Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 22. září 2023 Darina

Chrome - skvělá taktická sci-fi akce

  12:00
Chrome je 3D akce nabízející možnost hrát stejnou misi různým stylem. Těšit se můžete na implantáty, používání vozidel či vznášedel a tři různá zakončení. Více se dozvíte v naší vyčerpávající recenzi.
84

Chrome

Platforma: PC
Výrobce: Techland

Herní karta

Když se řekne...
Chrome Na Chrome, které mimochodem pochází od našich polských sousedů, jsem se od od jisté doby docela těšil. Za všechno mohla preview verze, již jsme získali na naší výpravě na letošní E3 – ostatně coby doplňující zdroj informací lze stále brát naše první dojmy. Ale začněme od začátku; o co jde? Chrome můžeme charakterizovat jako taktickou sci-fi 3D akci, která nabízí ovladatelný vozový park, používání implantátů, poutavý, ale zbytečně neukecaný příběh a před tím vším ještě, po stránce designu, dobře zvládnuté mise. K tomu si připočítejme schopný engine z vlastní produkce, pár vylepšení týkající se mapy, navigace a inventáře, hru více hráčů a v neposlední řadě schopnost "vtáhnout do děje". I přes několik drobných chybek lze konstatovat, že Chrome se jednoznačně povedlo. A o tom, jak se hraje a co dohromady nabízí, už pojednává naše recenze.

Příběh
Hráč zosobňuje nájemného žoldáka Logana, který za peníze plní úkoly pro různé korporace. Parťákem se Chrome stala tentokrát žena, jež pomáhá z orbitu užitečnými informacemi o planetě (případně místech, kde se daná mise odehrává) a celkově táhne děj různými dialogy a výměnami názorů kupředu. Všechno ale začíná překvapivou zradou během první mise – děj pak nabírá obrátky, máme tu mstu, záchranu unesené dcery, obranu planety, tichou infiltraci orbitální planety, všechno se nakonec ještě více zamotává... ale působí to celistvým dojmem. Tím jsem nakousl charakter jednotlivých misí a myslím, že kdo hrál demoverzi, dokázal si udělat slušný obrázek. Každá mise má svůj cíl, většinou víme co dělat, ale teprve během celé mise se dozvídáme jak. Tím, jak zjišťujeme nová fakta, případně objevujeme komplikace, hra dokáže upoutat, protože máte pocit, že se stále něco děje.

Dobrodružství
Příklad určitě neuškodí – máme zachránit profesora, nicméně když se přiblížíme k cílové budově, zjistíme, že Chrome ji obklopuje silové pole. Kontaktujeme parťáka, jenž odpoví, že kousek od cílové lokace nalezneme generátor onoho silového pole (umístění se označí v mapě). Ten vypojíme, vrátíme se zpátky a zjišťujeme, že jeden z vchodů střeží automatická obrana. Vchod na druhé straně je volný a na konci komplexu budovy nalezneme terminál, do nějž se hackneme pomocí jednoho z implantátů a automatickou obranu vypneme. Vrátíme se, vysvobodíme profesora a nasedneme do ozbrojené buginy postávající kolem. Profesor řídí, hráč střílí... všechno jde hladce, než zjistíme, že pokud chceme odletět z téhle planety zdrávi, musíme projet celou nepřátelskou základnou v jiné části ostrova. Zde po nás samozřejmě střílejí vojáci, mechové, každopádně atmosféru skvěle podtrhuje i komunikace mezi profesorem a Loganem: "Sakra, tohle je slepá ulička", "Teď doprava!".

Výbava
Chrome Během výše popsaného dobrodružství zmiňme několik příjemných vlastností týkajících se ovládávání a výbavy. Na prvním místě máme mapu, na niž se zaznamenávají cílové lokality a hned vedle krátký popisek informuje co kde provést. Na radaru v levém dolním rohu se po jeho okrajích vyznačuje směr oněch bodů. Jako docela užitečná volba se jeví umístění jednoho vlastního stanoviště na mapě. K detekci nepřátel využijeme automatického detektoru pohybu (dolní střed obrazovky), nebo dalekohledu, který cíle orámuje barevným kolečkem. Velmi užitečná věcička. Chrome se totiž nehraje jako úplně klasická střílečka, přízvisko taktická akce si určitě zaslouží, protože vběhnout mezi hromadu nepřátel se rovná sebevraždě. Musíme se krýt, dávat si pozor, abychom nemuseli nabíjet v nejméně vhodné situaci a samozřejmě správně používat zbraně. Brokovnice s krátkým dosahem se výborně hodí v komplexech s malými místnostmi, ale venku... ne. S tím souvisí i omezený inventář, do nějž se vejde jen jedna pořádná zbraň, jedna horší a musí zbýt místo na náboje, lékárničky, granáty, maskovací techniku a další... Občas se stane, že během mise dojdou náboje, které si Chrome hráč určil výběrem zbraně před misí, a musí tak prohledat mrtvoly a obrat je o jejich zbraně.

Implantáty
Zajímavá novinka spočívá v používání implantátů, které jsou napojeny na nervový systém. Dosáhneme tak lepších schopností, ale pouze na omezenou dobu – pokud totiž nervový systém přetížíme, nejen že se poraníme, ale na pár okamžiků se nám zatmí před očima, což v přestřelce zrovna nepotěší. Pasivní implantát se týká nabourávání se do počítačů – to když potřebujeme otevřít důležité zamčené dveře, vypojit komunikaci a podobně. Hackování probíhá tak, že si zahrajeme malé pexeso s omezeným množstvím tahů – na obrazovce otáčíme kartičky a hledáme dvojice, případně trojice znaků patřících k sobě. Zbylých sedm implantátů se týká bojových vlastností: osobně jsem nejvíce využíval ostřejšího míření, což znamená, že když přes pravé tlačítko myší zamíříme přes mušku, pohled se vůči nepřátelům přiblíží. V pozdějších fázích se hodí zbystřené reakce, z čehož plyne, že si zpomalíme čas a máme tak dostatek času na zamíření. Ze zbylých za úvahu stojí redukce zranění či rychlejší Chrome pohyb. Přetížení indikuje modrý proužek v pravé dolní části obrazovky (zelený = náboje, červený = zdraví). Lze používat více implantátů naráz, ale dle předpokladu se úměrně krátí doba používání. Po vypnutí implantátů modrý proužek pozvolna klesá.

Mise
Pojetí misí mi přijde originální a nápadité a první polovinou jsem zcela nadšen. Vyhazujeme do vzduchu generátory, zachraňujeme důležité osoby, likvidujeme piráty, zahrajeme si na odstřelovače, prozkoumáváme tajnou základnu, nakonec zabraňujeme použití nanoviru proti kolonistům... Na jedné planetě zase s ostatními spolubojovníky chráníme barikádu před nájezdem nepřátel. Když se přiblíží těžká technika, musíme provést diverzní akci ze zálohy – pořád se něco zajímavého děje. V odstavci "dobrodružství" padla zmínka o ozbrojené bugině, nicméně najdou se i mise, kde skutečně hráč přebírá ovládání a vozí se po kopcovitém terénu planety. Mimo buginy si ještě zasvištíme na neozbrojeném vznášedle, případně se posadíme do kabiny dvounohého obřího robota (dva typy). Nechybí Chrome souboje s obtížnějšími protivníky a procentuální hodnotou jejich zdraví, zkrátka paráda. V druhé polovině přijdou o poznání tužší dvě stealth mise, které osobně příliš v lásce nemám. Jednu misi jsem musel opakovat úplně od začátku, poněvadž jsem si nevybral pistoli s tlumičem a každý výstřel rovná se prozrazení. V těchto misích používáme maskovací zařízení (bohužel příliš dlouho nevydrží) a pokud dojde na střelbu, jako že dojde, musíme mířit velmi přesně (jedna střela do hlavy = jedna mrtvola) a rychle. Jediný výstřel ze strany nepřátel prozradí. V jeden okamžik jsem se divil, jak to, že se spustil alarm, a tak věřte, že prozradí i prostřelení skleněné stěny ve zdánlivě prázdné místnosti. Když si misi dáte znovu, už víte co a jak... V následujících misích už autoři částečně pouze recyklovali nápady, nicméně i tak se jedná o hratelné kousky. A konečně takovou třešničkou na dortu je trojí možné pokračování v závěru hry. Rozmýšlíme se, ke komu se nakonec přidáme - i když to jsou všechno více či méně pěkný mrchy.

Chrome Zpracování a závěr
Grafické zpracování mi přijde velmi příjemné a pohledné, engine schopný, ale poněkud náročný na HW. Chce to pro plné detaily a hezky vypadající prostředí trochu silnější mašinku. Jedna poznámka k mrtvolám a nepřátelům. Do mrtvol lze střílet a podle toho, do jaké části zamíříme, sebou mrtvola škubne. Vlastně i během přestřelek vojáci házejí někdy až těžko uvěřitelné pády, na druhou stranu vypadají efektně. Třeba odstřelovač padající přes zábradlí ze své věže na zem. Umělá inteligence mi přijde průměrná, vojáci většinou nepřekvapí, občas se mi jeví pasivní více než by bylo zdrávo, ale snaží se krýt a úplně blbí také nejsou (už utíkají před granáty). Hudba se mi libí, spouští se skriptem v "dobrých" momentech a celkově se povedla. Pokud pominu vyšší nároky na HW a trošičku horší druhou polovinu misí, přičemž k dobru přičtu dobrou cenu, mnoho originálních nápadů, tři možné konce a pěkně připravené mise, vychází mi z toho velmi povedená taktická sci-fi akce. Chrome totiž disponuje jednou skvělou vlastností: dokáže vtáhnout do děje. Alespoň z mé strany určitě.

Chrome
Minimum: P3 900 Mhz, 256 MB RAM
Optimum: P4 2000 Mhz, 512 MB RAM
Multiplayer: ano
Další informace: demo / screenshoty / trailer
Výrobce/distributor: Techland / Take 2
Distributor v ČR: Cenega, české titulky
Oficiální stránka: homepage
Verdikt: Poutavá sci-fi 3D akce s originálními prvky
Hodnocení: 84%
Autor:

Hodnocení hry

Redakce

84 %

Čtenáři

84 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 212 čtenářů

  • Nejčtenější

Youtuberka zjistila, kolik brambor umí Starfield zobrazit, než hra spadne

Počítačová hra Starfield nepřestává hráče fascinovat svojí propracovanou simulací fyziky, když v obrovském otevřeném...

Vývojářský svět v šoku, změna poplatků enginu Unity mění pravidla hry

Nová cenová politika společnosti Unity, která provozuje stejnojmenný engine na výrobu počítačových her, rozladila...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Střílečka s kouzelníky neuspěla, studio propustilo polovinu zaměstnanců

Herní byznys je tvrdý. Přesvědčilo se o tom i nezávislé studio Ascendant, které se svojí fantasy střílečkou Immortals...

Policisté zabavili při razii pušky, munici, kokain a meč z Warcraftu

Při domovní prohlídce u drogových dealerů v kanadské komunitě Norway House objevili policisté 130 gramů kokainu a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ikonická filmová scéna posloužila jako drsný zakončovák v Mortal Kombatu

Scéna zúčtování z vynikajícího filmu Kill Bill 2 od Quentina Tarantina posloužila jako vzor pro fatalitu, tedy brutální...

Kdo vládne Hradu. Co jsou zač lidé kolem prezidenta a o co spolu válčí

Premium Z Hradu se půl roku po inauguraci Petra Pavla stává mocenské sídlo, v němž hlava státu nemá vždy hlavní slovo....

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Agáta a Soukup: Nečekaný zvrat u soudu. Co se stalo při předání dcery Rozárky?

Premium Rozchod slavné herečky Agáty Hanychové (38) a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa (54) má mnohem složitější pozadí, než...

RECENZE: Nový díl Syberie je překvapivě možná ten nejlepší vůbec

Po průměrném třetím dílu se série Syberia překvapivě vrací v plné síle. Jde o nejlepší poctu životu a dílu...

RECENZE: Masakr teenagerů v The Quarry je zábavnější, než si chceme přiznat

Hororový „slasher“ The Quarry sice nedělá nic, co bychom už od studia Supermassive Games neviděli mnohokrát, ale to mu...

RECENZE: Dead Island 2 chce zaujmout hlavně brutalitou. A ono to funguje

Víte, kdo přežije zombie apokalypsu? Zejména kutilové, kteří si dokážou vyrábět kreativní zbraně a pasti. Dead Island 2...

RECENZE: Armored Core 6 ukazuje, že ovládat gigantické mechy je opět sexy

Tvůrci brutálních her Dark Souls a Elden Ring vzkřísili svou sérii Armored Core. Namísto fantasy světa nás čekají...

Cítím se jako vítěz, říká Brzobohatý. Manželé ukázali fotky ze svatby v Itálii

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) a Daniela Brzobohatá (44) se pochlubili fotkami i zážitky z víkendové svatby. Muzikant a...

Až oči přecházejí. Jak vypadá jídlo z fast foodů na fotkách a v realitě

Nadýchané housky, šťavnaté hovězí, zelený salát a lahodně rozteklý sýr. Obrázky hamburgerů na reklamních fotografiích...

Velmi mi to pomohlo, říká o plastice prsou herečka Aneta Krejčíková

Aneta Krejčíková (32), která nedávno zazářila v roli sekretářky Květy v seriálu Volha, promluvila o modelaci prsou i...

Nástupní plat 91 tisíc, zájemců přesto ubývá. Řízení letového provozu shání lidi

V posledních letech ubývá počet zájemců o pozici řídícího letového provozu. Do posledního výběrového řízení se jich...

Herec Hugh Jackman se rozvádí. S manželkou byli spolu 27 let

Patřili k nejstabilnějším hollywoodským párům a na řeči o věkovém rozdílu nebrali ohled. Nyní ovšem Hugh Jackman (54) a...