Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Conflict Desert Storm 2

  12:00
V reálném světě byl Irák definitivně pokořen, ve světě virtuálním se však Saddám Husain skví v plné síle i zbroji. Pivotal Games pro nás připravili další z řady taktických akcí zachycujících operaci Pouštní bouře. Má cenu se jí znovu zúčastnit?

Conflict: Desert Storm 2Ačkoliv by se po letošních, poněkud ostřejších hrátkách amerických sil na území Iráku mohlo zdát, že této mocnosti již definitivně odzvonilo, díky počítačovým hrám nedostane Saddám ještě po dlouhou dobu vydechnout. Desert Storm 2 ke všemu čerpá z již třináct let starého konfliktu, tudíž návrhářským talentům ještě nějaká ta blízkovýchodní potyčka v zásobě do budoucna zbývá. Pivotal Games, mající kromě předchozího dílu hry a konzolové verze Conflict na svědomí také nedávnou akci The Great Escape, si tedy pro tuto příležitost vybrali vpád Iráckých republikánských gard na území Iránu v devadesátých letech, čili na hráče opět čeká známé prostředí písečných bouří a štěkajících AK-47.

I když se veskrze průměrný první díl tvářil, že by se z možného pokračování mohlo vyklubat něco chutnějšího než irácký velbloudí guláš, nestalo se tak. Stejně jako v předchůdci, i zde rozpoutává v řadách nepřátel pravé peklo čtveřice elitních vojáků britského komanda SAS nebo amerických Delta Force. Stylem hryConflict: Desert Storm 2 nepřináší pokračování rovněž cokoliv revolučního, stále se jedná o jakýsi mix střílečky a taktické akce v duchu Delta Force: Black Hawk Down nebo Raven Shield s možností přepínání mezi jednotlivými členy jednotky a rozdávání jednoduchých příkazů. Ve výsledku však Conflict díky omezené inteligenci nepřátel a heroickému výkonu počítačem řízených spolubojovníků tíhne spíše k obyčejné střílečce/probíhačce okořeňující rok starý guláš několika novými nápady a misemi.

Herní náplň opět velice připomíná půl roku starou Delta Force: BHD a to nejen na první pohled podobným prostředím, kterému povětšinou dominují písečnými bouřemi ošlehané trosky budov, ale také kupříkladu omezením úložných pozic na pouhé dvě za úroveň. Přestože je většina misí poměrně přímočarých, nepůsobí jejich design nikterak odfláknutě. K rozptýlení komanda je za nejedním rohem připraven natěšený tank (bohužel se nejedná o rozptýlení krasojízdou, nýbrž o rozptýlení vojáků po nejbližším okolí),Conflict: Desert Storm 2 stejně laděná helikoptéra nebo krutě střežená dělostřelecká pozice. Nechybí ani povinná, díky termovizi do zelena laděná noční mise, zachraňování posádky havarovaného vrtulníku, obrana bunkru nebo jeho následné zbabělé opouštění. Na druhou stranu je většina úkolů řešena stupidně postupem „zabij všechny protivníky v lokaci, čímž se otevře branka vedoucí dále“, která po vzoru Žhavých výstřelů tvoří pro partu zabijáků nepřekonatelný problém. A co teprve, když se byť jeden jediný snědý ozbrojenec zasekne za snadno přehlédnutelným kopcem?!

Drobné osvěžení přináší spolupráce se čtyřčlenným týmem realizovaná pomocí několika základních příkazů. Většinou však stačí zadat rozkaz k následování postavy ovládané hráčem, načež o ostatní se již postará umělá inteligence v kombinaci se zaměřením vojáků pohybujícím se podle preferovaných zbraní mezi kulometčíkem, odstřelovačem a dalšími. S tím je spojeno povyšování členů ve specifických oborech, což se ovšem děje zcela bez hráčovy asistence a vyznívá tak poněkud do prázdna.Conflict: Desert Storm 2 Další zajímavostí je například možnost ovládání obrněného transportéru včetně volby pozice řidič/střelec, avšak díky tomu, že obrněnec mezi písečnými dunami klouže jako palačinka na teflonové pánvi, nejedná se o nijak závratný zážitek. Zato přivolávání letecké podpory, využívání statických kulometů nebo výbušniny C4 je jiné kafe, nicméně co naplat, když se zanedlouho začne vše až příliš často opakovat a situaci nezachraní ani široká paleta arzenálu s reálnou předlohou, který se ovšem nepřenáší z mise do mise.

Největším neštěstím pro hráče i pro Pivotal Games je bezesporu vynález vpravdě hrůzného ovládání použitého již v The Great Escape. Nemožnost skákání by se dala odpustit, ne však „ožralé“ zaměřování, které je v pohledu třetí osoby díky cukání myši všemi směry naprosto nepoužitelné. A to má PC verze na rozdíl od konzolové portace k dispozici myš! Naštěstí lze jednoduše přepnout do pohledu první osoby, kde již tento problém nepřetrvává. Nepřehledný je rovněž inventář, jež je zpřístupněn stiskem shiftu a následnou volbou předmětu, což se stane nepohodlnýmConflict: Desert Storm 2 ve chvíli, kdy je nutné napříč plným batohem navolit například lékárničku na jeho samém dně. Zacyklení předmětů do kruhu by rozhodně neuškodilo.

Pokud by ovládání jako z oka vypadlo The Great Escape, technické zpracování vyskočilo rovnou z bulvy druhé. Grafika se zvukem na dnešní možnosti viditelně zaostávají, stranou nezůstává ani fyzikální model, kdy Iránci pod svištícími projektily padají v až obskurních kreacích. Osobně znám několik vexláků íránské národnosti, ovšem ani u jednoho jsem dosud nepozoroval podobné křeče ani po nabídnutí infarktového kurzu za euro. Rozporuplnost umělé inteligence dokládá perfektně zvládnutý pathfinding spolubojovníků, kdy není problém probíhat spletitými uličkami a spolehnout se, že i po desítkách minut se zbývající vojáci nacházejí za hráčovými zády. Naopak Saddámovi gardisté na orientačním smyslu mnoho nepobrali a pokud si zvládnou doběhnout pro okolo letící kulku, měli by dostat vyznamenání.

Jak tedy PC verzi Desert Storm 2 ohodnotit? Vzhledem k nedávno recenzované konzolové obdobě přináší díky absenci gamepadu zmatenější ovládání a naopak vyškrtává jakoukoliv možnost multiplayeru – split screen se na PC jednoduše z nějakého důvodu nenosí. Navíc je na poli osobních počítačů situace v žánru nepoměrně příznivější, Conflict tedy berte jen v případě nouze nebo vrozené lásky k poušti či vojenským spodkům.

Conflict: Desert Storm 2
Minimum: P-700, 128 MB RAM
Optimum: P-1000, 256 MB RAM
Multiplayer: ne
Další informace: screenshoty / demo / trailer
Výrobce/distributor: Pivotal Games / SCi
Distributor v ČR: Cenega
Oficiální stránka: homepage
Verdikt: Hratelnostně ne úplně nejhorší, zpracováním však poněkud slabý příbuzný z rodu taktických akcí.
Hodnocení: 50%
Autor:
Témata: virtuální
  • Nejčtenější

Co dělají simíci, když se nikdo nedívá? Pořádají sexuální orgie i fetují

Kdo nikdy v prvních simících neodstranil žebřík z bazénu, nechť první hodí kuličkou z myši. Moc...

Změní mi to život, raduje se vývojář poté, co prodal 200 tisíc kopií své hry

Nezávislá strategie Rusty’s Retirement těží z velmi jednoduchých pravidel a minimálních nároků na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Stahujte zdarma vynikající „fantasy Civilizaci“, čas máte jen do středy

Na Steamu je aktuálně zdarma vynikající tahová strategie Endless Legend. Hráči v ní mají za úkol...

Dohrál slavnou skákačku bez stisknutí tlačítka pro skok. Trvalo to 86 hodin

Po osmadvaceti letech od vydání a desítkách tisíc hodin marných pokusů se komunitě kolem legendární...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Příznivce Half-Lifu to nepotěší. Unikly informace o nové hře od Valve

Čerstvý únik informací nám dává jasnější představu ohledně nové hry od legendy mezi herními studii...

Česká realistická akce Gray Zone Warfare se hraje skvěle, optimalizace vázne

Ambiciózní český projekt vstoupil do předběžného přístupu na Steamu. Trhá rekordy, ale je to...

Letošní díl Call of Duty bude návratem série Black Ops

Ani letos hráči nepřijdou o další díl střílečky Call of Duty. Po restartované trilogii Modern...

Střílečka XDefiant nalákala tři hodiny po spuštění přes milion hráčů

Ačkoli to s free 2 play střílečkou XDefiant od Ubisoftu vypadalo v posledních měsících všelijak,...

Poslední díl Farming Simulatoru prodal 6 milionů kopií, teď je k mání zdarma

Farming Simulator 22 je tím nejprodávanějším dílem v patnáctileté historii série, nyní si ho díky...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...