Pátek 30. října 2020, svátek má Tadeáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 30. října 2020 Tadeáš

Dark Void dokazuje, že létání ještě skvělou hru nedělá

Hra Dark Void se snaží hráče zaujmout tím, že vedle klasické pěší akce může hlavní hrdina i létat. Bohužel se ale ukazuje, že ani tento ani několik dalších pokusů o větší atraktivitu nedokážou tuto hru jako celek vytáhnou příliš vysoko nad sféru průměrnosti.
65

Dark Void

Platforma: Xbox360
Výrobce: Airtight Games

  • Sympaticky „béčkový“ příběh
  • Občas zábavné
  • Velmi krátké
  • Neoriginální
  • Místy frustrující a zdlouhavé

Slovo „průměr“ je tentokráte trefnější, než kdykoliv jindy. Dark Void zkrátka ničím nevyniká. Hraní není utrpením, ale ani zážitkem, na který byste dlouho vzpomínali.

Herní karta

Dark Void je jednou z těch her, o nichž se před vydáním docela aktivně mluvilo. Především proto, že hlavní hrdina, pilot nákladního letadla William Augustus Grey, dostal šanci připevnit si na záda Rocket Pack, který mu umožňuje šetřit nohy a vesele si poletovat po vzduchu.

Dark VoidNe že by to bylo něco originálního, různé variance na toto téma se objevují již léta a určitě se i nadále objevovat budou. Ovšem Dark Void sliboval, že tomuto technickému výdobytku bude věnována pozornost větší než obvykle.

Svůj slib splnil, vznášet se budete často, ale není to rozhodně tak zábavné, jak jsme doufali. Dark Void má jeden velký problém: je ve většině ohledů průměrný až mdlý. Jde o onen typ hry, který se hraje relativně dobře, není vysloveně nudný, ale stejně ve finále pronesete něco ve stylu: "Jde to, ale mohlo to být mnohem lepší".

Podle reakcí nepřátel se nezdá, že by pobrali mnoho inteligence.

Pokud už jste si pár stříleček vyzkoušeli, budete onu nevýraznost Dark Voidu cítit ještě výrazněji. Zjistíte, že se inspiroval u mnoha kolegů, ale nic, co si půjčil, nejen že nevylepšil, ale často to nabízí dokonce v horším provedení.

Není to vysloveně bolestné. Kvalita je ale jen průměrná a to zamrzí, protože jsme Dark Voidočekávali něco mnohem vypilovanějšího, zajímavějšího a povedenějšího. Potenciál tu byl, ale jako v mnoha jiných případech, i tentokráte byl promarněn.

Děj sliboval příjemnou "béčkovou" sci-fi pohádku a té se nám dostalo. Hlavní hrdina ztroskotá se svou bývalou láskou Avou v Bermudském trojúhelníku. A jak všichni víme, tak je to místo, kam se na dovolenou zrovna nejezdí, pokud nechcete navždy zmizet z povrchu zemského. Během nehody je letadlo přeneseno společně s Willem a Avou do jiné dimenze.

Dark VoidTé vládne vysoce technologicky vyspělá rasa mimozemšťanů zvaná Watchers. Ale nejsou jediní, kdo se nachází v tomto světě. Je tu i mnoho lidí, kteří se sem dostali stejnou cestou jako dvojice ústředních postav. Ti si říkají Survivors a vedou tvrdý boj s mimozemšťany. Hádejte, na kterou stranu se naše duo přidá?

Čekají vás celkem tři epizody, rozdělené do pěti levelů. Některé se odehrávají na zemi, jiné ve vzduchu a další kombinují obojí. Více času (zhruba 60%) budete chodit po svých.

Dark Void není oním stylem hry, kde jen běžíte kupředu a likvidujete vše, co vidíte, ale využívá oblíbeného systému skrývání se za různými překážkami. Stačí k tomu stisknutí jednoho tlačítka a už vám kulky nepřátel neublíží. Pokud budete skryti, můžete buďto střílet "naslepo", aniž byste se ukázali nebo lze vyčkávat, na moment vykouknout, zasypat mimozemské hajzlíky střelami a zase se rychle ukrýt.

Skrývání i palba zkrytu jsou vyřešeny slušně a bez problémů, ale o něco horší to Dark Voidje, pokud se už nechcete ukrývat nebo přesunout se zpoza jedné překážky za druhou. Často místo toho, aby se hlavní postava po stisku tlačítka dostala zpoza krytu, schová se za vedlejší stěnou/sloupem atd. a pro změnu, když chcete ladně přeskočit z jednoho úkrytu do druhého, tak se to nepovede.

Přestřelky jsou překvapivě zdlouhavé. Nepřátelé jsou odolní a není vůbec snadné se jich zbavit s pomocí střelných zbraní. Pokud se vám ale podaří přiblížit k nim, můžete do nich bušit rukama a nohama (stisknete jediné tlačítko, hra už za vás vybere, co provede). Slabší jedinci nevydrží ani jednu "pecku", ti silnější udýchají dvě, možná tři, ale pak se hroutí k zemi. Na některé Watchery se dokonce nevyplatí používat střelbu, protože jsou příliš rychlí. Je lepší vyčkat, než se k vám přiblíží a pak je umlátit.

Je s podivem, že tato rasa zvládne vytvořit vyspělou technologii, protože podle jejich reakcí se nezdá, že by pobrali mnoho inteligence. Sice se snaží uskakovat a skrývat se, což je chvályhodné, ale mnohokráte vznikne situace, že stojíte dva metry od nich, bezhlavě do nich pálíte a oni jen stojí, aby po chvíli jen tiše Dark Voidzemřeli.

Létání nemá pořádný náboj a je stereotypní.

Stejně tak ti, kteří dokážou létat, nemají zrovna vyvinutý pud sebezáchovy. Vyletí do vzduchu, nechají do sebe pálit a jediné, co dělají je, že vyšlou vaším směrem pár výstřelů nebo sletí níže nebo výše. Není to extra promyšlená strategie.

Docela zklamáním je i arzenál. Pokud jsme dobře počítali, je tu šest kousků, což je velká slabota. Kulomet je vyroben lidskou rukou a zbylých pět zbraní pochází od Watcherů a jsou založeny na energetické bázi. Žádná ovšem není kdovíjak originální a všechny už byly někde k vidění.

Můžete je upgradovat, každou třikrát. Ze zabitých vypadávají takzvané Tech Points, které slouží právě k vylepšování zbraní a Rocket Packu. Ovšem pozor, že Tech Pointů je málo, takže je na místě šetřit a přemýšlet, kterou zbraň používáte nejčastěji a vyplatí se do ní investovat.

Dark VoidV jednom okamžiku u sebe můžete mít maximálně dvě zbraně. Oba sloty můžete obsadit na začátku levelů nebo u speciálních beden, které se nacházejí v úrovních. U nich lze také upgradovat. Ale jelikož předmětů i vylepšení je málo, není to nic, u čeho byste strávili dlouhé hodiny.

A jak si vede Dark Void, když je Will ve vzduchu? Rocket Pack dostanete docela brzy po startu hry, ale neradujte se předčasně, neumožní vám hned létat. První verze vás umí vynést pár metrů do vzduchu, můžete se přepravit z jednoho vyvýšeného místa na druhé, ale létání si s ním neužijete.

Pomůže vám ještě během jedné činnosti. Jde o novinku zvanou "vertical cover system". Zní to vzletně a zajímavě, ale není to nic světaborného. V určitých momentech narazíte na plošinku nad svou hlavou. Chytíte se jejího okraje a hledíte vzhůru. Protože vám stačí pouze jedna ruka, abyste tak vydrželi, můžete bez problémů střílet do nepřátel, kteří jsou na plošinkách nad vámi. V případě, že mimozemšťan stojí na místě, kterého se držíte, můžete mu také uštědřit ránu pěstí nebo ho shodit dolů.

Dark VoidAle není tak skvělé, jak to zní. Chytíte se jedné plošinky, pozabíjíte všechny, které vidíte, přesunete se na plošinku vlevo/vpravo/nahoře a pokračujete. Přílišným taktizováním to nezavání. Ale tyto pasáže jsou naštěstí docela krátké, takže vás nezačnou nudit. Mimochodem, jen pro přesnost, občas nebudete hopsat vzhůru, ale skákat dolů, ovšem funguje to prakticky stejně.

Po určité době dostane do rukou, respektive na záda hračku, která už umožňuje pravý nefalšovaný let. Ten není nijak omezen, takže nepotřebujete žádné palivo/energii. Jedině když chcete dočasně zrychlit, jde to pouze na pár vteřin, pak musíte počkat, než se doplní ukazatel. Navíc Rocket Pack umožňuje i střelbu.

Ovládání letu není úplně nejpříjemnější. Je poněkud tuhé a rozhodně se o něm dá prohlásit hodně věcí, ale určitě ne to, že je citlivé. Během pohybu ve vzduchu máte ještě šanci najít nejbližší cíl, ale i tady je problém. Pokud to uděláte, tak se Will sice otočí směrem, kde je nepřítel, ale poté se jeho pohled stočí původním Dark Voidsměrem. Jinak řečeno, než se vám podaří stočit tam, kam byste měli, protivník už je většinou dávno někde jinde.

Dále můžete provádět různé manévry, které jsou vhodné, pokud potřebujete rychle uhnout. Tedy pardon, oprava: měly by být vhodné v případě, že potřebujete rychle uhnout. Jejich provedení je totiž zdlouhavé. Musíte stisknout pravý analog a potom zakvrdlat levou i pravou analogovou páčkou, aby byl manévr proveden. Nakonec je tak mnohem výhodnější prostě jen změnit směr letu bez nějakých salt a podobných prkotinek, neztratíte tím čas.

Filmový Dark Void?
Ne, ne, žádný megahit za stovky milionů se nechystá, ale možná se objeví skromnější projekt, který si vezme na starost Brad Pitt (ano, ten Brad Pitt), jenž se ujme produkce prostřednictvím své produkční společnost Plan B Entertaiment.

Existuje i šance, že by se v něm mohl Brad Pitt dokonce objevit, ale to jsou samozřejmě jen dohady. Zatím ani není jisté, kdy se začne film natáčet a není uveřejněno ani předběžné datum premiéry.

Dark VoidLétat ale nemusíte jen s pomocí Rocket Packu. Pokud se přiblížíte k nepřátelské lodi, tak se můžete zbavit pilota a ukradnout jeho stroj nebo použít útočný letoun spojenců, kteří vám ho dobrovolně půjčí. Ovládání je o něco příjemnější, než u Rocket Packu, takže se to vyplatí.

Ať už létáte jakkoliv, musíte si dát pozor, ať do ničeho nenarážíte, protože po pár nárazech do zdi umřete. Je to někdy docela frustrující, protože když prolétáváte tunelem, který je pěkně úzký, je problém udržet správný směr (díky ovládání) a někdy to stojí dost času a trpělivosti dostat se tam, kam je třeba.

Takových případů není mnoho, ale jsou a na dobrém dojmu příliš nepřidají. Takže to, co mělo být na Dark Voidu nejlepší, je ve finále docela špatné. Úrovně ve vzduchu nejsou zrovna povedené. Prvních pár minut není špatných, jsou zábavné, ale postupem času to začne být otrava.

Létání prostě nemá pořádný náboj, je stereotypní, neustále děláte dokola to samé, likvidujete nepřátele, přicházející po skupinách, k tomu přidejte tuhé Dark Voidovládání – nic, nad čím bychom vesele jásali.

A přesto, že jsou tyto levely zbytečně protahované, hra sama o sobě je skutečně velmi krátká. Jelikož je docela lineární (sekce, ve kterých se dá poletovat, nejsou příliš rozsáhlé) a není tu nic moc k prozkoumávání, s trošku snahy se dostanete na šest, sedm hodin celkové herní doby.

Technická stránka naštěstí není špatná. Je sice pravda, že postavy občas běhají, jako by zkoušely nepovedený aerobic, ale grafické zpracování jak lodí, tak prostředí je docela pěkné. Animace vypadají trošku zastarale, ale dá se to přežít.

Hudba i dabing také působí slušně, bohužel se tu objevuje pár technických nedostatků, jako to, že zvuk je občas zkreslený anebo se některé věty ozvou dvakrát za sebou. Je tu ale i pár příjemných detailů – pokud se od někoho, kdo na vás mluví, vzdálíte příliš, tak už neslyšíte jeho hlas přímo z jeho úst, ale Dark Voidpřepne se na vysílačku.

Z finálního produktu tak jsme dost zklamaní. Nejen, že nepřináší téměř nic nového, ale navíc ani zaběhlé postupy nevylepšuje, ale často zhoršuje. Nikterak výrazně, ale pocítíte to. Dark Void je místy vcelku zábavná střílečka, která ale trpí mnoha neduhy, které ji sráží. Je to škoda, není problém si představit, že by to mohlo dopadnout mnohem lépe.

Autor:

Cyberpunk 2077

Jedna z nejočekávanějších her roku Cyberpunk 2077 vyjde po odkladu 10. prosince.

Hodnocení hry

Redakce

65 %

Čtenáři

59 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 70 čtenářů

  • Nejčtenější

Mnohé reklamy na facebookové hry lžou, vyhněte se jim širokým obloukem

Britský úřad pro regulaci reklamy si vyšlápl na autory některých her, které jsou v posledních měsících intenzivně...

Hráč Crusader Kings nakazil postavu všemi nemocemi. Výsledek je děsivý

Pomocí jednoduchého triku vytvořil hráč komplexní strategie Crusader Kings ze svého avatara neduživou trosku. Dal mu...

Baldur’s Gate 3 je zatím prolezlý bugy, ale zábava je to i tak ohromná

Dvacet let čekali fanoušci světa Dungeons and Dragons na plnohodnotné pokračování legendární RPG série Baldur’s Gate. A...

KVÍZ: Znáte svět World of Warcraftu? Známe výherce knížek

Soutěž Kvíz byl určený pro všechny, které alespoň trochu zajímá svět Warcraftu. Ten, kdo odpověděl na alespoň 80 procent...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: Letošní ročník NHL je nejzbytečnější v historii značky

Pokud jste se těšili, že si letošní výpadek opravdového hokeje nahradíte alespoň tím virtuálním, máte smůlu. Poslední...

Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...

  • Další z rubriky

RECENZE: Dex ukazuje budoucnost, v níž bez implantátů nemá cenu žít

Česká hra Dex zasazuje tradiční žánr do ne úplně tradičního prostředí. Mladá dívka s modrými vlasy zachraňuje svět před...

RECENZE: Remake Destroy All Humans! je stejně tak praštěný jako originál

Patnáct let stará akční adventura Destroy All Humans! se dočkala moderní grafiky, jinak zůstalo vše při starém. Obstojí...

RECENZE: Might and Magic X je úžasný návrat strojem času o 15 let zpět

Málokdo se dnes odváží vyrukovat s tak hardcore retro titulem, jakým je desáté Might and Magic. Vzpomínky ožívají.

RECENZE: Crash Bandicoot 4 žádné revoluční změny nepřináší. Naštěstí

Konečně jsme se dočkali vymodleného čtvrtého dílu Crashe a byť to zní jako klišé, trpělivost se vyplatila. Je to pocta...

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Nečekaně zemřel moderátor Prima vařečky Daniel Kopál, bojoval s covidem

Ve věku 49 let zemřel moderátor Daniel Kopál, známý z pořadu o vaření Mňam aneb Prima vařečka. Bojoval s koronavirem....

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

Čich ztrácejí při covidu často mladí a bezpříznakoví. Jak ho získat zpět?

Porucha čichu je v současnosti řazena k základním příznakům covidu-19. Objevuje se více než na jaře, a to hlavně u...

PRVNÍ DOJMY: Budu se vdávat, wow! Svatba na první pohled vědecky slzí

Pamětnická komedie Hodíme se k sobě, miláčku...? má pokračování. Tváří se světácky a smrtelně vážně, protože ideální...