RECENZE: Carnival Games je nejzoufalejší hra za poslední dobu

aktualizováno 
Průměrná kolekce hříček z éry Wii a DS se vrací v nové podobě na PlayStation 4, Xbox One a Switch. Otázkou je proč.
20

Carnival Games

Platforma: XboxOne, PlayStation 4, Switch
Výrobce: Mass Media Games

  • Možnosti úprav postavy
  • Pouze dvacet hříček
  • Špatné ovládání
  • Předražené
  • Nudné
  • Přepálený systém otvírání hříček

Herní karta

Vzhledem k tomu, že s rodinou rádi hrajeme nejenom různé deskové hry, ale i party hry na konzolích, u Carnival Games jsem se příliš nerozmýšlel a vzal si ji na recenzi. Jedenáct let stará verze pro Wii sice sklízela jen průměrná hodnocení, ale takový osud potkal řadu kolekcí všemožných hříček, ačkoliv se z některých nakonec vyklubala dobrá zábava. To však není případ aktuálního projektu Carnival Games, v němž je špatně snad všechno.

Carnival Games

Carnival Games

Sony to na PlayStation 4 zkouší se společenskými hrami přes řadu PlayLink, na Switchi nedávno zabodovala Super Mario Party. Ta kromě hraní na hrací desce přináší osmdesát miniher. Vedle toho se Carnival Games tváří jako chudý příbuzný, protože hráčům předkládá pouhých dvacet her, respektive hříček, a to za jen těžko uvěřitelných 899 korun (PS4, XB1) respektive 1099 korun (Switch).

Po spuštění na mě hra působila celkem sympaticky. Grafika v menu je jednoduchá, ale barevná, listování mezi hrami stylové. Vystřízlivění ovšem přišlo záhy. Jako první jsem spustil hru nazvanou Batter Up, v níž se pálkou odpaluje míček. Ovládá se pouze jedním tlačítkem, které musíte stisknout ve správný okamžik a vaše postavička provede odpal. Cílem je porazit na body další tři soutěžící, ať už je ovládají další hráči, nebo počítač.

Jednoduchost není a škodu, ale musí to být zábava. Očekával bych nějaký cool efekt, kdy se po mocném odpalu zatřese země, zkrátka něco, co by prolomilo celkový fádní dojem. Carnival Games ovšem přináší jen základní nic moc animace a prakticky nulový požitek ze hry.

Přitom principiálně jsou to stejné hry jako v Super Mario Party. Zvědav jsem byl na pohybové ovládání, ale i v tomto případě na mě čekalo nemilé překvapení. Zpřístupní se až jako bonus, kdy u každé hry nahrajete požadované skóre. U odpalu celkem funguje, v dalších hrách je spíše k vzteku, protože odezva je zpomalená.

Carnival Games

Carnival Games

Aby toho nebylo málo, z oněch dvaceti her je na začátku přístupných pouze osm. Zbytek si musíte odemknout za zdejší měnu v podobě lístků. Když jsem v při odpalování totálně převálcoval soupeře, odměnila mě hra devíti lístky. Odemčení další hry v menu stálo 25 lístků. Jenže i tady následovalo velmi nemilé překvapení, když jsem zjistil, že ceny rostou a odemknutí nejdražší hry už vyžaduje neuvěřitelných tisíc lístků.

A zatímco propagační video ukazuje šťastnou rodinku s usměvavými dětmi, moje rodina mě poslala s Carnival Games slušně řečeno do háje. A to celkem rychle. Přitom Super Mario Party nás baví všechny. Zatnul jsem tedy zuby a pustil se do hraní stále stejných her dokola, abych nějaké další otevřel. 

Zajímavé je, že v zisku lístků jsou u jednotlivých her velké rozdíly. Přepočítávají se podle dosaženého skóre a u každé hry je to trochu jiné. Nakonec se mi nejvíce dařilo v Battle Ballons, kde narážíte s balonem s ostny do ostatních, čímž se násobí zisk skóre. Byl jsem tak schopen získávat nějakých čtyřicet lístků za hru. Každá další hra ovšem navyšovola můj odpor ke hře.

Carnival Games

Carnival Games

Ať už házíte míče na koš, nebo kroužky na tyčky, všechny hry jsou v té naprosto základní úrovní hratelné, ale zároveň nudné, fádně zpracované a s ovládáním, které nereaguje tak, jak bych si představoval. K žádné se nebudete po dvou nebo třech kolech chtít vracet. Je tu například i variace na kolejnicovou střílečku nazvaná Ghost Blaster, v níž jede ve vozíku a střílíte strašidla. Vypadá příšerně, je krátká, nejsou v ní žádné odbočky a zástupci žánru na Wii jsou i po letech lepší.

Jediné plus si tak hra u mě odnáší za celkem služné možnosti přizpůsobení postavy. Různé masky či další doplňky se však prodávají taktéž za lístky. Nové botky koupíte za 10 lístků, obří dudlík za 600 lístků. Nejdražší je velký knír za 10 000 lístků. To je jak z nějaké free 2 play hry, ale nebojte, platí se jen herní měnou. 

Carnival Games

Carnival Games

Klíč k pochopení toho, proč něco tak špatného jako Carnival Games dnes vychází, se nachází v minulosti. Podle Wikipedie se Wii verze prodávala i přes průměrná hodnocení velmi dobře. Společně s verzí na handheld DS bylo do obchodů posláno přes sedm milionů kopií a Wii verze je třetí nejprodávanější hra na Wii od třetí strany. Já jen doufám, že aktuální Carnival Games komerčně propadne, aby na nás vydavatel něco takového už nezkoušel.

Autor:
 

Hodnocení hry

Redakce

20 %

Čtenáři

26 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 86 čtenářů

Nejčtenější

Nadvláda Steamu končí, přišel o všechny veliké vydavatele

Steam

Ještě nedávno prakticky nemyslitelná situace se rychle stává realitou. Obchod Steam, jehož aplikaci má dnes na svém...

Streamer nečekaně obdržel během svého vysílání jeden a půl milionu korun

Fortnite Dance

Fanouškovské příspěvky populárním streamerům se obvykle pohybují v hodnotě jednotek dolarů. Žádný div, že si hráč s...

Hrou roku 2018 je Red Dead Redemption 2, bodoval i český Kingdom Come

Red Dead Redemption 2

Je dobojováno. Hlasování ve všech deseti tematických anketách je uzavřeno, pojďme se podívat na výsledky. Hrou roku...

RECENZE: Feudal Alloy je nenápadný hit od českých tvůrců

Feudal Alloy

Povedená 2D skákačka od českých tvůrců sice neobrátí herní průmysl naruby, ale díky chytlavé hratelnosti a milé grafice...

RECENZE: Ace Combat 7: Skies Unknown je i přes pár neduhů letecké eso

Ace Combat 7: Skies Unknown

Co se leteckých arkád pro konzole týče, série Ace Combat vždy platila za jedničku. Je tomu tak i u sedmého dílu?

Další z rubriky

RECENZE: Mutant Year Zero je strategie, která nevyžaduje přemýšlení

Mutant Year Zero: Road to Eden

Na první pohled perfektní tahová strategie bohužel nenabízí dostatek možností, aby dokázala po celou dobu udržet...

RECENZE: Hra o havárii ponorky Kursk je tragickým omylem

Kursk

Kromě samotného nápadu nenabízí hra Kursk vůbec nic, proč byste si ji měli chtít zahrát. Je nudná a technologicky...

RECENZE: Rastakhan’s Rumble je další nevýrazná expanze pro Hearthstone

Rastakhan’s Rumble

Rastakhan’s Rumble je už druhá nevýrazná expanze pro kartičky Hearthstone v řadě. Hře to ovšem může v dlouhodobějším...

Najdete na iDNES.cz