Je tomu něco málo přes třičtvrtě roku, co jsme vám prostřednictvím našich stránek nabídli předělávku klasické deskové hry Dáma od olomouckého týmu Ignitron. Vzhledem k tomu, že první díl zaznamenal obrovský úspěch, dohodli jsme se s duchovními otci hry - Pavlem Hrubošem a Viktorem Přehnalem na pokračování tohoto úspěšného počinu, které by opět vznikalo na počítačích řízených jejich šikovnýma rukama, pod ochrannými křídly BonusWebu a za odborného dohledu profíků z České federace dámy. No a neuplynul ani rok a Dáma 2 s novými funkcemi, novou grafikou vylepšenou inteligencí a hrou po internetu je na světě a ve čtvrtek 5. října ji dostanete jako jeden z dárků k druhým narozeninám našeho magazínu. Nyní se však pojďme podívat, co všechno nám druhý díl oblíbené české deskovky přináší.
První, co se vám po pěkně udělaném intru objeví na obrazovce, je menu. Množství animací, funkcí a nabídek svědčí o tom, že Dáma 2 už není takové ořezávátko jako její mladší sestřička a že toho umí mnohem víc. Jste-li tedy sami, vyberete si hru proti počítači a vstupujete do dalšího menu, které vaši předchozí domněnku pouze potvrzuje. Hned na první pohled vidíte, že autoři vyslyšeli požadavky hráčů a oproti prvnímu dílu přidali také velice oblíbenou "žravou dámu", v níž není vaším úkolem zůstat na šachovnici se svými figurkami jako poslední, ale naopak nechat se protivníkem o všechny své "pinčlíky" co nejdříve připravit. Dále je na výběr počet řad v úvodu partie (dvě nebo tři), barva figurek a také IQ počítače, které si zaslouží vlastní odstavec, neboť umělá inteligence doznala opravdu zajímavých změn.
Už v menu je na výběr inteligence počítačem řízeného protivníka kladen velký důraz. Můžete si vybrat začátečníka, pokročilého či profesionála, přičemž je také možné nastavit si obtížnost vlastní. Tyto obtížnosti se od sebe liší maximálním počtem polotahů, které si počítač vypočítává dopředu. Polotah znamená jedno táhnutí jedné barvy, jeden tah tedy je, když jednou odehrajete vy a jednou protivník. V případě začátečníka je to maximálně 6 polotahů, u pokročilého provádí procesor výpočet pět sekund a u profesionála dokonce 10 sekund. Inteligence soupeře tedy v případě pokročilý a profesionál závisí do značné míry na rychlosti vašeho počítače - čím výkonnější máte procesor, tím více polotahů vpřed dokáže vypočítat. Inteligenci počítačového protivníka pak můžete zvýšit ještě tím, že si zapnete funkci "nightmare", která spočívá v tom, že při výpočtu tahu "sežere" Dáma 2 veškerý procesorový čas a tudíž běží-li vám na pozadí jiné aplikace, budou po dobu výpočtu zastaveny, při ponechání funkce "normal" poběží programy souběžně s Dámou 2, avšak počet tahů dopředu vypočítaných procesorem bude logicky o něco méně. "Příkladem tohoto může být například hudba. Posloucháte-li při Dámě 2 nějaké písničky ve formátu MP3, v době, kdy procesor počítá protivníkův tah, se hudba úplně zastaví," popisuje programátor Viktor Přehnal. "Pokud si tedy chce zahrát Dámu 2 na vyšší obtížnosti někdo, kdo této hře příliš neholduje a příliš ji neumí, ať si ji raději spouští na čtyřiosmšestce," dodává s úsměvem Viktor. Nutno říct, že na testovací konfiguraci (PIII 550 MHz, 256 MB RAM) dokázal protivník vypočítat všechny možnosti až na 15 půltahů dopředu!
Poté, co projdete úvodním nastavováním, se objevíte v partii samotné. Herní obrazovka se skládá z šachovnice, časomíry, počtu figurek ve hře na jednotlivých stranách a několika ikonek, jimiž vyvoláváte například help, radu od počítače jak nejlépe v dané situaci táhnout či editor, v němž si můžete předefinovat postavení figurek na šachovnici, nebo vytvořit úplně novou partii inspirovanou třeba výchozí aktuální situací na herním poli. Navíc máte díky ikonkám k dispozici možnost podívat se zpětně na odehrané tahy a analyzovat situaci, strategii počítače i svoje chyby a v neposlední řadě je tu také kulatá ikonka s písmenkem "i", kterou jistě řada z vás využije.
Po kliknutí na ni se vám totiž v pravé části herní obrazovky otevře malé okénko, v němž naleznete tři různé prvky - "IQ comp", což je informace z generátoru tahů. Ta je vhodná zejména pro uživatele, kteří si dělají vlastní generátory pro srovnání. V tomto případě se do obrazovky vypisuje zvolená obtížnost, hloubka tahů (přesně vypisuje, kolik polotahů dopředu počítač v aktuálním tahu vypočítal - viz. výše) a podobně. Profesionálové pak jistě využijí nabídku "notace", která není ničím jiným než zápisem aktuálně rozehrané partie dámy. No a poslední ikonkou v oné obrazovce je "info hry", kde naleznete všeobecné informace o probíhající partii. Já osobně jsem nejčastěji využil (resp. měl téměř neustále zapnutou) funkci IQ comp.
Kouzlo Dámy 2 však nespočívá pouze v singleplayeru, neméně velký důraz kladli autoři také na hru více hráčů. V tomto případě si můžete vybrat ze tří různých voleb - 2 hráči na jednom počítači, hra po síti a hra po internetu. Ve všech výše popsaných případech je možno používat inteligenci počítače a nechat si jím poradit, kterak máte táhnout, neboť tento dokáže po vašem požadavku vypočítat pro vás nejoptimálnější tah. Ještě jedna funkce je pro všechny multiplayerové mody společná a tou je v Dámě 2 zabudované časové omezení, kdy si můžete předem nadefinovat maximální časový limit pro jednu partii.
Nejen jedním počítačem však živ je člověk a ani vy se jistě nebudete chtít donekonečna mačkat u jednoho počítače. I proto podporuje Dáma 2 protokol IPX a přes něj následně hru po síti LAN. Navíc, stejně jako v případě hry dvou hráčů na jednom počítači, můžete, v případě, že váš spoluhráč bude chtít partii vzdát či se bude nucen vzdálit od počítače, přepnout na virtuálního protivníka a dokončit partii s ním. Ještě předtím je však samozřejmě nutné ukončit síťové spojení. Pokud jste v úvodu nastavovali ty nejkrvavější parametry, můžete nyní pomocí přehledného a chytře umístěného menu ve hře inteligenci počítače zmírnit.
Největší inovací oproti předchozímu dílu Dámy 2 je však bezesporu promyšlená hra po internetu. Poté, co si projdete soustavou dialogů, kde si zvolíte své uživatelské jméno (jste-li zaregistrování, pak i heslo), vyberete si server, přes nějž chcete hrát a tradá, můžete hrát. Tedy ještě ne, nejprve se musíte dohodnou s někým z aktuálně připojených hráčů, které najdete v chatu, případně počkat než se někdo připojí. To vám ale prozradí také klient na straně serveru, v němž budete moci zadat své mobilní číslo a ve chvíli, kdy se někdo z hráčů připojí, dorazí vám na něj SMS zpráva s příslušnou informací. Pak již platí to, že na chatu, kde navíc funguje klasické šeptání (tedy že spolu hovoří pouze dva hráči a ostatní jejich texty nevidí) a výpis právě připojených uživatelů, se dohodnete na parametrech dámového zápasu pak už si to spolu můžete rozdat.
Možná se ptáte, jak vypadá taková hra po internetu v české freewarové hře. Můžete si být jisti, že odfláknutá v žádném případě není. Nejprve nabídnete spoluhráči, s nímž jste se předtím dohodil na chatu, partii, kterou on má možnost přijmout nebo odmítnout. Ve chvíli, kdy přijme, zvolíte typ dámy (klasická, žravá) a počet řad figurek (2,3) a jde se na to. No a pokud zapomenete, jakou volbu váš protihráč nastavil (toto se vám objeví před vaším vstupem do partie), není nic aednoduššího, než si zapnout info o právě probíhající partii přímo v herní obrazovce či stisknout magickou kombinaci kláves CTRL+I.
V samotné herní obrazovce v internetové partii pak naleznete v menu další čtyři položky - manažer her, skok do společného chatu, hrát znovu a skončit hru. Výhodou je, že v průběhu rozehrané partie lze bez jejího ukončení přepínat mezi jí a hlavním chatem, chatovat s protihráčem můžete navíc přímo v herní obrazovce. V případě, že se jeden z vás musí následně odpojit, není nic lehčího než přes manažer her uložit rozehranou partii na server a vrátit se k ní někdy později. Ukládání na server má pak jedno jediné omezení - hráči musí být zaregistrovaní, což je vzhledem ke ztížené identifikaci guestů pochopitelné. Přes ukládání a manažer her je pak možné poslat uloženou hru někomu jinému. Sice v ní nebude moci pokračovat, ale minimálně se mu pochlubíte, případně prozradíte svou strategii použitou v dané partii.
Obrovskou výhodou internetové hry je funkce Move and Go, kterou však mohou využívat opět jenom zaregistrovaní hráči, neboť tato spočívá v ukládání na server, na což guesti nemají právo. Hru spustíte tak, že v manažeru her vyberete Move and Go a z následně se objevivšího seznamu hráčů vyberete člověka, s nímž si chcete zahrát partii. Poté se objeví nastavení hry, potvrdíte všechny potřebné herní volby a objevíte se na šachovnici. Ačkoliv jste momentálně ve hře sami a váš protihráč má momentálně nějaké důležité jednání (například), provedete svůj tah, v manažeru her partii uložíte a skočíte si třeba do kantýny nebo na oběd. Mezitím se protihráč vrátí z jednání, připojí se k internetu, spustí si Dámu 2, odehraje svůj tah, opět jej uloží a klidně se může zase odpojit a čekat, až budete táhnout vy. Je jasné, že ve chvíli, kdy jste on-line oba dva můžete hrát jako v normální internetové partii. Navíc by měl zhruba koncem října vyjít patch, po jehož aplikaci bude fungovat upozorňování na mobil, což ještě více přispěje k dynamičnosti rozehrané partie.
Poslední zajímavou funkcí Dámy 2, kterou však jistě nevyužije každý z vás a proto nebude tato součást hry implementována v základním souboru, ale bude ke stažení zvlášť, je editor tutoriálů. Tutoriál je ukázka vzorové partie doplněná o textové, viziuální a zvukové poznámky a je tudíž výhodná pro toho, kdo se chce učit dámu, přičemž tutoriály v Dámě 2 vytvářejí profíci z České federace dámy (několik jich bude dodáváno přímo s hrou, ostatní budou posléze ke stažení zdarma na oficiálních stránkách hry). No a editor tutoriálů je takový jednoduchý vývojářský nástroj pro vytváření vzorových partií.
Jak již naznačila tato recenze, Dáma 2 bude nejspíš trhákem mezi českými freewarovými tituly a upřímně řečeno, o to se také chlapci z Ignitronu po deset měsíců neúnavné práce snažili. Nezmínil jsem se zde sice ještě o grafické stránce hry a vy možná máte strach proč, věřte však, že je to jen kvůli tomu, abych nezapomněl na nějakou ze zajímavých herních funkcí, neboť grafik Pavel Hruboš překreslil téměř vše, co překreslit šlo a tudíž o nový a opět slušivý grafický kabát Dámy 2 nemusíte mít vůbec žádné obavy. K tomu si pak připočtěte množství podrobných helpů a informací týkajících se dámy (historie, apod.) a je jasné, že bez téhle hry prostě nemůžete vy ani váš počítač nadále fungovat. My věříme, že se vám hra bude líbit minimálně stejně jako nám a vy věřte, že se nestane nic neočekávaného a vy si budete moci tenhle skvělý logický počin ve čtvrtek 5. října 2000 z našich stránek stáhnout.
Dáma 2 | ||||||||
| ||||||||
| ||||||||
| ||||||||
|