Civilization 5: Gods & Kings vrací do hry náboženství a špionáž
Civilization V: Gods and Kings
Cenega 19.06.2012 PC
Před několika dny obletěla svět zpráva o deset let trvající partii v Civilizaci 2 (více zde). Možná je to jen součást reklamní kampaně na nový přídavek k pátému dílu, ale už skutečnost, že je věrohodný, dodává této sérii nádech nekonečnosti.
Ten jistě dobře znají i hráči pátého dílu (přečtěte si naši recenzi). Tento simulátor světových dějin funguje skvěle i ve své moderní verzi a při nesčetných hodinách strávených hraním nám nepřišlo, že by mu něco chybělo.
Jakmile jsme se ale ponořili do hlubin přídavku Gods and Kings, vyšlo najevo, že v pětce přeci jen něco chybělo. Nebo to můžeme obrátit: datadisk přinesl novinky, které původní hru smysluplně rozšiřují.
Především jsou to dva pro Civilizaci 5 nové, ale pro veterány série dobře známé aspekty: náboženství a špionáž. K tomu si připočítejte nové jednotky, národy, zázraky, technologie, scénáře, a dokonce přepracovaný systém námořních bitev. Před pořízením hry si tedy nezapomeňte vzít dovolenou.
Pro ty, kdo s principem Civilizace ještě z nějakého důvodu nejsou obeznámeni: vyberete si národ a ten provedete historií od doby kamenné až do budoucnosti. Partie probíhají tahovým způsobem na mapě světa.
Největší devizou hry jsou rozsáhlé možnosti, jak národ vyvíjet, a zároveň variabilní hratelnost, která se s postupem jedné partie neustále mění. Zatímco v době kamenné se budete starat o dobytek a rozdělávání ohně, v moderní době si užijete válčení s pomocí tanků či vývoj raketoplánu.
Náboženství bylo důležitým prvkem ještě v Civilizaci 4. Pro pátý díl ho autoři nejprve škrtli, aby ho v aktuálním přídavku mohli opět oživit v kompletně přepracované podobě.
Zatímco ve čtvrtém dílu došlo po výzkumu určité technologie k automatickému objevení určitého směru víry, můžete si tentokrát své náboženství sami zvolit. Jakmile se vám v úvodních fázích prostřednictvím výstavby určitých budov nebo objevení městského státu povede nasbírat dostatečný počet bodů víry, můžete položit základní kámen vlastnímu náboženství. Víra přitom funguje stejně jako zlato nebo kultura, je tedy samostatnou herní "surovinou", kterou produkujete stavbou určitých budov nebo bonusy.
Jak své náboženství pojmenujete, je pouze a jen na vás. Stejně tak se rozhodnete, na jakých základech bude stát. Čím déle hrajete, tím více základů můžete aktivovat. Maximálně je jich pět, akorát Byzantinci (jeden z devíti nových národů ve hře) mohou své náboženství opřít o šest prvků.
Podle toho, pro jaký ze základů se rozhodnete, bude mít náboženství také efekt. Můžete například získávat spoustu bodů víry, ale náboženství lze využít i pragmatičtěji k vyšší produkci či kulturnímu rozmachu.
S náboženstvím si užijete vůbec spoustu zábavy. Například se můžete pokusit ho rozšířit do co možná nejvíce koutů světa.
Vrátila se ale také špionáž, i když přeci jen v poněkud osekané podobě. Namísto klasických špionů coby jednotek se tentokrát vše odehrává přes samostatné menu. Bohužel se činnost špionů nedá příliš ovlivňovat. Jakmile je rozešlete do jejich cílových měst, nastoupí automaticky na svou běžnou dráhu. Občas se jim podaří ukrást nepřátelskou technologii nebo předpovědět pohyb cizích jednotek, ale bez větší kontroly na to nelze příliš spoléhat.
Přes určité zklamání ze špionáže je však Civilization 5: Gods and Kings povinností pro všechny fanoušky pátého dílu. Pro ně představuje skvělý důvod, proč se ke hře vrátit, pokud už ji opustili. Zklamáni by být neměli.
Pět videoherních zabijáků, kteří si nás získali. Znáte je všechny?
Jejich živobytím je vraždění ostatních, takže z morálního hlediska k nim máme výhrady, ale přesto si nás svým způsobem získali.
{NADPIS}

{POPISEK}
Fanouškovský Oblivion vzniká už 13 let, Bethesda poslala celému týmu dárek
Oblivion letos ještě neřekl poslední slovo. Kromě právě vydané oficiální předělávky The Elder Scrolls IV: Oblivion Remastered vzniká již třináct let fanouškovská verze, která by měla vyjít koncem...
Stahujte zdarma skvělou českou oddechovou hru, máte na to týden
Vynikající česká hra Botanicula od studia Amanita Design je dočasně zdarma na Epic Store. Cílem je zachránit semínko z domovského stromu ze spárů parazitů.
Skvělá hodnocení, ale bude to stačit? Oblivion zastínil menší konkurenci
The Elder Scrolls IV: Oblivion Remastered vyšel znenadání a okamžitě si získal veškerou mediální i hráčskou pozornost. Radost z toho určitě neměl menší francouzský tým, který debutoval velmi dobře...
{NADPIS}

{POPISEK}
Podle skvělé české hry Pilgrims vznikne desková hra, vyjde ještě letos
Na motivy vynikající české hříčky Pilgrims od studia Amanita Design vzniká desková hra Pilgrims: Curious Adventures. Do prodeje půjde letos na podzim.
Tady se snadno ztratíte. Deset her s naprosto ohromnými světy
Někdo preferuje herní světy spíše menší, někdo naopak co největší. Pro ty, kdo rádi bloudí v ohromných virtuálních krajinách nebo dokonce vesmírech, vybíráme hry s těmi vůbec největšími světy.
Fanouškovský Oblivion vzniká už 13 let, Bethesda poslala celému týmu dárek
Oblivion letos ještě neřekl poslední slovo. Kromě právě vydané oficiální předělávky The Elder Scrolls IV: Oblivion Remastered vzniká již třináct let fanouškovská verze, která by měla vyjít koncem...

KONTROLOR/KA KVALITY
Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat:
24 000 - 35 000 Kč