Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 25. března 2023 Marián

Bloodrayne 2 – je libo krvavé lázně?

  12:02
Po dvou letech nám společnost Majesco Games servíruje pokračování své brutální akční hry se sexy dhampírkou v hlavní roli. Stály ty dva roky čekání za to? Odpoví vám naše recenze.
72

BloodRayne 2

Platforma: PC
Výrobce: Terminal Reality

Herní karta

Bloodrayne 2 Po dvou letech nám společnost Majesco Games servíruje pokračování své brutální akční hry se sexy dhampírkou v hlavní roli. Stály ty dva roky čekání za to? Odpoví vám naše recenze.

Když se dhampírka Rayne vypořádala s nacistickým kultem v roce 1935 a zabila svého otce Kagana, myslela si, že je po problémech. Bohužel nyní, po nějakých šedesáti letech, je Kagan zpátky a s ním i nový plán na vymýcení lidské rasy. Až vypustí do ovzduší speciální substanci (Shroud), dojde k zatemnění slunečních paprsků a vampíři tak budou moci pobíhat venku i přes den, což se samozřejmě nesmí stát. Je čas nabrousit čepele, obléknout si slušivý přiléhavý dres a rozsekat pár set členů Kaganova kultu a na konci pak i Kagana samotného na kostičky.

Své protivníky likviduje s takovou rychlostí a grácií, že vám až spadne čelist a servítky si rozhodně nebere. Po každém boji (a že jich nebude málo) jsou tak všude v kalužích krve roztroušeny hlavy, ruce, nohy, trupy a kdo ví co ještě.

Bloodrayne 2Masakr jak má být?
Pokud jste nehráli první díl Bloodrayne, nic se neděje, vše pochopíte i tak, ale znalci předchozího dílu mají samozřejmě menší výhodu. Bloodrayne je tedy akční hra viděná z pohledu třetí osoby, ve které ovládáte sličnou dhampírku jménem Rayne, vyzbrojenou zatraceně ostrými čepelemi, na každé ruce po jedné a později také párem starobylých koltů (o tom níže). Své protivníky likviduje s takovou rychlostí a grácií, že vám až spadne čelist a servítky si rozhodně nebere. Po každém boji (a že jich nebude málo) jsou tak všude v kalužích krve roztroušeny hlavy, ruce, nohy, trupy a kdo ví co ještě. Škála pohybů, jaké Rayne ovládá je opravdu obrovská a navíc se v průběhu hry učí stále nová a nová komba.

Bloodrayne 2 Bloodrayne 2 Bloodrayne 2

Bloodrayne 2Aby toho nebylo málo, má k likvidaci protivníků ještě k dispozici kromě čepelí i několik užitečných věciček. Tou první je pár výše zmíněných koltů s tajemným názvem „Carpathian Dragons“, které získáte krátce po začátku. Těmi nám tvůrci kompenzují odebrání možnosti sbírání zbraní po padlých nepřátelích, jak jsme na to byli zvyklí u jedničky. Bohužel toto „vylepšení“ podle mě nebyl zrovna nejlepší nápad. Zpočátku je účinnost koltů minimální a zhruba do dvou třetin hry jsem je ani nepoužil. Teprve později, když už získáte nějaké mocnější módy střelby, se vyplatí občas po někom vystřelit, ale moc často to není. Jako munici používají tyto kolty krev, takže pokud ji spotřebujete, bude se vám odčerpávat vaše vlastní zdraví. Naštěstí stačí najít nějakého dárce (rozuměj nepřátelského zmetka), který vám zásobníky (případně zdraví) mile rád doplní ze svého.

Jedna ze schopností je zuřivost, díky které procházejí vaše čepele nepřátelskými těly jako nůž máslem. Po vylepšení se z vás stává doslova nesmrtelná mašina na mrtvoly.

Bloodrayne 2Další pomocí vám budou speciální schopnosti, kterými Rayne disponuje. Ty se navíc časem také vylepšují, takže se na ně podíváme podrobněji. Za prvé je to zuřivost, díky které procházejí vaše čepele nepřátelskými těly jako nůž máslem. Po vylepšení se z vás stává doslova nesmrtelná mašina na mrtvoly. Při maximální vylepšení vytvoří Rayne ničivý vir, který zabije všechny menší nepřátele v blízkosti. Další schopností je neocenitelné speciální vidění, díky kterému uvidíte pozici nepřítel i za zdí a hlavně se zvýrazní váš další objective, takže nezabloudíte. Poslední důležitou abilitou je zpomalení času (po posledním vylepšení dokonce jeho zastavení), takže se Rayne vyhne nebezpečným útokům a ještě může uštědřit několik nebezpečných zásahů). Tyto speciální schopnosti spotřebovávají energii, kterou získáváte likvidací nepřátel svými čepelemi. Lze ji tedy rychle „načerpat“ zpátky, ale i tak se vyplatí tyto schopnosti (zejména tu první) šetřit na větší hloučky nepřátel nebo nějaké tužší protivníky.

Virtuální kočka v akci.

Bloodrayne 2 Posledním neopomenutelným pomocníkem je speciální řetěz s hákem, který můžete hodit po nepříteli a odhodit ho. Na první pohled se nejedná bůh ví o co, ale bez této věcičky byste se ve hře daleko nedostali, protože s ní budete muset vyřešit spoustu úkolů, jak se dostat dál. Například hodit takto několik nepřátel do drtiče odpadků, který se přetíží, exploduje a vytvoří tak cestu dál nebo naházet určité množství zmetků do nádrže, čímž se ucpou trubky, apod. Navíc můžete tímto způsobem nepřátele lehce odzbrojovat, případně využívat okolního prostředí k jejich rychlé likvidaci. Občas se totiž v levelu naskytne několik předmětů, na které lze nepřátele nabodnout (vycpaná hlava nosorožce na zdi, špičatá větev, upilovaná trubka, apod.). Trochu to připomíná Punishera, jen s tím rozdílem, že tato místa nejsou nijak označena. Pokud se vám povede zmetka takto zabít, přepne se kamera do zpomaleného módu, ve kterém si váš úspěch náležitě vychutnáte. Zvrácené, ale působivé.

Bloodrayne 2 Bloodrayne 2 Bloodrayne 2

Bloodrayne 2Akrobacie, to je moje...
Od minula se Rayne naučila také velkou škálu nových pohybů. Autorům se zřejmě zalíbil nový Prince of Persia, protože nachlup stejné pohyby najdete i tam. Budete skákat mezi stěnami, točit se na hrazdách a skákat z nich na další, šplhat po trubkách, apod. Je dobře, že tuto část vývojáři nijak neodflákli, protože postavy jsou rozhýbáni na jedničku. Žádné toporné pohyby ala zombie, ale plynulé realistické pohyby. Krásně se na to dívá, ale jedna věc to přece jen kazí, konkrétně mám na mysli občasné problémy s kamerou, kdy uvidíte svou hrdinku moc blízko nebo se budete koukat do zdi. Není to nic příjemného, ale na druhou stranu se to naštěstí nestává nijak často.

Cíle jednotlivých úrovní jsou většinou podobné. Buď musíte zlikvidovat nějakého speciálního zmetka, něco zničit nebo se prostě jen dostat dál. Žádnou originalitu v tomto případě nehledejte.

Bloodrayne 2Co se týká jednotlivých levelů, tak jejich rozsáhlost není nikterak veliká a každý z nich vám většinou zabere maximálně pár desítek minut. Ukládat v nich nelze, je v nich pouze několik checkpointů, které však po opuštěn hry zmizí. Hra se tedy napevno ukládá pouze na počátku každého levelu. Rozmanitost je poměrně vysoká, podíváme se do noblesního domu, do temných ulic, továren, stok a ke konci hry i do zdevastovaného města pod nadvládou vampírů a to není zdaleka všechno, ale všechny levely jsou do jednoho bohužel příšerně lineární. Nikde není jediná odbočka nebo rozdvojení, vždy vede k cíli pouze jedna jediná cesta. Celé to ještě kazí mnou značně nenáviděný respawn nepřátel z často naprosto nelogických míst. V některých místech je respawn nutný, aby se vám povedlo zdárně splnit úkol, ale většinou ho budete pouze proklínat. Cíle jednotlivých úrovní jsou většinou podobné. Buď musíte zlikvidovat nějakého speciálního zmetka, něco zničit nebo se prostě jen dostat dál. Žádnou originalitu v tomto případě nehledejte.

Bloodrayne film

Bloodrayne filmBloodrayne – Už na letošní říjen je naplánovaná premiéra filmu s Rayne v hlavní roli. Na svědomí to má ne zrovna moc oblíbený německý režisér Uwe Boll, jehož letošní Alone in the Dark je podle mě jeden z nejhorších a nejstupidnějších filmů, jaké jsem kdy viděl a to naprosto nepřeháním. Hlavní roli si zahraje známá Kristianna Loken, kterou jsme mohli vidět například v Terminatorovi 3 a spolu s ní se ve filmu objeví další známé tváře jako Ben Kingsley nebo Michelle Rodriguez. Doufejme, že to nedopadne zas až tak zle, ale bohužel krátké trailery zrovna moc slibně nevypadají. A abych nezapomněl, mám pro fanoušky počítačových her a filmů další dobrou zprávu. Po dotočení Bloodrayne se Uwe Boll prý vrhne na film Dungeon Siege, na který dostal celých 50 milionů dolarů (na Alone in the Dark měl milionů "pouhých" 20). Bůh nám buď milostiv.

Bloodrayne 2A jak Rayne sluší moderní kabátek?
Musím se přiznat, že z grafiky mám rozporuplné pocity. Na jedné straně jsou to perfektní modely nepřátel (zvláště Rayne vypadá dokonale), na druhé straně je to nic moc okolní prostředí. Začneme tedy těmi klady. Postavy vypadají prostě perfektně, od těch nejběžnějších nepřátel, až po démony nebo bossy. Neuvidíte na nich žádné ostré hrany nebo rozmazané textury, ze kterých vás rozbolí hlava, prostě paráda. Z okolního prostředí už jsem ale v takové extázi rozhodně nebyl. Sice je rozmanité a designově také pěkně provedené, ale chtělo by to v něm více detailů. Díky tomu není hra nijak extrémně hardwarově náročná. Loading trvá pouhých pár sekund a vše se plynule hýbe i na starých grafických kartách bez podpory DX9, ale bez nejnovějších efektů to vypadá doslova hnusně.

Klady a zápory

Plus Grafika a animace postav; parádní souboje
Plus Zajímavý příběh; rozmanitost prostředí

Mínus Chvílemi stereotypní
Mínus Vysoká obtížnost
Mínus Dohrané za pár hodin

Co mě bohužel vyloženě zklamalo je zvuková stránka. Hudba je vzácná jako šafrán, zvuky jsou veskrze průměrné a namluvení vážně nic moc. Namluvení samotné Rayne mi přišlo snad jako úplně nejhorší, ani ne tak kvůli zvolenému hlasu, ale spíš kvůli tomu, že v drtivé většině mi její namluvení nesedlo k prostředí, ve kterém se zrovna nacházela, ale to je možná pouze můj subjektivní názor. Na druhou stranu je to čistě akční hra a tam rozhovory nejsou na prvním místě. Také mi občas mluvené slovo vypadlo úplně a nenaskočilo až do konce úrovně, ale to také mohla být pouze chyba na mé konfiguraci.

Jak je v dnešní době zvykem, není to hra ani nijak dlouhá, ba naopak. Její dokončení vám nezabere více než dva poklidné večery.

Bloodrayne 2Jak to tedy dopadlo?
Bloodrayne 2 není špatná hra, ale má své mouchy. Když nepočítám občasné kixy kamery, nesmyslný respawn nebo problémy v audiovisuálním zpracování, o kterých jsme psal výše, musím zmínit třeba i vysokou obtížnost, která je místy opravdu na hranici únosnosti. Jak je v dnešní době zvykem, není to hra ani nijak dlouhá, ba naopak. Její dokončení vám nezabere více než dva poklidné večery. U uložených pozic je navíc zaznamenán čistý herní čas, který se u mě pohyboval okolo sedmi hodin. Když připočtu nějaké to opakování obtížných úseků, dostanu se někam k deseti hodinám a to je opravdu málo i na dnešní dobu.

Verdikt: Podtrženo sečteno se nejedná o špatnou hru, ale sráží ji několik zásadních nedostatků. Přesto ji doporučuji všem hráčům, kterým nevadí nějaká ta useknutá končetina nebo cákance krve a samozřejmě také milovníkům prvního dílu.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

72 %

Čtenáři

88 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 395 čtenářů

  • Nejčtenější

Pět souloží, které otřásly herním průmyslem

Herní průmysl prošel v posledních letech turbulentním vývojem, z původní zábavy pro malé děti se stal miliardový...

U stařičkého Half-Lifu se zapotí i moderní PC. Stačí jedna modifikace

Ačkoliv to bude od vydání prvního Half-Lifu letos 25 let, stále se najdou způsoby, jak původní hru modernizovat....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unreal ukázal budoucnost počítačové grafiky, hry jsou však ještě daleko

Společnost Epic Games představila v rámci konference GDC možnosti svého herního enginu Unreal 5. Ukázky působily...

KVÍZ: Kolik si toho pamatujete ze skvělého seriálu The Last of Us?

První sezona skvělého seriálu The Last of Us je minulostí a určitě nejsme sami, komu se po Joelovi a Ellie stýská....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Deep fake porno se streamerkám hnusí, na Twitchi prý nehrozí

Streamovací platforma Twitch vydala prohlášení ke kauze takzvané deepfake pornografie, kdy jsou herečkám z filmů pro...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

RECENZE: V hororu The Mortuary Assistant balzamujete těla v márnici

Směna v pohřebním ústavu se promění v noční můru v originálním hororu s neotřelým systémem strašení. Kromě balzamování...

RECENZE: Evil West je přímočará akční jízda ze staré školy

Tvůrci Shadow Warriora přicházejí s další akční peckou, která si na nic nehraje. A znovu to funguje, tentokrát v...

RECENZE: Staňte se drsným bijcem, King of Fighters XV myslí i na nováčky

Značka King of Fighters se vrací po šesti letech. Je přístupná začátečníkům, zklamáni ovšem nebudou ani experti na...

RECENZE: Gran Turismo 7 je milostným dopisem všem fanouškům autosportu

Konzole Playstation dlouho trpěly zoufalým nedostatkem pořádných závodních her, tomu je však konec. Gran Turismo 7 je...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...