Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 28. května 2022 Vilém

Bomberman Act: Zero – nulová zábava

  12:00
Reinkarnace starých hitů je oblíbená kratochvíle mnoha vývojářů a vydavatelů. Hodit prastarou klasiku do 3D hávu a mluvit o retro hratelnosti, je nyní docela v módě.

Bomberman Act: Zero Hned na úvod přinášíme ujištění, že jste opravdu nezavítali do rubriky klasika. Ano Bomberman se opravdu dočkal prvního next-gen zpracování. No, označit ho za next-gen přímo v recenzi je sebevražda, ale i když je to neuvěřitelné, tak i po několikahodinovém hraní Bomberman Act: Zero máme docela dobrou náladu. Ono to bude nejspíše tím, že máme ono hraní už za sebou a nikdy se k tomuto titulu již nebudeme muset vracet. Víme, že upřímné odhalování kvalit her, obzvláště pokud titul opravdu za nic nestojí, není pro recenzi vhodné, jenže v souvislosti s Bomberman Act: Zero se pozitivně nedá hovořit již od samého počátku vůbec o ničem. Odpustíme si tedy veškerou nostalgii a pokusíme se nepoužívat při recenzování vulgární výrazy. Dámy a pánové, vítejte ve světě pravděpodobně nejhorší hry všech dob skrz naskrz všemi platformami.

Herní koncept je starý skoro jako videohry samotné.

Bomberman Act: Zero Vše začíná pseudo-velkolepým intrem, ve které zjistíte, že roztomile infantilní vzhled hry je ten tam. Nahradil ho směšně trapný cyberpunkový styl, který nechtěně působí jako parodie na všemožné postapokalyptické filmové slátaniny z let osmdesátých. Upřímně řečeno, zase až tak moc netušíme, o co šlo v dílech předchozích, ale že by na Zemi zuřila několikátá světová válka a lidstvo se snažilo vytvořit pomocí cvičných bojů ve čtvercových bludištích ultimátní zbraň, tak o tom silně pochybujeme. Přesně o to totiž v Bomberman Act: Zero jde. Probudili jste se v podzemní laboratoři či spíše sériové tovární lince, která chrlí za sebou organické výtvory podobné lidem, na které pak naroubuje kovové brnění s pokladačem bomb. Tyto bytosti se pak musí utkat v boji v nesmyslně symetrickém labyrintu, kde proti sobě navzájem pokládají výbušniny. Poslední, kdo zůstane naživu, se pak přesunuje do dalšího, na pohled totožného levelu, kde se postaví dalšímu protivníkovi a tak dále. Pokud byste někdy od hry odpadli, což je naprosto pravděpodobné, a nechali ji jen volně běžet, tak se dočkáte i textu odhalujícího roušku tajemství. Bomberman Act: Zero Dočkáte se v něm existenčního zamyšlení, zda se jedná o sen nebo realitu atd. Toto se dá okomentovat snad pouze jednou ze zkratek WTF, OMFG nebo LOL a to se rozhodně počítáme mezi jejich odpůrce. Pryč ale od příběhu. Jeho kontejnerový obsah už nebudeme nadále komentovat. Ostatně i ve všech ostatních hrách s Bombermanem hrál silně podřadnou roli.

Herní koncept je starý skoro jako videohry samotné. Celá hra se odehrává v jedné aréně o rozloze X čtverců na X čtverců (počítat se nám to opravdu nechtělo). Celá bitevní místnost je ohraničena mantinely, přičemž uvnitř jsou některá pole volná, další zas zalitá betonovými krychlemi a poslední jsou zataraseny barikádami, které lze výbuchem zničit. Ano, celý koncept se za téměř dvacet let nikterak nezměnil. Tehdy to fungovalo, dnes však již nikoliv. Celé zpracování Bomberman Act: Zero je totiž po všech stránkách natolik odpudivé, že i my jsme hráli hru se silným odporem.

Alespoň jsme ale zjistili, že i hra více hráčů stojí za starou bačkoru.

Bomberman Act: Zero Hra nabízí dva hlavní singleplayerové módy - standart a FPB. První jmenovaný je totožný se starými verzemi Bombermana. Jeden zásah výbuchem z nastražené bomby a je po vás. Postupujete sérií několika utkáními, u nichž se zvyšuje obtížnost obvykle větším počtem nepřátel. Kamera je fixně nastavena vysoko nad arénou a většinou tak z titěrných postaviček vidíte holé nic. Pravdou je, že si můžete zapnout jejich ukazatele, které měly nejspíše za účel právě jejich zviditelnění. Bohužel přes ně zas nejsou vidět ony malinkaté postavy, takže si moc nepomůžete.

Druhý přítomný režim, nesoucí název zkratky znamenající First Person Bomber, sice nenabízí zaplaťpánbůh pohled z první osoby, ale pár změn ano. Kamera není fixně zachycena a lze jí pomocí pravého analogu rotovat. Bočními tlačítky lze i zoomovat. Fajn věc, ale na kolena z ní rozhodně nepadnete. Místo jednoho života máte jeho ukazatel, který při kontaktu s explozí rapidně klesá. Být Bomberman Act: Zero účastníkem výbuchu však neznamená okamžitou smrt. Stejně vybaveni jsou však i vaši nepřátelé. Koncept ale zůstává stejný. Stále to nudné pobíhání po aréně a pokládání bomb.

V obou singleplayerových režimech narazíte na celou řadu power-upů, které vám otravně nudný postup hrou alespoň trochu usnadní. Jedná se o klasiku typu možnost položit více bomb, bomba na dálkové odpálení, větší dosah exploze, či větší rychlost postavy. Žádný odvar, ale alespoň se od historického konceptu žádné faktory neodebíraly, tedy kromě kvalitní hratelnosti. Dokonce jsme se dočkali i jednoho výrazného prvku. Všechny souboje jsou totiž omezeny časem a jakmile klesne časomíra pod jednu minutu, tak na prázdná pole začnou padat betonové krychle. Čím více se blíží časový ukazatel nule, tak se prostor v aréně neustále zmenšuje. Soupeře tak často nezlikvidujete vy, ale právě ony padající kostky. Alespoň jste ušetřeni úděsného pobíhání po silně limitovaném bojišti.

Bomberman Act: Zero Přestože hra působí svým obsahem spíše jak titul z raných let devadesátých, tak tvůrci nezapomněli na podporu Xbox Live multiplayeru. Proč tento fakt neoslavujeme, se dozvíte hned vzápětí. Online hra více hráčů je přístupná až osmi hráčům. Obsahuje klasické prvky jako standardní lobby se základními možnostmi (nastavení kola, vyhození z místnosti atd.). Když pomineme jeho základní chyby, které byly vyjmenovány už při singleplayeru, tak je jeho největším problémem to, že hru skoro nikdo po Xbox Live nehraje. Opravdu mockrát jsme se snažili najít náhodný ranked, či player match, ale marně. Náš pokus byl úspěšný až třetí den, kdy jsme narazili na dva bludné Holanďany. Ti, ale hru moc dlouho nehráli, s odůvodněním, že je to absolutně nebaví, což plně chápeme. Alespoň jsme ale zjistili, že i hra více hráčů stojí za starou bačkoru. Než jsme ale našli konečně tyto hráče, tak jsme doslova otravovali hráče z předních míst tabulek se skórem, aby si s námi alespoň jednou zahráli. Marně, nikdo ochotný nebyl. Je to docela zábavná historka, ale v delším provedení se hodí spíše k pokecu nad pivečkem, než do recenze.

Klady a zápory

Plus Víceméně nic

Mínus V podstatě vše

Technické zpracování je kapitola sama pro sebe. Kapitola, kterou bychom nejraději nerozebírali, ale co my pro vás všechno neuděláme. Vizuálně vypadá vše v pořádku. Pokud tedy hovoříme o budgetovém titulu pro první Xbox. Lépe vypadá i většina 3D her z Xbox Live Arcade. Některé textury jsou sice detailní, ale celkový dojem z grafické podoby hry to nikterak nenapravuje. Navíc nebudete mít moc příležitostí na jejich bližší prozkoumaní. O hudbě mluvit nebudeme, protože to, co ve hře je, se jako muzika opravdu nazvat nedá. Volba vlastního soundtracku se tak mění z možnosti na nutnost.

Cage

Ať zní název této položky ze základního menu jakkoliv záhadně, tak se nejedná o nic jiného, než klasický editor. Výjimečný však nakonec opravdu je, protože to co nabízí, tu opravdu ještě nebylo. Jakmile vyjede váš organický výtvor ze sériové linky, tak mu můžete vybrat pohlaví a poté mu přiřadit jedno z barevných brnění. Dále však žádné dále není a výše popsané je jediné, co editor nabízí. Jakýchkoliv dalších komentářů se radši zdržíme.

BW SHIT

BW SHIT
Nejhorší vlastností Bomberman Act: Zero však nadále zůstává jeho nulová hratelnost. Hra nudí od samého začátku až do té doby, než ji přestanete hrát. Člověk, který by tento titul chtěl dohrát až do samotného konce, by totiž musel být tvrdý masochista. Když si totiž odmyslíme otřesný obsah, který nevydá ani za jeden klad, tak nutnost hrát hru při úmrtí znovu od začátku, zůstává velmi nešťastnou volbou. Hra se dokonce neukládá ani na HDD či paměťovou kartu. Na Xbox Live se pouze uploaduje vaše nejvyšší skóre a do vašeho profilu se ukládají pouze těžce získané achievmenty (1000 položených bomb, 1000 rozbitých bariér, 100 poražených nepřátel atd.). Věřte tomu nebo ne, ale máme před sebou nového krále nejhorších her všech dob. Utratit za tuhle hru téměř dva tisíce je stejná chyba jako položení bomby ve slepé uličce.


Bomberman Act: Zero
Výrobce/Vydavatel Hudson/Konami
Platforma Xbox 360, ostatní platformy zůstaly ušetřeny
Multiplayer: 2-8 hráčů
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: ne
Verdikt: K této hře se v závěru snad nedá dodat nic jiného, než abyste se jí vyhnuli obloukem.
Hodnocení: 10% (info)

Témata: Standarta, Xbox
  • Nejčtenější

Z téměř deset let staré hry je nečekaný hit díky internetovým vtipálkům

Zběsilá akční rubanice Metal Gear Rising: Revengeance z roku 2013 se letos nečekaně dočkala přílivu nových hráčů. Může...

KVÍZ: Hráli jste v 90. letech počítačové hry na hrdiny? A kolik jich znáte?

Tzv. hry na hrdiny patří dodnes mezi nejoblíbenější žánry vůbec, v devadesátých letech ovšem vypadaly úplně jinak. Na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Konkurence pro Zaklínače? Poláci chystají další temné fantasy RPG

Chystá se další herní adaptace polské knižní série. Mordimer Madderdin sice v tuto chvíli nemá mezinárodní proslulost...

Rodiče jim zakazovali hry, teď díky Football Manageru trénují ligové týmy

V pouhých osmadvaceti letech stál William Still na fotbalovém hřišti jako hlavní kouč týmu Stade Remeš během jednoho z...

Vylepšený Zaklínač 3 nakonec přece jen vyjde ještě letos

Po nedávno ohlášeném zdržení vyvolaném válkou na Ukrajině už s brzkým vydáním vylepšené verze RPG Zaklínač 3 nikdo...

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

  • Další z rubriky

RECENZE: Nový díl Syberie je překvapivě možná ten nejlepší vůbec

Po průměrném třetím dílu se série Syberia překvapivě vrací v plné síle. Jde o nejlepší poctu životu a dílu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: Zaklínačský animák působí spíš jako „neznačkové“ fantasy

Nový animovaný film se zaklínačskou tématikou je dalším přírůstkem do kolekce nabídky původní tvorby Netflixu. Ačkoli...

RECENZE: The Medium je jak z jiného vesmíru, baví i štve zároveň

Hororová adventura The Medium je jednou z prvních exkluzivit pro novou generaci konzolí, těžko ovšem předpokládat, že k...

Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách
Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách

Také jste radši, když si děti oblíbí hezkou českou písničku místo nějaké v angličtině? Pak se vám rozhodně bude líbit tahle rybičková písnička od...

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...

Zakladatel Microsoftu Bill Gates používá mobil, který byste nečekali

Miliardář a zakladatel Microsoftu Bill Gates se pochlubil tím, jaký aktuálně používá smartphone. Ačkoli Microsoft...