Borderlands jsou skvělou sci-fi střílečkou

  0:01aktualizováno  0:01
Spousta akce, předmětů, nějaký ten humor a čtyři zapamatovatelné postavy? To přece nemohlo dopadnout špatně. A nedopadlo.
85

Borderlands

Platforma: PC
Výrobce: Gearbox Software

  • RPG prvky
  • Technické zpracování
  • Množství předmětů
  • Nevyužitý potenciál vozidel
  • Občas zvláštní inteligence nepřátel

Tento titul si zaslouží vaši pozornost zejména díky množství herního obsahu, dobré, byť místy repetitivní hratelnosti, decentním RPG prvkům a podmanivé atmosféře. Pokud hledáte akci, která zabaví na opravdu dlouho, pak po tomto kousku určitě sáhněte.

Herní karta

Borderlands

BorderlandsProhlásit o Borderlands, že jsou jen střílečkou, by nebylo správné. Jsou kombinací střílečky a RPG. Pokud máte dojem, že když se někdo snaží až příliš bujaře slučovat žánry, dopadá to špatně, tak ještě neomdlévejte. Bývávalo, dnes už existují desítky a desítky titulů, které dokazují, že to může fungovat.

A hrdě se k nim může zařadit i Borderlands, které se nebojíme označit za jednu z nejzábavnějších her roku, u níž se dají strávit desítky hodin bez náznaku nudy. No, řekněte, víte o nějaké FPS z poslední doby, u které se vám nestalo, že než jste se stačili pořádně rozkoukat, už běžely závěrečné titulky? No, dobře, pár jich je, ale spočítali byste je na prstech obou rukou poté, co se jste dávali kostičku sousedovic bulteriérovi.

Můžete si vybrat ze čtyř postav, z nichž každá má svou vlastní specializaci a unikátní atributy.

BorderlandsVšak na Borderlands nepracovali žádní zelenáči. Za touhle lahůdkou stojí Gearbox Software, kteří nás potěšili sérií Brothers in Arms nebo spolupracovali na Counter-Striku. S Borderlands si také ostudu nedělají, naopak, mohou si připsat další úspěšnou a kvalitní hru, kterou není žádný problém si zamilovat. Tedy, pokud vám nevadí, že se pouští do sci-fi vod a nebojí se ani humornějšího pojetí.

Příběh je zasazen do blíže neurčené vzdálenější budoucnosti. V této době už není žádný problém s kolonizací vzdálenějších planet a jednou z nich je i Pandora (to není zrovna jméno, které evokuje ráj), kam se vydala spousta lidí, protože se k nim donesly zvěsti, že se na planetě skrývají vzácné minerály.

BorderlandsAle nenašli tu skoro nic. Většina z nich planetu opustila, ale někteří odvážlivci se rozhodli zůstat, protože se nevzdávali naděje. Jenže po sedmi pozemských letech se ze zdejší zimy stalo jaro a ze zimního spánku se probudilo množství krvelačných monster.

Zkraťme to, Pandora rozhodně není místo, kam byste vzali svou přítelkyni na romantické líbánky. Přesto se tam čtyři hlavní hrdinové, každý se svým vlastním příběhem, vydávají. Mají k tomu své důvody.

Můžete si tedy vybrat ze čtyř postav, z nichž každá má svou vlastní specializaci a unikátní atributy plus vlastní příběhovou linii. Na tu ale není kladen až tak velký důraz, protože Borderlands umožňují volný pohyb po jednotlivých lokacích, takže jen zřídkakdy se děj žene výrazněji kupředu.

Brick je pořádný kus chlapa, však je to Berserk. Na Pandoru přišel, aby našel svou Borderlandssestru. Jako Berserk je velmi odolný a jeho útoky beze zbraně jsou zničující. Mordecai je Lovec, který na Pandoře pátrá po muži ze své minulosti. Je vynikající odstřelovač a dobře si rozumí také s pistolemi. Roland je Voják, který pase po pomstě. Je nejen vynikající bojovník, ale také je dobrý v léčení sebe i druhých.

A Lilith je pak jedinou dívkou ze čtveřice, ale za svými kolegy rozhodně nezaostává. Je nesmírně mocnou bytostí, zvanou Siréna. Existuje jich pouze šest. Lilith se dozvěděla, že další ze Sirén by se měla nacházet na Pandoře a proto se tam vydává. Sirény zvládají přejít na moment do jiné dimenze, čímž se zneviditelní.

Každý hrdina má svůj vlastní strom vlastností, který je rozdělen do tří zón po sedmi talentech. Při přechodu na vyšší level získáte body, které lze přerozdělit. Funguje to tak, že pokud investujete v dané zóně talentů, pak se uvolňují další jen a pouze v této Borderlandszóně. Je to sice fajn, že si musíte pořádně rozmyslet, kam těžce získaný bodík investujete, ale na druhou stranu, pokud toužíte po nějaké schopnosti, která se stane dostupnou jen potom, co vložíte body do talentů, o které vůbec nestojíte, asi z toho nadšení nebudete. Ale naštěstí můžete za menší poplatek získat vložené body zpět a přerozdělit je znovu dle libosti.

Jste-li fanoušky obchodování, u Borderlands si užijete.

Schopnosti zahrnují jak pasivní, tak aktivní talenty. Můžete například zvýšit kapacitu svých štítů nebo docílit toho, že vaše kulky zpomalí nepřítele. U každé postavy jsou velmi různorodé, takže si do sytosti užijete jejich studování. Navíc má každý bojovník jednu speciální ihned dostupnou vlastnost, například jde o zmíněné zneviditelnění se nebo o vyvolání kulometné věže. Tato schopnost vyžaduje jediné, a to jen trošku času, protože po každém použití je na moment nedostupná.

BorderlandsJak jsme zvyklí z RPG her, tak při zabití nepřítele, po dokončení úkolu a při pár dalších činnostech, postava získává zkušeností body. Při přechodu na vyšší úroveň nejen získáte body pro strom vlastností, ale automaticky se vám navýší zdraví a pár dalších atributů, jako účinnost útoku. Vy osobně to ovlivnit nemůžete, co se vylepší, je předdefinováno.

Sami ale můžete zlepšit sílu zbraní, protože čím více je používáte, tím lepší jsou. Platí to obecně, ne jen pro aktuálně držený kousek. Pokud vám vyhovuje revolver a často s ním děláte slušivé otvory doprostřed čela, pak se vylepšuje umění ovládání revolverů, ať držíte v rukou jakýkoliv.

Pro aktivní zbraně máte k dispozici čtyři sloty a je na vás, které vám vyhovují. Dále pak má postava tři další místa, jedno pro unikátní předměty pro dané třídy (Class Mods), které ovlivňují několik schopností (často i pro celý tým, pokud vás hraje více), jedno na výbušniny jedno místo je vyhrazeno pro štít (dobíjí se automaticky).

BorderlandsAutoři se chlubí tím, že ve hře lze najít skoro 18 milionů kousků zbraní (ne, to překlep), což je sice možná pravda, ale liší se od sebe často jen barvou, množstvím nábojů a podobně.

Existuje tu několik základních tříd – pro příklad pistole, revolvery, raketomety, brokovnice, odstřelovací pušky, kulomety nebo zbraně vetřelců. Každá třída má své vlastní náboje, které buďto nacházíte nebo stejně jako ostatní předměty (lékárničky, štíty apod.) nakupujete u automatů umístěných po úrovních. Kromě toho, že se vylepšují podle toho, jak často je využíváte, tak u těchto automatů lze zakoupit rozšíření pro množství nábojů, které u sebe můžete v danou chvíli nést.

Pokud se bavíme o inventáři, tak ten je z počátku velmi omezen a můžete posbírat jen pár kusů lékárniček a zbraní. Rozšíření zakoupit nelze, a tak ho můžete získat jen během misí, kde opravujete malé roboty, kteří vám za odměnu rozšíří jeho kapacitu.

BorderlandsA jelikož je tu opravdu slušné množství předmětů a dají se prodat za dobrou cenu, tak určitě budete trávit hodně času srovnáváním jednotlivých kousků, přemýšlením, zda je pro vás výhodnější ponechat si ten nebo ten a podobně. Jste-li tedy fanoušky obchodování, u Borderlands si užijete.

Hra nabízí dohromady nějakých 160 misí. Z nichž 30 je příběhových a zbytek představují mise vedlejší. Pokud chcete, můžete splnit například tři úkoly najednou a nemusíte neustále odbíhat za tím, kdo vám úkoly zadává. Stačí jen, že si v přehledu questů vyberete, který chcete plnit jako aktuální a na mapě se zobrazí místo, kam máte dorazit. Až ho splníte, automaticky se zobrazí další místo vašeho zájmu.

U každého zadání úkolu zjistíte, jaká odměna vás za něj čeká, ale také na jaké úrovni byste měli být, abyste neměli problémy ho splnit. Berte to ale s rezervou, protože některé po vás žádají vysoký level a nevystřelíte během nich ani jednou a jiné Borderlandsnaopak relativně nízkou úroveň, a i když má vaše postava o dva stupně lepší, pěkně se zapotíte.

Jako u většiny RPG, ani tady se pravděpodobně nevyhnete nutnosti levelování (nejvyšší dosažitelný level je 50). Nejlépe tedy formou nepovinných úkolů. Borderlands nejsou lineární, po dostupných lokacích se můžete pohybovat bez omezení, plnit postranní questy, popřípadě zabíjet všude se potulující netvory.

V případě, že se ještě necítíte na další postup hrou a v dané části už nejsou dostupné žádné vedlejší mise, můžete se vrátit na jakékoliv předtím navštívené místo a splnit questy tam. Nemusíte se prohánět po poměrně velkých zónách po svém, ale můžete použít savepointy, které umožňují teleportaci mezi sebou nebo zdarma naskočit do ozbrojeného vozidla, které lze doslova vyvolat na několika místech.

BorderlandsBohužel, obrněné buginy jsou jednou z největších slabin hry. Sice jsou rychlé a slušně ovladatelné, ale jejich chování je dost podivné (fyzika jim nic neříká) a jejich zbraně jsou velmi slabé. Je lepší s nimi nepřátele přejíždět, než po niich střílet, protože jak raketomet, tak kulomet nejsou z nejúčinnějších.

Některé mise, ale žádají použití vozidla, takže se tomu nevyhnete. Ale nemusíte se bát, není to nikterak frustrující. Což se dá prohlásit o většině úkolů, které se časem začnou opakovat (najdi, zabij, promluv si…), ale jelikož během nich získáte mnoho zajímavých předmětů, nebudete se jim vyhýbat.

Stažitelný obsah pro Borderlands
Až se dostanete k závěrečným titulkům (doprovázeným hodně chytlavou písní), tak nezoufejte, ke konci roku by měla být dostupná přídavná část s názvem The Zombie Island of Dr. Ned. Nabídne nové mise, příběhy i nepřátele. Bude se odehrávat v části Pandory zvané Jakobs Cove a vaším úkolem bude pomoci doktoru Nedovi, který omylem proměnil zdejší pracovníky v monstra. A podle názvu se dá hádat, v jaký typ oblud se vědci podařilo nebohé lidi transformovat.

BorderlandsNavíc, druhů nepřátel je docela dost a na mnoho z nich si nepřijdete jen zběsilým střílením. Mají jen pár citlivých míst, popřípadě na ně platí jen určitý druh zbraně. Ale nemusíte se bát, pokud ji zrovna nemáte v inventáři. Poradíte si s nimi i tak, jen to bude o něco těžší. Ovšem pozor: některé přestřelky se mohou zvrhnout i v mnohaminutové záležitosti, protože někteří protivníci jsou docela odolní.

Může se také stát, že pokud nebudete mít dostatečně vysoký level a zrovna vám bude chybět vhodná zbraň, pěkně se zapotíte. Ale není problém jednoduše utéct a vrátit se plnit úkol až poté, co si zlepšíte úroveň nebo koupíte kousek, který si s nepřáteli poradí. V případě, že by vás náhodou někdo zabil, se objevíte u posledního savepointu, což stojí určité procento z vaší hotovosti.

Pokud máte zájem, můžete hrát sami, ale jestli vám nevadí s někým se tlačit na gauči, pak hra umožňuje kooperativní hru dvou hráčů u jedné konzole nebo čtyř Borderlandsonline. Můžete se pustit i do sebe, stačí jen, když se dva hráči na moment řežou jen pěstmi, což automaticky spustí duel. Nebo si změřit síly v arénách, které se na Pandoře nacházejí (lze zkusit i týmovku dva proti dvěma).

To, že Borderlands nejsou smrtelně vážnou hrou (přestože tu není problém někomu rozstřelit hlavu na cucky) dokazuje technické zpracování. Postavy jsou zpracovány v komiksovém stylu, nesnaží se být za každou cenu realistické. Na veselou notu hrají i zdejší roboti, kteří si klidně zatančí, neustále vše komentují a jsou to docela strašpytlové. Borderlands jsou zpracovány v celshadové grafice, což byla povedená volba, protože to působí opravdu dobře.

Ani hudebnímu podkresu se nedá nic vytýkat, nenásilně podbarvuje hraní, není nudný a určitě vám nepoleze na nervy. Pokud vám něco bude vadit, tak roboti, kteří vás budou neustále otravovat s tím, že jsou dostupné další mise. Pokud to uslyšíte Borderlandsněkolikrát za minutu, je to už trošku přes míru.

Celková herní doba (v závislosti na počtu splněných postranních misí) se bez větších problémů může vyšplhat ke třiceti hodinám. A věříme, že si užijete každou minutu.

Výrazněji zklamat by vás mohla inteligence nepřátel nebo vozidla. Protivníci se někdy snaží krýt a uskakovat, ale jindy do nich perete kulku za kulkou a oni se ani nehnou. Vozidla jsou pak vhodná jen k přesunu z místa na místo, zatímco v boji jsou víceméně k ničemu. Ale pořád to není nic, co by Borderlands vysloveně podráželo nohy. Kvalitních stříleček, které mají i hutný RPG nádech není moc, tak si tuhle nenechte ujít.

Autor:
 

Hodnocení hry

Redakce

85 %

Čtenáři

91 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 566 čtenářů

Nejčtenější

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Nastává herní svátek, vychází rovnou několik netrpělivě očekávaných pecek

Anthem

Herní průmysl dnes zažívá jedno z nejbohatších období roku, protože vychází rovnou několik titulů, na které jsme se již...

Fanoušek cestoval přes půl Evropy, aby se podíval na skutečný hrad z CS:GO

Google Maps

Youtuber známý jako 3kliksphilip se vydal z Anglie až do malé vesničky Predjama na jihozápadě Slovinska, jen aby se...

RECENZE: Třetí přídavek pro český Kingdom Come je zatím ten nejlepší

Kingdom Come: Deliverance - Band of Bastards DLC

Přídavek Band of Bastards pro Kingdom Come: Deliverance láká na těžké souboje a lineární hratelnost. Sice nám v něm...

RECENZE: Postapokalyptický Far Cry New Dawn přidává nechtěné novinky

Far Cry New Dawn

Střílečka Far Cry New Dawn se odehrává sedmnáct let po jaderné apokalypse ve Far Cry 5 a celý příběh uzavírá. Zároveň...

Další z rubriky

RECENZE: World of Warplanes se snaží navázat na tankový úspěch

World of Warplanes

Podaří se zopakovat zásah do černého i podruhé, kdy tanky z World of Tanks nahrazují letadla? Zatím to není jisté.

RECENZE: Might and Magic X je úžasný návrat strojem času o 15 let zpět

Might and Magic X Legacy

Málokdo se dnes odváží vyrukovat s tak hardcore retro titulem, jakým je desáté Might and Magic. Vzpomínky ožívají.

RECENZE: Kniha Zaklínač a jeho svět zaujme především fanoušky hry

Zaklínač a jeho svět

Nakladatelství Crew vydává ve spolupráci se společností Fantom Print knihu, která potěší fanoušky herní série o...

BMW Řada 3 1,8 316i...
BMW Řada 3 1,8 316i...

r.v. 2002, naj. 111 349 km, benzín
89 990 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz