Úterý 24. listopadu 2020, svátek má Emílie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 24. listopadu 2020 Emílie

Dark Reign 2 - strategie jak má být

  12:00aktualizováno  9. července 2001 2:33
Čas od času se na trhu objeví hra, která ve svém žánru způsobí zemětřesení a která ovlivní statisíce hráčů po celém světě. Mezi takové hry patří například Dune II, Doom, Quake, Fallout... A nyní se do této Síně slávy možná zařadí i další titul. Který? No přece strategie Dark Reign 2.

Dark Reign 2Píše se rok 2512. Země je v troskách a život na ní je čím dál tím obtížnější. Znečištění a přemnožení lidstva způsobilo, že podmínky na planetě již nejsou příliš vhodné pro lidský život. Avšak ne na všechny tato tíživá situace plně doléhá. Na rozdíl od běžných obyvatel planety, kteří jsou nuceni trpět v nelidských podmínkách, si žijí společenské špičky v relativním bezpečí. Lidé, kteří do nich patří, si vystavěli obrovské "dómy", které jsou absolutně soběstačné a odříznuté od okolního světa. Kdo však nemá dostatek štěstí jako oni, ten je vystaven otrávenému vzduchu a nemilosrdnému slunečnímu záření, kterému již v cestě k zemskému povrchu nebrání ozónová vrstva.

Lidská společnost se pomalu rozpadá. Stejně jako dříve, i nyní je tvořena jednotlivými "kmeny", přičemž každý z nich má společenskou strukturou, víru, vojsko a obchodní cechy takové, jaké zrovna potřebuje. Jedno ale mají všichni společné. Protože jim nebylo dopřáno dobrodiní dómů, vyvinula se u nich vysoká intuiceDark Reign 2 a přizpůsobivost. V jistém směru by se mohlo dokonce zdát, že nouze opět naučila Dalibora housti a obyvatelé slumů jsou v jistém směru pokročilejší než boháči zalezlí v bezpečí svých krytů.

Ale stejně jako členové kmenů, tak i obyvatelé dómů nejsou všichni zcela v bezpečí, zvláště ti poněkud chudší. Organizace JDA (Jovian Detention Authority) deportuje stále více a více lidí do vězení umístěných na okraji naší sluneční soustavy. Jen málo stačí k tomu, abyste se jejímu vedení znelíbili a odcestovali na předlouhou dovolenou na vzdálený cizí svět. Jenže místa v dómech je málo a jediný způsob, jak je trošku uvolnit pro ty nejbohatší, je posílat do vězení lidí stále více a více.

A tak se JDA za podpory těch nejvyšších vrstev přeměnila z vězeňské stráže na policii a později na menší soukromou armádu. V současné době je také jedinou silou, která stojí mezi zpohodlnělou smetánkou a zdivočelým davem "Sprawlers", jak jsou označováni lidé z pustin. Otázkou je, jak dlouho dokáže JDA vzdorovat náporu těchto "domorodců". Ti jsou plni spravedlivého hněvu a intenzita jejich útoků se neustále zvyšuje. Kdo celý boj vyhraje? Budou to zdatní a chytří Sprawlers, nebo bohatá a technicky vybavená JDA? Tak to už závisí pouze naDark Reign 2 vás. Jen vy sami se můžete rozhodnout, komu v boji na život a na smrt nabídnete své služby. Vybrat byste si ale měli, protože jen tak se budete moci ponořit do děje jedné z nejlepších realtimových strategií, které se v současné době nacházejí na herním trhu.

Výše uvedené tvrzení není nijak nadnesené. Pokud patříte mezi milovníky RTS, hra Dark Reign 2 od společností Activision a Pandemic Studios by opravdu neměla uniknout vaší pozornosti. Podle některých názorů sice nemusí být zcela nejlepší, ale mezi špičku svého žánru bezesporu patří.

První, co vás na hře upoutá, není kupodivu grafické zpracování, ale hudba. Ihned po spuštění první mise na vás udeří tóny futuristických melodií, které vás neopustí po celou dobu hraní. Dlužno říct, že ačkoliv občas bývám na hudbu ve hrách alergický, tentokrát jsem si ji vychutnával. Dobře zpracované jsou i ostatní zvuky, včetně výstřelů, výbuchů a hlášení jednotek.

Dark Reign 2Přejděme však konečně k již zmíněnému grafickému zpracování. To je také přinejmenším nadprůměrné, ale považuji za nutné poznamenat, že zprvu jsem pocítil slabé zklamání. Uznávám, mohu si za něj sám, protože jsem měl přemrštěná očekávání. Stále se mi ale zdá, že přinejmenším co se animací a ovládání kamery týče, je taková Earth 2150 mnohem dále. Přesto zde není moc věcí, které by bylo možné této hře vytknout. Běžela plynule, nezadrhávala se a kameru je možné ovládat velice jednoduchým a intuitivním způsobem. Jednotky, budovy i okolí jsou svým zpracováním plně 3D, a to se také kladně projevuje na pozitivním hodnocení celé hry.

Co se týče zpracování jednotlivých misí, obou kampaní a celého příběhu, ocitl jsem se na vrcholu blaha. Vše je detailně propracováno do nejmenších podrobností. Každá mise má několik podúkolů, přičemž po splnění každého z nich jste odměněni pohledem na výborně zpracovanou videosekvenci. Tyto podúkoly jsou navíc více než Dark Reign 2rozmanité, takže vás nebudou nudit svým neustálým opakováním. Příběh je zajímavý a dostatečně propletený, aby jej hráč nemohl hned od začátku uhodnout, ale zase dost jednoduchý, aby jej bylo možné během hraní sledovat. Zkrátka tvůrcům se podařilo namíchat přesně takový mix, na jaký už hodně dlouho čekáte.

Za největší klad celého titulu ale považuji hratelnost. Ta je přesně taková, jakou jste si ji přáli mít. Ovládání jednotek je jednoduché, ale dostačující. Tvůrci se rozhodli, že z rozhraní odstraní všechny prvky, které se používají jen sporadicky nebo dokonce vůbec ne, a zůstalo na něm jen to, co opravdu potřebujete. Stále si ale byli vědomi největšího úskalí, na kterém ztroskotává hratelnost valné většiny RTS. Určitě to znáte sami. Jste uprostřed největší bitevní vřavy, a rychle potřebujete dát svým továrnám pokyn, aby vám vyrobily posily. Jenže každá vteřina je zde drahá. Jak to udělat? Vývojáři Dark Reign 2 si poradili. Na hlavní obrazovku umístili malý panel, ze kterého jsou přístupné veškeré "výrobní haly" vaší základny. Můžete si tedy zadávat výrobu jednotek přímo z bojiště, aniž byste tak ztratili přehled nad vývojem situace. A když do herního systému začlenili i oblíbenou možnost vytváření čet, nezbývalo už jen si povzdechnout, že něco tak dobrého se jen tak nevidí.

Dark Reign 2K vysoké hratelnosti titulu přispívá také kvalitní AI počítače, a to jak u vašich jednotek, tak u protivníka. U Dark Reignu 2 se nemusíte obávat, že vám nepřítel zdecimuje základnu přímo pod nosem vašich obranných jednotek. Pokud jsou v dosahu, samy přispěchají napadené spřátelené jednotce či budově na pomoc a po zneškodnění útočníka se vrátí zpět na svou původní pozici (takže je nikdo neodláká od původního stanoviště).

Stejně tak i váš protivník není zelenáč, který netuší, jak se vede správná válka. Při bránění základny si dávejte dobrý pozor na to, odkud na vás protivník útočí. Zpravidla na vás vyšle z různých směrů dva až tři slabé průzkumné oddíly, které mají za úkol zjistit rozložení vaší obrany. Až bude AI počítače spokojena s obdrženými výsledky, zaútočí na vás ze čtvrté strany, která pravděpodobně bude zcela nekrytá. Tomu říkám správná umělá inteligence.

Ve všech ostatních ohledech je Dark Reign 2 klasickou realtimovou strategií, která se opírá spíše o akčnější základy tohoto oblíbeného žánru. Naštěstí obsahuje mnoho originálních prvků, kvůli kterým byste si tento herní skvost neměli nechat ujít. Že nenecháte? Já se vám ani nedivím. Dark Reign 2 za to stojí.

Dark Reign 2
Výrobce: Pandemic Studios
Distributor: Activision
Minimální konfigurace: PentiumII 200 MHz, 32 MB RAM, 650 MB HDD, 3D karta
Doporučená konfigurace: PentiumII 233 MHz, 64 MB RAM, 650 MB HDD, 3D karta
3D karty: ano
Multiplayer: ano
Verdikt: Ačkoliv v některých prvcích zaostává za konkurencí, přesto se jedná o jednu z nejlepších RTS všech dob.
Hodnocení: 89%

Autor:

Cyberpunk 2077

Jedna z nejočekávanějších her roku Cyberpunk 2077 vyjde po odkladu 10. prosince.

  • Nejčtenější

Přes 300 lidí staví deset let Středozem v Minecraftu. Stále nemají hotovo

Skupina nadšenců se před desíti lety rozhodla převést literární dílo J. R. R. Tolkiena do virtuálního světa Minecraftu....

Patříte mezi šťastlivce, kteří mají PS5? Tak pozor na tento problém

Nové konzole PlayStation 5 přichází ve čtvrtek na český trh, ovšem v továrním nastavením obsahují poněkud trapnou...

Měli jste vlka chytajícího vejce či chobotnici? Tuto retro novinku oceníte

Vzpomínáte rádi na digihry, v nichž vlk chytal vajíčka nebo potápěč lovil poklad a snažil se vyhnout chapadlům...

Překupníci mají žně, nové PlayStationy 5 prodávají klidně za dvojnásobek

Omezená dodávka PlayStationů 5 způsobila ohromný přetlak v poptávce proti reálné nabídce. Kdo chce konzoli do Vánoc, má...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hrát na Xboxu se dá i bez konzole, zastoupí ji mobil a pár kabelů

Premium Se startem streamovací služby xCloud se otevřel způsob, jak hrát na mobilu tituly Xboxu, aniž byste vlastnili samotnou...

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

RECENZE: Kniha Zaklínač a jeho svět zaujme především fanoušky hry

Nakladatelství Crew vydává ve spolupráci se společností Fantom Print knihu, která potěší fanoušky herní série o...

RECENZE: Marvel’s Iron Man VR ukazuje omezení virtuální reality

Tony Stark se vrátil jako Iron Man do herního světa v titulu určeném výhradně pro virtuální realitu. To zní jako skvělý...

RECENZE: Odboj proti nacistům v Through the Darkest of Times spíše nudí

Poměrně zajímavý koncept života odbojáře v nacistickém Německu v titulu Through the Darkest of Times je provázen dobře...

RECENZE: Half-Life: Alyx posouvá žánr akčních her na novou úroveň

Fanoušci herní série Half-Life se po dlouhých letech čekání dočkali dalšího titulu. Stejně jako druhý díl bořil...

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Svatební cesta byla fiasko, vztah zachránila Milešovka, tvrdí novomanželé

Poslední dvojicí, kterou dala dohromady věda pomocí testů připravenosti na vztah, atraktivity vzhledové i čichové a...

Dědička pivovaru Guinness je po smrti, zemřela na následky smolné nehody

V pouhých devatenácti letech zemřela dědička světoznámého irského pivovaru Guinness Honor Ulothová. Vnučka...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Fronty ještě přijdou, vláda zapomněla na rodiče s dětmi, tvrdí prodejci

Od rána obchodníci poprvé povinně počítají zákazníky, aby měl každý pro sebe 15 metrů čtverečních v přepočtu na plochu...