Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pondělí 27. září 2021 Jonáš

RECENZE: Při hraní Dark Souls 3 budete potit krev. A užijete si to

  13:30
Další přírůstek do extrémně obtížné série je přesně tím, v co jste doufali. Náročnou, ale férovou hrou, která po vás bude chtít, abyste se učili z vlastních chyb.
90

Dark Souls 3

Platforma: PC
Výrobce: From Software

 • Vizuálně poutavé
 • Taktické, ale svižné souboje
 • Menší, ale rozpoznatelné novinky
 • Některé příliš snadné souboje s bossy
 • Občasné kolísání snímkování
 • Místy ne zrovna ideální kamera

Sympatické rozloučení s velmi náročnou sérií her na hrdiny. Dark Souls 3 chybí k dokonalosti už jen pár krůčků. Ale fanoušci obtížných, nicméně spravedlivých her jistě několik drobných nedostatků přehlédnout a rádi se naposledy ponoří do světa, který jim nedá nic zadarmo.

Herní karta

Poté, co si vývojářské studio FromSoftware odběhlo k dalšímu povedenému (a samozřejmě velmi obtížnému) projektu Bloodborne, se vrátilo ke své nejznámější značce Dark Souls. Třetí díl, který by měl být zakončením série, nabízí přesně to, co si hráči na Dark Souls oblíbili.

Nejdříve vyřešíme méně povedené aspekty. Například příběh, který nikdy nebyl silnou stránkou série. Ani tentokrát nehraje výraznou roli. A přestože se občas dozvíte malé střípky z důležitých událostí, bez přehánění jsem 99 % času netušil, proč můj hrdina dělá, co dělá. Dobrá, je to i tím, že jsem měl až příliš starostí, abych ho udržel ho naživu, ale přesto by bylo fajn zdůraznit jeho motivaci a cíl. Pár animací navíc by určitě neuškodilo. Přece jen, prezentovaný svět je zajímavý a má velký příběhový potenciál.

Dark Souls 3

Dark Souls 3

Dark Souls 3

Dark Souls 3

Abych si odbyl stížnosti hned na začátku, zmíním i určité technické problémy. Tím nejviditelnějším je kolísání snímkování (situaci zlepšila, ale ne úplně vyřešila nová oprava). Obraz se v určitých momentech docela nepříjemně trhá. Nestává se to každých pár sekund, ale občas k tomu dojde a je to rušivé.

Zážitek z hraní vám to naštěstí příliš nezkazí. To bohužel zvládá kamera, která v některých chvíli zabírá ne úplně ideální úhly. Velký problém to může znamenat hlavně během dechberoucích, ale hodně náročných soubojů s bossy. Jak určitě víte, ti vás zvládnou zlikvidovat za pár vteřin, k čemuž může „nepřátelská“ kamera výrazně přispět.

Pět rad, jak se méně zapotit

Zkušení borci rady nepotřebují, ale ti, kteří nejsou v Dark Souls až tak zběhlí, by mohli ocenit pár informací o tom, jak ve třetím dílu méně umírat.

Nebojujte s více nepřáteli najednou
Pro někoho očividná rada, ale jsou i frajeři, kteří se bez mrknutí oka vrhnou do davu protivníků. V případě Dark Souls obvykle zapláčou. I řadový nepřítel vás klidně zabije dvěma údery, takže vhodnou taktikou je větší skupiny likvidovat postupně. Odlákat po jednom a nekompromisně zlikvidovat.

Pořiďte si luk
I když nemáte v plánu udělat ze sebe Legolase, tak se vám luk bude hodit. Někteří protivníci jsou na relativně nedostupných místech a navíc vám luk pomůže nalákat k sobě nepřátele po jednom.

Štít je váš kamarád, ale není všemocný
Štít vám sice v případě vhodného načasování může pomoci dostat se nepřátelům na kobylku, ale vhodnější je uskakovat, protože štítem neodrazíte všechny útoky. Používejte ho, ale neočekávejte, že vás vždy ochrání. Je lepší naučit se spoléhat se na úskoky a kotouly.

Nezapomínejte investovat body do Vitality
Na první pohled se sice může zdát, že Vitality není příliš důležitá vlastnost, do které investovat duše, ale opak je pravdou. Vitality reprezentuje to, kolik předmětů můžete mít u sebe, aniž by to ovlivnilo vaši rychlost a mrštnost. Ono stačí navléknout svého hrdinu do brnění a dát mu dvě tři zbraně a už je problém. Jeho rychlost se výrazně sníží, což vám může později způsobit nemalé problémy.

Zkuste začít jako kouzelník
I když jsme si ujasnili, že mágové to mají obvykle těžší, není špatné začít jako jeden z nich. Důvod je prostý, snadněji se vám tak povede získat jednu z nejlepších zbraní ve hře, katanu Uchigatana. Najdete ji velmi brzy poblíž vaší „základny“ Firelink Shrine, ale pečlivě si ji střeží hodně nebezpečný protivník. Můžete ho sice zkusit shodit dolů ze srázu, ale lehčí je zlikvidovat ho z dálky s pomocí kouzel. Pak už klidně udělejte ze svého mága bojovníka nebo jiné povolání, které vám vyhovuje.

Máme za sebou peskování a teď se v klidu můžeme vrhnout na pozitiva, kterých je naštěstí mnohem více než záporů. Hned od prvního spuštění vám bude jasné, že je pro nás připraven vizuálně velmi působivý svět. Ocitnete se v království Lothric, které nabízí hromadu zajímavých lokací od potemnělých horských vesniček přes obligátní katakomby až po gigantické zámky plné nebezpečí. Některá místa vám asi připomenou to, co už jste několikrát předtím viděli, ale to nemění nic na faktu, že Dark Souls 3 jsou potěchou pro oko.

Moc volnosti si neužijete. Ale ani si toho nevšimnete

Nedočkáte se zrovna velkého množství otevřených prostranství, ale přesto nebudete mít pocit stísněnosti. Díky hromadě odboček a zkratek, které vybízejí k průzkumu, se vyhnete dojmu, že vás tvůrci tlačí jediným směrem.

Když už jsem se zmínil o prozkoumávání, tak se opět dočkáme onoho sympaticky nesympatického rozhodování, zda riskovat skoro jistou smrt „čmucháním“ v každém zapadlém koutě, nebo se držet na hlavní cestě a snažit se, co nejdříve dostat k bossovi.

Dark Souls 3

Dark Souls 3

Pokud se budete vyhýbat nepřátelům a pokračovat přímo k cíli, dají se úrovně zdolat za docela krátkou chvíli. Některé lokace proběhnete doslova za pár minut. Jeden korejský šikula se dostal na konec za hodinu a 42 minut. Ale jistě je vám jasné, že podobným přístupem se ochudíte o všechnu zábavu.

Dá se na tom ovšem dobře demonstrovat, že Dark Souls 3 dovoluje několik různých přístupů. Chcete bojovat s každým protivníkem tváří v tvář? Zasypávat je šípy z bezpečné vzdálenosti? Případně kolem nich jen probíhat? Vše je možné. Ale nejlepší je vše kombinovat.

Na začátku si vybíráte z několika povolání. Ale jak už fandové Dark Souls vědí, roli to má hlavně na počátku. Spíše je důležité vybavení, které vám může ztížit, nebo naopak ulehčit několik prvních hodin.

Dark Souls 3

Dark Souls 3

Dark Souls 3

Dark Souls 3

Poté je čistě na vás, kterým vývojovým směrem se hrdina vydá. Nikdo vás neomezuje v tom, do kterých vlastností budete investovat univerzální platidlo Duše. Pokud budete chtít ze svého tichého zabijáka udělat brutální „tank“, Dark Souls vám v tom bránit nebude.

I třetí díl zvýhodňuje postavy, které sází na boj zblízka, na magii spoléhající hrdinové budou mít (především během soubojů s bossy) hodně těžké časy. Ale všechny specializace mají pozitiva i zápory a zvládnout se to dá s každou z nich. A co si budeme povídat, umírat budete v kůži válečníka i klerika.

Pár menších, ale sympatických změn

S magickými postavami je spojena jedna z novinek (respektive novinek v případě Dark Souls, v duchovním předchůdci série Demon ́s Souls bylo něco podobného k vidění). Přibyl ukazatel takzvaných Focus Points, které se vyčerpávají v případě používání magie. Jde tedy o variaci na manu.

Dark Souls 3

Dark Souls 3

Ale důležité jsou i pro ostatní postavy. Focus Point slouží i k provádění dalšího přidaného prvku nazývaného Weapon Arts, případně jednoduše Skills. Zbraně mají dodatečné speciální útoky. Ty často nejsou vysloveně devastující, ale jak všichni víme, každá další výhoda je v Dark Souls něco, za co bychom měli tvůrcům líbat ruce.

Doplnění Focus Points probíhá u táboráků a s pomocí lahviček Estus. Je tu ovšem jeden chyták. Máte omezené množství lahviček doplňujících zdraví a Focus Points a musíte rozhodnout, jaký bude jejich poměr. Příklad: pokud budete vlastnit šest nádobek, lze mít třeba tři ty a tři ty, dvě a čtyři nebo jednu a pět. To naštěstí můžete kdykoliv zdarma změnit u kováře.

Tyto menší novinky sice nemusejí znít jako něco revolučního, ale přidávají už tak propracovanému bojovému systému na hloubce a nabízejí další taktické možnosti. Soubojové mechanismy jsou samozřejmě podobné tomu, co známe z předchozích dílů, ale FromSoftware se inspirovalo i u BloodBorne. Pokud jste ho hráli, víte, že jsou souboje svižnější a sází se na agresivitu.

Fotogalerie

Ale nelekejte se, Dark Souls 3 pořád zůstávají titulem, kde je životně důležité pečlivě vyčkávat, zvažovat každý krok i útok a pozorně sledovat styl boje protivníků. Ale akční momenty jsou o něco dynamičtější než v prvním a druhém dílu.

Samozřejmě záleží na tom, jaké zbraně si zvolíte. Jestli dva lehké meče, nebo třeba obrovskou těžkou sekeru. Předmětů je hromada a spoustu času strávíte tím, že si budete vybírat kousek (respektive kousky, opět je k dispozici několik slotů), který vám vyhovuje. Navíc se spousta zbraní dá vylepšovat, což je také věda sama o sobě.

Pokud jde o brnění, ta sice hrají roli, ale ne takovou jako štít. Tím pádem můžete hrdinu bez obav navléct do hodně bizarních oděvů a experimentovat se vzhledem.

Bossové bezva, ale...

Jedním z nejvýraznějších aspektů Dark Souls jsou souboje s bossy. Obvykle jde o strhující bitvy, během kterých prožijete hromadu infarktových situací, budete umírat znovu a znovu, a pak vás zaplaví nepopsatelný vítězoslavný pocit, když to zvládnete.

Třetí díl nabízí dostatek bossů, povinných i vedlejších, a spousta z nich je propracovaných jak obrazově, tak pokud se bavíme o stylu boje. Musím se ovšem přiznat k tomu, že několik z nich mě zklamalo.

Dark Souls 3

Dark Souls 3

Dark Souls 3

Dark Souls 3

Například měření sil s Deacons of the Deep skončilo dřív, než jsem se rozkoukal. A nemluvím o tom, že by zemřela má postava, ale boss. To pro mě bylo velké překvapení, protože v Dark Souls je obvyklé, že hrdina „zařve“ pětkrát, desetkrát ale i vícekrát, než se mu podaří uspět. V tomto případě jsem zlikvidoval protivníka za hodně krátkou chvíli a ještě mi zbyly asi tři čtvrtiny zdraví.

Studio FromSoftware se pokusilo některé souboje s bossy okořenit, takže narazíte na monstra, která mají specifická slabší místa. To může sice znít fajn, ale v některých případech se může klidně stát, že protivníka odpravíte dříve, než by bylo zdrávo. Naštěstí většina měření sil se strážci úrovní je náročná a jde o hodně velkou výzvu, což je něco, co na Dark Souls všichni tolik zbožňujeme.

A pokud už budete na pokraji zhroucení, pak se vrátila šance povolat do boje umělou inteligencí ovládanou postavu či jiného živého hráče. Je možné také vtrhnout do jeho světa a zkusit na něj zaútočit. On-line možností není hromada, ale číst vzkazy od jiných lidí, které vám pomohou vyhnout se pasti, nebo sledovat pobíhající „duchy“ dalších hráčů, to je něco, co přidává Dark Souls na zajímavosti.

Pokud platí, že Dark Souls 3 jsou rozloučením se sérií, pak jde o povedené sbohem. Je to téměř perfektní projekt, který člověka možná připraví o několik chuchvalců vlasů, ale za odměnu poskytne náročnou zábavu.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

90 %

Čtenáři

87 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 140 čtenářů

 • Nejčtenější

Po 40 letech programátor opravil chybu, kvůli níž jeho hra nešla dohrát

Čtyři dekády poté, co úspěšně prodal svoji herní prvotinu Arctic Adventure, zjistil její autor Harry McCracken, že její...

Nejslavnější cheat historie oslavil 35 let. A ne, není to IDDQD

Už je to dlouhých 35 let od té doby, co si mohli hráči počítačových her poprvé vyzkoušet, co se stane, když na svých...

Rozklad v přímém přenosu, z legendárního Blizzardu utíká, kdo může

Legendární Blizzard, který dal hernímu světu značky jako Warcraft, Diablo nebo Overwatch, neprožívá nejlepší časy....

Dlouho očekávaný návrat Diabla se nevydařil úplně podle představ

Remaster kultovního Diabla II sice vypadá na první pohled krásně, hráči však místo plného ponoření se do jeho světa...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Změna zákona o hraní stála čínské společnosti už více než bilion korun

Nedávná změna čínského zákona, která omezuje hraní online her nezletilých na pouhé tři hodiny týdně, má pro tamní...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

 • Další z rubriky

RECENZE: V Tribes of Midgard musíte zajistit přežití vikinské vesnice

Sympatická směsice žánrů, která je sice zasazená do vcelku okoukaného prostředí, ovšem na zábavnosti jí to neubírá....

RECENZE: Oddworld: Soulstorm je depresivní, umí potrápit a stojí za to

Oddworld se vrací ve formě. Je náročný, temný a vizuálně podmanivý. Fandy původních her nezklame, ale jestli okouzlí...

RECENZE: Call of Duty: Black Ops Cold War je nevýrazná sázka na nostalgii

Letošní díl série Call of Duty se vrací do studené války. Krátká kampaň bohužel opakuje řadu chyb, z nichž se značka...

RECENZE: Odboj proti nacistům v Through the Darkest of Times spíše nudí

Poměrně zajímavý koncept života odbojáře v nacistickém Německu v titulu Through the Darkest of Times je provázen dobře...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Jsem zohavená, říká Linda Evangelista. Po kryolipolýze je k nepoznání

Topmodelka Linda Evangelista se rozhodla bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy a skončila podle svých slov...

Marek Ztracený na koncertě spadl z pódia na hlavu a skončil v nemocnici

Zpěvák Marek Ztracený bude na koncert v Pardubicích dlouho vzpomínat. Během vystoupení si nevšiml, že je už na okraji...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Lucie Šafářová a Tomáš Plekanec se vzali, ukázali fotky z veselky

Přestože na jaře prohlašovali, že kvůli drahému rozvodu hokejisty Tomáše Plekance do svatby nebudou investovat,...