Pondělí 21. září 2020, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 21. září 2020 Matouš

Chili Con Carnage – peprná akce

  12:03aktualizováno  11:05
Hra, která je stejně žhavá jako mexické slunce, stejně ostrá jako chilli a stejně rychlá jako opilý gringo hledající WC. Přesně tento popis sedí na Chili Con Carnage naprosto dokonale.

Chili Con Carnage Pokud zapátráte ve své paměti, tak si možná vzpomenete na Total Overdose, akční hru ve stylu GTA odehrávající se v prostředí žhavého Mexika, založenou na akci a okořeněnou efektem zpomaleného času. Nešlo o nic převratného, ale hra to byla povedená a jednalo se o solidní zábavu. Nyní se Eidos a Deadline Games rozhodli pro pokračování, které však není určeno na současné ani next-gen konzole, nýbrž pro handheld PSP. Z Chili Con Carnage (dále jen CCC) se tak stal striktně exkluzivní materiál, ale stojí opravdu za to?

Jelikož je na tom hlavní hrdina s fyzičkou více než dobře, tak mu nedělá problém metat salta, běhat po zdech a ve vzduchu dělat otočky.

Chili Con Carnage V případě, že prahnete po řádné akci, tak jistě ano. Přestože se CCC vydal trochu jinou cestou než jeho předchůdce, tak ti hráči, kteří první díl okusili, se budou cítit jako při návratu domů z dovolené, při které vám babička doma celou dobu uklízela. Poznáváte, že jste v prostoru, kde to máte rádi, ale některé věci jsou jinak, než když jste odjížděli. V našem případě to ale nejsou přeházená DVD v poličce, bezpečně ukryté ovladače či vyházené šovinistické časopisy. Mexiko už není tím, co bývalo. Ubylo totiž jízdy ve vozidlech a přibylo akce. Ne že by jí bylo v Total Overdose málo, ale v CCC je jí prostě víc.

Příběh se točí opět okolo El Gringa Ramira „Rama“ Cruze, kterému někdo velmi, velmi zlý zabil otce kombajnem, a hodně ho tak naštval. A protože Chili Con Carnage Hispáncům koluje v žilách horká krev, tak bude odplata opravdu pekelná. Ve hře potkáte řadu starých známých postav, jako strýce Marca, ale naopak i spoustu nových, Všechny jsou pak vytvořené ve stejném stylu jako ty originální v původní hře. Vtipně a stylově. Společně se zasazením do atraktivního prostředí a pořádnou dávkou humoru tak tvoří základy dobré pro rozvinutí svižné akce.

Již od samotného spuštění hry, kdy je pohyb po základním menu doprovázen zvuky řvoucích slepic, vám bude jasné, že sama sebe hra nebere moc vážně. I klasické vtipy, ve kterých hlavní hrdina spadne rozkrokem na větev, nebo hlášky typu „Je to pták, je to letadlo? Ne, je to El Gringo Loco!“ působí v jejím podání vtipně. Stylové grafické zpracování navíc humoru velmi napomáhá.

Za pochvalu také stojí audiovizuální stránka hry.

Chili Con Carnage Hra obsahuje dva singleplayerové a dva multiplayerové módy. El Gringo Loco je klasickým příkladem režimu kampaně. S hlavním hrdinou se v něm ženete kupředu skrz několik tématicky laděných úrovní a zanecháváte za sebou takovou spoušť, že by z vás měl Robert Rodriguez radost. K tomu vám dopomáhá schopnost zpomalit čas, tuny střelných i výbušných zbraní, nějaká ta vozidla a hlavně akční duch v těle. CCC je tak střílečkou per excelence. Za celou hru totiž vystřelíte desetitisíce nábojů, odjistíte kvanta granátů a vrhnete nemenší počet zápalných lahví. Nebudeme si tedy nic namlouvat, o nic jiného než o střelbu a stylové likvidování nepřátel ve CCC nejde, ale komu to zde vadí?

Hlavní je, že si pořádně zastřílíme. CCC je snímáno z pohledu třetí osoby, takže máte kompletní přehled o dění okolo vás. Ne že by se tedy kamera občas nedostala Chili Con Carnage do míst, kde ji moc rádi nevidíte, ale děje se tak naštěstí pouze v minimálním míře. Schéma je jednoduché: Jdete stále vpřed a střílíte vše co se hýbe a to, co se nehýbe, svojí střelbou hýbat donutíte. V CCC se počet a polohy počítají. Nejedná se však o žádný sexuální dvojsmysl, ale o to, že stylové likvidování nepřátel je ve hře tím hlavním. Za každý speciální pohyb totiž dostanete body, které se vám na konci každé úrovně sečtou. Jiný význam než budování nejvyššího skóre sice tento fakt neskýtá, ale když to fungovalo před patnácti lety, tak proč by to nefungovalo dnes, že?

Jelikož je na tom hlavní hrdina s fyzičkou více než dobře, tak mu nedělá problém metat salta, běhat po zdech a ve vzduchu dělat otočky zakončené střelbou do protivníkova obličeje. Vše samozřejmě doprovázené efektem zpomaleného času. Likvidací po sobě jdoucích nepřátel tak budete vytvářet bizarní komba typu Chili Con Carnage „El Macho shootdown with 360 Mexican bullseye“. Mezi jednotlivými zneškodněními nepřátel však nesmí být příliš dlouhá časová prodleva, poněvadž by se vám tak vyprázdnil kombometr a bylo by po sekvenci. Proto jsou všude přítomny slepice, díky kterým tak můžete svoje komba natahovat až skoro do nekonečna. A že je opravdu super sejmout Hispánce, slepici a nakonec jako třešničku na dortu i vrtulník. Všude kolem jsou rozmístěny výbušné sudy, takže ani početná převaha neznamená obvykle problém. Sice jejich umístění třeba do starobylého chrámu apod. nepůsobí příliš reálně, ale o to v CCC vůbec nejde. Ostatně, na kolik výbušných sudů jste v reálném životě narazili? Ve hrách se s nimi setkáváme dennodenně, tak proč si stěžovat, že je tvůrci her umísťují i do blízkosti lávových jezírek?

Pád do neznáma

Naší oblíbenou činností je věnovat infobox nejzajímavějším bugům z recenzované hry a v případě CCC tomu nebude jinak. V celé hře najdete pár drobných nedodělků a chyb, které přejdete s mávnutím ruky (nedoporučujeme, vypadne vám přitom PSP). Přesto se však našel jeden bug, který nám vyloženě pil krev. V několika lokacích se z ničeho nic propadnete pod textury země a padáte doslova „do nikam“. Po chvíli zemřete a můžete použít přetočení času, ale pokud ho nemáte, tak máte velkou smůlu a těšte se na restart. Příště se tato rubrika již nebude jmenovat infobox, ale bugbox.

Chili Con Carnage Z padlých nepřátel pak budete získávat mnoho užitečných předmětů. Od zdraví, až po schopnost vrátit čas o několik okamžiků zpět v případě náhlé smrti. To se pak při hraní určitě bude hodit, protože jakmile vám možnost přetočit čas dojde, tak vám nezbude nic jiného, než restart celého levelu. Speciální pozornost si pak zaslouží speciální power-upy s různými zničujícími vlastnostmi. Golden Gun vám umožní jednou střelou zlikvidovat jakéhokoliv řadového protivníka (navíc s efektním záběrem, kdy je kamera umístěna přímo na kulce), El Toro vás promění v bestii nabírající nepřátele stejně jako býk, Piňata vás vybaví granátem ve tvaru roztomilé piňaty, Tornado z vás udělá rotující smršť rozsévající zkázu apod. Narazíte však i na power-upy jiných typů. El Mariachi vás obdaří dvěma pouzdry na kytary s kulomety, Gatling Gunzales pak přičaruje mexického ozbrojence jako výpomoc a Domino Dodge je obdobou toho samého, akorát že vám společníka nebude dělat Mexičan se sombrerem a knírkem, ale svalnatec v tangách. Všechna tato dočasná vylepšení jsou stejně jako celá hra ulítlé, ale v zapeklitých situacích vám mnohdy Chili Con Carnage dost pomohou.

I když byla přítomnost vozidel oproti Total Overdose viditelně zredukována, tak i zde narazíte na klasická auta, pick-upy, golfová vozítka nebo traktory. Milovníky opravdu stylové akce pak potěší možnost vyskočit za jízdy z vozidla a ve zpomaleném čase se pak snést na hlavy nebohých protivníků. Objekt, do kterého pak vaše vozidlo narazí, obvykle končí v plamenech. Častokrát se také spustíte po laně nebo poletíte ve vrtulníku, zachyceni pouze za lyžiny. Poslední jmenovaná scéna je opravdu povedená, zvláště Ramovy pohyby, kterými uhýbá vystřeleným raketám stojí za shlédnutí.

Tento mód ale neobsahuje jenom klasické úrovně, ale i spoustu výzev, po jejichž splnění si můžete daný level odemknout i do režimu El Macho. Typy výzev jsou tři – Style, Macho a Survival. V první jmenované musíte v časovém limitu splnit všechny předepsané triky, ve druhé udělat co největší kombo a ve třetí to samé, Chili Con Carnage akorát ve vozidle a k tomu musíte přežít, dokud nevyprší časový limit. Při hraní El Gringo Loco módu můžete výzvy libovolně přeskakovat a kdykoliv se k nim pak vrátit. Velkou nevýhodou tohoto hlavního módu však je jeho nepříliš velká délka. Za sebou ho budete mít již za slabých pět hodin, což je jednoznačně jedna z největších chyb.

Druhý mód EL Macho je pak pouhým střílením jen tak, ale můžete si vybrat z mnoha odemykatelných postav včetně několika bossů. Multiplayer je pak vcelku povedený, ale hra jednoho hráče se nám v případě CCC líbila o moc více. Oba módy jsou založeny nejenom na likvidování ostatních hráčů, ale i umělé inteligencí řízených nepřátel. Hangman je přitom hratelný přes ad hoc, zatímco Fiesta je určena na hru v režimu infrastructure. Doplňme ještě, že multiplayer je určen maximálně čtyřem hráčům najednou.

Klady a zápory

Plus Stylová akční hratelnost
Plus Stylová grafika
Plus Stylová hudba
Plus Stylový humor
Plus Vyladěné ovládání

Mínus Krátký singleplayer
Mínus Pád do neznáma

Velkým plusem celé hry je její ovládání. Mnoho PSP titulů se díky překombinovanému ovládání nedalo ani pořádně hrát. To ovšem případ CCC opravdu není. Bohatě si při hraní vystačíte se dvěma akčními tlačítky a analogovou páčkou. Nic vám tak nebrání, abyste rozjeli pravou nefalšovanou arkádovou jízdu.

Za pochvalu také stojí audiovizuální stránka hry. Již jsme si pomalu zvykli, že některé PSP tituly trpí jistou „zubatostí“ a problémy s frameratem. Nic takového vás ale v CCC nečeká. Grafika je ostrá, barevná a detailní. Výhled je přitom stoprocentní, a rozhodně se vám tak nestane, že na vás z mlhy najednou vyskočí barák. Hudba je na tom stejně dobře. Mexický hip-hop ke hře sedí jako ulitý a dodává hodně na atmosféře.

Pokud se tedy chcete skvěle pobavit u bezmyšlenkovité akce, která si na nic nehraje, tak máte nyní skvělou příležitost. CCC není nic revolučního, ale svým zpracováním zaujme všechny vyznavače žánru akčních her. El Muchachos, připravte se do zbraně!

Chili Con Carnage
Výrobce/Distributor Deadline Games / Eidos
Platforma PlayStation Portable
Ukládání pozic: 448 kB
Multiplayer: 4 hráči
Verdikt: Žhavá arkádová akce, jako šitá na míru PSP. Jedná se o jeden z prozatím nejlepších titulů na tuto platformu za tento rok.
Hodnocení: 80% (info)

  • Nejčtenější

PlayStation 5 se během 24 hodin vyprodal, další budou zřejmě až příští rok

Obchody po světě hlásí naplněné kapacity předobjednávek pro konzoli PlayStation 5. Na aukčních serverech už překupníci...

Fortnite produkuje měsíčně stejně emisí jako spálení 70 tisíc tun uhlí

Hraní počítačových her je poměrně náročné na elektřinu. Neušlo proto pozornosti ekologů. Ti vypočítali, že...

PlayStation 5 bude stát stejně jako nový Xbox, předvedl kanonádu trailerů

Sony odhalilo cenu PlayStationu 5 a blízkou budoucnost nové generace nejúspěšnější herní konzole světa. Ve vybraných...

Simulátor dálkového pasažéra je horký kandidát na nejnudnější hru všech dob

Ve hře Airplane Mode si budeme moci vyzkoušet let přes Atlantický oceán v reálném čase. Těšit se můžete na luštění...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slavný vývojář vyvrátil desítky let zakořeněnou pověru o Civilization

Hlavní autor kultovní Civilization Sid Meier vydal životopisnou knihu, mapující jeho bohatou kariéru v herním průmyslu....

Nebezpečná místa Česka: brněnský Cejl. Místo, kde vidíte policii jen projíždět

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Němci kritizují Česko a vzkazují: Podívejte se na naše opatření. Fungují

Premium Koronavirová propast mezi Českem a Německem se nadále prohlubuje. Z premianta třídy se stal problémový žák, popisují...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

  • Další z rubriky

RECENZE: War Thunder je snem všech milovníků vzdušných bitev

War Thunder uspokojí více i méně náročné piloty. A nadchne technickým provedením.

RECENZE: Might and Magic X je úžasný návrat strojem času o 15 let zpět

Málokdo se dnes odváží vyrukovat s tak hardcore retro titulem, jakým je desáté Might and Magic. Vzpomínky ožívají.

RECENZE: Kniha Zaklínač a jeho svět zaujme především fanoušky hry

Nakladatelství Crew vydává ve spolupráci se společností Fantom Print knihu, která potěší fanoušky herní série o...

RECENZE: Jedi: Fallen Order je konečně zase skvělá Star Wars hra

Jedním z velice příjemných překvapení roku je titul Star Wars Jedi: Fallen Order, který mohlo vydavatelství EA pokazit...

Vyzkoušeli jsme eRoušku 2. Podívejte se, jak může pomoci i vám

Největší nadějí na zpomalení šíření covidu-19, která navíc nikomu nezkomplikuje život, je malá aplikace pro chytré...

Volali ji k večeři, ale nepřišla. Zemřela s ohořelým mobilem v ruce

Patrně neoriginální příslušenství si vybralo další z mnoha obětí. Stala se jí šestnáctiletá thajská školačka. Poté, co...

Benešová: Nečekala jsem, že synova svatba bude tak emocionálně náročná

Závěr prázdnin byl pro Lucii Benešovou ve znamení svatebních příprav. K oltáři dovedla svého nejstaršího syna Luciána,...

Microsoft vytáhl servery z oceánu, jejich nízká poruchovost překvapila

Z mořského dna u skotského souostroví Orkneje námořníci vylovili datacentrum společnost Microsoft. Za více než dva roky...

Jeho prsty byly najednou ve mně, obvinila fotografa ze zneužití Ratajkowski

Emily Ratajkowski (29) zveřejnila obsáhlou esej, ve které obvinila fotografa Jonathana Ledera ze sexuálního zneužití....