Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. září 2023 Den české státnosti

Crystal Defenders – Final Fantasy trochu jinak

Fenomén Final Fantasy už dávno překračuje hranice platforem. Tentokrát se ve strategické podobě objevuje na Xbox Live Arcade.
65

Crystal Defenders

Platforma: Xbox360
Výrobce: Square Enix

  • Až návyková hratelnost
  • Solidní strategický základ
  • Spousty povolání
  • Z Final Fantasy světa šlo vytěžit více
  • Po čase stereotypní
  • Jen 12 map

Strategická jednohubka ze světa Final Fantasy. Trochu více rozmanitosti a obsahu by neškodilo, ale hraje se to dobře.

Herní karta

Crystal Defenders

Crystal DefendersSérie Final Fantasy se objevila na všech možných i nemožných platformách. Něco jako dlouhodobá exkluzivita pro ni neexistuje. Nyní se tak poprvé objevuje i na Xbox Live Arcade v rámci podsérie Ivalice Alliance. Crystal Defenders jsou variací na známý strategický podžánr (dneska je všechno „pod-“) obecně nazývaný „tower defense“. Jak už název napovídá, tak se svou družinou, posléze až armádou, budete bránit drahocenné krystaly.

Hry pod značkou Final Fantasy odjakživa patřily k těm, jejichž příběh byl hlavním hnacím motorem. U Crystal Defenders to však vůbec, ale vůbec neplatí. Příběh tu totiž hlásí totální absenci.

Princip hry je velmi jednoduchý a i neznalci strategického žánru ho velmi rychle pochopí.

Crystal DefendersVzhledem k typu hry by hrdiny příliš rozebírat nešlo, ale aspoň nástin nějaké story bychom si zasloužili. Zvláště když Square Enix hlásá, že události ze hry se odehrávají po Final Fantasy Tactics A2: Grimoire of the Rift. Z čeho je to poznat, to opravdu netušíme. A vlastně, jaké události?

Reálie nezaměnitelné Final Fantasy, potažmo Ivalice lze v Crystal Defenders jasně poznat. Ne sice z prostředí (i když vám budou jejich názvy něco říkat), ale z povolání a ras jednoznačně. Plazí zástupci rasy Bangaa i ušaté Viery jsou zde v hojném počtu. Nechybí ani malí Mooglové a další, což ocení především FFF, čili Final Fantasy fanatikové.

Crystal DefendersOdkazů lze nalézt samozřejmě více a tím nejdůležitějším jsou povolání vašich bojovníků. Ta jsou zpracována ve stylu původních dílů Final Fantasy a Final Fantasy Tactics. Povolání je zde přítomno hned několik. Základní jako voják, černý mág, lučištník nebo zloděj netřeba představovat, protože jeho zástupci umí přesně to, o čem jejich povolání je. Naleznete zde ale i povolání méně známá.

Berserker disponuje silnějšími útoky než voják a v boji ho doplňuje. Dračí útoky jsou velmi silné, zasáhnou nepřítele na zemi i ve vzduchu, ale trvá hodně dlouho, než je postava nabije. A takový tinker zase dokáže zpomalit vaše nepřátele. Na výběr je k zastavení hord nepřátelských monster prostě spousta postav a všechny lze navíc při dostatku gilů, čili peněz, během hry upgradovat, a vylepšit tak jejich atributy, což přijde vždy vhod.

Princip hry je velmi jednoduchý a i neznalci strategického žánru ho velmi rychle pochopí. Hra i samotný koncept tower defense jsou totiž velmi přístupné. Na herní Crystal Defendersploše, či chcete-li bojišti, je umístěna cesta, po které se začnou hnát monstra za vašimi krystaly stejně rychle jako notorici k výčepu. Na vás pak je, abyste svou armádu rozestavěli v okolním terénu tak, aby jim v dosažení cíle dokázala zabránit.

Ubránit i jen jeden jediný krystal je na úrovni W3 pěkně tvrdý oříšek.

Každá postava má určený rádius, ve kterém může bojovat, takže je samozřejmě nejdůležitější její umístění na bojišti. Úrovně jsou koncipované tak, že na některých místech lze umístit dvě postavy těsně na kraje nebo jednu doprostřed. Pro boj je samozřejmě lepší mít na místě postavy dvě, ale kvůli menší nepřehlednosti se lze lehce přehlédnout, a prostor si tak zbytečně zaplácnout. Umístění postav je přitom nevratné, takže je dobré se řídit heslem o dvojím měření a jednom řezání.

Crystal DefendersNepřátelé přicházejí v takzvaných vlnách a vaším úkolem není nic jiného, než těchto vln přežít co nejvíc, respektive pokud možno všechny. Samozřejmě při tom musíme uchránit co nejvíce krystalů, což je ale mnohdy nadlidský úkol.

Kromě jednotlivých postav zaškatulkovaných do nejrůznějších povolání vám budou v boji nápomocny i krystaly. Nejedná se však o ty, které máte chránit, ale o speciální kusy, které dodají postavám větší výkonnost, například co se týče síly úderů. Kůži vám dokáží zachránit i summoni, známí snad ze všech dílů Final Fantasy. Ifrit, Chocobo nebo Ramuh dokáží zvrátit průběh bitvy v dané vlně během okamžiku. Za své přivolání si však žádají oběť v podobě krystalů, tentokrát ale právě těch, které máte ochraňovat.

Je tak na vašem zvážení, zda obětování pěti nebo dvou krystalů stojí za záchranu zbylých drahých kamenů. Monstrum, které pronikne vaší obranou vám odcizí jeden krystal, ale v jsou zde přítomna i monstra, která jich shrábnou více. Hra vás tedy Crystal Defendersneustále nutí zapojovat vlastní strategické uvažování.

Co se týče oblud, tak z těch budou FFF nadšeni nejspíše nejvíce. Behemoth, Malboro, Tonberry, ti všichni na vás ve hře čekají a hodlají vám ji značně znepříjemnit. Jak již bylo naznačeno, tak různá monstra disponují různými vlastnostmi, a je tak třeba se s těmito schopnostmi vyrovnat za pomoci své armády. Družstvo mágů vám totiž proti příšerám imunním vůči kouzlům bude k ničemu.

Tak kam patří Vagrant Story?
Takzvaná Ivalice Alliance je skupinou her odehrávajících se ve fiktivním Final Fantasy světě Ivalice. Ale ještě předtím, než si tuto alianci ve Square Enix vymysleli, tak už se hry v Ivalice dávno odehrávaly. Vývojáři se pak začali tvářit, že do tohoto světa zapadá i Vagrant Story, legendární RPG pro první PlayStation, o kterém ještě jako Squaresoft prohlásili, že nemá s Final Fantasy nic společného. Jak to tedy je?

Ve Final Fantasy XII se nachází spousta odkazů na Vagrant Story. Narazíte tady i na pojmy Riskbreaker a Leámonde. Později ve hře objevíte i mapu, kde by se teoreticky království Valendie z Vagrant Story mohlo nalézat.

Čili ano, dáváme Square Enix za pravdu a budeme se tvářit, že Vagrant Story byl odjakživa plnohodnotným členem Final Fantasy rodiny.

Crystal DefendersNe všechny postavy se ale dají použít na každé mapě. Ty jsou totiž rozděleny do tří kategorií, a to W1 – W3. Jedná se o obtížnostní úrovně a platí, že čím těžší úroveň, tím více povolání na výběr. Ovšem upřímně řečeno, ubránit i jen jeden jediný krystal je na úrovni W3 pěkně tvrdý oříšek. V každé obtížnosti se ukrývají 4 mapy, což dává celkový součet 12 levelů. A to opravdu není příliš.

Po herní stránce jsou Crystal Defenders docela návykovou gameskou. Hra je okamžitě přístupná a lze se k ní kdykoliv vrátit a ihned hrát. Přitom nabízí docela hodnotnou porci strategie. Nelze však popřít, že koncept je do jisté míry omezený a nemůže bavit do nekonečna. Boj je repetitivní, a to může některé hráče brzy odradit.

Hudba je skoro u každé Final Fantasy věcí, nad kterou se každý recenzent rozplývá. U Crystal Defenders tomu tak ovšem není. Sice je zde přítomný v hlavní obrazovce Crystal Defendersznámý motiv, ale během bitev se hudba opakuje neustále dokola. Zvuky neurazí a plní svou úlohu, ale víc toho neočekávejte.

Co se grafického zpracování týče, tak počítejte s pohlednou grafikou, ale na 16-bitové úrovni. Ale ani v rámci 2D zpracování se o žádnou bombu nejedná. Postavy jsou malé a úrovně ani nezabírají celou obrazovku.

Crystal Defenders je tedy velmi příjemnou strategickou hříčkou, zasazenou do světa Final Fantasy. Z tohoto zákkladu se ale dalo vytěžit mnohem, ale opravdu mnohem více.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

65 %

Čtenáři

42 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 26 čtenářů

Témata: Xbox
  • Nejčtenější

Vývojáři Baldur’s Gate počítali i s tím, že hráči zabijí všechny postavy

Vývojáři famózní Baldur’s Gate 3 chtěli dát hráčům maximální svobodu, museli se proto připravit na každou myslitelnou...

Policisté zabavili při razii pušky, munici, kokain a meč z Warcraftu

Při domovní prohlídce u drogových dealerů v kanadské komunitě Norway House objevili policisté 130 gramů kokainu a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vývojáři Cyberpunku se omlouvají za ukrajinskou lokalizaci. Uráží Rusy

Ukrajinští překladatelé čerstvě vydaného datadisku Phantom Liberty k Cyberpunku 2077 propašovali do prodejní verze hry...

Vybělování černochů a Spider-man nacista. To je svět zakázaných modifikací

Vyhodili je z velkých portálů, tak si založili vlastní. V katalogu zakázaných modifikací však najdete především...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přišli jsme o třetinu hráčů, ale nelitujeme, říká o bojkotu Ruska šéf „tanků“

Společnost Wargaming, která provozuje populární online hry World of Tanks a World of Warships, oslavila letos 25 let od...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

RECENZE: Forspoken je neriskantní sériová výroba, nejvíc baví běhání

Rozsáhlý herní svět, svižné souboje, spousta efektních kouzel, povedená hudba nebo zábavný parkour. Dalo by se čekat,...

RECENZE: Masakr teenagerů v The Quarry je zábavnější, než si chceme přiznat

Hororový „slasher“ The Quarry sice nedělá nic, co bychom už od studia Supermassive Games neviděli mnohokrát, ale to mu...

RECENZE: V hororu The Mortuary Assistant balzamujete těla v márnici

Směna v pohřebním ústavu se promění v noční můru v originálním hororu s neotřelým systémem strašení. Kromě balzamování...

RECENZE: Virtuální realita potřebuje více her, jako je Hubris

Není to každý den, aby pro virtuální realitu vyšla hra srovnatelná s vysokorozpočtovými mainstreamovými hity. Trh je...

Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz
Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz

Řekněme si to na rovinu – za plenky pro ty naše miláčky vydáme za rok z peněženky víc než dříve za kabelky. Zvlášť, když pro ně chceme ty nejlepší...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...