RECENZE: Call of Duty se loučí s druhou světovou létajícími talíři

aktualizováno 
Balíček Shadow War je posledním z plánované čtveřice rozšíření pro loňský hit Call of Duty: WWII. Tradičně nabízí trojici map pro klasický multiplayer, jeden nový přírůstek do War módu a závěrečný díl režimu Nazi Zombies.

Call of Duty: WWII - Shadow War | foto: Jakub Žežule

60

Call of Duty: WWII - Shadow War

Platforma: PC, XboxOne, PlayStation 4
Výrobce: Sledgehammer Games

  • Airship je jedna z nejlepších map pro WWII
  • Povedené mapy Excavation i Chancellery
  • Solidní kousek pro režim War
  • Návrat klasického zombie módu

Herní karta

Shadow War vychází v relativně krátkém časovém odstupu od třetího balíčku United Front, což je způsobeno především tím, že letošní díl Call of Duty: Black Ops 4 vychází netradičně již 12. října. Pokud se bojíte, že se tato skutečnost podepsala na výsledné kvalitě aktuálního rozšíření, můžete být v klidu. Shadow War sice není bůhvíjaké terno, ale o uspěchaný propadák také nejde.

Trojice map do multiplayeru

Začněme nejdříve u trojice map, které se jmenují Chancellery, Excavation a Airship. Jak její název napovídá, Chancellery je zasazena do budovy říšského kancléřství v okupované Paříži. Mapa svým rozvržením trochu připomene předchozí Market Garden z datadisku United Front. I zde se většina bojů odehrává v budově, z níž ovšem můžete vyjít ven na otevřená prostranství. Na rozdíl od Market Garden má budova kancléřství schodiště vedoucí do patra, z něhož mají hráči výhled na centrální dvůr. Fanoušky určitě nepřekvapí, že právě zde je při hraní Domination umístěna vlajka B.

Mapa je stavěná pro všechny typy hráčů. Na balkoně využijete lehké kulomety či ostřelovací pušky, při běhání v interiéru se vyplatí sáhnout po samopalech nebo brokovnicích a konečně venkovní lokace přejí ostatním druhům pušek. Na Chancellory se proto možná víc než kde jinde vyplatí nasadit basic training Rifleman, který vám umožní nést dvě primární zbraně najednou.

Call of Duty: WWII - Shadow War
Call of Duty: WWII - Shadow War

Call of Duty: WWII - Shadow War

Excavation je zajímavá mapa, která se odehrává v okolí dolu. Její dispozice zaujme především tím, že ačkoliv se skládá ze spousty cestiček, ty jsou na rozdíl od tradičnějších map o poznání širší a jednotlivé zákruty tu nesvírají pravé úhly. Nepřítele tak většinou vidíte z větší dálky a při střelbě je možné o něco více kličkovat. Proto se tu místo samopalů vyplatí sahat spíše po puškách. 

S výjimkou malého dolu umístěného ve středu mapy se přestřelky odehrávají pod širým nebem, takže hráči se scorestreaky zahrnujícími leteckou podporu a bombardování budou mít na mapě Excavation pořádné hody. Do dolu lze nečekaně seskočit menším otvorem uprostřed a překvapit nic netušící protihráče, kteří sledují oba hlavní vchody. Z předchozích map se Excavation asi nejvíce blíží Egyptu z druhého balíčku.

Call of Duty: WWII - Shadow War
Call of Duty: WWII - Shadow War

Call of Duty: WWII - Shadow War

Airship je asi nejzajímavější mapou z nové trojice především díky nápadité dispozici, kterou se hráči musí naučit. Jde o přímý opak nudné trojice paralelních chodeb, které se v multiplayeru CoDu bohužel až příliš často opakují. Airship je zimní mapou kombinující interiéry skladiště a venkovní prostranství. 

Jeden z okrajů mapy je vyhrazen vzducholodi, kterou mohou hráči obsadit a pálit po nepřátelích z vyvýšeného místa. Na tuto platformu je ale natočená nenápadná střílna, kterou najdete v jednom z koutů budovy skladiště. I když se vám tedy podaří vzducholoď zabrat, jste tam pěkně na ráně. Mapa Airship má i další takové vychytávky a patří určitě k mým nejoblíbenějším kouskům ve hře.

Call of Duty: WWII - Shadow War
Call of Duty: WWII - Shadow War

Call of Duty: WWII - Shadow War

Nacistická UFO ve War módu

Nového přírůstku se dočkal i režim War. Jmenuje se Operation Arcane a na rozdíl od předchozích počinů v něm autoři zabrousili do reálií, které bychom očekávali spíše v módu Nazi Zombies. Mapa se odehrává v rakouském lese, v němž nacisté zřídili tajný komplex pro vývoj experimentálních technologií. 

Tým spojenců má za úkol nejprve vyhodit do povětří jeden ze dvou protitankových zátarasů vedoucích do nitra továrny. V druhé fázi musí najít a dopravit na určené místo dva kufříky s tajnými zbraněmi. Nacisté se jim v tom snaží zabránit a kromě tradičních zbraní a zátarasů přitom využívají séra, která jim dočasně dodají zvláštní schopnosti. Nejužitečnější z nich vám umožní vidět siluety nepřátel skrze zdi, další zrychlí váš pohyb a asi nejbizarnější je vylepšená odolnost, kterou dostanete v kombinaci s obouručným mečem. 

Call of Duty: WWII - Shadow War
Call of Duty: WWII - Shadow War

Call of Duty: WWII - Shadow War

Třetí fázi bitvy představuje pak už dost ohraná přetlačovaná s eskortováním tanku směrem do cíle. Útočníci už v tuto chvíli mohou používat speciální paprskové zbraně, které jako by vypadly ze zombie módu hry. Ty však bohužel nejsou příliš efektivní a daleko více zde oceníte možnost kropit obránce z tankového kulometu. Útočícímu týmu se velmi vyplatí používání ,,SWAT“ štítů, kterými jsou vyzbrojeni vojáci z divize Cavalry. Bitvy se tu odehrávají v hangáru, kde jen tak mimochodem parkují německé létající talíře. 

Operation Arcane je solidní přírůstek do War módu, Operation Supercharge z minulého rozšíření mi ale sedla o něco víc. Připadalo mi také, že strana obránců tu vítězila až podezřele často, což by mohl být následek silných lektvarů a ne úplně užitečných zbraní útočícího týmu. 

Také bych měl při této příležitosti asi dodat, že mě multiplayer WWII svým přístupem k reáliím druhé světové velmi dlouho iritoval. Ale po téměř roce všemožně trhlých eventů s čím dál tím šílenějšími kosmetickými nesmysly už jsem doslova otupěl. Tuším, že zlom nastal s eventem přidávajícím do klasického multiplayeru zombíky. Ne že by mě nemrzela skutečnost, že velká vydavatelství považují podobný přístup za jedinou možnou cestu k úspěchu (dívám se na tebe, Battlefielde V).

Zombíci na sněhu

S posledním balíčkem se vrací i mód Nazi Zombies. Autoři bohužel upustili od skvělého pojetí režimu Tortured Path, který byl velmi příjemným překvapením předchozího balíčku a vrací se k původnímu stylu, který mě od samého začátku vůbec nebaví. Nová mapa Frozen Dawn alespoň neopakuje onen rádoby temný, industriálně - kovový design prostředí, ale místo toho je zasazena do ledových jeskyní, v nichž se ukrývají brány do pekel.

Call of Duty: WWII - Shadow War
Call of Duty: WWII - Shadow War

Call of Duty: WWII - Shadow War

Okultní tematika a design nápadně připomenou Doom, mapa se ale hraje v podstatě úplně stejně jako všechny její předchůdkyně z Nazi Zombies. Najdete tu spoustu easter eggů, které potěší fandy módu, já jsem se však během jejího hraní po pár minutách opět začal velmi nudit. Jsem velmi zvědavý na to, s čím v tomto ohledu přijdou Black Ops 4 a zakladatelé zombie módu, studio Treyarch.

Kromě zmíněného návratu k tradičnímu pojetí zombíků poslední balíček pro WWII nezklame. Klasické multiplayerové mapy v čele s parádním kouskem Airship mě tentokrát bavily nejvíc a také mapa Operation Arcane je solidním přírůstkem, který se v playlistu režimu War neztratí.

Balíček Call of Duty: WWII – Shadow War lze koupit na PlayStation 4, verze pro Xbox One a PC vyjde na konci září.

Mapa Sandbox zdarma

V rámci letního eventu přidali autoři do Call of Duty: WWII zdarma pro všechny hráče mapu Sandbox. Odehrává se na pískovišti mezi pastelkami a spoustou hraček a vojáci na ní vypadají jako klasické vojenské figurky, které si pamatujete z dětských let. Hráče trolí zásobovací kapitán Carver Butcher z velitelství, který na ně pomocí lupy občas sešle smrtící paprsky slunce. Prevít.     

Call of Duty: WWII
Call of Duty: WWII
Call of Duty: WWII

Call of Duty: WWII

 

Hodnocení hry

Redakce

60 %

Čtenáři

39 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 65 čtenářů

Nejčtenější

Nadvláda Steamu končí, přišel o všechny veliké vydavatele

Steam

Ještě nedávno prakticky nemyslitelná situace se rychle stává realitou. Obchod Steam, jehož aplikaci má dnes na svém...

Třicet jedna her na zpříjemnění zimních měsíců

Kona

Vánoce a Silvestr jsou sice za námi, ale jelikož zima tu s námi ještě nějaký čas pobude, neuškodí připomenout si...

Hrou roku 2018 je Red Dead Redemption 2, bodoval i český Kingdom Come

Red Dead Redemption 2

Je dobojováno. Hlasování ve všech deseti tematických anketách je uzavřeno, pojďme se podívat na výsledky. Hrou roku...

RECENZE: Feudal Alloy je nenápadný hit od českých tvůrců

Feudal Alloy

Povedená 2D skákačka od českých tvůrců sice neobrátí herní průmysl naruby, ale díky chytlavé hratelnosti a milé grafice...

Třicet minut hrůz i nadšení. Dojmy z demoverze remaku Resident Evil 2

Resident Evil 2 (2019)

Remake hororové klasiky Resident Evil 2 se nezadržitelně blíží. Kdo už se nemůže dočkat vydání, najde dočasnou útěchu v...

Další z rubriky

RECENZE: Rastakhan’s Rumble je další nevýrazná expanze pro Hearthstone

Rastakhan’s Rumble

Rastakhan’s Rumble je už druhá nevýrazná expanze pro kartičky Hearthstone v řadě. Hře to ovšem může v dlouhodobějším...

RECENZE: Legendární Larry se vrátil a je oplzlejší než kdy dříve

Leisure Suit Larry - Wet Dreams Don't Dry

Od nového Larryho jsme moc nečekali a také jsme toho mnoho nedostali. Jde jen o zastaralou adventuru plnou nelogických...

RECENZE: The Council potěší jen milovníky politických konspirací

The Council

Na první pohled zajímavá adventura z neokoukaného prostředí bohužel neudržela vysoko nastavenou laťku stanovenou první...

Najdete na iDNES.cz