Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. listopadu 2023 Zina

Delta Force: Black Hawk Down Team Sabre

  12:00
Členové amerických Delta Force jsou opravdu tvrdí hoši, kteří se nebojí ani těch nejkrkolomnějších úkolů. Proto se s nimi nyní setkáváme ve stand-alone datadisku hodně letité hry.

Delta Force: Black Hawk Down Team Sabre Jsou zpět a akčnější než kdykoliv předtím. Není řeč o comebacku 2 Unlimited, seriálu Ninja Želvy ani o našich oblíbených kyselých lízátkách, co šumí v puse. To jen speciální jednotky opět zavítaly na naše oblíbené konzole. Oprava - jednu konzoli, protože zatímco si to konzolová konverze původního Delta Force: Black Hawk Dawn zamířila i na Xbox, tak je Delta Force: Black Hawk Down Team Sabre (dále jen Team Sabre) určen v konzolové verzi exkluzivně pro PlayStation 2. Již ohledně konverze původní hry nás jímaly silné pochybnosti, ale ve finále se jednalo o řemeslně dobře odvedenou práci, která sice žánr FPS nikterak neobohatila, ale velmi slušně jsme se u ní pobavili. Proto jsme se na Team Sabre relativně těšili s očekáváním, že si opět dobře zastřílíme. Na PC se jednalo o veskrze dobře přijatý datadisk, a my konzolisté tak můžeme být rádi, že spuštění našeho Team Sabre nevyžaduje původní hru.

Jakožto voják Delta Force máte přístup k tehdy nejmodernějším zbraním z první poloviny devadesátých let.

Delta Force: Black Hawk Down Team Sabre Největší výhodou samotné hry je to, že si opravdu na nic nehraje. Opět jde o klasickou střílečku z pohledu první osoby s vojenskou tématikou. Dostanete do rukou velitele četného týmu Delta Force, nějaké ty parťáky a stovky nepřátel ke zlikvidování. Pokud se vám tyto heslovité údaje nezdají jako synonymum dobré zábavy, tak se již můžete vydat jinam. Neříkáme, že je to jediné, co hra nabízí, ale zbytek lze i bez nadsázky označit za omáčku.

První DFBHD se svezl na vlně zájmu o film Černý Jestřáb Sestřelen, čímž si získal očekávanou popularitu. To Team Sabre vykročil jinou cestou. Byť v názvu Black Hawk Down opět obsahuje a samozřejmě se ve hře dočkáte stejnojmenných armádních vrtulníků, tak celá hra se odehrává mimo konflikt v somálském Mogadišu. Místo toho zavítáte do mnohem exotičtější Kolumbie a válkou zmítaného Íránu. První ze zmiňovaných lokací je na prostředí vskutku rozmanitá. Budete bojovat na pašeráky obléhaném pobřeží, projdete se mělkou řekou, budete se prodírat hustou džunglí a nakonec zavítáte i do vily drogového bosse. Level design není bůhví jak nápaditý, ale vyloženě neurazí. Přítomná linearita není tak nápadná, aby zkazila průběh hry. Druhá část hry v Íránu je Delta Force: Black Hawk Down Team Sabre pak úplně jiné kafe. Podíváte se na nejednu základnu, letiště, ropnou plošinu a i do ozbrojenci obsazené mešity. V rámci možností je tedy prostředí rozmanité a stěžovat si na něj nelze.

Vizuálně je ale Team Sabre slabým podprůměrem i na poměry PlayStation 2.

Jakožto voják Delta Force máte přístup k tehdy nejmodernějším zbraním z první poloviny devadesátých let. Vaše výbava se tak bude skládat z hlavní zbraně, doplňkové, výbušniny, nože a granátů. Z prvních tří sort si lze navíc před misí vybrat tu nejideálnější. Co vás v misi čeká totiž zjistíte z textového brífinku. Vaší hlavní společnicí tak může být některá z poloautomatických pušek, ale i odstřelovačka. Sekundovat jí přitom v roli sekundární zbraně bude brokovnice a řada pistolí, ať už s tlumičem či bez. Výbušniny se vám pak budou hodit při likvidování protiletadlových děl či jiných velkých cílů. Nůž se pak bude naopak hodit v situacích, kdy nebudete chtít být viděni či spíše slyšeni. Upřímně řečeno, jestli jsme ho ve hře použili dvakrát, tak mu ještě Delta Force: Black Hawk Down Team Sabre přidáváme k dobru. Jeho funkce je ve hře opravdu kosmetická. Funkci granátů pak jistě vysvětlovat nemusíme. Házejí se pomocí R2 a na výběr máte z klasického tříštivého, kouřového, oslňujícího, plus ještě jednoho a to v případě, pokud je vaše hlavní zbraň vybavena sekundárním módem střelby granátů.

Bát se tedy nedostatku prostředků k zlikvidování nepřátel opravdu nemusíte. Leda že byste vystříleli všechny náboje, což je situace ne nepravděpodobná. V takovém případě musíte doufat v blízkou bednu, ve které munici naleznete (můžete si v nich i kompletně změnit výzbroj), nebo se spolehnout na některého dobráka z vlastních řad spolubojovníků. Toho můžete požádat respektive mu to rozkázat pomocí nových týmových prvků, které jsou propracovány o dost lépe než v původnímu titulu nebo i v PC verzi. Pomocí trojúhelníku lze totiž vyvolat jednoduché a přehledné menu, ze kterého pak pomocí dalších akčních tlačítek zadáte ten či onen rozkaz. Můžete tak zažádat o munici, lékárničku pro sebe nebo celý tým, zadat směr postupu atd. Týmové prvky a Delta Force: Black Hawk Down Team Sabre jejich zpracování nás opravdu potěšilo a přiznáváme, že jsme takto přístupné zpracování opravdu nečekali. Stejně tak nás překvapila umělá inteligence našich spolubojovníků. Ne že bychom ji označili jako „na úrovni“, ale opět se jedná oproti PC verzi o krok kupředu.

Hra obsahuje v režimu kampaně jedenáct oproti PC verzi lehce poupravených misí plus trénink. Tento fakt je nadmíru potěšující, obzvláště když si uvědomíme, že jde o datadisk, navíc za budgetovou cenu. Hra tak vydrží hráči na cca 8 hodin prvního hraní. Navíc je ještě pro samotného hráče k dispozici volný režim, ve kterém si jednotlivé odemčené mise může projít prostě jen tak. Po každé úspěšně splněné misi získáte dle vašeho počínání určitý počet bodů, které budete moci využít na zlepšení vašich schopností, konkrétně střelby, výdrže a odolnosti. Každou tuto vlastnost můžete přitom zlepšit až třikrát.

Bugy a nesmysly

Bugy jsou věcí, kterou nikdy nebudeme mít rádi, ale při naší práci se s nimi chtě nechtě setkáváme každým dnem. To samé lze říci i o některých na hlavu postavených herních mechanismech. Naštěstí jsou bugy v Team Sabre celkem lehkého rázu. Občas se někdo zasekne o roh či nějaký předmět, ale z toho se určitě nerozbrečíme. Nelogičností pak je ve hře více, od těch, že v místnostech stojí nepřátelé ke vchodu zády, až po jejich nereagování na vaši přítomnost, i když jim střílíte do obličeje. Vrcholem všeho pak jsou případy, ve kterých zastřelíte střelce v obrněném voze, načež celé vozidlo vzápětí exploduje. Bez komentáře.Bugy jsou věcí, kterou nikdy nebudeme mít rádi, ale při naší práci se s nimi chtě nechtě setkáváme každým dnem. To samé lze říci i o některých na hlavu postavených herních mechanismech. Naštěstí jsou bugy v Team Sabre celkem lehkého rázu. Občas se někdo zasekne o roh či nějaký předmět, ale z toho se určitě nerozbrečíme. Nelogičností pak je ve hře více, od těch, že v místnostech stojí nepřátelé ke vchodu zády, až po jejich nereagování na vaši přítomnost, i když jim střílíte do obličeje. Vrcholem všeho pak jsou případy, ve kterých zastřelíte střelce v obrněném voze, načež celé vozidlo vzápětí exploduje. Bez komentáře.

Delta Force: Black Hawk Down Team Sabre Velkým plusem celé hry je překvapivě multiplayer a to jak v offline, tak i online podobě. Hra nabízí kooperativní režim, který je upravenou variací na kampaň pro jednoho hráče. Náplň misí i levely jsou lehce pozměněné. Nechybí samozřejmě ani velké množství versus režimů. Jmenovitě Deathmatch, Capture the Flag, King of the Hill, Sabotage a Renegade. Dle názvu vám bude známá většina z nich a dva záhadné, které jsme jmenovali nakonec, si rozebereme podrobněji. Hlavní náplní v Sabotage je sebrat bombu a s její pomocí zlikvidovat stanoviště protihráče. Ten má samozřejmě za úkol to samé a v případě, že bombu vlastníte vy, vám půjde tvrdě po krku. Postup položení bomby na nepřítelově základně pak opakujete až k toužebnému vítězství. Renegade je pak založen na časovém limitu, v kterém jste schopni udržet vlajku bez toho, aniž by vás někdo zabil. Pokud ji udržíte po požadovaný časový limit, tak je vítězství vaše. Ostatní protihráči si však označení Renegade chtějí přisvojit také, takže opravdu ve výsledku nejde o jednoduchý úkol. Do jisté míry taky záleží, s kolika hráči hrajete. V offlině hře je možno hrát až ve čtyřech lidech, zatímco online multiplayer je přístupný až neuvěřitelnému počtu 32 hráčů. V Team Sabre je navíc přítomno skvělých 24 arén a nechybí ani pozorovací režim.

Klady a zápory

Plus Nenáročná hratelnost
Plus Vyladěné týmové prvky
Plus Velké možnosti multiplayeru

Mínus Nic nového pod sluncem
Mínus Technické zpracování neoslní

Vizuálně je ale Team Sabre slabým podprůměrem i na poměry PlayStation 2. Textury jsou rozmazané, viditelnost omezená, prostě nic extra. Animace též není bůhvíjaká oslňující, ale i když nevypadá na pohled nijak pohledně, tak jsme vyloženě pohoršeni nebyli. Hudba v sobě skrývá některé motivy z originálu, které mixuje s novými. Celkově však opět nelze hovořit o něčem závratně povedeném.

Team Sabre tak pokračuje ve šlépějích nenáročné původní hry. Pokud si tedy chcete zastřílet a neaplikujete na všechny FPS hry Rambo styl, se kterým byste ve hře pohořeli, tak je tento titul tím pravým ořechovým. Namířit, zacílit a pal.

Delta Force: Black Hawk Down Team Sabre
Výrobce/Vydavatel Novalogic/Ubisoft
Platforma PlayStation 2
Multiplayer: 2-4 offline, 2-32 online
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 87 kB
Verdikt: Opět se jedná o titul, který nepřináší nic závratného, ale pokud máte rádi žánr vojenských FPS, tak dokáže zabavit.
Hodnocení: 67% (info)

Témata: nůž, Ubisoft, Xbox
  • Nejčtenější

Fanoušci hry o sektářském násilí uprosili vývojáře, aby přidali ještě sex

Ještě rok a půl od vydání originální nezávislé hry Cult of the Lamb přicházejí její vývojáři s...

Snad se to povede. Nové fotky ze seriálu Fallout vypadají velmi slibně

Televizní Fallout vzniká na motivy stejnojmenné herní značky. Alternativní retro-futuristickou éru...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Streamerka prodává sušenky za 600, kritikovi se vysmála, že je chudý

Jedna z nejslavnějších streamerek platformy Twitch Imane Anys, známější pod online pseudonymem...

Předávání herních cen se obejde bez neustálého opakování fráze „world premiere“

Letošní ročník předávání prestižních cen Game Awards bude mít stejný formát jako v předchozích...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sleva katapultovala počet hráčů Red Dead Redemption 2 na Steamu

Počet hráčů čtyři roky staré kovbojky Red Dead Redemption 2 na Steamu rapidně vzrostl. Může za to...

Život ve slevě. Drahota vede mámu samoživitelku k zoufalým akcím

Premium Davem lidí proplouvá nenápadná žena s červeným deštníkem v obnošené bundě. Očima skenuje výkladní skříně obchodů. Pak...

Pavel Kolář: Naše mechanismy zajišťující přežití jsou deformovány blahobytem

Premium Přisuzují se mu až zázračné schopnosti. Mnoha lidem totiž dokázal pomoci od zdravotních potíží. Ať už šlo o české...

Manažer reprezentace exkluzivně: o konci trenérů a proč dostal funkci u záchodků

Premium Byl první, kdo trenérům reprezentace už během října navrhl: „Neskončíme?“ Dopálila ho hořká atmosféra a nedůvěra...

Fanoušci hry o sektářském násilí uprosili vývojáře, aby přidali ještě sex

Ještě rok a půl od vydání originální nezávislé hry Cult of the Lamb přicházejí její vývojáři s...

Snad se to povede. Nové fotky ze seriálu Fallout vypadají velmi slibně

Televizní Fallout vzniká na motivy stejnojmenné herní značky. Alternativní retro-futuristickou éru...

Streamerka prodává sušenky za 600, kritikovi se vysmála, že je chudý

Jedna z nejslavnějších streamerek platformy Twitch Imane Anys, známější pod online pseudonymem...

Předávání herních cen se obejde bez neustálého opakování fráze „world premiere“

Letošní ročník předávání prestižních cen Game Awards bude mít stejný formát jako v předchozích...

Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?
Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?

Mražené produkty od Nowaca jsou navrženy pro snadnou a rychlou přípravu. Jsou tak naprosto ideální, když k vám přijde nečekaná návštěva nebo už...

Českého slavíka vyhrála Ewa Farna. Do Síně slávy vstoupil Václav Neckář

V pražském Foru Karlín se rozhodlo o letošních držitelích Českých slavíků. Mezi zpěvačkami vyhrála Ewa Farna, která si...

Jana Bendiga na Slavících posypali moukou a počastovali rasistickou nadávkou

Předávání hudebních cen Český slavík se neobešlo bez skandálu. Na červeném koberci to zpěvák Jan Bendig (29) schytal...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Ulož.to končí se sdílením souborů. Kvůli evropské legislativě, vysvětluje

Internetové úložiště Ulož.to Disk od prosince nebude umožňovat stahování souborů, které si na něj uživatelé sami...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...