Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Čtvrtek 27. ledna 2022 Ingrid

Být diktátorem banánové republiky v Tropico 3 je velká zábava

  0:02
Cíl je v zásadě jednoduchý: udržet se na špičce politického žebříčku co nejdéle.
82

Tropico 3

Platforma: PC
Výrobce: Haemimont Games

 • komplexní a provázané mechanismy
 • přes značnou šíři záběru jednoduše ovladatelné
 • jedinečné téma
 • příjemný humor
 • není to originál
 • vyšší HW nároky
 • některé prvky mohly být atraktivnější

Vytoužené pokračování navazující na první Tropico přidává řadu atraktivních prvků a povedenou grafiku. Naštěstí se hraje dost podobně originálu - tedy skvěle.

Herní karta

Tropico 3V Tropico 3 se chopíte role vládce banánového státu ležícího na jednom z karibských ostrůvků. Při hraní se člověk až diví, kolik možností takový autokrat má. Přitom je jeho cíl v zásadě jednoduchý: udržet se na špičce politického žebříčku co nejdéle.

A pokud se necháte inspirovat "el prezidenty", kterým pojmy jako právo a demokracie mnoho neříkaly, jistě si nenecháte ujít šanci nashromáždit si obří jmění na tajném švýcarském kontě.

Že je Tropico 3 rájem pro hračičky, dokazuje už jen tohle švýcarské konto. Jeho smysl pro samotnou hru je naprosto minimální, přesto si ale rádi nějaký ten peníz ulijete. Prostě proto, že se dokonale vžijete do své role.

Takových drobností a příjemných detailů skýtá Tropico 3 značné množství. Už jejich objevování Tropico 3je zábavné, a co teprve experimentování s nimi a různé využívání v "reálpolitice" či hospodářských vztazích.

Rozhodně se ale nebudete zaobírat jen drobnostmi. Naopak, denním chlebem pro vás bude populistická až propagandistická politika, kterou je třeba dělat aktivně a především potom starost o samotný provoz státu.

Abyste se v prezidentském paláci udrželi co nejdéle, budete muset dbát o infrastrukturu, tedy výstavbu silnic a budov (zhruba sedmdesát typů). To znamená chatrče pro zemědělce na plantážích, luxusní hotely pro turisty, televizní věž pro hlásání vlastní politické vize a prachsprosté manipulace a tak podobně.

Tropico 3

Spoléhat se ale jen na turismus není ekonomicky nejprozíravější. Chechtáky do státní kasy přináší také zemědělství a průmysl. Zejména potom výroba a vývoz typických exportních artiklů, jako je rum, doutníky, káva a exotické ovoce stojí za to. Tropico 3 pak oproti originálu přináší starost ještě o jednu surovinu: ropu.

Tropico 3Je dobré si uvědomit, že jste jen malým státečkem, který potřebuje silné spojence. Proto se dá zahraniční politika prostřednictvím příslušného ministerstva směřovat buď cestou k demokratickým Spojeným státům americkým nebo autoritářskému Sovětskému svazu.

A i když jsou pro vás obyvatelé úplnou holotou, není radno zapomínat, že právě je každých pár let budete žádat ve volbách o mandát. Pokud nechcete, aby vám to nepříjemně spočítali, budete se snažit plnit jejich tužby. Každý človíček má přitom jiné.

Některé potřeby, jako zdravotnictví, školství apod., jdou napříč celou společností, jiné potom zastávají různé skupiny, například intelektuálové, armádní kruhy, věřící atd. Vyhovět všem je prakticky nemožné. Proto je třeba se spolehnout buď na určité spolky nebo se snažit složitě balancovat mezi všemi, konkrétně plnit ale jen minimum slibů.

Tropico 3To se nicméně může vymstít. Takzvané předvolební sliby jsou totiž v Tropico 3 nové a hned vcelku důležité. Jako správný "el presidente" čas od času musíte pronést státnický projev, který poslouchají všichni s nastraženýma ušima.

Prostřednictvím jednoduchého menu v něm přitom můžete leccos slíbit, například podporu armádním kruhům či výstavbu kostela.

To vám přinese popularitu od zainteresovaných zájmových skupin, avšak zároveň zavazuje k naplnění. Pakliže máte něco opravdu v plánu splnit, vyplatí se to rozhlásit v projevu, jelikož tak ještě zdůrazníte dopad daného kroku.

Tak jde čas
Tropico 3Oznámení vývoje třetího dílu série Tropico spadlo jako z čistého nebe. Málokdo doufal, že se především skvělý první díl kdy dočká nějakého následovníka, když od jeho vydání uplynulo už bratru devět let.

Světe div se, stalo se. Vývojářských otěží se chopilo studio Haemimont Games, které jsme dosud znali především kvůli jeho posedlosti vším římským. Stačí vzpomenout tituly jako Imperium Romanum nebo Glory of the Roman Empire. Na svědomí toho ale tihle Bulhaři mají mnohem víc, dosud však byla styčným bodem jejich her řemeslná kvalita, ale zároveň i určitá nemastnost neslanost.

To se s velmi odvázaným Tropicem příliš neslučuje, a tak jsme byli zvědaví, jak se autoři svého úkolu chopí. Navíc když ohlásili záměr netvořit regulérní pokračování, ale spíše remake prvního dílu. Jen dodejme, že dvojka se odehrávala v pirátském prostředí a možná i proto neměla takový úspěch jako karibský originál.

Ostatně, figurka prezidenta není jen imaginární. V tom je další novota hry. Před každou partií si svého vládce vyberete z dostupných postav nebo si vytvoříte vlastního. S ním pak vedle projevů z balkónu prezidentského paláce pochodujete po městě a můžete leccos ovlivnit. Třeba rychlost stavby či pouliční demonstraci.

Tropico 3Tropico 3 je navzdory své humornosti a nadsázce nebývale propracovanou a komplexní hrou, kde vše souvisí se vším. Vezměme si například stavbu elektrárny nutnou pro provoz prakticky veškeré infrastruktury vyjma farem.

Takovou elektrárnu nestačí jen postavit. Potřebujete do ní kvalifikované lidi. Jak je sehnat? Buď je za úplatu přizvete ze zahraničí, nebo si je vyškolíte na vlastní univerzitě. To ale znamená nejdřív ji postavit. První možnost je krátkodobě levnější, ale málo perspektivní a navíc dráždící nacionalisty.

S vlastními vysokoškoláky jste sice konkurenceschopnější, ale inteligence je obvykle citlivější na autoritářský postup a žádá si demokratické výsady.

Elektrárna je navíc velká a produkuje škodliviny. Co s tím? Inu, budete ji muset postavit mimo obytné bloky, což ale znamená, že lidé budou muset chodit daleko do práce a neudělají toho tolik. Nebo vydáte dekret ručící za redukci zplodin, čímž však pro změnu zvýšíte náklady na provoz fabrik o čtyřicet procent.

Tropico 3Každopádně, jednotlivé kroky je dobré si dopředu naplánovat. Ve hře se totiž jejich důsledky neprojevují okamžitě, ale vcelku realisticky až po nějaké době. Je proto dobré razit dlouhodobou a promyšlenou politiku.

Pro méně zkušené a trpělivé hráče může být poněkud frustrující, když po nějaké době hraní zjistí, že jejich státeček prostě nefunguje a těžko hu už postaví na nohy. Kromě tutoriálu už mnoho rad nedostanete, snad jen s výjimkou upozornění na přání obyvatel, a ta přicházejí ještě sporadicky, takže není možné se na ně spoléhat.

Nezbývá tak nic jiného, než nějaký ten čas strávit v tabulkách, statistikách a ukazatelích, které jsou naštěstí podrobné a přehledné. Pouze z nich vypozorujete jisté trendy, které není radno ignorovat.

Tropico 3Největším lákadlem Tropico 3 zůstává stále volná hra, která nabídne vždy náhodně generovaný ostrov a tedy i odlišné výchozí podmínky co do geografie. Jen škoda, že občas se generátoru výsledek příliš nepovede a terén až příliš limituje expanzi.

Novinkou je kampaň, která vás provede postupně patnácti ostrůvky, na nichž budete řešit vždy poněkud jiné problémy a potýkat se s odlišnými okolnostmi či cíly. Občas se tu přihodí nějaká ta událost jako třeba příjezd sovětského konzula, který nabídne několik výhod, ze kterých si vyberete buď rychlejší výstavbu budov, levnější silnice nebo jednorázovou vzpruhu pro státní kasu.

O nějaké ty události se můžete postarat i vlastními silami. Pakliže investujete nemalé finanční a časové prostředky do výstavby katedrály, čeká vás návštěva papeže. Bohužel, tyto události nejsou podány příliš atraktivně a omezují se jen na textová oznámení. Postrádal jsem také silnější pojítko jednotlivých misí v kampani. Příběh by možná nebyl špatný nápad…

Tropico 3Tropico 3 je oblečeno do slušivého trojrozměrného kabátku, který umožňuje dalekosáhlý zoom a libovolný pohyb s kamerou. Detailů je dostatek, snad jen ona malebnost karibského ráje mohla být zdůrazněna trochu více. Potěší dynamické střídání denní doby a počasí, stejně jako možnost urychlit čas. Bohužel, hra je docela náročná na hardware, zejména když zastavíte větší ostrov.

Přes všechny výtky však nezbývá než konstatovat, že Tropico 3 je opravdu povedenou předělávkou vynikajícího originálu, kterou by si všichni fandové původní hry měli pořídit. A s trochou trpělivosti by určitě neměli být zarmouceni ani ti, kdo o sérii slyší poprvé.

Autor:

CES 2022 - největší veletrh spotřební elektroniky

Veletrh CES je největší událost v oblasti spotřební elektroniky a IT každoročně pořádaný v lednu v Las Vegas.

Další témata: Koronavirus  Omikron  Sonda Parker Solar Probe Dalekohled Jamese Webba 

Hodnocení hry

Redakce

82 %

Čtenáři

92 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 513 čtenářů

 • Nejčtenější

Streamer koupil krabici s Pokémony za 72 milionů, obsah byl bezcenný

Americký youtuber Logan Paul opět dokázal zaujmout nad rámec své sociální bubliny, i tentokrát však jeho vystoupení...

S Blizzardem padá i World of Warcraft. Co se se slavnou hrou děje?

World of Warcraft je hegemonem žánru MMORPG her. V posledních letech se od něj ovšem odvrací hráči. Proč tomu tak je?...

Co to teď všichni najednou hrají? Hra s písmeny vzala internet útokem

Jednoduchá hra s hledáním slov je najednou velký hit internetu. Jmenuje se Wordle a zafungovala zejména na sociálních...

Největší obchod v herní historii mění všechno. Co to znamená pro hráče

Akvizice, v rámci níž Microsoft koupí za jeden a půl bilionu korun vydavatelství Activision Blizzard, změní herní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Válka bohatých streamerů, spor mezi Ninjou a Pokimane může skončit soudem

Vztahy mezi jedněmi z nejúspěšnějších streamerů dnešní doby Pokimane a Ninjou jsou na bodu mrazu a jejich spor možná...

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

 • Další z rubriky

RECENZE: Remake Destroy All Humans! je stejně tak praštěný jako originál

Patnáct let stará akční adventura Destroy All Humans! se dočkala moderní grafiky, jinak zůstalo vše při starém. Obstojí...

RECENZE: Pobouřil Číňany a dva roky nešel koupit. Jaký je horor Devotion?

Tchajwanský horor Devotion způsobil před dvěma roky obrovský poprask. Vývojáři do něj nenápadně propašovali na první...

RECENZE: The Medium je jak z jiného vesmíru, baví i štve zároveň

Hororová adventura The Medium je jednou z prvních exkluzivit pro novou generaci konzolí, těžko ovšem předpokládat, že k...

RECENZE Back 4 Blood: Likvidování nemrtvých nebylo už dlouho tak zábavné

Duchovní nástupce Left 4 Dead na sebe nechal čekat dlouho, ovšem trpělivost se vyplatila. Je to parádní zombie masakr,...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...

Devadesátky: Hlavně nehraj jako já, řekl Vetchý Bartošovi o společné postavě

Postavu Tomáše Kozáka v Případech 1. oddělení hraje Ondřej Vetchý. V mladší verzi policisty v Devadesátkách se proměnil...

Tereza Ramba prozradila pohlaví i jméno druhého miminka

Herečka Tereza Ramba (32) a tanečník Matyáš Ramba (32) se před pár dny stali rodiči. Novinku se jim podařilo utajit a...