Bomberman Collection - návrat klasiky

  12:00aktualizováno  12. června 9:53
Jak napovídá sám název, nejedná se o další variaci na dané téma – tedy modifikované pokládání bomb v bludišti za účelem likvidace protivníků, vracíme se totiž rovnou ke kořenům. Za slovíčkem ""kolekce"" nalezneme tři hry.

Bomberman Collection - Bomberman (DynaBlaster) Jak napovídá sám název, nejedná se o další variaci na dané téma – tedy modifikované pokládání bomb v bludišti za účelem likvidace protivníků / kamarádů, vracíme se totiž rovnou ke kořenům. Za slovíčkem "kolekce" nalezneme tři hry, jmenovitě Bomberman (u nás znám pod jménem DynaBlaster), Bomberman 93 a Bomberman World.

Cíl je všem hrám společný – s hlavním hrdinou se nalézáme v bludišti s dvojím typem kamenů. První typ nelze zničit, druhý ano. Způsob spočívá ve správném pokládání bomb, přičemž plameny při explozi se šíří pouze horizontálně a vertikálně od epicentra výbuchu. Postupem času z některých zničitelných kamenů (eventuálně nepřátel) vypadávají bonusy, které například zvětší dosah plamenu, zvýší počet možných bomb k položení, upraví rychlost postavičky... Hrajeme-li hru jednoho hráče, kterou provází příběh, cíle se různí (ovšem eliminace všech počítačem řízených nepřátel převážně zůstává), ve hře více hráčů usilujeme o život svým spoluhráčům. A právě hra více hráčů excelovala – Bomberman Collection – Bomberman 93 pár lidí se sejde u jednoho počítače, pokřikují na sebe, smějí se, nadávají, zkrátka se baví. V tomto ohledu se Bomberman, či spíše jeho pozdější verze zapsaly do klasiky typu housenka, Worms, Scorched Earth či Tunneler.

Hodnotit celý počin je věc více než problematická – první hru z kolekce lze kvitovat s povděkem, poněvadž kdo by si rád nezavzpomínal na časy Bombermana (DynaBlaster). Zajímavé je, že i po dvanácti letech hra dokáže zaujmout, člověk snadno překoná na dnešní poměry archaické zpracování. Druhá část kolekce, tedy Bomberman 93, skrývá datum svého vzniku již v názvu a jeho zpracování se v podstatě nese v duchu svého předchůdce. Zlom částečně přichází až s třetí hrou v kolekci, Bomberman World, která je "pouze" pět let stará. Kromě příběhu obsahuje o něco více interaktivní prostředí v bludišti, kdy postava může zakopnout či je na chvilku vyřazena zásahem banánu, který po kolemjdoucích hází opice z palmy. Pokud vás zasáhne, či se panák zvedá, nemůže hráč Bomberman Collection – Bomberman World chvilku pohybovat s postavou... dost často osudnou chvilku. Mezi tím však nepřítel stačí položit bombu, eventuálně narazíme do pochodující obludy v bludišti či se staneme obětí vlastní bomby. Novinky re-edice spočívají v pohodovém spuštění všech tří her pod novými OS (testováno pod Win Xp) a konfiguraci kláves.

Co s tím? Kolekce se dle předpokladu neprodává za plnou cenu, při aktuálním přepočtu vychází na necelých šest stovek. Otázka zní jestli to i tak není mnoho? Na jednu stranu lze říci, že pokud se hráči hra a vůbec tematika líbí, nabídne mu kolekce dostatek úrovní, které nějakou chvilku vydrží. Na stranu druhou tu máme stále necelých šest stovek za tři hry, z nichž nejmladší je pořád pět let stará. A je to znát. V kontrastu s tím musíme brát v úvahu i jiné tituly, které možná vyjdou ještě o něco levněji. Na prvním místě by byl hřích nezmínit další herní klasiku, tedy Atomic Bomberman, která se za nějaký čas objevila i coby plná hra na CD na jednom z tuzemských herních plátků. Z poslední doby nesmíme opomenout ani solidní záležitost Bomber Fun, která – kromě solidního 3D kabátku – přináší i mnoho nových herních prvků. A konečně – zkuste na našem serveru PlneHry zadat do vyhledávaní slovíčko "bomberman". Vyberte si.

Bomberman Collection
Minimum: CPU 233, 64 MB RAM
Optimum: CPU 233, 64 MB RAM
Multiplayer: ano
Další informace: n/a
Výrobce/distributor: Hudson / Hudson
Distributor v ČR: n/a
Oficiální stránka: n/a
Verdikt: Kolekce tři starých Bomberman her.
Hodnocení: 40%
Autor:

Gamescom 2019

Největší světová herní výstava Gamescom 2019 opět přinesla řadu novinek a ukázek nadcházejících titulů. Velkou pozornost si získaly tituly Death Stranding, Watch Dogs: Legion a samozřejmě Cyberpunk 2077.

Nejčtenější

Dvacet zásadních her roku 1999. Hlasujte, která byla nejlepší

GOTY 1999

Při loňské anketě o nejlepší hru roku 1998 se mohlo zdát, že tehdejší rok neměl v herní historii konkurenci. Letmý...

Excel jako herní platforma, lidé v něm vytvářejí neuvěřitelné věci

Graf v Excelu

Tabulkový procesor od Microsoftu nesmí chybět na žádném pracovním PC a je v podstatě synonymem nudy. Najdou se však...

KVÍZ: Git gut, n00bs sux! Rozumíte mluvě dnešních hráčů?

Grand Theft Auto 5

Stejně jako každá jiná komunita mají i hráči počítačových her svůj vlastní slovník, pro neznalé často nepochopitelný....

VIDEO: Jak by vypadal nový Doom, kdyby vyšel na MS-DOS v roce 1994

DOOM 4 VANILLA

Že se nadšení fanoušci snaží udržet své oblíbené hry při životě a neustále je vylepšují, aby na moderních počítačích...

RECENZE: Blair Witch není horor, ale simulátor nočního venčení psa

Blair Witch

Kultovní filmový horor se ani tentokrát nedočkal adekvátní herní adaptace. Blair Witch obsahuje několik vynikajících...

Další z rubriky

RECENZE: Legenda z roku 1984 nepokračuje. Moderní Karateka je odpad

Karateka

Původní Karateku naprogramoval v roce 1984 student univerzity Yale Jordan Mechner, který později přivedl na svět herní...

RECENZE: World of Warplanes se snaží navázat na tankový úspěch

World of Warplanes

Podaří se zopakovat zásah do černého i podruhé, kdy tanky z World of Tanks nahrazují letadla? Zatím to není jisté.

RECENZE: F1 2013 jsou parádní formule, ale doplácejí na roční vydávání

F1 2013

Nejenže je to jediná hra s oficiální licenci F1, ale navíc je opravdu dobrá. Jenže když vychází každý rok, je těžké to...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz