Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Neděle 3. července 2022 Radomír

Dead to Rights: Retribution je baladou o drsném poldovi

Město je ovládáno zločinem. Je na čase, aby ho vyčistil drsný detektiv Jack Slate a jeho pes Shadow. A věřte, že jsou to na tuhle prácičku ti praví.
65

Dead to Rights: Retribution

Platforma: Xbox360
Výrobce: Volatile Games

 • Slušná atmosféra
 • Staromilský příběh
 • Mise se Shadowem
 • Technicky ne zrovna brilantní
 • Krátké
 • Boj beze zbraně je zdlouhavý

Neoriginální lineární akce, která nepřekvapí ani v dobrém, ani ve špatném slova smyslu. Existuje mnoho lepších konkurenčních titulů.

Herní karta

Dead to Rights: Retribution

Hry ze série Dead to Rights nikdy nebyly vrcholem žánru nebo studnicí nekončící originality. A nikdy si to nekladly za cíl. Jejich hlavní náplní byla hlavně divoká lineární akce bez hlubšího nápadu, ale se svižným spádem.

Dead to Rights: RetributionDead to Rights: Retribution je na tom stejně jako předchůdci. Nepřináší nic, co by nebylo viděno, hráče ničím neoslní, ale pokud máte zájem o uvolněnou přímočarou zábavu bez zbytečných složitostí, pak je to možná to pravé. I když je potřeba mít na paměti pár neduhů.

Hra nabízí stylizaci akčních filmových kriminálek, které se objevovaly během osmdesátých a devadesátých let minulého století. Základní dějová linka je jednoduchá – město trpí pod nadvládou kriminálních živlů, ale Jack Slater urostlý drsný polda s hlasem jako motorová pila, který nejdříve střílí a pak se ptá, nehodlá přihlížet tomu, jak se ulicemi šíří zločin. Ale nečeká na něj jen boj s gangy, ale také zrada, pomsta a podobné atributy, které nesmějí chybět.

Jack je hora svalů, která bez mrknutí oka láme vazy.

Děj ničím nepřekvapí, ale není to vlastně špatně. Je to kriminálka ze staré školy, jak příběhem, tak atmosférou, která je jedním z hlavních taháků hry. Jen si to představte: potemnělé špinavé město, nebe pokryté černými mraky, z nichž Dead to Rights: Retributionpadají velké dešťové kapky, zamračený drsňák s rukou na zbrani pomalu kráčí ulicemi a pozorně sleduje každý pohyb, aby nebyl překvapen, až se na něj vyřítí banda krvelačných zabijáků.

A pak jim vymlátíte duši z těla, popřípadě jim vystřelíte mozek z hlavy. O nic jiného tu nejde. Střílet, mlátit, střílet a mlátit, popřípadě trhat na kusy, pokud zrovna ovládáte vaše psisko. Chcete víc? Pak máte smůlu. Dead to Rights: Retribution je přímočarou akcí, která nenabídne nic jiného, než to, že budete od začátku do konce úrovně jen likvidovat zástupy nepřátel.

Dead to Rights: RetributionJack je na zabíjení vybaven dobře. Je to hora svalů, která bez mrknutí oka láme vazy. Herní náplň se dělí mezi boj muže proti muži a střelbu. Jinak řečeno, jde o kombinaci mlátičky a střílečky. Ale ne zrovna vypilovanou.

Především když dojde na boj pěstmi, hra řádně pokulhává. Jack má k dispozici dva údery, slabý a silný, které lze kombinovat, jejich společné stisknutí pak vyústí v ránu, která prolomí blok. Kryt máte i vy, pokud ho stisknete těsně před tím, než je vám zasazena rána, automaticky uštědříte rivalovi jednu dobře mířenou.

Smůla ale je, že vše je zdlouhavé a "tuhé". Pohyby jsou poměrně pomalé a hlavně nepřátelé se jen tak nedají, takže i s řadovým protivníkem se rvete docela dlouho. A po čase to prostě a jednoduše začne nudit a budete obracet oči v sloup, když se na vás poženou tři nepřátelé a vy budete vědět, že s nimi strávíte dlouhé a dlouhé vteřiny, než konečně skončí na zemi. Ne, že bychom chtěli, aby odpadli po první ráně, ale souboje vlastně ani nejsou výzvou, spíše jen otrockým tisknutím stejných tlačítek dokola.

Dead to Rights: RetributionNa konci souboje, když už se nepřítel stěží udrží na nohou, můžete provést finální úder, který je doprovázen brutální animací, ve které lámete ruce, krky, prostřelujete kolena nebo hlavy. Finálních útoků je naštěstí docela dost, takže vás to neomrzí.

Dabing a zvukové efekty nejsou špatné, grafika ale dost pokulhává.

Střelba je na tom o něco lépe. Je dynamičtější, rychlejší a zábavnější. Je na vás, který styl vám vyhovuje, zda se budete chtít krýt nebo jste ten typ, který vběhne do místnosti a začne pálit na vše, co se hýbe. Krýt se můžete za mnoha překážkami, stačí k tomu stisknutí jediného tlačítka. Pokud se ukrýváte, máte dvě možnosti jak útočit, buďto "naslepo" (nelze přesně mířit) nebo vykouknout (v tento moment po vás nepřátelé začnou pálit) a zacílit.

Protivníci jsou vcelku inteligentní, uskakují, schovávají se a snaží se přežít, jak nejdéle to jde. Ale stejně se jim to většinou moc dlouho nedaří. Hodně záleží na tom, kam je zasáhnete. Pokud do nohou, zakolísají nebo spadnou, pokud do Dead to Rights: Retributionruky, upustí zbraň, ovšem kulka do hlavy je samozřejmě nejpraktičtější a nejrychlejší způsob, jak se protivníků zbavit.

Jestliže jste v blízkosti nepřátel, je tu šance jim vytrhnout zbraň a použít ji. Když to uděláte, ukradená zbraň automaticky míří na hlavu protivníka a stačí rychle vystřelit a je klid. Je tu přítomen i ukazatel Focus. Ten použijete, když jste na tom bledě. Čas se zpomalí a vaše střely jsou účinnější.

Arzenál zahrnuje různé pistole, kulomety, odstřelovací pušky nebo výbušniny. V jednu chvíli u sebe můžete mít zbraně dvě, plus výbušniny. Moc se nám ale nelíbilo, že zásoby střeliva jsou hodně omezené a hra vás vysloveně tlačí k tomu, abyste se vrhali do bitek pěstmi a vymlátili z ostatních další náboje. Je to dost otravné i s ohledem na to, že jde o titul, který sází na zběsilou akci a rychlý spád.

Když vám každou chvíli dojdou náboje a vy musíte běhat po okolí a snažit se získat něco, čím střílet, není to zrovna zábavné. Tohle není hororový titul, kde Dead to Rights: Retributionmusíte spořit každý náboj, abyste přežili, tohle má být frenetická akce.

Jako zpestření mají fungovat mise, kde se ujmete role psa Shadowa. Jde o momenty, kde se sází na plížení ve stínu a přepadávání nepřátel ze zálohy. Shadow má tu schopnost, že cítí nepřátele i přes zdi a "vidí" jejich srdeční tep, jenž udává jejich obezřetnost . Když zaštěká, naláká tak oběť k sobě a pak už stačí jen zarýt ostré zuby do krku. Nic není vysloveně složité a nemusíte mít intenzivní kurz špionáže, abyste to zvládli, ale je to docela legrace.

Vzhůru do Grant City
Město Grant City kdysi bylo centrem kultury a financí, bylo to hrdé místo, které se mělo čím chlubit. Ale nyní už je jen odleskem své původní slávy, ovládá ho zločin a prorůstá jím korupce. A je na policistovi Jackovi, aby s tím něco udělal. Ale není sám, pomáhá mu jeho věrný čtyřnohý přítel Shadow, který je křížencem mezi vlkem a malamutem. A taktéž Jackův otec, detektiv Frank Slater, který miluje své město a věří, že se dokáže vzchopit. Je to nezlomně čestný člověk, který věří v jediné: ve spravedlnost. Něžnější pohlaví zastupuje záchranářka Faith.

Dead to Rights: RetributionShadow vás doprovází v podstatě neustále. Samovolně likviduje nepřátele, ale pokud chcete, lze mu zadat pár jednoduchých příkazů – donese vám zbraň, brání vás nebo se zakousne do osoby, kterou vyberete vy. Není ale nesmrtelný, když je toho na něj moc, musíte ho oživit.

Není ale jediný, na koho budete muset dávat pozor. V několika chvílích se budete starat o osobu, kterou je nutné dostat do bezpečí. Eskortní mise mají fungovat jako osvěžení, ale nejsou zase tak promyšlené. Obvykle dojdete na určité místo, skryjete danou osobu do bezpečí, vystřílíte všechny, co jsou pár metrů před vámi, vezmete chráněnce a opakujete to znovu.

Stejně jako nás nepřekvapil zbytek hry, tak ani technická stránka nás neoslnila. Dabing a zvukové efekty nejsou špatné, ovšem vybavit si hudbu pár minut po dohrání je hodně těžké. Grafika ale dost pokulhává a je víceméně jen průměrná.

Nepotěší ani délka, 10 misí zvládnete za sedm možná osm hodin. Jediné prodloužení nabízí možnost hledat 5 odznaků, které se skrývají v každé úrovni, Dead to Rights: Retributionale nejsme si jisti, jestli se do toho bude někomu chtít.

Dead to Rights: Retribution není nic víc, než ničím nepřekvapující akce, která se inspiruje u kolegů, ale vypůjčené principy neobohacuje. Hraní není žádným utrpením, vlastně je to občas vcelku sranda, ale najdete mnoho titulů, které jsou stejně, ale spíše více zábavné a navíc ještě lépe zpracované.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

65 %

Čtenáři

60 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 32 čtenářů

 • Nejčtenější

Postavil si pařící doupě za 700 tisíc, vypadá jako kokpit vesmírné lodi

Populární thajský youtuber vystupující pod přezdívkou Bankii je tak velikým fanouškem vesmírného simulátoru Star...

Lidé zkritizovali jeho hru. Slavný tvůrce tak vypnul fóra a přestane sdílet

Odhalení dalšího dílu z kdysi velmi oblíbené adventurní série Monkey Island neprovázelo jen nadšení. Řada lidí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Největší herní krádež, hackeři ukradli virtuální předměty za 50 milionů

Z privátního steamového účtu byly ukradeny vzácné sběratelské skiny z počítačové střílečky CS:GO v hodnotě přesahující...

Zpříjemněte si svátky třemi povedenými hrami zdarma

Digitální obchod Epic Store tento týden rozdává rovnou tři zajímavé hry. Na své si přijdou příznivci multiplayerových...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vybíráme nejlepší letošní hry, které jsou ty vaše?

První polovina roku 2022 je téměř za námi, pojďme se proto podívat, které letošní hry v nás zanechaly ten nejlepší...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

 • Další z rubriky

RECENZE: Pobouřil Číňany a dva roky nešel koupit. Jaký je horor Devotion?

Tchajwanský horor Devotion způsobil před dvěma roky obrovský poprask. Vývojáři do něj nenápadně propašovali na první...

RECENZE: Gran Turismo 7 je milostným dopisem všem fanouškům autosportu

Konzole Playstation dlouho trpěly zoufalým nedostatkem pořádných závodních her, tomu je však konec. Gran Turismo 7 je...

RECENZE: Masakr teenagerů v The Quarry je zábavnější, než si chceme přiznat

Hororový „slasher“ The Quarry sice nedělá nic, co bychom už od studia Supermassive Games neviděli mnohokrát, ale to mu...

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...