Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 24. ledna 2022 Milena

Delta Force - Black Hawk Down

  12:00
Série Delta Force se v oblasti taktických akcí stala na poli počítačových her uznávaným pojmem. Pomohla jejímu zbrusu novému pokračování filmová licence porazit největšího dosavadního rivala ve svém oboru, Rainbow Six?

Delta Force – Black Hawk Down Pokud ještě občas vstanete od počítače nebo si alespoň otevřete okno prohlížeče s aktuálními zprávami, jistě vám neunikl nynější vývoj situace na Blízkém východě. Je téměř jisté, že sny o bezkonfliktní společnosti, která se společnými silami vydává ke hvězdám spočítat, kolik nosních dírek má ten který mimozemšťan, zůstanou ještě na dlouhou dobu výhradně doménou seriálů pana Roddenberyho a jemu podobných. Avšak nyní byl od uvedení stejnojmenného filmu již podruhé sestřelen černý jestřáb, čímž se programátoři z Novalogic zapříčinili nejen o ohrožení tohoto živočišného druhu, ale také o vydání dlouho očekávané taktické akce. Čekání zabralo více než dva roky, před nimiž jsme mohli okusit třetí pokračování, dnes již čtyřdílné, série Delta Force s přízviskem . To nás blíže obeznámilo s koncepcí vojáka třetího tisíciletí v jinak fiktivním prostředí. Tentokrát zvolili designéři poněkud odlišný přístup, kdy se hra odehrává na pozadí reálného somálského konfliktu, stejně jako úspěšný film Ridleyho Scotta. Delta Force – Black Hawk Down Zde ale kromě několika dalších klíčových drobností veškerá podobnost s filmem i s realitou končí a herní projekt se ubírá svým vlastním směrem.

Hru začínáte jako člen (jak jinak) elitních jednotek Delta Force, které jsou nasazeny na zlikvidování samozvaných militantních diktátorů, soustředěných kolem hlavního města Somálska, Mogadishu. Náplň misí však nijak nečerpá ze skutečných událostí, neboť jak sami autoři přiznávají, efektivita operací byla tehdy taková, že se nepřátelé buď vzdali nebo se rozutekli. To ovšem nehraje do karet pořádně krvavé akci a to je také první věc, nad kterou se pozastavíte, pokud jste hráli předchozí díly. I ty sice neoplývaly nijak vysokou taktickou složkou, ale nyní se na somálské poušti taktika vypařila definitivně a ke slovu se dostává právě pouhopouhá akce. Nečeká vás již výběr některého z pěti rozdílných typů charakterů, nýbrž jste hned po nastartování kampaně vrženi rovnou za kohoutek těžkého kulometu bojového vozidla a taktizuj, hráči. Po dohrání první úrovně, ve které se ke slovu dostane i rotační kulomet vrtulníku Black Hawk je zřejmé, že relativně ostrý posun nebyl vůbec na škodu. Zmíněná bojová technika je řízena počítačem, takže máte dostatek času věnovat se důkladné eliminaci nepřátelských mas, což je asi jediné slovo, které vystihuje obrovský počet nepřátel, které při své cestě Afrikou popravíte. Delta Force – Black Hawk Down Konečná statistika mluví za vše: 1648 zabitých vojáků a 50 civilistů, kteří se náhodou připletli do rány. To se stává poměrně často, neboť boje probíhají povětšinou přímo na ulicích obydlených měst a somálští gardisté mají tu nevýhodu (tedy pro vás), že nenosí úhledné stejnokroje, které se jinak rovnají velkému červenému X na čele, značícímu „nepřítel – zastřelit“.

Variabilita jednotlivých misí je poměrně zdařilá. Základem jsou zpočátku rozlehlé exteriéry, z nichž postupně přejdete do měst, hustě posetých zástavbou, ještě hustěji prošpikovanou nepřáteli. Nevyhnete se ani klasickému pročesávání interiérů, které však tvoří pouze malou část hry. Velmi uceleným dojmem opravdové operace působí provázanost vždy několika misí v jeden celek. Jednou se skrz obsazené město tvrdě prostřílíte přes mohutný odpor ke spřátelenému konvoji, který měl původně být vaší záchranou.Delta Force – Black Hawk Down Hned v další části ale začínáte vedle toho samého transportéru jako jeho předvoj, který má za úkol vyčistit prostor před ním od objevivších se raketometčíků. S tím však vyvstává další aspekt nového dílu. Náš konvoj je totiž neustále v pohybu, a tak přesto, že díky reálným zbraním a přítomností několika členů týmu můžete hrát hru „taktickým“ způsobem, jste nuceni rychle běžet daleko před kolonou a drtit nepřátele stejným tempem, jako v leckteré klasické akci. Stejný postup se opakuje i při leteckém přepadení přístavního překladiště zbraní a drog, kdy je nutné vyčistit daný prostor od nepřátel dříve, než přiletí vrtulníky. Přesto nelze tento fakt pokládat za závažnou chybu, neboť do nové koncepce logicky zapadá. Black Hawk Down tak tvoří jakýsi mix Medal of Honor, ze kterého si bere uvěřitelný zážitek války, tentokrát z moderního prostředí, a , z něhož čerpá zejména smrtící kadenci střelby a moře zabitých nepřátel.

Delta Force – Black Hawk DownBohužel si Delta Force nebere z her, mezi které patří i prvně zmíněný Medal of Honor, pouze klady. Mezi negativa zcela viditelně patří zarážející krátkost. Pouhých šestnáct misí je dohratelných během jednoho dne, případně dvou odpolední, což je rozhodně málo. Jakousi náplast po dokončení kampaně lepí na hráčovu duši bonusová úroveň, ve které konečně zemře hlavní padouch Aidid, ovšem ani ta nepatří k nejrozsáhlejším, byť je její atmosféra asi nejpovedenější. Atmosféra Black Hawk Down obecně zajišťuje příjemnou relaxační zábavu ve spojení s uvěřitelným prožitkem válečného konfliktu. Ve vysílačce neustále slyšíte někdy až zmatené rozkazy velících důstojníků a na místo určení vás hra nevyplivne jen tak, musíte se na něj dopravit sami. Buď po svých, což je méně zajímavé (vyjma procházky močálem přeplněným aligátory :o), nebo pomocí techniky. V jedné z misí je tak nejdříve nutné na letišti, kde četa nováčků čelí nebezpečím ranní rozcvičky, nastoupit do helikoptéry, z níž posléze musíte za zběsilého hlášení RPG (RPG, které rozhodně neohlašuje vydání dlouho očekávaného herního RPGčka) sestřelit všechny raketometčíky a až pak je možné přistát a pokračovat ve vlastní misi.

Delta Force – Black Hawk DownTím se dostáváme ke zbraním, kterých je zde přítomen poměrně velký počet, jenž se ale v žádném případě nemůže měřit s množstvím obsaženým v Rainbow Six: Raven Shield. Naštěstí se zde nevyskytují kontroverzní experimenty typu pušky OICW z minulého dílu, která dělala zbytek hry o mnoho jednodušší. Oko militaristovo tak může zaplesat nad klasickými kousky M16, CAR15 (obě s možností přídavného granátometu) nebo MP5 s tlumičem, určeným především pro noční mise. Výčet doplňuje několik typů odstřelovačských pušek, protitanková střela, několik druhů granátů (konečně včetně oslepujících) a dálkově odpalované nálože. Naštěstí se autoři vyhnuli parafrázím na nejapné vtipy o Somálcích, vrhač řízků místo oslepujících granátů zde nenalezneme. Výběr náčiní je na každou misi předem určen, s omezenou možností jeho změny, k níž však povětšinou není důvod. Ubohé Somálce byste v této hře totiž upižlali pouhým nožem. Ano, umělá inteligence, kámen úrazu většiny her od Novalogicu, opět odhalila své stinné stránky.

Delta Force – Black Hawk DownAčkoliv se nepřátelé rekrutovali výhradně necvičených z venkovanů, kterým byla do rukou dána zbraň, nemusel by výsledek vypadat tak, jako by byli do branného řízení zahrnuti cvičení šimpanzi, kteří před každým výstřelem předvedou jedno ze svých cirkusových čísel. Jak jinak si lze vysvětlit fakt, že se každý třetí voják, pokud k němu příjdete, začne prolamovat v kolenou a v jakémsi kmenovém tanci vystřelí maximálně jednu salvu za minimálně pět sekund. O jakémkoliv koordinovaném pohybu nepřátelských skupin nemůže být řeč, a tak si hra razí cestu převážně heslem „Víc hlav, více vydrží“. Naopak v ojedinělých případech dokáže umělá inteligence překvapit, jako například při dobývání dřevěného mostu, kde se několik vojáků snažilo přeplavat samotnou řeku, aby Američanům zatrhlo tipec. Stejného překvapení se dostává při spolupráci s několika vašimi svěřenci. Jejich efektivita se sice od minulých dílů nijak nezvýšila, ale nenarazil jsem na situaci, kdy by se jediný z nich zatoulal nebo zasekl o jakoukoliv překážku. Dalším příjemným bodem, i když na vlastní hru nemá vliv, je roztroušený pohyb civilistů, nesouhlasně házejících kamení jak po vás, tak po znepřátelené straně. Delta Force – Black Hawk Down Drobný detail, ale potěší, stejně jako jejich zmatený útěk (zmatený útěk = útěk pod zuřící palbu) v případě střelby v jejich okolí.

Vzhledem k umělé inteligenci je opravdu na místě zvolit obtížnost vyšší než je easy, jelikož na ostatních stupních se začíná projevovat alespoň mírně stoupající účinek nepřátelských zbraní a zejména menší výdrž postavy proti nim. Díky tomu a díky přesně určenému počtu save pozicí na jednu misi je v jistých momentech moudré opustit taktiku držení šipky kupředu a spouště, ovšem s obtížnějšími úrovněmi přibývá i oněch save pozic, takže ani tak vás hra u monitoru neudrží dostatečně dlouho.

První dva díly Delta Force byly známy (a proklínány) především díky netradiční technologii Voxel Space, použité ke grafické prezentaci hry. Tyto doby jsou naštěstí nenávratně za námi a Black Hawk Down přichází se zbrusu novým enginem z vlastní produkce. Na rovinu – Unreal to není, ale i tak se jedná o lepší průměr, který navíc bez problémů v rozumných rozlišeních běží i na pomalejších strojích. Jediný problém spočívá v použití termovize. Bez ní se v několika misích neobejdete, a tak více než zamrzí, že se po jejím zapnutí obraz roztřepí do mnoha nevzhledných čtverečků, jako by se rozlišení automaticky snížilo na 640x480. Přimhouříme-li však nad tímto detailem obě oči, spatříme povedený design úrovní, kterým kromě rozlehlých stepí vévodí malá městečka plná novodobých dřevěných chatrčí s příměsí sem tam vyrůstající masivní kamenné stavby dob kolonizačních. Delta Force – Black Hawk Down Samotnou akci pak obohacují hojné výbuchy doprovázející destrukci zasažených vozidel, kdy trosky a pneumatiky létají všemi směry. Z pozadí celé akce k uchu občas dolehne dynamicky se měnící hudba, jež se řízně rozezní v těch pravých místech. V tomto ohledu zvukaři bodují.

Na závěr jsem si ponechal místo ke krátké zmínce o hře více hráčů, která po dohrání krátké kampaně jako jediná motivuje k opětovnému spuštění. Black Hawk Down nabízí módy Deathmatch, Team Deathmatch, Team King of the Hill, Attack and Defend, jejichž názvy mluví za vše, a přidává Capture the Flag, který se od standardního provedení liší tím, že vlajek k ukořistění je více, a souhrn uzavírá Flag Ball, jenž je zase klasickým bojem o jedinou vlajku. Neodolatelnou jiskru dává multiplayer zejména přítomností automaticky řízených bojových vozidel. Mapu tak jednou za čas přeletí vrtulník nebo přejede vojenský hummer, jehož kanón ráže 0.50 lze výborně využít k taktickým účelům. Takový letící vrtulník má však jednu nevýhodu – nedá se z něj utéct (padáky zde nejsou a trampolíny jakbysmet), takže pro zkušeného odstřelovače je vykukující postavička neodolatelnou výzvou. Delta Force – Black Hawk Down Jiná věc však je lehnout si na podlahu vrtulníku, odkud sice nemůžete střílet, ale lze se tak nepozorovaně dostat rovnou do týlu protivníka. K dalším zpestřením patří rozdělení profesí, kdy se například pouze odstřelovač může ve skladu munice vybavit příslušnou puškou. Naopak takový medik si respekt rychle získá zejména kříšením raněných. Netřeba však připomínat, že po modemu si příliš zábavy neužijete.

Série Delta Force představovala díky své nevyhraněnosti vždy úctyhodnou alternativu k jinak striktně taktickým akcím typu Rainbow Six. Postupem času se karta stále více převracela přes svůj delší rozměr, až nakonec přepadla a ukázala světu rub. Rub je však zcela evidentně hezky pomalován a je radostí hledět na něj hned několik hodin plných zábavy. I ten nejbarevnější obraz se ale brzy okouká a pak nezbývá nic, než sáhnout po kartě jiné.

Delta Force – Black Hawk Down
Minimum: P-733, 256 MB RAM
Optimum: P-1200, 256 MB RAM
Multiplayer: ano
Další informace: demo / screenshoty / in-game video / $1#8221;http://www.bonusweb.cz/download/trailery/deltaforcebhdtrailer.html>trailer
Výrobce/distributor: Novalogic / Novalogic
Distributor v ČR: Cenega
Oficiální stránka: homepage
Verdikt: Akčnější, mnohem kratší, ale stále důstojný nástupce svých předchůdců.
Hodnocení: 78%
Autor:

CES 2022 - největší veletrh spotřební elektroniky

Veletrh CES je největší událost v oblasti spotřební elektroniky a IT každoročně pořádaný v lednu v Las Vegas.

Další témata: Koronavirus  Omikron  Sonda Parker Solar Probe Dalekohled Jamese Webba 

Témata: Diktátor, Hesla, Vtip
  • Nejčtenější

Největší obchod v herní historii, Microsoft kupuje Activision za 1,5 bilionu

Společnost Microsoft kupuje za téměř 70 miliard dolarů (zhruba 1,5 bilionu korun) gigantické vydavatelství Activision...

Co to teď všichni najednou hrají? Hra s písmeny vzala internet útokem

Jednoduchá hra s hledáním slov je najednou velký hit internetu. Jmenuje se Wordle a zafungovala zejména na sociálních...

S Blizzardem padá i World of Warcraft. Co se se slavnou hrou děje?

World of Warcraft je hegemonem žánru MMORPG her. V posledních letech se od něj ovšem odvrací hráči. Proč tomu tak je?...

Největší obchod v herní historii mění všechno. Co to znamená pro hráče

Akvizice, v rámci níž Microsoft koupí za jeden a půl bilionu korun vydavatelství Activision Blizzard, změní herní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Od Battlefieldu se odvrací už i výrobci cheatů, hra je prý rozbitá a umírá

Poslední díl oblíbené série Battlefield v recenzích propadl a ve velkém ztrácí svou hráčskou základnu. Od nepovedené...

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

  • Další z rubriky

RECENZE: V Tribes of Midgard musíte zajistit přežití vikinské vesnice

Sympatická směsice žánrů, která je sice zasazená do vcelku okoukaného prostředí, ovšem na zábavnosti jí to neubírá....

RECENZE: The Medium je jak z jiného vesmíru, baví i štve zároveň

Hororová adventura The Medium je jednou z prvních exkluzivit pro novou generaci konzolí, těžko ovšem předpokládat, že k...

RECENZE: Elite Dangerous: Odyssey je odfláknutý přídavek za cenu plné hry

Rozšíření Odyssey vesmírného simulátoru Elite Dangerous slibovalo už tak komplexní hru rozšířit o další vrstvu....

RECENZE Back 4 Blood: Likvidování nemrtvých nebylo už dlouho tak zábavné

Duchovní nástupce Left 4 Dead na sebe nechal čekat dlouho, ovšem trpělivost se vyplatila. Je to parádní zombie masakr,...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Sineád O’Connorová šla na pohřeb syna v teplákovce, do rakve dala cigarety

Sedmnáctiletý syn Sineád O’Connorové (55) spáchal začátkem ledna sebevraždu. Zpěvačka skončila následně v péči...

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Sedmikrásky k obědu, nákup z popelnice. Výměna se nesla v režii eko páru

Podobný věk, naprosto odlišný životní styl. Tak nějak by se dala shrnout nejnovější Výměna manželek, ve které se sešly...