Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Bomberman Act: Zero – nulová zábava

  12:00
Reinkarnace starých hitů je oblíbená kratochvíle mnoha vývojářů a vydavatelů. Hodit prastarou klasiku do 3D hávu a mluvit o retro hratelnosti, je nyní docela v módě.

Bomberman Act: Zero Hned na úvod přinášíme ujištění, že jste opravdu nezavítali do rubriky klasika. Ano Bomberman se opravdu dočkal prvního next-gen zpracování. No, označit ho za next-gen přímo v recenzi je sebevražda, ale i když je to neuvěřitelné, tak i po několikahodinovém hraní Bomberman Act: Zero máme docela dobrou náladu. Ono to bude nejspíše tím, že máme ono hraní už za sebou a nikdy se k tomuto titulu již nebudeme muset vracet. Víme, že upřímné odhalování kvalit her, obzvláště pokud titul opravdu za nic nestojí, není pro recenzi vhodné, jenže v souvislosti s Bomberman Act: Zero se pozitivně nedá hovořit již od samého počátku vůbec o ničem. Odpustíme si tedy veškerou nostalgii a pokusíme se nepoužívat při recenzování vulgární výrazy. Dámy a pánové, vítejte ve světě pravděpodobně nejhorší hry všech dob skrz naskrz všemi platformami.

Herní koncept je starý skoro jako videohry samotné.

Bomberman Act: Zero Vše začíná pseudo-velkolepým intrem, ve které zjistíte, že roztomile infantilní vzhled hry je ten tam. Nahradil ho směšně trapný cyberpunkový styl, který nechtěně působí jako parodie na všemožné postapokalyptické filmové slátaniny z let osmdesátých. Upřímně řečeno, zase až tak moc netušíme, o co šlo v dílech předchozích, ale že by na Zemi zuřila několikátá světová válka a lidstvo se snažilo vytvořit pomocí cvičných bojů ve čtvercových bludištích ultimátní zbraň, tak o tom silně pochybujeme. Přesně o to totiž v Bomberman Act: Zero jde. Probudili jste se v podzemní laboratoři či spíše sériové tovární lince, která chrlí za sebou organické výtvory podobné lidem, na které pak naroubuje kovové brnění s pokladačem bomb. Tyto bytosti se pak musí utkat v boji v nesmyslně symetrickém labyrintu, kde proti sobě navzájem pokládají výbušniny. Poslední, kdo zůstane naživu, se pak přesunuje do dalšího, na pohled totožného levelu, kde se postaví dalšímu protivníkovi a tak dále. Pokud byste někdy od hry odpadli, což je naprosto pravděpodobné, a nechali ji jen volně běžet, tak se dočkáte i textu odhalujícího roušku tajemství. Bomberman Act: Zero Dočkáte se v něm existenčního zamyšlení, zda se jedná o sen nebo realitu atd. Toto se dá okomentovat snad pouze jednou ze zkratek WTF, OMFG nebo LOL a to se rozhodně počítáme mezi jejich odpůrce. Pryč ale od příběhu. Jeho kontejnerový obsah už nebudeme nadále komentovat. Ostatně i ve všech ostatních hrách s Bombermanem hrál silně podřadnou roli.

Herní koncept je starý skoro jako videohry samotné. Celá hra se odehrává v jedné aréně o rozloze X čtverců na X čtverců (počítat se nám to opravdu nechtělo). Celá bitevní místnost je ohraničena mantinely, přičemž uvnitř jsou některá pole volná, další zas zalitá betonovými krychlemi a poslední jsou zataraseny barikádami, které lze výbuchem zničit. Ano, celý koncept se za téměř dvacet let nikterak nezměnil. Tehdy to fungovalo, dnes však již nikoliv. Celé zpracování Bomberman Act: Zero je totiž po všech stránkách natolik odpudivé, že i my jsme hráli hru se silným odporem.

Alespoň jsme ale zjistili, že i hra více hráčů stojí za starou bačkoru.

Bomberman Act: Zero Hra nabízí dva hlavní singleplayerové módy - standart a FPB. První jmenovaný je totožný se starými verzemi Bombermana. Jeden zásah výbuchem z nastražené bomby a je po vás. Postupujete sérií několika utkáními, u nichž se zvyšuje obtížnost obvykle větším počtem nepřátel. Kamera je fixně nastavena vysoko nad arénou a většinou tak z titěrných postaviček vidíte holé nic. Pravdou je, že si můžete zapnout jejich ukazatele, které měly nejspíše za účel právě jejich zviditelnění. Bohužel přes ně zas nejsou vidět ony malinkaté postavy, takže si moc nepomůžete.

Druhý přítomný režim, nesoucí název zkratky znamenající First Person Bomber, sice nenabízí zaplaťpánbůh pohled z první osoby, ale pár změn ano. Kamera není fixně zachycena a lze jí pomocí pravého analogu rotovat. Bočními tlačítky lze i zoomovat. Fajn věc, ale na kolena z ní rozhodně nepadnete. Místo jednoho života máte jeho ukazatel, který při kontaktu s explozí rapidně klesá. Být Bomberman Act: Zero účastníkem výbuchu však neznamená okamžitou smrt. Stejně vybaveni jsou však i vaši nepřátelé. Koncept ale zůstává stejný. Stále to nudné pobíhání po aréně a pokládání bomb.

V obou singleplayerových režimech narazíte na celou řadu power-upů, které vám otravně nudný postup hrou alespoň trochu usnadní. Jedná se o klasiku typu možnost položit více bomb, bomba na dálkové odpálení, větší dosah exploze, či větší rychlost postavy. Žádný odvar, ale alespoň se od historického konceptu žádné faktory neodebíraly, tedy kromě kvalitní hratelnosti. Dokonce jsme se dočkali i jednoho výrazného prvku. Všechny souboje jsou totiž omezeny časem a jakmile klesne časomíra pod jednu minutu, tak na prázdná pole začnou padat betonové krychle. Čím více se blíží časový ukazatel nule, tak se prostor v aréně neustále zmenšuje. Soupeře tak často nezlikvidujete vy, ale právě ony padající kostky. Alespoň jste ušetřeni úděsného pobíhání po silně limitovaném bojišti.

Bomberman Act: Zero Přestože hra působí svým obsahem spíše jak titul z raných let devadesátých, tak tvůrci nezapomněli na podporu Xbox Live multiplayeru. Proč tento fakt neoslavujeme, se dozvíte hned vzápětí. Online hra více hráčů je přístupná až osmi hráčům. Obsahuje klasické prvky jako standardní lobby se základními možnostmi (nastavení kola, vyhození z místnosti atd.). Když pomineme jeho základní chyby, které byly vyjmenovány už při singleplayeru, tak je jeho největším problémem to, že hru skoro nikdo po Xbox Live nehraje. Opravdu mockrát jsme se snažili najít náhodný ranked, či player match, ale marně. Náš pokus byl úspěšný až třetí den, kdy jsme narazili na dva bludné Holanďany. Ti, ale hru moc dlouho nehráli, s odůvodněním, že je to absolutně nebaví, což plně chápeme. Alespoň jsme ale zjistili, že i hra více hráčů stojí za starou bačkoru. Než jsme ale našli konečně tyto hráče, tak jsme doslova otravovali hráče z předních míst tabulek se skórem, aby si s námi alespoň jednou zahráli. Marně, nikdo ochotný nebyl. Je to docela zábavná historka, ale v delším provedení se hodí spíše k pokecu nad pivečkem, než do recenze.

Klady a zápory

Plus Víceméně nic

Mínus V podstatě vše

Technické zpracování je kapitola sama pro sebe. Kapitola, kterou bychom nejraději nerozebírali, ale co my pro vás všechno neuděláme. Vizuálně vypadá vše v pořádku. Pokud tedy hovoříme o budgetovém titulu pro první Xbox. Lépe vypadá i většina 3D her z Xbox Live Arcade. Některé textury jsou sice detailní, ale celkový dojem z grafické podoby hry to nikterak nenapravuje. Navíc nebudete mít moc příležitostí na jejich bližší prozkoumaní. O hudbě mluvit nebudeme, protože to, co ve hře je, se jako muzika opravdu nazvat nedá. Volba vlastního soundtracku se tak mění z možnosti na nutnost.

Cage

Ať zní název této položky ze základního menu jakkoliv záhadně, tak se nejedná o nic jiného, než klasický editor. Výjimečný však nakonec opravdu je, protože to co nabízí, tu opravdu ještě nebylo. Jakmile vyjede váš organický výtvor ze sériové linky, tak mu můžete vybrat pohlaví a poté mu přiřadit jedno z barevných brnění. Dále však žádné dále není a výše popsané je jediné, co editor nabízí. Jakýchkoliv dalších komentářů se radši zdržíme.

BW SHIT

BW SHIT
Nejhorší vlastností Bomberman Act: Zero však nadále zůstává jeho nulová hratelnost. Hra nudí od samého začátku až do té doby, než ji přestanete hrát. Člověk, který by tento titul chtěl dohrát až do samotného konce, by totiž musel být tvrdý masochista. Když si totiž odmyslíme otřesný obsah, který nevydá ani za jeden klad, tak nutnost hrát hru při úmrtí znovu od začátku, zůstává velmi nešťastnou volbou. Hra se dokonce neukládá ani na HDD či paměťovou kartu. Na Xbox Live se pouze uploaduje vaše nejvyšší skóre a do vašeho profilu se ukládají pouze těžce získané achievmenty (1000 položených bomb, 1000 rozbitých bariér, 100 poražených nepřátel atd.). Věřte tomu nebo ne, ale máme před sebou nového krále nejhorších her všech dob. Utratit za tuhle hru téměř dva tisíce je stejná chyba jako položení bomby ve slepé uličce.


Bomberman Act: Zero
Výrobce/Vydavatel Hudson/Konami
Platforma Xbox 360, ostatní platformy zůstaly ušetřeny
Multiplayer: 2-8 hráčů
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: ne
Verdikt: K této hře se v závěru snad nedá dodat nic jiného, než abyste se jí vyhnuli obloukem.
Hodnocení: 10% (info)

Témata: Standarta, Xbox
  • Nejčtenější

Odešla z Twitche, přesto je Amouranth stále nejsledovanější streamerkou světa

Kaitlyn Michelle Siragusa, vystupující na internetu pod přezdívkou Amouranth, se stále sluní na...

Nejlepší česká hra dekády se vrací. Kingdom Come 2 vyjde ještě letos

Dlouhých šest let museli fanoušci ohromného českého hitu Kingdom Come: Deliverance čekat na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Generuje obrázky do hry pomocí AI, za 10 hodin práce vydělá 350 tisíc

Tvůrci virtuálních kartiček Champions of Otherworldly Magic přiznávají, že vizuální podobu jejich...

Nezneužíváme děti, ale těm chudým dáváme možnost výdělku, tvrdí šéf Robloxu

Ředitel společnosti Roblox Stefano Corazza se v nedávném rozhovoru pro magazín Eurogamer pustil na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pátá sezona seriálového Zaklínače bude tou poslední, slíbil Netflix

Kvalitou upadající seriál Zaklínač od Netflixu dostane už jen dvě další sezony. Filmaři přislíbili,...

KVÍZ: Jak dobře znáte českou historickou hru Kingdom Come: Deliverance?

Čerstvě oznámené pokračování české hry na hrdiny Kingdom Come: Deliverance bude přímo navazovat na...

Odešla z Twitche, přesto je Amouranth stále nejsledovanější streamerkou světa

Kaitlyn Michelle Siragusa, vystupující na internetu pod přezdívkou Amouranth, se stále sluní na...

Druhá sezona Falloutu potvrzena, seriál masivně zvýšil zájem o hry

Seriál Fallout od Amazonu, který vznikl na motivy známé herní postapokalyptické série, se dočká...

Pátá sezona seriálového Zaklínače bude tou poslední, slíbil Netflix

Kvalitou upadající seriál Zaklínač od Netflixu dostane už jen dvě další sezony. Filmaři přislíbili,...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...