Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 27. ledna 2023 Ingrid

Chameleon - další Sam Fisher?

  12:01
I v našich a sousedních krajinách vznikají dobré hry. Dlouze utajovaný projekt Chameleon se vám nyní odkrývá v naší recenzi. Co se za tímto názvem skrývá? Přečtěte si článek a dozvíte se více.
78

Chameleon

Platforma: PC
Výrobce: Illusion Softworks

Herní karta

Už se nemůžete dočkat stealth akce Splinter Cell 4? Pak tu pro vás máme hru, která by vám čekání na něj mohla zpříjemnit. Tou hrou je Chameleon, také stealth akce, ovšem od slovenského týmu Silver Wish Game, a to pod záštitou dnes již zavřené bratislavské pobočky Illusion Softworks. Chameleon Vzpomínáte si na Mafii, jejíž engine, LS3D, vývojáři k vývoji Chameleona použili, ovšem nutno podotknout, že jej řádně upravili a hlavně vylepšili nebo Hidden&Dangerous 2, minulý počin vývojářů? Distribuce se u nás ujala společnost Cenega. Chameleon se velmi podobá jiným hitům ze stejného žánru, nejvíce však již zmiňované sérii Splinter Cell a klasiky Hitman. Čerpá samozřejmě i z her jiných, ale přesto se nejedná o kopii nějaké již existující. Autoři se pouze inspirovali, a zpracovali vše po svém, nutno říci, že velice dobře. A o co že tedy půjde? Náš hlavní hrdina je agentem CIA, který mimochodem nemá žádné pojmenování, ale doposud ho pronásleduje noční můra z dětství. Jeho otec býval velvyslancem v jedné arabské zemi a jednoho dne, před 15ti lety, společně se svou manželkou podlehl při atentátu. I po letech chce náš agent zjistit, kdo jeho rodiče zabil. Bohužel jeho osobní vyšetřování se značně nelíbí jeho šéfům v CIA, proto je záhy vyhozen, a tak se pouští do pátrání na vlastní pěst, s pomocí několika svých přátel, hlavně Mika Wise, který je stále u CIA.

I po letech chce náš agent zjistit, kdo jeho rodiče zabil.

Chameleon vám nabízí 17 kapitol, při kterých se dostanete do celého světa. Obrovským plusem hry je fakt, že každá z misí je naprosto odlišná od jiných a odehrává se v jiném prostředí, proto se nemusíte bát, že se neustále budete plazit ve stereotypním prostředí temných budov, ale dosyta si užijete i exteriérů.Chameleon Jen namátkou se podíváte například do irského Belfastu, do slunné Havany, Moldávie, Bejrútu nebo do Afganistanu či Kolumbie. Bohužel co misím musím vytknout je přílišná linearita. Ano, nalezneme ji dnes na mnoha případech jiných her, ale zrovna u žánru stealth akce, by volnost a více než dva způsoby řešení nebyla na škodu. A co náplň misí? Povětšinou na vás samozřejmě čekají stealth akce, kdy budete mít za úkol nepozorovaně proniknout do různých objektů, s cílem ať již nahrát nějaký rozhovor, dostat důležitou osobu z vězení, infiltrovat základnu pašeráků, něco najít, či někoho zabít. Ale jak jsem zmínila, nebude to tak vždy. Čekají na vás i divoké přestřelky například v letadle, kde máte časový limit k dokončení mise a než letadlo spadne, musíte si zachránit život výskokem z letadla s padákem. Ani přestřelka ve vlaku není z těch úplně snadných. Na misích je zajímavé i to, že sebou přináší řadu dějových zvratů, informace se dozvídáte postupně a konec příběhu není úplně předvídatelný. Novinky, které zjistíte, se vám postupně zobrazují ve výběru misí v podobě stromového diagramu.

Chameleon Chameleon Chameleon

Na začátku každé mise přijde ke slovu hezky udělaný brífing, kdy se od svého přítele po telefonu dozvíte, kam se vlastně vydáte a co na vás čeká. Potom si můžete vybrat nářadí a zbraně, u kterých následuje i popis jejich výhod či naopak nevýhod. Samozřejmostí jsou i nějaké ty technické hračičky, o kterých si ještě povíme později. Ukáže se vám i mapa s přibližným popisem jednotlivých úloh, kterou máte k dispozici i během plnění misí, dobře jsou na ni vidět i stíny, které můžete využít. Střelné zbraně si ale nebudete moci vybrat pokaždé, takže na ně nespoléhejte. Tak, nyní máte vše potřebné, takže hurá do akce.

Na misích je zajímavé i to, že sebou přináší řadu dějových zvratů, informace se dozvídáte postupně a konec příběhu není úplně předvídatelný.

Jak jsem již psala, velká část misí je postavena na žánru stealth akce. Na obrazovce dole vidíte stupnici, která vám říká, jak jste v danou chvíli vidět. Jak jistě víte, základem všeho je, dostat se někam nepozorovaně a potichu, tak aby si vás nikdo nevšiml. Chameleon Využít tak musíte všech možných předmětů, plížení, skrčení, ale samozřejmě i stínů a tmy. Asi také nemusím říkat, že použití tlumiče na zbrani vám notně pomůže. Ale i když někoho zabijete, nemáte vyhráno. Vždyť by jeho mrtvolu mohl spatřit kolega, proto ji musíte odvléci na místo, kde ji nikdo nezpozoruje, alespoň do doby, než okolí vyčistíte. Bohužel, hře by slušela i větší interaktivita prostředí. Málo které předměty můžete rozbít, nebo rozstřílet, proto zapomeňte na demolici lamp či žárovek, abyste si usnadnili cestu. Vliv na to, jak na vás zareagují hlídky má i to, jak jsou pozorní. Pokud například postávají a klábosí spolu, vy se najednou vynoříte, rychle tasí zbraně, ale minou třeba i z metru. Naproti tomu někdo, kdo je v plném pozoru, vás jednou ranou odstřelí i na velkou vzdálenost. Vaše postava, stejně jako nepřátelé toho zas tak moc nevydrží, nejsou to žádní super hrdinové, ale normální lidé, takže přesná střela do hlavy znamená smrt. Ukazatel vašeho zdraví je v levé části obrazovky, a ve hře si jej můžete doplnit lékárničkami, kterých ale není mnoho. Pozice si můžete libovolně ukládat, v případě, že zapomenete, udělá to hra za vás asi 5x za misi na předem určených místech, ovšem ne vždy úplně ideálně, ale lepší, než hrát celou akci od začátku.

A jaké vybavení na vás čeká?
Ze začátku se budete setkávat s tím nejjednodušším, postačí i holé ruce a zlomení vazu. Nicméně to lze provést pouze v případě, že oběť stojí. V opačném případě musíte použít elektrický paralyzér, který funguje podobně, ale i když je vaše oběť ve dřepu. Chameleon Hrozí ale nebezpečí, že pokud takto tělo někdo najde, může ho ještě vzkřísit. Další pěknou tichou zbraní je kuše nabitá uspávajícími střelami, které ale máte k dispozici pouze tři na každou akci. Naprosto tichá, rychlá a nezanechává krvavé stopy. Ideální v případě, kdy na sebe například dva hlídači vidí. Pokud byste jednoho zastřelili, druhý spustí alarm a vaše mise skončí nezdarem. V případě kuše ale neví co se děje, jde se na místo podívat, a vy jej můžete v klidu oddělat také. Další z možností je pistol s tlumičem, velmi tichá a účinná zbraň, ovšem použitelná jen na krátké vzdálenosti. V případě trefy do hlavy máte téměř jistotu, že jste vše udělali potichu a správně. V některých misích ale přijdou na řadu i zbraně bez tlumiče, například odstřelovací pušky či samopaly. Holt někdy je potřeba jednat rychle i za cenu prozrazení, pokud ale budete rychlí, nikdo vás nebude moci prásknout. Výše jsem zmiňovala i různé hračičky, které při misích budete mít k dispozici, pár jich zde uvedu. Bude se jednat o paklíče, směrové mikrofony, mini-kamery, dalekohledy a mnoho dalšího. Jak jsem už říkala, přesný popis si můžete přečíst u výběru věcí. Všechny zbraně jsou modelovány podle skutečnosti, jejich grafické i zvukové ztvárnění je velmi povedené, a nechybí ani vlastnosti, jako například, že pistol kope, samopal má určitý rozptyl atd…

Bohužel, hře by slušela i větší interaktivita prostředí. Málo které předměty můžete rozbít, nebo rozstřílet, proto zapomeňte na demolici lamp či žárovek, abyste si usnadnili cestu.

Grafika a zvuky
Klasicky tu je pohled z třetí osoby, ale umožňuje vám se přepnout do vlastních očí, což není na škodu u misích, kde musíte mířit zbraněmi, například v misi ve vlaku je to téměř nezbytnost.Chameleon Co se týče grafické stránky hry, je opravdu povedená. Bohužel ji nemůžeme srovnávat se současnými hity, ovšem i tak vás docela oslní. Najde se zde i pár chybek, například nepříliš kvalitně ztvárněná voda, ať již klasická, nebo déšť. Ovšem variabilita prostředí je vskutku skvělá, každé prostředí je zpracováno jinak, takže opravdu máte pocit, že jste jinde, než misi minulou. Do detailu jsou zde vykresleny stovky různých předmětů, odlesky, nápisy na budovách a mnoho dalšího. Velmi mile vás překvapí například padající listí, ptáci, kteří vám přelétají nad hlavou, textury na zdech a mnoho dalšího. V ulicích to žije, auta jsou detailně vykreslena a animace postav také není špatná. Zkrátka mě se grafika až na malé výjimky fakt líbila. Zvuky jsou na tom trošku hůře, občas vypadne při střelbě zvuk, ale plně jej vynahrazuje hudba, která podkresluje už tak skvělou atmosféru. Díky přeci jen staršímu grafickému ztvárnění je hra vcelku hardwarově nenáročná, vše šlape rychle a pěkně i ve vysokém rozlišení. Chameleon je v anglickém dabingu, ale samozřejmě nechybí české titulky.

Klady a zápory

Plus Příběh
Plus Grafika
Plus Zpracování

Mínus Téměř žádná interaktivita prostředí
Mínus Místy slabší AI nepřátel

Verdikt
Příjemná česko-slovenská akce, která i se starším enginem mile překvapí svou grafikou a technickým zpracováním. Výše vyčítaná téměř nulová interaktivita prostředí bohužel hodnocení o pár bodíků snižuje. Přesto si Chameleon své příznivce najde a překvapí vysokou hratelností, variabilitou prostředí, ale i tím, že hlavní hrdina je normální člověk, ne žádný super hrdina. Jeho příběh si tak dokážete představit snadněji, než například Sama Fishera. Kdyby se Chameleon objevil před takovými dvěma roky, jistě by jeho hodnocení dosáhlo i takových 90%, ale přeci jen se grafika nemůže měřit se současnými hity.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

78 %

Čtenáři

84 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 321 čtenářů

Témata: dabing, Vlak
  • Nejčtenější

Nemá to konce. Herec se musí omlouvat, že účinkuje v kouzelnické hře

Herec, který namluvil jednu z hlavních rolí ve hře Hogwarts Legacy, se nyní veřejně omlouvá za to, že se do projektu...

Hon na čarodějnice? O hře ze světa Harryho Pottera už se nesmí ani diskutovat

Známá herní diskusní fóra ResetEra zakázala jakoukoliv diskusi o připravované hře Hogwarts Legacy ze světa Harryho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

A je to tady, mám na Epicu víc her než na Steamu. Dohrál jsem jedinou

Digitální obchod s hrami Epic Store koncem loňského roku oslavil čtvrté narozeniny. Zpočátku nenáviděná platforma se...

KVÍZ: Zima je tady. Poznáte hry zasypané sněhem?

Letošní zima je mimořádně teplá a pokud se chceme dosytosti vydovádět ve sněhu, musíme se uchýlit buď do zahraničí,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Splněný sen fandů Harryho Pottera. Nová ukázka z Hogwarts Legacy je skvělá

Již jen pár týdnů zbývá do vydání další hry ze světa Harryho Pottera a reklamní kampaň běží naplno. Nová filmová ukázka...

Několik lidí se dostalo na dotyk ke klenotům. Hrad je označil za odborníky

Premium Zatímco jiní mrzli v několikahodinových frontách venku před katedrálou svatého Víta, aby z několika metrů spatřili na...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Fotbal se mění, Slavia také. Trpišovský exkluzivně o trendech i návratu Stancia

Premium Když se ve chvilce volna vyrazil projít po pískovcových útesech a díval se, jak do skal narážejí mořské vlny, hlavou mu...

RECENZE: Gran Turismo 7 je milostným dopisem všem fanouškům autosportu

Konzole Playstation dlouho trpěly zoufalým nedostatkem pořádných závodních her, tomu je však konec. Gran Turismo 7 je...

RECENZE Back 4 Blood: Likvidování nemrtvých nebylo už dlouho tak zábavné

Duchovní nástupce Left 4 Dead na sebe nechal čekat dlouho, ovšem trpělivost se vyplatila. Je to parádní zombie masakr,...

RECENZE: Evil West je přímočará akční jízda ze staré školy

Tvůrci Shadow Warriora přicházejí s další akční peckou, která si na nic nehraje. A znovu to funguje, tentokrát v...

RECENZE: Staňte se drsným bijcem, King of Fighters XV myslí i na nováčky

Značka King of Fighters se vrací po šesti letech. Je přístupná začátečníkům, zklamáni ovšem nebudou ani experti na...

Vánoční kolotoč 2022 se dotočil: Jaké dárečky vám udělaly radost?
Vánoční kolotoč 2022 se dotočil: Jaké dárečky vám udělaly radost?

Už po čtrnácté jsme na konci roku roztočili oblíbený Vánoční kolotoč. Opět to bylo velkolepé. Pojďme se za Vánočním kolotočem 2022 ohlédnout a...

Ještě jí není ani pětadvacet a už podniká. Našla díru na trhu

Ještě jako studentka textilní fakulty vymyslela moderní a ekologický způsob praní prádla, prací papírek. Když na vývoj...

Evropu čeká nemovitostní zvrat, varují experti. Hrozí potíže s financemi

Problémy s financováním exkluzivních staveb v evropských metropolích naznačují, že by Evropu mohl na realitním trhu...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Holmesová má jít do vězení, ne žít v luxusním sídle, stěžují si žalobci

Nepravomocně odsouzená podvodnice Elizabeth Holmesová má v dubnu nastoupit do vězení, aby si odpykala jedenáctiletý...