40 %

Čtenáři

52 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 193 čtenářů

Témata: simulátor
  • Nejčtenější

Televize najala streamera, aby přilákal mladé diváky, skončilo to fiaskem

Po pouhých třech odvysílaných vstupech ukončila sportovní televize SkySports spolupráci s americkým streamerem a...

Elon Musk zaměstnal člověka, který hacknul PS3, má pomoci zachránit Twitter

Společnost Twitter zaměstnala George „GeoHot“ Hotze, aby jí během pouhých tří měsíců pomohl opravit nedostatečně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vrchol drzosti. Ukradli volně dostupné demo a zpeněžili jej na Steamu

Nezávislý vývojář Tyson Butler-Boschma uchvátil fanoušky hratelným prototypem neoficiální hry o Supermanovi, který...

Stáhněte si zdarma jednu z nejlepších Star Wars her posledních let

Digitální obchod s hrami Epic Store tento týden rozdává vynikající vesmírný simulátor Star Wars: Squadrons. Zažijete v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Odpočívej v moči. Vývojáři oslavují konec prodejů vlastní nepovedené hry

Kvůli problémům s protipirátskou ochranou byl po jedenácti letech ukončen prodej hry Postal 3 na Steamu. Jeho původní...

Zubařka Saxana a dvě mrtvoly. Doma pořádala seance, policie ji viní z vraždy

Premium Policie zadržela dvě ženy a prověřuje, zda byly členky sekty. Obvinila je z vraždy. Jednou z žen je úspěšná dentistka,...

Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...

USA byly pro nás symbolem svobody a blahobytu. Teď nám vhánějí slzy do očí

Premium Amerika nás naučila cestovat. Obdivovali jsme ji pro její svobodu, sílu i neomezené možnosti. Se svým manželem jsme do...

RECENZE: V Tribes of Midgard musíte zajistit přežití vikinské vesnice

Sympatická směsice žánrů, která je sice zasazená do vcelku okoukaného prostředí, ovšem na zábavnosti jí to neubírá....

RECENZE: Zaklínačský animák působí spíš jako „neznačkové“ fantasy

Nový animovaný film se zaklínačskou tématikou je dalším přírůstkem do kolekce nabídky původní tvorby Netflixu. Ačkoli...

RECENZE: Nový díl Syberie je překvapivě možná ten nejlepší vůbec

Po průměrném třetím dílu se série Syberia překvapivě vrací v plné síle. Jde o nejlepší poctu životu a dílu...

RECENZE: Evil West je přímočará akční jízda ze staré školy

Tvůrci Shadow Warriora přicházejí s další akční peckou, která si na nic nehraje. A znovu to funguje, tentokrát v...

Žena vypadá jako divoženka, muži jsou jejím vzhledem fascinováni

Umělkyně, modelka i pornoherečka si říká Annuschkatz a na svém těle má tolik tetování, že už je jen málokde vidět její...

Přemýšlím o sebevraždě, říká Obermaierová kvůli plynu a drahým energiím

Herečka Jaroslava Obermaierová (76) prozradila, že má strach z drahých energií a nedostatku plynu. Kvůli tomu dokonce...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Nelituji toho, že jsem kdysi pila, říká sestra Jiřího Korna. Žila i na ulici

Yvetta Kornová (60) promluvila o alkoholismu a svěřila se, že plánuje svatbu. Známá dětská herečka a sestra zpěváka...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...