Neděle 19. září 2021, svátek má Zita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 19. září 2021 Zita

Dark Void dokazuje, že létání ještě skvělou hru nedělá

Hra Dark Void se snaží hráče zaujmout tím, že vedle klasické pěší akce může hlavní hrdina i létat. Bohužel se ale ukazuje, že ani tento ani několik dalších pokusů o větší atraktivitu nedokážou tuto hru jako celek vytáhnou příliš vysoko nad sféru průměrnosti.
65

Dark Void

Platforma: Xbox360
Výrobce: Airtight Games

  • Sympaticky „béčkový“ příběh
  • Občas zábavné
  • Velmi krátké
  • Neoriginální
  • Místy frustrující a zdlouhavé

Slovo „průměr“ je tentokráte trefnější, než kdykoliv jindy. Dark Void zkrátka ničím nevyniká. Hraní není utrpením, ale ani zážitkem, na který byste dlouho vzpomínali.

Herní karta

Dark Void je jednou z těch her, o nichž se před vydáním docela aktivně mluvilo. Především proto, že hlavní hrdina, pilot nákladního letadla William Augustus Grey, dostal šanci připevnit si na záda Rocket Pack, který mu umožňuje šetřit nohy a vesele si poletovat po vzduchu.

Dark VoidNe že by to bylo něco originálního, různé variance na toto téma se objevují již léta a určitě se i nadále objevovat budou. Ovšem Dark Void sliboval, že tomuto technickému výdobytku bude věnována pozornost větší než obvykle.

Svůj slib splnil, vznášet se budete často, ale není to rozhodně tak zábavné, jak jsme doufali. Dark Void má jeden velký problém: je ve většině ohledů průměrný až mdlý. Jde o onen typ hry, který se hraje relativně dobře, není vysloveně nudný, ale stejně ve finále pronesete něco ve stylu: "Jde to, ale mohlo to být mnohem lepší".

Podle reakcí nepřátel se nezdá, že by pobrali mnoho inteligence.

Pokud už jste si pár stříleček vyzkoušeli, budete onu nevýraznost Dark Voidu cítit ještě výrazněji. Zjistíte, že se inspiroval u mnoha kolegů, ale nic, co si půjčil, nejen že nevylepšil, ale často to nabízí dokonce v horším provedení.

Není to vysloveně bolestné. Kvalita je ale jen průměrná a to zamrzí, protože jsme Dark Voidočekávali něco mnohem vypilovanějšího, zajímavějšího a povedenějšího. Potenciál tu byl, ale jako v mnoha jiných případech, i tentokráte byl promarněn.

Děj sliboval příjemnou "béčkovou" sci-fi pohádku a té se nám dostalo. Hlavní hrdina ztroskotá se svou bývalou láskou Avou v Bermudském trojúhelníku. A jak všichni víme, tak je to místo, kam se na dovolenou zrovna nejezdí, pokud nechcete navždy zmizet z povrchu zemského. Během nehody je letadlo přeneseno společně s Willem a Avou do jiné dimenze.

Dark VoidTé vládne vysoce technologicky vyspělá rasa mimozemšťanů zvaná Watchers. Ale nejsou jediní, kdo se nachází v tomto světě. Je tu i mnoho lidí, kteří se sem dostali stejnou cestou jako dvojice ústředních postav. Ti si říkají Survivors a vedou tvrdý boj s mimozemšťany. Hádejte, na kterou stranu se naše duo přidá?

Čekají vás celkem tři epizody, rozdělené do pěti levelů. Některé se odehrávají na zemi, jiné ve vzduchu a další kombinují obojí. Více času (zhruba 60%) budete chodit po svých.

Dark Void není oním stylem hry, kde jen běžíte kupředu a likvidujete vše, co vidíte, ale využívá oblíbeného systému skrývání se za různými překážkami. Stačí k tomu stisknutí jednoho tlačítka a už vám kulky nepřátel neublíží. Pokud budete skryti, můžete buďto střílet "naslepo", aniž byste se ukázali nebo lze vyčkávat, na moment vykouknout, zasypat mimozemské hajzlíky střelami a zase se rychle ukrýt.

Skrývání i palba zkrytu jsou vyřešeny slušně a bez problémů, ale o něco horší to Dark Voidje, pokud se už nechcete ukrývat nebo přesunout se zpoza jedné překážky za druhou. Často místo toho, aby se hlavní postava po stisku tlačítka dostala zpoza krytu, schová se za vedlejší stěnou/sloupem atd. a pro změnu, když chcete ladně přeskočit z jednoho úkrytu do druhého, tak se to nepovede.

Přestřelky jsou překvapivě zdlouhavé. Nepřátelé jsou odolní a není vůbec snadné se jich zbavit s pomocí střelných zbraní. Pokud se vám ale podaří přiblížit k nim, můžete do nich bušit rukama a nohama (stisknete jediné tlačítko, hra už za vás vybere, co provede). Slabší jedinci nevydrží ani jednu "pecku", ti silnější udýchají dvě, možná tři, ale pak se hroutí k zemi. Na některé Watchery se dokonce nevyplatí používat střelbu, protože jsou příliš rychlí. Je lepší vyčkat, než se k vám přiblíží a pak je umlátit.

Je s podivem, že tato rasa zvládne vytvořit vyspělou technologii, protože podle jejich reakcí se nezdá, že by pobrali mnoho inteligence. Sice se snaží uskakovat a skrývat se, což je chvályhodné, ale mnohokráte vznikne situace, že stojíte dva metry od nich, bezhlavě do nich pálíte a oni jen stojí, aby po chvíli jen tiše Dark Voidzemřeli.

Létání nemá pořádný náboj a je stereotypní.

Stejně tak ti, kteří dokážou létat, nemají zrovna vyvinutý pud sebezáchovy. Vyletí do vzduchu, nechají do sebe pálit a jediné, co dělají je, že vyšlou vaším směrem pár výstřelů nebo sletí níže nebo výše. Není to extra promyšlená strategie.

Docela zklamáním je i arzenál. Pokud jsme dobře počítali, je tu šest kousků, což je velká slabota. Kulomet je vyroben lidskou rukou a zbylých pět zbraní pochází od Watcherů a jsou založeny na energetické bázi. Žádná ovšem není kdovíjak originální a všechny už byly někde k vidění.

Můžete je upgradovat, každou třikrát. Ze zabitých vypadávají takzvané Tech Points, které slouží právě k vylepšování zbraní a Rocket Packu. Ovšem pozor, že Tech Pointů je málo, takže je na místě šetřit a přemýšlet, kterou zbraň používáte nejčastěji a vyplatí se do ní investovat.

Dark VoidV jednom okamžiku u sebe můžete mít maximálně dvě zbraně. Oba sloty můžete obsadit na začátku levelů nebo u speciálních beden, které se nacházejí v úrovních. U nich lze také upgradovat. Ale jelikož předmětů i vylepšení je málo, není to nic, u čeho byste strávili dlouhé hodiny.

A jak si vede Dark Void, když je Will ve vzduchu? Rocket Pack dostanete docela brzy po startu hry, ale neradujte se předčasně, neumožní vám hned létat. První verze vás umí vynést pár metrů do vzduchu, můžete se přepravit z jednoho vyvýšeného místa na druhé, ale létání si s ním neužijete.

Pomůže vám ještě během jedné činnosti. Jde o novinku zvanou "vertical cover system". Zní to vzletně a zajímavě, ale není to nic světaborného. V určitých momentech narazíte na plošinku nad svou hlavou. Chytíte se jejího okraje a hledíte vzhůru. Protože vám stačí pouze jedna ruka, abyste tak vydrželi, můžete bez problémů střílet do nepřátel, kteří jsou na plošinkách nad vámi. V případě, že mimozemšťan stojí na místě, kterého se držíte, můžete mu také uštědřit ránu pěstí nebo ho shodit dolů.

Dark VoidAle není tak skvělé, jak to zní. Chytíte se jedné plošinky, pozabíjíte všechny, které vidíte, přesunete se na plošinku vlevo/vpravo/nahoře a pokračujete. Přílišným taktizováním to nezavání. Ale tyto pasáže jsou naštěstí docela krátké, takže vás nezačnou nudit. Mimochodem, jen pro přesnost, občas nebudete hopsat vzhůru, ale skákat dolů, ovšem funguje to prakticky stejně.

Po určité době dostane do rukou, respektive na záda hračku, která už umožňuje pravý nefalšovaný let. Ten není nijak omezen, takže nepotřebujete žádné palivo/energii. Jedině když chcete dočasně zrychlit, jde to pouze na pár vteřin, pak musíte počkat, než se doplní ukazatel. Navíc Rocket Pack umožňuje i střelbu.

Ovládání letu není úplně nejpříjemnější. Je poněkud tuhé a rozhodně se o něm dá prohlásit hodně věcí, ale určitě ne to, že je citlivé. Během pohybu ve vzduchu máte ještě šanci najít nejbližší cíl, ale i tady je problém. Pokud to uděláte, tak se Will sice otočí směrem, kde je nepřítel, ale poté se jeho pohled stočí původním Dark Voidsměrem. Jinak řečeno, než se vám podaří stočit tam, kam byste měli, protivník už je většinou dávno někde jinde.

Dále můžete provádět různé manévry, které jsou vhodné, pokud potřebujete rychle uhnout. Tedy pardon, oprava: měly by být vhodné v případě, že potřebujete rychle uhnout. Jejich provedení je totiž zdlouhavé. Musíte stisknout pravý analog a potom zakvrdlat levou i pravou analogovou páčkou, aby byl manévr proveden. Nakonec je tak mnohem výhodnější prostě jen změnit směr letu bez nějakých salt a podobných prkotinek, neztratíte tím čas.

Filmový Dark Void?
Ne, ne, žádný megahit za stovky milionů se nechystá, ale možná se objeví skromnější projekt, který si vezme na starost Brad Pitt (ano, ten Brad Pitt), jenž se ujme produkce prostřednictvím své produkční společnost Plan B Entertaiment.

Existuje i šance, že by se v něm mohl Brad Pitt dokonce objevit, ale to jsou samozřejmě jen dohady. Zatím ani není jisté, kdy se začne film natáčet a není uveřejněno ani předběžné datum premiéry.

Dark VoidLétat ale nemusíte jen s pomocí Rocket Packu. Pokud se přiblížíte k nepřátelské lodi, tak se můžete zbavit pilota a ukradnout jeho stroj nebo použít útočný letoun spojenců, kteří vám ho dobrovolně půjčí. Ovládání je o něco příjemnější, než u Rocket Packu, takže se to vyplatí.

Ať už létáte jakkoliv, musíte si dát pozor, ať do ničeho nenarážíte, protože po pár nárazech do zdi umřete. Je to někdy docela frustrující, protože když prolétáváte tunelem, který je pěkně úzký, je problém udržet správný směr (díky ovládání) a někdy to stojí dost času a trpělivosti dostat se tam, kam je třeba.

Takových případů není mnoho, ale jsou a na dobrém dojmu příliš nepřidají. Takže to, co mělo být na Dark Voidu nejlepší, je ve finále docela špatné. Úrovně ve vzduchu nejsou zrovna povedené. Prvních pár minut není špatných, jsou zábavné, ale postupem času to začne být otrava.

Létání prostě nemá pořádný náboj, je stereotypní, neustále děláte dokola to samé, likvidujete nepřátele, přicházející po skupinách, k tomu přidejte tuhé Dark Voidovládání – nic, nad čím bychom vesele jásali.

A přesto, že jsou tyto levely zbytečně protahované, hra sama o sobě je skutečně velmi krátká. Jelikož je docela lineární (sekce, ve kterých se dá poletovat, nejsou příliš rozsáhlé) a není tu nic moc k prozkoumávání, s trošku snahy se dostanete na šest, sedm hodin celkové herní doby.

Technická stránka naštěstí není špatná. Je sice pravda, že postavy občas běhají, jako by zkoušely nepovedený aerobic, ale grafické zpracování jak lodí, tak prostředí je docela pěkné. Animace vypadají trošku zastarale, ale dá se to přežít.

Hudba i dabing také působí slušně, bohužel se tu objevuje pár technických nedostatků, jako to, že zvuk je občas zkreslený anebo se některé věty ozvou dvakrát za sebou. Je tu ale i pár příjemných detailů – pokud se od někoho, kdo na vás mluví, vzdálíte příliš, tak už neslyšíte jeho hlas přímo z jeho úst, ale Dark Voidpřepne se na vysílačku.

Z finálního produktu tak jsme dost zklamaní. Nejen, že nepřináší téměř nic nového, ale navíc ani zaběhlé postupy nevylepšuje, ale často zhoršuje. Nikterak výrazně, ale pocítíte to. Dark Void je místy vcelku zábavná střílečka, která ale trpí mnoha neduhy, které ji sráží. Je to škoda, není problém si představit, že by to mohlo dopadnout mnohem lépe.

Autor:

Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil AČR se budou konat 18. a 19. září.

Hodnocení hry

Redakce

65 %

Čtenáři

59 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 70 čtenářů

  • Nejčtenější

Vývojář originálním způsobem urazil fanouška, stálo ho to ale místo

Mezi vývojáři válečné akční hry World of Warships a jejich fanoušky to v posledních měsících doslova vře. Po...

Světové televize opakovaně vydávají videohry za exkluzivní záběry z bojišť

Indická televize Republic použila realisticky vypadající záběry z české vojenské simulace Arma 3 v reportáži o údajné...

KVÍZ: Jak moc se vyznáte ve hrách z druhé světové války?

Druhá světová válka je z herního hlediska vděčným tématem, jen málokterý titul si ovšem zaslouží, aby se na něj...

KOMENTÁŘ: Už bylo dost GTA 5, je na čase se posunout

Minulý týden jsme mezi ukázkami na chystané tituly pro PlayStation 5 viděli také hodně starého známého: Grand Theft...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

PlayStation 5 zřejmě nebude ani příští rok. Čipové sucho pokračuje

Nových konzolí od Sony je stále málo a naděje, že jich v obchodech bude dostatek, se tenčí nejenom na konec letošního...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

RECENZE: Oddworld: Soulstorm je depresivní, umí potrápit a stojí za to

Oddworld se vrací ve formě. Je náročný, temný a vizuálně podmanivý. Fandy původních her nezklame, ale jestli okouzlí...

RECENZE: Marvel’s Iron Man VR ukazuje omezení virtuální reality

Tony Stark se vrátil jako Iron Man do herního světa v titulu určeném výhradně pro virtuální realitu. To zní jako skvělý...

RECENZE: Elite Dangerous: Odyssey je odfláknutý přídavek za cenu plné hry

Rozšíření Odyssey vesmírného simulátoru Elite Dangerous slibovalo už tak komplexní hru rozšířit o další vrstvu....

RECENZE: Zaklínačský animák působí spíš jako „neznačkové“ fantasy

Nový animovaný film se zaklínačskou tématikou je dalším přírůstkem do kolekce nabídky původní tvorby Netflixu. Ačkoli...

Gabriela Soukalová je poprvé maminkou, narodila se jí holčička

Bývalá biatlonistka Gabriela Soukalová (31) se stala maminkou. S partnerem Milošem Kadeřábkem přivítala moderátorka na...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Žena nemá žádné kamarádky, aby nesváděla svou postavou jejich partnery

Sedmadvacetiletá Moriah Millsová z Georgie se živí jako modelka a na své křivky je velmi hrdá. Nepodstoupila údajně...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...